|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: فتحي المجبري، معاون رئيس شوراي رياستي دولت وفاق ليبي: انتخابات آينده پايان مرحله انتقالي است
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3195
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 12 (جهان) > متن
 
      


فتحي المجبري، معاون رئيس شوراي رياستي دولت وفاق ليبي: انتخابات آينده پايان مرحله انتقالي است


منبع: الاهرام

دکتر فتحي المجبري، معاون رياست شوراي رياستي ليبي (دولت وفاق)، اميدوار است گفت وگوهاي موجود در تونس به يک وفاق ملي در اين کشور منجر شود. او مي گويد توافق نامه صخيرات که دو سال پيش امضا شد نتوانست نهادهاي نظامي کشور را سامان دهي کند. او معتقد است حال بايد مذاکرات تونس توافق نامه صخيرات را تعديل کرده و بر تشکيل يک نهاد نظامي واحد به فرماندهي خليفه حفتر تاکيد كند. المجبري درعين حال ابراز اميدواري مي کند انتخابات رياست جمهوري و پارلماني آينده که قرار است نيمه سال آينده ميلادي برگزار شود، پاياني بر مرحله انتقالي کنوني و آغاز دوران ثبات در ليبي باشد. او هرچند مي گويد ما بعد از سقوط قذافي انتظار چنين وضعيتي را نداشتيم اما درعين حال اعتراف مي کند که در دو، سه سال گذشته وضعيت ليبي بهتر شده است.
    
    گفت وگوهاي تونس به نظر شما چگونه پيش مي رود؟
     اميدواريم به اهداف مدنظرش برسد. هدف اصلي اين است که اختلافات در ليبي پايان يافته و همه نهادهاي کشور سروسامان پيدا کند. بايد چارچوبي را به وجود آورد که همه طرف هاي سياسي شرکت کننده در روند تصميم گيري را راضي و درآمدها را به صورتي عادلانه بين همه تقسيم كند. اميدواريم اين گفت وگوها راه را براي تکميل نهاد نظامي کشور فراهم كند. حرکتي که از شرق کشور به فرماندهي ژنرال حفتر شروع شد تاکنون موفق بوده است. اما اين نيرو بايد در نيروي نظامي موجود در غرب و جنوب کشور ادغام شود تا بتواند امنيت و ثبات را به ليبي برگرداند. اميدواريم کميته هاي فعال در تونس به اين اهداف دست يابند هرچند اينها ماموريت دشواري است.
    
    آيا اين تغييرات نظامي که مي گوييد مورد توافق همه است؟
     نه. مورد بحث است. اميدواريم در نهايت به يک توافق برسد.
    
    درباره اختلافات بر سر ژنرال حفتر چه مي گوييد؟
     قطعا اختلاف نظرهايي هست. هرکس براي خود نظري و ديدگاهي دارد. اميدواريم فرصت به همه تشکل ها داده شود تا دراين باره بحث کنند و در نهايت منافع ملي را برتر از منافع گروهي خود قرار دهند به گونه اي که در جهت ثبات ليبي باشد.
    
    به نظر شما قرار است چه تغييرات سياسي جديدي اتفاق بيفتد؟ ساختار شوراي رياستي و اعضاي آن هم تغيير خواهد کرد؟
     اين تمايل وجود دارد که تعداد اعضاي شورا به حداقل برسد. يعني سه نفر. ديگر اينکه مقام نخست وزيري از شوراي رياستي جدا شود. اين تغييرات در ظاهر خوب است اما مسئله عميق تر، تضمين مشارکت طرف هاي مختلف در تشکيل يک دولت جديد است. بايد دولت جديد همه صدا ها را بشنود و بتواند اين صداها را در تصميم گيري هاي خود دخالت دهد.
    
    کم شدن تعداد اعضا از ٩ به ٣ نفر چه فايده اي دارد؟
     همه اينها براي تضمين نمايندگي همه گروه هاست و اين مقصود شايد از طريق عضويت در شوراي رياستي يا عضويت در دولت حاصل شود. مهم اين است که چارچوبي مشخص براي همکاري اينها وجود داشته باشد.
    
    آيا سراج همچنان رئيس خواهد بود؟
     الزاما نه. الان همه امور به نتايج گفت وگوهاي تونس بستگي پيدا کرده است.
    
    ولي فرستاده سازمان ملل مي گويد تغييرات محدود خواهد بود؟
     بله. آنچه الان در حال اتفاق است تکميل گفت وگوها و توافقي است که دو سال پيش در صخيرات به دست آمد. قرار است موارد اختلاف بررسي شود. قرار نيست کار جديدي صورت گيرد بلکه قرار است کارهاي قبلي تکميل و تصحيح شود. يا مواردي که اختلاف برانگيز است تعديل گردد.
    
