|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: كالاهاي كليدي تجارت نيمسال
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4427
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


كالاهاي كليدي تجارت نيمسال
علل افت صادرات و رشد واردات تحليل شد    
    دنياي اقتصاد : بررسي علل افت صادرات و رشد واردات در نيمسال اول امسال نشان مي دهد بخش صنعت نسبت به ساير بخش هاي عمده صادراتي نقش اصلي را در کاهش صادرات کشور در ۶ ماه منتهي به شهريور امسال نسبت به سال گذشته داشته است؛ به طوري که صادرات در اين بخش به لحاظ وزني افت ۱۰ درصدي و به لحاظ ارزشي افت ۹ درصدي را ثبت کرده است. به علاوه بررسي واردات کالا به تفکيک کالاهاي مصرفي، واسطه اي و سرمايه اي نشان مي دهد که سهم کالاهاي واسطه اي (کالاهايي که در جريان توليد ديگر کالاها مصرف مي شوند) در واردات بيشتر از دو گروه ديگر است.
    وضعيت تجارت خارجي ايران در نيمه نخست امسال حکايت از آن داشت که واردکنندگان کارنامه بهتري نسبت به صادرکنندگان داشتند. به عبارتي ميزان واردات از صادرات سبقت گرفته و تراز تجاري منفي را در کارنامه ۶ ماهه تجارت خارجي کشور رقم زده است. در اين گزارش قصد داريم به زبان آمار و ارقام به چرايي افزايش واردات و کاهش صادرات بپردازيم. سازمان توسعه تجارت در گزارشي به تحليل اين موضوع پرداخته و کالاهاي کليدي که موجب رشد واردات و کاهش صادرات شده را شناسايي کرده است. بر اساس اين گزارش، کالاهاي واسطه اي بيشترين واردات را به خود اختصاص داده اند که مي تواند حکايت از به حرکت درآمدن چرخ اقتصاد کشور باشد. همچنين مبادي وارداتي نشان مي دهد که کشورهاي عضو اتحاديه اروپا توانسته اند واردات خود را به ايران افزايش دهند و در پله هاي ۶ تا ۱۰ عمده ترين مبادي واردات ايران بايستند. در حالي که صادرات ايران به اين اتحاديه بيشترين کاهش را تجربه کرده است. از سويي بيشترين صادرات در ۶ ماه نخست امسال در گروه کالاهاي صنعتي رخ داده که البته هم به لحاظ وزني و هم به لحاظ ارزشي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش صدور اين کالا را شاهد بوده ايم. اما درصد تغييرات ارزشي صدور کالا در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نشان مي دهد که بيشترين رشد صادرات، مربوط به بخش معدن است.
    
    وضعيت صنعتي ها در صادرات
    آمارهاي صادرات به تفکيک بخش ها بر اساس گروه بندي سازمان توسعه تجارت نشان مي دهد که ميزان صادرات کالاهاي صنعتي به لحاظ وزني و ارزشي بيشتر از ساير گروه ها بوده است. پتروشيمي رتبه دوم، ميعانات گازي رتبه سوم، بخش کشاورزي رتبه چهارم، بخش معدن رتبه پنجم، فرش رتبه ششم و صنايع دستي رتبه هفتم را به لحاظ ارزش در صادرات نيمه نخست به ثبت رسانده اند. درصد تغييرات صادرات اين گروه ها در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حاکي از آن است که ميزان صادرات کالاهاي صنعتي به لحاظ وزني ۱۰ درصد و به لحاظ ارزشي ۶ درصد افت داشته است. پتروشيمي با افت وزني بيش از ۵ درصد مواجه بوده اما به لحاظ ارزشي رشد حدود يک درصد را تجربه کرده است. ميعانات گازي هم نيز به لحاظ وزني و هم به لحاظ ارزشي افت بيش از ۵ درصدي را تجربه کرده است.
    گروه کشاورزي رشد ۱۵ درصدي را در وزن و افت ۹ درصدي را در ارزش در کارنامه ۶ ماهه خود به ثبت رسانده است. اما معدني ها هم به لحاظ ارزش و هم به لحاظ وزني با رشد صادرات روبه رو بوده اند. رشد وزني صادرات معدن ۳ درصد بوده و جالب آنکه رشد ارزشي آن ۴۷ درصد است. صادرات فرش نيز با افت وزني ۱۹ درصدي و رشد ارزشي ۱۴ درصدي مواجه بوده است. در بخش صنايع دستي هم به لحاظ ارزشي و هم به لحاظ وزني رشدي به ترتيب ۷ درصد و ۴۲ درصد ثبت شده است. بر اساس اين گزارش، ميزان هدفگذاري صادراتي براي کل سال معادل ۵۳ ميليارد دلار است که عملکرد ۶ ماهه نخست، رقمي معادل ۲۰ ميليارد و ۵۴۴ ميليون دلار را در صادرات رقم زده است. به اين ترتيب ۳۹ درصد از آنچه به عنوان اهداف صادراتي براي کل سال پيش بيني شده بود، محقق شده است.
