|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: ٨٠ درصد رشد در كشفيات مواد مخدر وزارت اطلاعات
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4187
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


گزارش 
٨٠ درصد رشد در كشفيات مواد مخدر وزارت اطلاعاتگروه اجتماعي - كشفيات مواد مخدر توسط وزارت اطلاعات در ٦ ماهه نخست امسال و در مقايسه با مدت مشابه سال قبل ٨٠ درصد افزايش يافته است. پرويز افشار: سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر در اعلام آمارهايي درباره مقابله با قاچاق مواد مخدر و مقايسه با مدت مشابه سال ٩٥ گفت: «طي شش ماهه سال جاري، در مجموع ٣٩٥ هزار و ١٨٤ كيلوگرم مواد مخدر و محرك در كشور كشف شده كه اين ميزان كشفيات، در مقايسه با مدت مشابه سال قبل، رشد ١١ درصدي داشته و وزارت اطلاعات با ٨٠ درصد رشد كشفيات مواد مخدر، بيشترين ميزان رشد كشفيات را در ميان ٥ دستگاه مقابله اي: بسيج، گمرك، نيروي انتظامي، وزارت اطلاعات و سازمان زندان ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته اما رشد كشفيات نيروي انتظامي نسبت به مدت مشابه سال قبل، ٩ درصد بوده است.»
     افشار در تشريح اوزان و نوع كشفيات گفت: «كشفيات مورفين نسبت به مدت مشابه سال گذشته، رشد ٣٧ درصدي و كشف شيشه ٢٥ درصد و كشفيات ترياك ١٢ درصد رشد داشته اما در كشفيات هرويين با رشد قابل ملاحظه اي مواجه نبوده ايم. كشفيات قرص و آمپول و داروهاي با كاربردهاي دوگانه هم طي ٦ ماه گذشته، رشد ٣٤٠ درصدي داشته و همچنين كشف پيش سازهاي توليد مواد روانگردان نيز از رشد ٢٣٥ درصدي برخوردار بوده است. همچنين كشفيات سه ماهه اخير حشيش و ماري جوانا در داخل كشور قابل توجه بوده هرچند كه كاشت وسيع گل در ايران به هيچ عنوان گزارش نشده و دهياران حتي در دورافتاده ترين روستاهاي كشور نيز در اين زمينه تحت آموزش قرار گرفته اند. اما كشفيات سه ماهه اخير حشيش و مشتقات آن در كشور قابل توجه است.»
     افشار همچنين آماري از عمليات مقابله با باندهاي قاچاق مواد مخدر ارايه داد و گفت: «درگيري هاي مسلحانه در شش ماهه نخست سال جاري به دليل انجام عمليات متمركز، كمتر شده و ٢٥ درصد كاهش داشته در حالي كه شاهد افزايش ميزان كشفيات نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستيم كه اين موضوع، نشانه هدفمند شدن مبارزه با قاچاق مواد مخدر و ضربه زدن به باندهاي اصلي قاچاق است، زيرا علاوه بر كاهش عمليات ها تعداد باندهاي متلاشي شده قاچاق مواد مخدر نيز كاهش ١٥ درصدي داشته كه اين كاهش نيز نشان مي دهد باندهاي بزرگ قاچاق، زير ضربه نيروهاي مقابله اي قرار گرفته اند. كارگاه هاي توليد شيشه و هرويين در كشور هم ١٥ درصد كاهش داشته علاوه بر آنكه در شش ماه نخست سال جاري، شاهد كاهش ٢٠ درصدي شهداي مبارزه با مواد مخدر بوده ايم اما با وجود اين كاهش، كشفيات اسلحه و مهمات از باندهاي قاچاق مواد مخدر تا ١٨ درصد افزايش داشته كه اين افزايش، نشان دهنده ارتباط اساسي قاچاق مواد مخدر با تروريسم و قاچاق اسلحه است كه ما هم در اين باره به مجامع بين المللي، هشدار و گزارش داده ايم چنانكه چندي پيش در شهرستان سراوان ٥٠٠ كيلوگرم ترياك از يك باند قاچاق كشف شد اما بخش مهمي از كشفيات از اين باند، تعداد زيادي سلاح سبك و همچنين كلاشينكف و آر پي جي و گلوله آر پي جي، آن هم به شكل بسته بندي و استفاده نشده بود كه براي محافظت از اعضاي اين باند هم نبود، بلكه قرار بود براي اعمال تروريستي وارد شود كه اين كشفيات، در يك درگيري مسلحانه بين قاچاقچيان و نيروهاي وزارت اطلاعات به دست آمد.»
