|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: ظريف در جلسه غيرعلني ديروز پارلمان تاكيد كرد: مذاكره مجدد برجامي نخواهيم داشت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


ظريف در جلسه غيرعلني ديروز پارلمان تاكيد كرد: مذاكره مجدد برجامي نخواهيم داشتدنياي اقتصاد : جلسه غير علني ديروز پارلمان بيش از آنکه با محوريت موضوع از قبل تعيين شده؛ يعني «بررسي همه پرسي اقليم کردستان عراق» برگزار شود، بار ديگر «برجامي» شد. محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه که صبح ديروز براي حضور در جلسه غيرعلني با نمايندگان مجلس به بهارستان رفته بود، سناريوهاي ايران براي مقابله با اقدامات احتمالي آمريکا در برابر سپاه و برجام را مورد بررسي قرار داد و تاکيد کرد که ايران آمادگي هرگونه اقدام متناسب با تصميمات آمريکا درباره برجام را دارد.
    در جلسه غير علني ديروز پارلمان اما برخلاف سياق سابق، همه نمايندگان ازجمله حاميان و منتقدان دولت، در يک صف ايستادند و موضع محمدجواد ظريف وزير امور خارجه را تاييد کردند؛ حتي جواد کريمي قدوسي هم به جمع موافقان ظريف پيوست و دست او را فشرد. موضوعي که خبرگزاري فارس در تشريح آن نوشت: «هنگامي که اظهارات ظريف به پايان رسيد، جواد کريمي قدوسي نزد وزير خارجه رفت و با او مصافحه و از مواضعش تقدير کرد. وزير خارجه با لبخندي واکنش نشان داد که خدايا! اين چه روزي است که آقاي کريمي قدوسي از ما تشکر مي کند.»
    
    ايران سناريوهاي متعدد دارد
    علاوه بر حاشيه هايي که بيش از همه از همدلي مخالفان و موافقان دولت بر سر موضع ايران در مقابل اقدامات احتمالي ترامپ حکايت داشت، برخي نمايندگان به محتواي اين جلسه غير علني نيز اشاره کرده و درباره آن به خبرنگاران توضيح دادند. براساس آنچه يک عضو هيات رئيسه کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس درباره محتواي اين جلسه غيرعلني گفت، ظريف با اشاره به سخنراني پيش روي رئيس جمهوري آمريکا درباره برجام و موضع گيري ترامپ، تاکيد کرد: نمي توان قاطعانه گفت که هر کدام از تصميمات احتمالي پيش روي ترامپ اجرايي مي شود يا خير.محمدجواد جمالي در گفت وگو با «ايسنا» افزود: به باور وزير امور خارجه، ناراحتي و عصبانيت ترامپ به اين دليل است که جمهوري اسلامي ايران در سطح منطقه بسيار مقتدر بوده و رئيس جمهوري آمريکا از اين اقتدار ناراحت است و بر اين اساس ممکن است ترامپ در سخنراني خود ادعا کند ايران به تعهداتش در برجام عمل نکرده يا اينکه روح برجام را نقض کرده است. البته ظريف اين امر را «گمانه زني هايي» خواند که براساس صحبت هايي که از گوشه و کنار شنيده مي شود، مطرح شده است.اين نماينده مجلس با تاکيد بر اينکه ظريف تاکيد داشت همه ارکان نظام جمهوري اسلامي ايران براي هرگونه تصميم آمريکا متعهد بوده و آمادگي دارد، به نقل از وزير امور خارجه گفت: ايران در مورد هر کدام از اين تصميمات احتمالي اعلامي آمريکا برنامه بالقوه اي دارد که بتواند واکنش مناسب داشته باشد.البته ديروز بهروز نعمتي، سخنگوي مجلس هم در جمع خبرنگاران تاکيد کرد که در جلسه غير علني روز چهارشنبه سناريوهاي مختلفي مطرح و درباره آن بحث شد.
    از سوي ديگر، خبرگزاري فارس به نقل از نمايندگان مجلس، محتواي اظهارات ظريف را در جلسه غيرعلني ديروز اينگونه منتشر کرده است: «ظريف تاکيد کرد که راهکارهاي لازم براي مقابله با آمريکا در صورت خروج از برجام انديشيده شده است و مسوولان براي اين مساله هماهنگ هستند؛ هرگز مذاکره هسته اي مجددي نخواهيم داشت. مشکلي هم براي کشور به وجود نمي آيد؛ حتي اگر آمريکا کارشکني هم بکند بازار و شرايط کشور را با همکاري يکديگر مديريت مي کنيم.»
    
