|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/7/20: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4380
يكشنبه سي و يكم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4166 20/7/96 > صفحه 10 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبراز دومين روز کنگره راهبردي نفت و نيرو چه خبر؟
    شانا : معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران که روز گذشته در دومين روز از سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو حضور داشت، با بيان اينکه قيمت نفت در پنج سال آينده ۴۰ تا ۶۰ دلار براي هر بشکه خواهد بود، افزود: بايد اقتصاد خود را با اين قيمت تطبيق داده و هزينه ها را کاهش دهيم. اقتصاد بريز و بپاش بايد در صنعت نفت تمام شود.
    غلامرضا منوچهري در اين نشست بالادستي با بيان اينکه با دستور وزير نفت مطالعه کل مخازن کشور در دستور کار قرار مي گيرد، گفت: اين اقدام و بهره مندي از مشاوران داخلي و خارجي زمينه مناسبي براي جهش توسعه در صنعت نفت را فراهم مي کند. شرکت ملي نفت بايد بيشتر از قبل براي ايفاي نقش به عنوان کارفرما آماده شود. اين در حالي است که مواجهه با ذي نفعان در بخش نفت و گاز حرکت را سخت کرده است.
    وي با تاکيد بر اينکه براي توسعه و اخلاق حرفه اي زمينه فرهنگي مناسب نياز داريم، افزود: در حال حاضر زمينه فرهنگي صنعت نفت به طور کامل فراهم نيست و اين صنعت به احياي ساختار نياز دارد. بخش خصوصي نبايد مثل بخش دولتي بوروکراتيک باشد و بايد کارآمدي و چابکي در شرکت هاي خصوصي حفظ شود.معاون توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با تاکيد بر اينکه ميدان هاي مشترک مخصوصا ميدان هايي که احتمال فرار هيدروکربور در آنها وجود دارد در اولويت توسعه قرار دارند، تصريح کرد: بعد از آن مخازن پيچيده با ضريب بازيافت هاي پايين و ميدان هاي بزرگ که توسعه آنها توليد و درآمد بيشتري نصيب کشور مي کند در اولويت قرار دارند.منوچهري ادامه داد: انتظار ما از شرکت هاي بين المللي تامين مالي و ارائه فناوري هاي نو است و در اجراي قراردادهاي توسعه ميدان ها دستيابي به توليد تجمعي مناسب و بالابردن ضريب بازيافت بسيار حائزاهميت است.
    وي با بيان اينکه در عين برخورداري از ذخاير هيدروکربوري فراوان، امنيت کامل در کشور سايه انداخته، اظهار کرد: وجود زيرساخت ها در حوزه راه، حمل و نقل، صادرات و... فعاليت شرکت هاي اکتشاف و توليد و شرکت هايي که در حوزه اي پي سي فعال هستند و بهره مندي از متخصصان و کارشناسان زبده از ديگر مزيت هاي صنعت نفت ايران براي فعاليت سرمايه گذاران محسوب مي شود. قائم مقام فناوري هاي بازيابي و مدل سازي مخازن پيشرفته شرکت اني ايتاليا گفت: يک درصد افزايش بازيافت مخازن نفتي ايران بسيار مهم است و در صورت دستيابي به آن توفيق مهمي براي اين کشور به شمار مي رود.آلساندرو تياني صبح ديروز در نشست بالادستي نفت در «سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو» با بيان اينکه ايران داراي بزرگ ترين ذخاير نفت و گاز جهان است، تصريح کرد: با توجه به حجم بالاي ذخاير نفت ايران، افزايش ضريب بازيافت مخازن از اهميت زيادي برخوردار است.
    وي در اين سخنراني انواع تزريق آب، گاز و ديگر روش ها را به مخازن نفتي تبيين کرد و گفت: اگر روش خوبي براي ازدياد برداشت استفاده نشود قطعا نه تنها نتيجه اي به دست نمي آيد، بلکه سبب آسيب رساندن به مخزن مي شود. تياني به انقلاب فناوري در جهان اشاره کرد و گفت: در اين انقلاب روش هاي جديدي براي ازدياد برداشت وجود دارد که سبب سرعت بخشيدن به برداشت از مخازن نفتي مي شود.قائم مقام فناوري هاي بازيابي و مدلسازي مخازن پيشرفته شرکت اني به سابقه حضور اين شرکت در جهان اشاره کرد و گفت: اني هم اکنون در ۴۰ کشور دنيا فعاليت مي کند و همچنين سابقه حضور در پارس جنوبي را نيز دارد.وي گفت: شرکت اني مي تواند همه سنگ هاي نفتي دنيا را بشکافد و از آن نفت استخراج کند.
    