     در آماري كه افشار ارايه كرد، سه پيام قابل توجه نهفته بود. پيام هايي كه برخي، وجهه هشدار دارند و برخي، وجهه مثبت.
     افزايش ١١ درصدي كشفيات مواد مخدر و روانگردان در مقايسه با ٦ ماه نخست سال گذشته، هم مي تواند به معناي افزايش فعاليت هاي مقابله اي و شناسايي باشد و هم به معناي افزايش تلاش شبكه قاچاق براي ترانزيت و توزيع و اشباع هرچه بيشتر بازار مصرف ايران. افزايش فعاليت هاي مقابله اي هم قطعا نيازمند افزايش بودجه هاي تخصيصي است و مويد هشدارهاي چندباره متوليان مقابله با قاچاق مواد مخدر و اعتياد به شهروندان ايراني كه شاهد باشند زيان اقتصادي ناشي از اعتياد و سود حاصل از تجارت سياه مواد مخدر، چگونه از جيب شهروند ايراني هزينه و پايمال مي شود. افشار، در آمارهاي خود همچنين به رشد كشفيات توسط وزارت اطلاعات اشاره دارد. نبايد از ياد برد كه طي دهه ٨٠ و اوايل دهه ٩٠، مهم ترين تاسف متوليان مقابله با اعتياد در پاسخ به اعتراض منتقدان خواستار علت شكست هزينه كرد دولت براي مقابله با قاچاق مواد مخدر، اين بود كه «در تمام كشورهاي دنيا و حتي با به كار گيري پيشرفته ترين سيستم مقابله اي، موفقيت نيروي پليس و انتظامي در كشف محموله هاي قاچاق مواد مخدر از ٢٥ الي ٣٠ درصد فراتر نمي رود.»
     اين پاسخ، البته جغرافياي ايران را هم شامل مي شده و شايد به همين سبب بوده كه در سال هاي اخير با تغيير نامحسوس رويكرد مقابله مواجهيم: واگذاري غير رسمي بخش مهمي از عمليات و اقدامات مقابله اي به وزارت اطلاعات. در بخش ديگري از آمار ارايه شده توسط افشار، كشفيات همزمان مواد مخدر و سلاح هاي سنگين از برخي باندهاي قاچاق مورد اشاره قرار گرفته است كه اين كشفيات هم، حداقل طي دهه گذشته تازگي دارد اما با پيامي نگران كننده. همدستي تروريسم و شبكه قاچاق مواد مخدر، براي ايران يك اتفاق نگران كننده است كه متوليان حفظ امنيت كشور، هميشه از بابت آن هراس داشته و هشدار داده اند اما روز سه شنبه، افشار خبر داد كه اين اتفاق، آنچنان كه انتظار مي رفت رخ داده و پيش بيني هم مسير شدن شبكه قاچاق مواد مخدر با شبكه تروريسم به وقوع پيوسته كه قطعا، علتي جز بهره وري مشترك از سود كلان قاچاق مواد مخدر ندارد.
    گزارش: ٨٠ درصد رشد در كشفيات مواد مخدر وزارت اطلاعات
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سيماي دام، طيور و آبزيان
متن مطالب شماره 61، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است