|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: كارآفريني، فرصتي براي ديگران
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3195
دوشنبه بيست و پنجم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 9 (زاويه) > متن
 
      


كارآفريني، فرصتي براي ديگران
هفته فيلم كارستان برگزار شد


شرق: هفته فيلم مستند کارستان با همکاري دانشگاه علامه طباطبايي و بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان از ١٥ تا ٢٠ مهر در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبايي درحال برگزاري است. در اولين روز هفته فيلم مستند کارستان، فيلم طبرستاني ها به کارگرداني محسن عبدالوهاب به نمايش درآمد. اين فيلم به روايت کسب وکار بنيان گذاران فولاد طبرستان مي پردازد؛ چند مهندس جواني که در بحبوحه جنگ و با وجود تمام مشکلات پيشِ رو گرد هم آمدند تا از طريق توليد براي خود و ديگران درآمدزايي کنند.
     پس از پخش فيلم ميزگردي با حضور دکتر بابک علوي، دانشيار دانشکده مديريت و اقتصاد دانشگاه صنعتي شريف، دکتر حميدرضا ارباب، استاد و عضو هيئت علمي دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه و آقاي مهندس علي عرب زاده، مديرعامل و رئيس هيئت مديره شرکت فني و مهندسي خرد صنعت و با مديريت نجما هاشمي فشارکي، عضو هيئت مديره بنياد توسعه کارآفريني زنان و جوانان و مشاور شرکت سرمايه گذاري صنايع و معادن فلات ايران، برگزار شد.
     در ادامه غلامرضا رسوليان، يکي از بنيان گذاران فولاد طبرستان و محسن عبدالوهاب، کارگردان مستند، نيز به سوالات پاسخ دادند.
     در اين ميزگرد دکتر علوي، از شبکه ارتباطات افراد در ايجاد اعتماد، اجراي طرح سهام داري موفق، بهره گيري از ارزش هاي مشترک، هويت جمعي و رهبري اشتراکي به عنوان نقاط قوت بنيان گذاران فولاد طبرستان نام برد. مهندس عرب زاده، که از ديگر سخنرانان اين نشست بود، کار خصوصي در ايران را به رفتينگ تشبيه کرد و افزود: «اينکه شرکتي بتواند در يک رودخانه خروشان براي مدت طولاني باقي بماند، به خودي خود موفقيت بزرگي به حساب مي آيد و بنابراين طبرستاني ها فقط به واسطه باقي ماندن و ادامه فعاليت خود در اين مدت مديد، پيروز هستند.»
     دکتر ارباب، هم در سخناني در اين برنامه به نقش مهم دولت ها در ايجاد کارآفريني اشاره کرد و افزود: «سياست سازندگي حاکم بر دولت در آغاز فعاليت مجموعه طبرستان از مهم ترين عوامل موفقيت اين گروه است».
     او در بخش ديگري از سخنانش گفت: «افراد خلاق، کارآفرين و پيشرو با حضور دولت هاي موفق مي توانند رشد کنند».
     غلامرضا رسوليان، از موسسان اصلي، پس از پاسخ دادن به سوالات دانشجويان در پايان گفت که با وجود همه مشکلات اگر دوباره به عقب بازگردد از اين کار عقب نخواهد کشيد و همچنان ادامه خواهد داد که با تشويق حضار مواجه شد.
     اما در روز دوم و در شروع مراسم قبل از نمايش فيلم «پازلي ها»، رخشان بني اعتماد مشاور هنري فيلم و از اعضاي شوراي راهبردي پروژه کارستان، به ذکر نکاتي درباره انگيزه ساخت فيلم هاي مستند کارآفرينان پرداخت. بني اعتماد در ادامه سخنان خود از استقبال بي سابقه براي نمايش فيلم هاي اين مجموعه در مجامع بين المللي و دانشگاه هاي اروپا خبر داد. او با ابراز خوشحالي از اينکه نمايش اين فيلم ها قبل از دانشگاه هاي خارج از کشور در يک دانشگاه داخلي برگزار شده است، اشاره کرد: «باعث افتخار من ايراني است که فيلم موفقيت هاي کارآفرينان اين مرزوبوم در عرصه بين المللي هم به نمايش در بيايد».