    استفاده از فناوري هاي نو و افزايش برداشت نفت ايران
    همچنين در نشست روز گذشته يک کارشناس نروژي اعلام کرد همکاري با شرکت هاي نروژي مي تواند به افزايش بهره وري در توليد نفت ايران کمک کند. اينگوار دواسوند، مشاور ارشد انرژي و از مديران پيشين شرکت استات اويل در حاشيه سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو با اشاره به اهميت مساله IOR و EOR در زمينه ازدياد برداشت گفت: فکر مي کنم همکاري با شرکت هاي نروژي در اين زمينه بسيار مطلوب است. وي افزود: ما در زمينه برداشت نفت، کشوري هستيم که بيشترين بهره وري را داريم و برخي چاه ها بيش از ۹۰ درصد نرخ برداشت دارند، در حالي که اين نرخ برداشت در ايران حدود ۳۰ درصد است. اين کارشناس نروژي با اشاره به همکاري با وزارت نفت و شرکت هاي ايراني در زمينه ارتقاي توانايي، اعلام کرد براي کمک به انتقال فناوري نروژ به ايران کارهايي را آغاز کرده است.
    
    جذابيت صنعت نفت ايران با قراردادهاي جديد نفتي
    قائم مقام پتروچاينا نيز در نشست روز گذشته گفت: صنعت نفت ايران جذابيت فراواني براي شرکت هاي خارجي دارد که اين جذابيت مرهون الگوي جديد قراردادهاي نفتي ايران است. ليو گنگستون از آمادگي چين براي گسترش همکاري با ايران در صنعت نفت خبر داد و اظهار کرد: همکاري بين ايران و چين بايد بر اساس روابط دو جانبه و منافع مشترک باشد.وي به موضوع EOR و IOR، براي ازدياد برداشت از ميدان هاي نفت و گاز ايران اشاره کرد و گفت: شرکت پتروچاينا فناوري اين روش ها را براي استفاده در ميدان هاي نفتي دارد. قائم مقام پتروچاينا با بيان اينکه صنعت نفت ايران پر از فرصت و چالش است، افزود: بايد با استفاده از فرصت ها براي آينده بهتر و گسترش روابط ايران و چين در بخش انرژي تلاش کرد و با همکاري و تفاهم جلوي خيلي از ريسک ها را گرفت. گنگستون با بيان اينکه ما متعهد به رعايت مسائل محيط زيست در ايران هستيم، تاکيد کرد: حفاظت از محيط زيست بايد مورد توجه جدي قرار بگيرد.سومين کنگره راهبردي نفت و نيرو با حضور وزير نفت، معاونان وي، مديران بخش دولتي و خصوصي صنعت نفت افتتاح شد و تا امروز (۲۰ مهرماه) ادامه دارد. در اين کنگره ٣٣ سخنران شامل ۱۶ سخنران خارجي و ۱۷ سخنران داخلي که همه از صاحبنظران هستند، توضيحات خود را در حوزه هاي مختلف ارائه مي کنند و بيش از ۱۰۰ ميهمان خارجي نيز در بخش هاي مختلف اين کنگره حضور مي يابند.
    
    
     عباس کاظمي، مشاور وزير نفت شد
    شانا : وزير نفت با صدور حکمي عباس کاظمي را به عنوان مشاور خود انتخاب کرد. در متن حکم بيژن زنگنه، وزير نفت به عباس کاظمي آمده است: «اکنون که پس از چهار سال تلاش صادقانه در سمت معاونت وزير و مديرعامل شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي ايران، متقاضي خاتمه بخشيدن به اين مسووليت هستيد، جا دارد صميمانه از خدمات ارزشمند جنابعالي به ويژه در افزايش کيفيت و کميت بنزين و نفت گاز مصرفي کشور و عبور موفق از تنگناها، تقدير و تشکر کنم.
     به اين وسيله جناب عالي را به عنوان مشاور وزير منصوب مي کنم و اطمينان دارم که به عنوان يکي از برجسته ترين متخصصان امر پالايش نفت در کشور حامي و هادي مديران جديد شرکت ملي پالايش و پخش خواهيد بود. از خداوند قادر متعال ادامه توفيقات جناب عالي را مسئلت دارم.» شنيده ها حاکي از آن است وزير نفت، عليرضا صادق آبادي را به عنوان عنوان عضو هيات مديره شرکت پالايش پخش انتخاب کرده است تا او مسووليت هاي کاظمي را بر عهده بگيرد. پيش بيني ها حاکي از آن است طي روزهاي آينده صادق آبادي از سوي هيات مديره به عنوان مدير عامل اين شرکت انتخاب شود.
    
