|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: پايتخت در انتظار هشتمين مديرعامل مترو
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4187
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


شهري 
پايتخت در انتظار هشتمين مديرعامل مترو
٤٢ سال، چه كساني روياي مترو را براي تهراني ها محقق كردند؟


گروه اجتماعي| ديروز هابيل درويش، مديرعامل شركت متروي تهران بعد از ٧ سال مديريت تام الاختيار بر مترو، استعفا داد تا اين شركت، منتظر هشتمين مديرعامل خود باشد. گرچه براساس اخبار شنيده شده، به نظر مي رسد اين انتصاب عنقريب رخ خواهد داد. به بهانه اين استعفا، «اعتماد» نگاهي دارد به تاريخچه عمر مترو سازي در تهران و مرداني كه مسوول احداث اين روياي ايراني بوده اند.
    
     از واگن اسبي تا مترو
     از زماني كه نخستين قطار شهري در سال ١٨٦٣ ميلادي در لندن به كار افتاد تا امروز بيش از ١٥٤ سال مي گذرد. اما نخستين نشانه هاي ورود مترو به تهران به حدود سه دهه بعد بازمي گردد. يعني زماني كه تاسيس ترامواي شهري از جمله نكات پيش بيني شده در امتياز نامه اي بود كه بارون ژوليوس دورويتر در عهد ناصرالدين شاه روي كاغذ آورد. نخستين طرح شبيه به متروي امروزي كه براي تهران طراحي و اجرا شد نيز، طرح واگن اسبي بود كه از حرم حضرت عبدالعظيم تا ميدان حُر امروزي كشيده شده و تا سال ١٣١٠ نيز داير بود.
     در عصر جديد نيز، مشكل ترافيك در دهه ٥٠ باعث شد تا براي حل آن در مهرماه ١٣٥٣ مطالعات مربوط به احداث شبكه متروي تهران توسط شركت هاي مشاور خارجي از جمله سوفرتو منتج به پيشنهاد سيستم اتوبان مترو (با ٧ خط) انجام شد. مطالعاتي كه نشان مي داد براي شهر درحال رشدي مانند تهران احداث مترو اساسي ترين راه حل بهبود ترافيك است. به همين دليل بود كه بعد از عقد قرارداد، شركت هاي فرانسوي از سال ١٣٥٦ عمليات اجرايي احداث خط ١ مترو را در اراضي شمال تهران (بزرگراه شهيد حقاني كنوني) آغاز كردند. فعاليتي كه تنها ٣ سال دوام آورد ودر آذر ٥٩ به سبب شديد شدن جنگ و خطرات آن و همچنين شرايط خاص اقتصادي كشور، شركت پيمانكاري مترو، كشور را ترك كرد و در اواخر سال ٦٠ هيات وزيران توقف كامل طرح توسط مشاوران خارجي را اعلام كرد. براساس اسناد موجود با اجراي عمليات احداث مترو تا آذر ۱۳۵۹، تنها ٢ هزار و ٣٠٠ متر تونل و بخشي از سازه ۳ ايستگاه، (حد فاصل بزرگراه شهيد حقاني و خيابان شهيد بهشتي) ايجاد شده بود. اين رويه ادامه داشت تا اينكه درسال ۱۳۶۳ بعد از ارايه گزارشي از سوي جمعي از كارشناس هاي ايراني در خصوص لزوم ساخت مترو در نماز جمعه تهران توسط اكبر هاشمي رفسنجاني رياست وقت مجلس، در فروردين ۱۳۶۴ هيات وزيران اجراي طرح متروي تهران را تصويب و فعاليت هاي مترو مجددا در تهران از سال ١٣٦٥ آغاز شد آن هم بدون تخصيص رديف بودجه و با استفاده از درآمد ناشي از صادرات مازاد نفت كوره پالايشگاه اصفهان و نيز صادرات سنگ هاي تزييني! برنامه نخست مترو شامل ساخت خط ۱ (ميرداماد - حرم مطهر)، خط ۲ (دردشت - صادقيه) و راه برون شهري خط ۵ (تهران - گلشهر) جمعا به طول ۹۰ كيلومتر با ۵۲ ايستگاه بود. اصغر ابراهيمي اصل مديرعامل وقت مترو كه از سال ٦٥ تا ٧٦ سكاندار ساخت مترو در تهران بود، درخصوص آن روزها مي نويسد: «سال ۱۳۶۵ همه مخالف ساختن مترو بودند. حتي ساختمان شركت مترو به وزارت كشور تحويل داده و تبديل به استانداري شده بود. هيچ كس حتي يك اتاق نمي داد. كار از نمازخانه شروع شد. هيچ نقشه اي در كار نبود تا اينكه در نمازخانه تعدادي نقشه پيدا شد. وقتي پيگيري كرديم كه باقي نقشه ها كجاست، مشخص شد كه يك سبزي فروش نقشه ها را خريده است. سپس با وجود يك ماه تحقيق روي كاغذها، سبزي فروش پيدا شد و بدين ترتيب ۱۹۰ كيلوگرم نقشه در انبارش پيدا شد.» درسال ۱۳۷۴ با توجه به اتمام بخش هايي از كارهاي ساختماني قراردادي براي تامين تجهيزات قطار شهري به امضا رسيد و در پايان روز شانزدهم اسفند ۱۳۷۷ نخستين خط متروي تهران يعني خط ۵ آن شامل بخش حومه اي خط هاي مترو فعلي كه تهران را به كرج مي رساند به بهره برداري رسيد. از آن زمان تا امروز هر سال بخشي از متروي تهران كامل شده است كه به طور خلاصه مي توان آن را در جدول زير خلاصه كرد: بدين ترتيب، تا امروز بنابرآمار خود مترو چيزي حدود ٢٤١ كيلومتر مترو فعال در تهران احداث شده است.
    