    چرا توافق نامه صخيرات دو سال بعد از امضاي آن شکست خورد يا نتوانست به اهدافش برسد؟
     چون خيلي از دغدغه هاي اصلي را ناديده گرفته بود يا به شکلي خوب به آنها نپرداخته بود. يکي از مهم ترين نيازهاي کشور مسئله نهاد نظامي و احيا و بازسازي آن بود.
    
    اين مهم ترين خواسته است؟
     قطعا. زيرا براي بخش زيادي از مردم ليبي نهاد نظامي اهميت فوق العاده اي دارد. اين نهاد نظامي است که مي تواند قدرت خودش را بر کل کشور مسلط کند. سهل انگاري در مورد آن به معناي سهل انگاري در باره آينده ليبي است.
    
    شما مي خواهيد ژنرال حفتر در راس يک نهاد نظامي يکپارچه باشد؟
     مسئله خواستن نيست. بلکه اين يک موضوع منطقي و واقعي است. در سال هاي گذشته نهاد نظامي کشور منهدم شده است. اين روند تا زماني که ژنرال حفتر دست به کار شد ادامه داشت. او توانست در همکاري با شيوخ قبايل ارتش را در شرق کشور احيا کرده و با تروريسم و گروه هاي تندرو مقابله کند. پايه هاي اين کار در شرق ليبي نيز مهيا شد. طبعا اگر بخواهيم نهاد نظامي را نگه داريم و گروه هاي تروريستي را تارومار کنيم بايد دستاوردهاي ارتش را قدر بدانيم.
    
    آيا جامعه بين المللي نيز اين مسئله را مي پذيرد؟
     آن طور که ما از غسان سلامه فرستاده سازمان ملل شنيديم، او نيز تمايل دارد کشور به ثبات برسد و به ليبيايي ها در اين راه کمک کند. مادام که چنين تمايلي وجود داشته باشد مي شود به يک توافق در اين جهت دست يافت.
    
    آيا شما به طرح هاي فرستاده سازمان ملل اعتماد داريد؟
     دکتر غسان سلامه امتيازات زيادي دارد که او را نسبت به فرستادگان پيشين متفاوت مي سازد. او از يک کشور عرب آمده است. زبان عربي را مي داند و بيش از ديگران به پيچيدگي هاي جامعه ليبي آشناست. کشور خودش يعني لبنان هم اين درگيري ها و اختلافات را پشت سر گذاشته است. همه اينها باعث مي شود تا او درک عميق تري نسبت به ماهيت مشکلات در ليبي داشته باشد.
    
    ولي او نماينده جامعه بين المللي است؟
     بله. سازمان ملل در همه سطوحش بر ثبات در ليبي تاکيد دارد و اين همان چيزي است که ما هم آرزو مي کنيم. دکتر سلامه با تجارب و مهارت هايي که دارد از پس آن بر مي آيد. اين تلاش ها ما را نسبت به آينده بيشتر اميدوار مي کند و آرزو مي کنيم گفت وگوهاي فعلي به يک وفاق ملي فراگير منجر شود.
    
    اميدي هست که نزاع هاي چندجانبه در ليبي پايان پذيرد؟
     بله هست.
    
    آيا طرف هاي درگير در ليبي آمادگي آن را دارند که به يک توافق دست يابند و اختلافاتشان را کنار بگذارند؟
     بله. من مطمئن هستم طرف هاي جنگ در ليبي منافع ملي را ترجيح مي دهند و به سمت يک توافق فراگير خواهند رفت.
    
    چند وقت پيش مشکلي پيش آمده بود و شما نسبت به عملکرد سراج اعتراض داشتيد؟
     آن يکي از نقاط مورد اختلاف بود. بايد اين موضوع در گفت وگوهاي تونس هم مورد توجه جدي قرار گيرد. وقتي ما به توافقي مي رسيم بايد همه طرف هاي شرکت کننده به آن متعهد بمانند. متاسفانه سراج به جاي اينکه نمونه اي از روح توافق در ليبي باشد اخيرا دست به اتخاذ تصميماتي يک جانبه و حتي مخالف با توافق حاصل شده زد. براي همين من شخصا دخالت کردم تا بعضي از اين تصميم ها لغو شود؛ زيرا با مواد توافق نامه تناسبي نداشت.
    
    شما درباره يکپارچگي ارتش ليبي صحبت مي کنيد. آيا شبه نظاميان با ديدگاه ها و فرماندهاني که دارند اين پيشنهاد را مي پذيرند؟
     طبعا شبه نظاميان تروريستي نمي توانند آن را بپذيرند. چون آنها از اساس با تفکر دولت مخالف اند. ما درباره نظاميان موجود در شرق و غرب ليبي صحبت مي کنيم. اينها بايد در يک نهاد نظامي ادغام شوند. اما شبه نظامياني که ضد دولت هستند، بايد برنامه هايي براي ادغام تدريجي آنها وجود داشته باشد تا يا در نهادهاي نظامي يا ساير بخش هاي جامعه ادغام شوند.
    