    حمايت همه جانبه از سپاه
    همچنين رسول خضري، ديگر نماينده مجلس هم درباره جلسه غيرعلني ديروز پارلمان با اشاره به زمزمه هاي شنيده شده براي قرار دادن سپاه در فهرست گروه هاي تروريستي گفت: «ظريف در اين باره تاکيد کرد که همه قوا يک دست و يک دل از سپاه حمايت مي کنند و موضع مشترک، حمايت از سپاه است و همه ارکان نظام متحد و يک دل در مقابل اقدامات آمريکا براي تحريم سپاه ايستادگي مي کند.»
    
    موضع ايران درباره اقليم کردستان
    گرچه موضوع آينده برجام به محور اصلي گفت وگوي نمايندگان و اظهارات وزير امور خارجه در جلسه غير علني ديروز تبديل شده بود، اما ماجراي «همه پرسي اقليم کردستان عراق» مغفول نماند. رسول خضري، نماينده سردشت در مجلس با اشاره به اظهارات وزير خارجه به نقل از ظريف گفت که ايران درباره موضوع همه پرسي اقليم کردستان عراق به تنهايي و به صورت فردي ورود نخواهد کرد و تنها در چارچوب توافقات سه جانبه عمل مي کند. همچنين به دنبال پيدا کردن راهي براي گفت وگو و ديپلماسي هستيم.بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس هم درباره اين بخش از اظهارات ظريف در جلسه غير علني ديروز گفت: «رايزني هاي سه جانبه بين ايران و ترکيه و حکومت مرکزي عراق برقرار است و البته مذاکرات چند جانبه هم به غير از مذاکرات سه جانبه ادامه دارد.» او با اشاره به اينکه ما بهترين دوست و برادر مردم کردستان عراق هستيم آنها نيز اين موضوع را به خوبي مي دانند، گفت: «بنابراين اين مساله داراي اهميت است که ما با مردم کردستان عراق دوست هستيم و البته گله منديم از نظر شخصي که يک فردي بخواهد به سبک و سياق خودش تصميم بگيرد و قطعا اين تصميمات براي منطقه کردستان عراق و مردم عراق پسنديده نيست.» به گزارش خبرگزاري تسنيم، نعمتي افزود: «آنچه که نظام و کشور ما به دنبال آن است، بحث حاکميت دولت عراق براساس قانون اساسي است، ما براي مرزهاي قانوني عراق احترام قائليم.»علي لاريجاني رئيس مجلس هم ديروز پس از علني شدن جلسه پارلمان در اظهاراتي کوتاه گفت: وزير امور خارجه در جلسه غير علني گزارشي از تحولات منطقه ارائه کردند و اعضاي کميسيون امنيت نيز نظرات خود را مطرح کردند و فکر مي کنم اين رايزني ها با توجه به تحولات منطقه در سطح بين المللي بين مجلس و دولت ادامه پيدا کند.
    
    واکنش علني به اظهارات ترامپ
    واکنش ها به اظهارات ترامپ و مواضع احتمالي او درباره برجام به صحن علني مجلس هم کشيده شد. علاوه بر جلسه غيرعلني پارلمان، چند نفر از نمايندگان در نطق ميان دستور خود به اظهارات اخير ترامپ عليه سپاه پاسخ دادند. البته در اين ميان، اظهارات مصطفي کواکبيان نماينده تهران تنها به واکنش به صحبت هاي ترامپ و موضوع سپاه محدود نشد. او تاکيد کرد: با توجه به لفاظي هايي که ترامپ دارد، از سران قوا مي خواهم همانند سپاه و دست اندرکاران ديپلماسي، سران قوا هم اتحادشان را نشان دهند و همه در چارچوب منويات نظام حرکت کنند.
    ظريف در جلسه غيرعلني ديروز پارلمان تاکيد کرد: مذاکره مجدد برجامي نخواهيم داشت
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه اقتصادي
متن مطالب شماره 68، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است