    ۱۰ قلم عمده کالاهاي صادراتي ايران نيز عبارتند از: «ميعانات گازي»، «پروپان مايع شده»، «پلي اتيلن گريد فيلم با چگالي کمتر از ۹۴ درصد به جز نوع پودري»، «متانول»، «ساير روغن هاي سبک و فرآورده ها به جز بنزين»، «سنگ آهن هماتيت دانه بندي با خلوص آهن بيشتر از ۴۰درصد»، «محصولات نيمه تمام از آهن يا فولاد غيرممزوج»، «بوتان مايع شده»، «ساير گازهاي نفتي و هيدروکربورهاي گازي شکل مايع شده» و «پلي اتيلن گريدفيلم به صورت غير پودر با وزن مخصوص ۹۴درصد يا بيشتر» که اين کالاها سهمي معادل ۴۱ درصد را از کل صادرات به خود اختصاص داده اند. بيشترين افت ارزش صادرات در مدت زمان مذکور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، ۵۲ درصد بوده که مربوط به «ساير گازهاي نفتي و هيدروکربورهاي گازي شکل مايع شده» است. پس از آن «ساير روغن هاي سبک و فرآورده ها به جز بنزين» با ۱۱ درصد افت، دومين کالايي است که در ۶ ماه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، کاهش صادرات را به لحاظ ارزشي تجربه کرده است. سومين کالايي که با افت صادرات به لحاظ ارزشي مواجه بوده نيز «ميعانات گازي» است که صادرات آن نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته با افت ۵ درصدي روبه رو شده است. ساير کالاها رشد ارزشي را در ۶ ماه امسال نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته تجربه کرده اند و بيشترين رشد در «محصولات نيمه تمام از آهن يا فولاد غيرممزوج» به چشم مي خورد. مهم ترين بازارهاي هدف کالاهاي ايراني در ۶ ماه نخست امسال مربوط به چين، عراق، امارات، کره جنوبي، هند، افغانستان، ترکيه، پاکستان، تايلند و عمان است که ۸۲ درصد از کل کالاهاي صادراتي را در خود جاي داده اند. ارزش صادرات کالا به اين کشورها معادل ۱۶ ميليارد و ۸۸۵ ميليون دلار است.
    بيشترين افت صادرات ۶ ماه امسال در مقايسه با مدت زمان مشابه سال گذشته در بازار ترکيه رخ داده که صدور کالا به اين کشور ۴۱ درصد کاهش را نشان مي دهد. بيشترين رشد صدور کالا نيز مربوط به تايلند است که ۱۱۸ درصد افزايش صادرات را در کارنامه تجارت خارجي ايران به ثبت رسانده است. همچنين صادرات کالا به تفکيک گروه هاي اقتصادي در اين ۶ ماه نشان مي دهد صادرکنندگان ايراني بيشترين صادرات را به گروه همکاري هاي اسلامي OIC داشته اند. معادل ۱۰ ميليارد و ۱۰۱ ميليون دلار صادرات به اين گروه تعلق دارد. اما هم به لحاظ وزني و هم به لحاظ ارزشي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته کاهش صادرات به اين گروه در کارنامه تجارت خارجي نيمه نخست امسال ثبت شده است. شوراي همکاري هاي خليج فارس PGCC، سازمان همکاري اقتصادي ECO، کشورهاي مستقل مشترک المنافع CIS، کشورهاي عضو همکاري جنوب شرق آسيا ASEAN و اتحاديه اروپا به ترتيب بيشترين صادرات کشور را به خود اختصاص داده اند. بيشترين افت صادرات نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نيز در اتحاديه اروپا رقم خورده و بيشترين رشد صادرات در کشورهاي عضو همکاري جنوب شرق آسيا به چشم مي خورد.