     همه مديران مترو
     از سال ١٣٥٤ تا امروز، متروي تهران، ٧ مديرعامل داشته است. مديراني كه از سابقه برخي از آنها، اطلاعاتي در رسانه ها وجود ندارد. شايد به اين دليل كه اين مديران زماني سكاندار متروي تهران بوده اند كه مترو عملا تعطيل بوده است. روحاني و احمديان، دو تن از مديراني هستند كه هيچ نشاني از آنها در فضاي رسانه اي پيدا نمي شود.
    
     استعفا بعد از بركناري
     اما همين آمار و تاريخچه نيز حكايت از آن دارد كه با سابقه ترين مديرعامل متروي تهران، محسن هاشمي، رييس شوراي شهر كنوني تهران است كه حدود ١٣ سال برصندلي مديرعاملي اين سازمان تكيه زده بود. دوران اين تحصيلكرده مهندسي مكانيك از دانشگاه پلي تكنيك مونترال كانادا، با فراز و نشيب هاي بسياري همراه بود. چه آن زمان كه آغاز كارش مصادف بود با آغاز ساخت رسمي مترو و دشواري هاي مربوط به نو بودن كار و نبود امكانات و بودجه و چه زماني كه محمدباقر قاليباف، چهره طيف مقابل خاندان هاشمي، شهردار تهران شد و به انحاي مختلف با وي چالش داشت. چالش هايي كه در نهايت با وجود حمايت هاي آيت الله هاشمي رفسنجاني از پسر ارشدش در نهايت منجر به بركناري محسن از مديرعاملي مترو شد تا سكان هدايت مترو به دست هابيل درويش برسد. وي كه متولد ١٣٣١ روستاي پاراقشلاق از توابع پارس آباد مغان است بعد از ٦ سال مديريت و گذشت ٢ماه از آغاز به كار شهردار جديد و اصلاح طلب تهران، ديروز طي نامه اي و به دليل آنچه وي در نامه اش از آن به عنوان «پاره اي از مسائل» ياد مي كند! استعفاي خود را تقديم شهردار تهران كرد. مردي كه با وجود شايعاتي كه در مورد اختلاف هايش با محمدباقر قاليباف شنيده مي شد تا پايان دوره مديريت وي همچنان در پست خود باقي ماند. استعفايي كه درست دو روز بعد از بركناري احمدي بافنده، مديرعامل شركت بهره برداري متروي تهران از سوي محمدعلي نجفي صورت گرفت. اما گويا اين استعفا براي شهردارجديد تهران چندان هم غيرمترقبه نبوده است چرا كه بلافاصله رسانه هاي مختلف و كاربران فضاي مجازي از گزينه جايگزين وي نام بردند. علي امام، مديرعامل فعلي سازمان مهندسي و عمران شهر تهران. حالا بايد منتظر ماند و ديد اين دانش آموخته عمران - سازه هاي هيدروليكي دانشگاه تهران منشا چه تحولاتي در دوره جديد مديريت شهري خواهد بود. مترويي كه به گفته پورسيدآقايي، معاون حمل و نقل و ترافيك قرار است از اين پس به جاي توسعه «طول»ي تمركز خود را بيشتر، بر بالا بردن كيفيت و حجم جابه جايي مسافران داشته باشد.
    
شهري: پايتخت در انتظار هشتمين مديرعامل مترو / ٤٢ سال، چه كساني روياي مترو را براي تهراني ها محقق كردند؟
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 37 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت و كارآفريني
متن مطالب شماره 94، تير، مرداد و شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است