     پس از صحبت هاي بني اعتماد فيلم «پازلي ها» به نمايش در آمد. پازلي نام گروهي چهارنفره از دانشجويان مهندسي در بيرجند است که با وجود فرصت هاي شغلي مناسب نمي خواهند جايي استخدام شوند و دوست دارند کسب وکار خودشان را داشته باشند. آنها به يک ايده جديد در حوزه آي تي مي رسند؛ از دانشگاه مرخصي مي گيرند و به اميد اينکه به آرزويشان برسند به تهران مي آيند؛ ولي زندگي در تهران، خود چالش جديدي براي آنهاست. فيلم پازلي ها به کارگرداني مهدي گنجي به روايت اين چالش ها مي پردازد.
     پس از پخش فيلم، ميزگردي با حضور ميلاد صابري، موسس و رئيس هيئت مديره کاربانک و مدير استارت آپ گرايند، دکتر داوود دانش جعفري، استاد دانشگاه علامه طباطبايي و وزير امور اقتصاد و دارايي دولت نهم و شاهين طبري موسس و مديرعامل چارگون و با مديريت ناصر براتي، از اعضاي هيئت مديره بنياد، برگزار شد.
     دکتر دانش جعفري به عنوان اولين سخنران به ويژگي هاي اقتصادي و مديريتي يک استارت آپ موفق پرداخت. ايده اوليه، رهبري تيم، کارگروهي، وجود تخصص هاي مختلف در تيم، سرمايه گذاري و منابع مالي، طرح خوب، مديريت بحران و بازاريابي ازجمله ويژگي هاي موفقيت يک استارت آپ است که دانش جعفري به آن اشاره کرد.
     ميلا صابري، ديگر شركت كننده، با اشاره به اينکه همواره براي معرفي کارآفرينان موفق به الگوهاي خارجي مراجعه مي شد، ساخت چنين فيلم هايي را از سوي هنرمندان اتفاق قابل توجهي دانست چراکه با به تصويرکشيدن زندگي کارآفرينان داخلي حس اجماع، اميد و نزديکي بيشتري در جامعه به ويژه قشر جوان به وجود مي آيد و اين بزرگ ترين نکته مثبت پروژه کارستان است.
     در ادامه شاهين طبري به عنوان کسي که مربي و همراه تيم پازلي ها بود به ذکر نکات خود پرداخت. وي با اشاره به اينکه مهم ترين مسئله و سرمايه در استارت آپ ها تيم سازي و گذشتن از چالش ها به وسيله کار تيمي است، گفت اين فيلم به خوبي کار گروهي و چالش هاي اين چهار جوان و نحوه حل مسائل از سوي آنان را به تصوير کشيده و از اين منظر فيلم موفق است.
     ناصر براتي به عنوان مدير ميزگرد نيز به ذکر برخي از شواهد و ويژگي هاي رفتاري تيم پازلي ها ازجمله: خلق ارزش، حمايت والدين، ريسک پذيري، هوش اجتماعي، تفکيک نقش ها، بزرگ فکرکردن، صداقت، مسئوليت اجتماعي، درک روند صنعت و شناخت نياز مشتري پرداخت.
     ديگر فيلم هاي مجموعه مستندهاي پنبه تا آتش ساخته بهرام عظيم پور، شاعران زندگي شيرين برق نورد، مادر زمين مهناز افضلي و بنيان گذار محک محسن عبدالوهاب هستند. امروز پنجشنبه مادر زمين و فردا بنيان گذار محك از ساعت ١٦:٣٠ به نمايش در مي آيد.
    كارآفريني، فرصتي براي ديگران / هفته فيلم كارستان برگزار شد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 9 (زاويه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 34 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9702)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است