    
    سهم زياد واسطه اي ها در واردات
    در نيمه نخست امسال ميزان واردات معادل ۱۷ميليون و ۲۰۱ هزار تن کالا به ارزش ۲۳ ميليارد و ۵۹۹ ميليون دلار بوده که هم به لحاظ ارزشي نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته رشد حدود ۱۵ درصدي را نشان مي دهد و هم به لحاظ وزني با رشد ۸ درصدي مواجه بوده است. اين واردات، نتيجه ورود ۵ هزار و ۲۴۸ قلم کالا از ۱۲۰کشور است. عمده ترين کالاهاي وارداتي شامل «برنج»، «ذرت دامي»، «ساير وسايل نقليه موتوري با حجم سيلندر ۱۵۰۰ سي سي تا ۲۰۰۰ سي سي»، «قطعات منفصله جهت توليد اتومبيل سواري رديف ۸۷۰۳ بنزيني با حجم سيلندر ۲۰۰۰cc»، «لوبياي سويا»، «ساير وسايل نقليه، داراي موتور پيستوني درونسوز»، «شکر از نيشکر»، «روغن دانه آفتابگردان، روغن گلرنگ»، «قطعات منفصله جهت توليد اتومبيل سواري رديف ۸۷۰۳ بنزيني با حجم سيلندر ۲۰۰۰cc» و «کنجاله سويا» است که اين ۱۰ قلم سهمي معادل ۲۱ درصد را از کل ارزش واردات از آن خود کرده اند. بيشترين رشد واردات نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته را در ورود «روغن دانه آفتابگردان، روغن گلرنگ» شاهد هستيم و بيشترين افت نيز مربوط به «لوبياي سويا» است. مهم ترين مبادي واردات کشور به ترتيب عبارتند از چين، امارات، ترکيه، کره جنوبي، هند، آلمان، سوئيس، فرانسه، ايتاليا و هلند. جالب آنکه ۵ کشور اول واردکننده به ايران، آسيايي هستند و پس از آن بيشترين واردات از ۵ کشور اروپايي صورت گرفته است. درصد تغييرات ارزشي واردات از اين ۱۰ کشور نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته نشان مي دهد تنها واردات از کره جنوبي با کاهش حدود ۵/ ۴ درصدي مواجه بوده و ساير کشورها رشد صادرات به ايران را تجربه کرده اند. بيشترين رشد صادرات نيز مربوط به ورود کالا از سوئيس (حدود ۵۳ درصد) بوده است.
    واردات کالا به تفکيک گروه هاي اقتصادي نيز نشان مي دهد در نيمه نخست امسال گروه همکاري هاي اسلامي OIC عمده ترين صادرکنندگان به ايران بوده اند. پس از آن اتحاديه اروپا بيشترين صادرات به ايران را رقم زده است. شوراي همکاري خليج فارس، سازمان همکاري اقتصادي، کشورهاي عضو همکاري جنوب شرق آسيا و کشورهاي مستقل مشترک المنافع نيز در رده هاي بعدي قرار دارند که در ميان اين ۶ گروه، تنها کشورهاي مستقل مشترک المنافع هستند که صادراتشان نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته به ايران کاهش يافته است. اين گروه به لحاظ ارزشي ۴۲ درصد افت واردات داشته است. همچنين بيشترين رشد صادرات توسط کشورهاي عضو جنوب شرق آسيا رقم خورده است. به علاوه واردات کالا به تفکيک کالاهاي مصرفي، واسطه اي و سرمايه اي نشان مي دهد سهم کالاهاي واسطه اي در واردات بيشتر از دو گروه ديگر است. کالاهاي وارداتي و صادراتي به لحاظ نوع مصرف و آثار آن در اقتصاد به سه دسته کالاهاي واسطه اي(کالاهايي که در جريان توليد ديگر کالاها يا خدمات مصرف مي شوند)، کالاهاي مصرفي(کالاهايي که در طول سال به طور مستقيم به وسيله مصرف کنندگان نهايي مصرف مي شوند) و کالاهاي سرمايه اي (کالاهايي که عمر اقتصادي آنها بيش از يک سال است و براي توليد کالاها يا خدمات جديد به کار مي روند و در حين توليد تغيير شکل نمي دهند) تقسيم مي شوند.
    حال در ۶ ماه نخست امسال ۱۳ ميليون و ۹۳۲ هزار تن کالاي واسطه اي به ارزش ۱۴ ميليارد و ۱۶۶ ميليون دلار به کشور وارد شده است. سهم اين کالا از کل واردات به لحاظ وزني ۸۱ درصد و به لحاظ ارزشي ۶۰ درصد است. پس از آن واردات کالاهاي مصرفي بيشترين سهم را از آن خود کرده اند به گونه اي که ۲ ميليون و ۷۷ هزار تن کالاي مصرفي به ارزش ۵ ميليارد و ۱۹۵ ميليون دلار در نيمه نخست امسال به کشور وارد شده است. سهم اين نوع کالا از کل واردات به لحاظ وزني ۱۲ درصد و به لحاظ ارزشي ۲۲ درصد است. کالاهاي سرمايه اي هم در رده سوم قرار گرفته اند که بر اين اساس ۳۶۴ هزار تن کالاي سرمايه اي به ارزش ۳ ميليارد و ۶۰۸ ميليون دلار در مدت زمان مذکور به ايران وارد شده اند. سهم ارزشي اين گروه از کل واردات مدت زمان مذکور، حدود ۱۵ درصد و سهم وزني آن حدود ۲ درصد است. البته واردات ساير کالاها نيز نشان مي دهد که ۸۲۸ هزار تن کالا به ارزش ۶۳۰ ميليون دلار به کشور وارد شده که سهم وزني آن حدود ۵ درصد و سهم ارزشي آن ۳ درصد است.
    
    كالاهاي كليدي تجارت نيمسال / علل افت صادرات و رشد واردات تحليل شد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه دنياي پردازش
متن مطالب شماره 27 (پياپي 71)، تير و مرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است