    آيا توافق با اخواني ها هم قابل قبول است؟
     به طورکلي ما بايد با هرکسي که حاضر باشد يک دولت غيرنظامي و گردش مسالمت آميز قدرت را بپذيرد، توافق کنيم. ما بايد فضاي سياسي را باز کنيم. البته کساني که برنامه هاي خاصي دارند و مي خواهند ليبي را به يک افغانستان ديگر تبديل کنند يا از اينجا تروريسم را به جهان صادر کنند، نه فقط دشمنان ليبي که دشمن همه جهان و کشورهاي منطقه هستند.
    
    قطر و ترکيه همچنان از گروه هاي افراطي در ليبي حمايت مي کنند؟
     ما اميدواريم کساني که در دوره هاي قبل نقشي منفي در تحولات ليبي داشته اند به اين دخالت ها پايان دهند. به باور من رسيدن طرف هاي ليبيايي به يک مرحله توافق ملي تمام آثار مربوط به دخالت هاي منفي گذشته را از بين خواهد برد.
    
    طرح جامعه بين الملل براي انتخابات رياست جمهوري و پارلماني ليبي اين است که تابستان سال آينده برگزار شود. آيا به نظر شما امکانش وجود دارد؟
     همه گروه هاي موجود در ليبي فاقد مشروعيت هستند. ما احتياج به تجديد مشروعيت اين گروه ها از طريق صندوق هاي راي و برگزاري يک انتخابات سالم داريم. اما يک شبه نمي توان به سراغ انتخابات رفت. بايد صفوف سياسي متحد شود و حداقلي از امنيت و ثبات در کشور وجود داشته باشد تا بتوان انتخابات را برگزار کرد. بي ترديد انتخابات پايان مرحله انتقالي و ورود به ثبات در ليبي خواهد بود.
    
    فرستاده سازمان ملل مي گويد طرفداران قذافي هم بايد در مرحله آينده مشارکت داشته باشند. نظر شما دراين باره چيست؟
     قطعا براي اينکه روند وفاق ملي شکل بگيرد، بايد همه طيف هاي سياسي را راضي و آنها را در يک مسير دموکراتيک هدايت کند. مادام که اين يا آن گروه سياسي از مشارکت در ساخت کشور محروم باشد، کشور به ثبات نمي رسد. تنها کساني که بايد از دور خارج شوند، گروه هاي افراطي و تروريست ها هستند اما ساير ليبيايي ها، هرکدام که تمايل به مشارکت در امور کشورشان را دارند، بايد به آنها اجازه داده شود.
    
    ليبي شش سال بعد از سرنگوني قذافي در چه وضعيتي است؟
     وضعيت خوبي ندارد. اين آن چيزي نيست که در ابتداي سال ٢٠١١ مي خواستيم. ما آرزوي داشتن يک دولت باثبات را داشتيم که به همه فرصت يک زندگي بهتر از آن چيزي که قبلا بود بدهد. اما متاسفانه به خاطر عوامل بسياري در داخل و خارج اوضاع وخيم شد و از چند سال پيش نيروهاي افراطي و تروريستي بر ليبي مسلط شدند. بااين حال ما به آينده اميدواريم. مي بينيم که پس از سرکوب نيروهاي تروريستي در نقاط مختلف ليبي، گروه هاي سياسي پشت ميز مذاکره نشسته اند تا به يک توافق ملي برسند. همين ها ما را نسبت به آينده اميدوار و خوشبين مي کند.
    
    آيا ليبي به محل تقاطع باندهاي منطقه اي و بين المللي تبديل شده است؟
     هر کشوري مانند ليبي دچار خلا هاي امنيتي و سياسي شود، محيطي مناسب براي جذب گروه هايي با منافع خاص خواهد شد. باندهاي جنايتکار سازمان يافته دست به قاچاق انسان مي زنند و گروه هاي تروريستي هم فعاليت خودشان را دارند. ولي ما اگر وضعيت امروز کشور را با دو يا سه سال قبل مقايسه کنيم، مي بينيم خيلي بهتر شده است.
    
    درباره وضعيت مهاجران و آوارگان ليبي چه مي گوييد؟ آيا قرار است در مرحله آينده به آنها توجهي بشود؟
     قطعا گروه وسيعي از مردم ليبي، چه آنهايي که مجبور به خروج از کشور شده اند و چه آنهايي که در داخل فاقد خدمات بهداشتي و عمومي هستند، از مشکلات زيادي رنج مي برند. تا زماني که در کشور ثبات تحقق نيابد، نمي شود به اين مشکلات رسيدگي کرد. بايد به آوارگان توجه ويژه شود. به ويژه آنهايي که به دلايل سياسي يا اعتقادي از کشور خارج شده اند؛ بايد برگردند.
    فتحي المجبري، معاون رئيس شوراي رياستي دولت وفاق ليبي: انتخابات آينده پايان مرحله انتقالي است
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 12 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم آزمايشگاهي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 42)، May-Jun 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است