    
     زنگنه: برنامه اي براي سهميه بندي بنزين نداريم
    شانا : وزير نفت با بيان اينکه کارت سوخت ابقا شده است، گفت: هم اکنون براي سهميه بندي بنزين، برنامه اي نداريم.
     به گزارش خبرگزاري خانه ملت، بيژن زنگنه با بيان اينکه مقصود وزارت نفت از تشکيل شرکت هاي صاحب صلاحيت (برند) اين است که با اعمال روش هاي تشويقي، جايگاه هاي عرضه سوخت تشويق شوند که تحت پوشش شرکت هاي صاحب صلاحيت قرار گيرند، گفت: البته اين به آن معنا نيست که اين شرکت ها از خارج کشور مي آيند، بلکه جايگاهداران مي توانند اين شرکت ها را تشکيل دهند و افراد ديگر نيز مي توانند تحت ضوابط خاصي، اين شرکت ها را تشکيل دهند که بخشي از اين ضوابط، مالي و بخشي از آن، فني است.وي، هدف از تشکيل شرکت هاي زنجيره اي عرضه سوخت را استفاده مردم از خدمات بهتر از لحاظ کيفيت فرآورده، کيفيت ايمني در جايگاه ها و اطمينان از کميّت جايگاه ها دانست و افزود: يکي از اهداف ديگر اين بوده که تصدي دولت در مساله حمل ونقل فرآورده کم شود که اين کار با روش تشويقي انجام مي شود؛ يعني پرداخت هاي بيشتري به اين شرکت ها توسط نفت صورت مي گيرد تا خدمات بيشتري از لحاظ ايمني ارائه دهند.
    وزير نفت با بيان اينکه جايگاه هاي سوخت در بسياري از نقاط دنيا، متعلق به تعدادي از شرکت هاي صاحب صلاحيت (برند) است، ادامه داد: البته از آنجا که زنجيره بالادستي نمي تواند خصوصي شود، از پالايشگاه ها به پايين مي توانند با يکديگر زنجيره داشته باشند که در اين راستا پالايشگاه ها تشويق شده اند که شرکت هاي صاحب صلاحيت را تشکيل دهند و هم اکنون بيشتر پالايشگاه هاي غيردولتي پاي کار آمده و اين شرکت ها را تشکيل داده اند که اين موضوع براي ارائه خدمات به مردم مفيد است. وي با بيان اينکه در برندسازي جايگاه هاي عرضه سوخت به مالکيت جايگاه ها ورود نمي شود، يادآور شد: شرکتي که جايگاه را تشکيل مي دهد يا توافقي که جايگاه با يکي از شرکت ها انجام مي دهد، سبب مي شود که خدمات بهتري به مردم ارائه شود و مردم با اطمينان بيشتري بتوانند انتخاب کنند که اگر يک برند، خدمات بهتري به آنها ارائه مي دهد، بتوانند از آن استفاده کنند.وزير نفت درباره ابقاي کارت سوخت تصريح کرد: کارت سوخت ابقا شده اما هم اکنون براي سهميه بندي بنزين، برنامه اي نداريم و نرخ گاز طبيعي فشرده شده (سي ان جي) هم اکنون مناسب است، اما براي کاهش آن، دولت بايد مصوبه داشته باشد و آثار مالي آن را بپذيرد.
    
    
     ادامه مذاکره با هند براي توسعه ميدان فرزاد B
    ايسنا : مديرعامل شرکت ملي نفت ايران از ادامه مذاکره با هند براي توسعه ميدان گازي فرزاد B خبر داد و گفت: البته مدل موازي EPC براي توسعه اين ميدان نيز ادامه دارد.
    علي کاردر با اشاره به مذاکره بين شرکت ملي نفت ايران و هند براي توسعه ميدان گازي فرزاد B اظهار کرد: ما نکات و ابهامات مالي را هم دوباره به دولت هند منعکس کرديم و قرار شد اين کشور بررسي هاي لازم را انجام داده و پاسخ دهند. وي با تاکيد بر اينکه مدل موازي براي توسعه ميدان گازي فرزاد B به قوت خود باقي است، تصريح کرد: براي مدل موازي که همان EPC است مشاور فني اخذ شده و اين مشاور در حال بررسي نحوه توسعه اين ميدان است. بر اساس اين گزارش مذاکره ايران با هند براي توسعه ميدان گازي فرزاد B از مردادماه سال ۱۳۸۸ آغاز شد، اما ايران و هند بعد از حدود هشت سال هنوز در مورد نحوه توسعه اين ميدان به نتيجه نرسيده اند و مشکل عمده بين اين دو کشور مسائل مالي است.
    خبر
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4166 به تاريخ 20/7/96، صفحه 10 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه متافيزيك
متن مطالب شماره 25 (پياپي 5401)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است