|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/7/20: سپنتا نيكنام: واقعا منافع ملي چنين رفتاري را تاييد مي كند؟
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4071
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3927 20/7/96 > صفحه 13 (جامعه) > متن
 
      


شورا 
سپنتا نيكنام: واقعا منافع ملي چنين رفتاري را تاييد مي كند؟
رييس شوراي شهر يزد در واكنش به تعليق عضو زرتشتي شورا تهديد به استعفا كرد

نويسنده: حميدرضا خالدي

سپنتا نيكنام، عضو شوراي شهر يزد در دوره چهارم و منتخب مردم يزد براي پنجمين دوره شوراي شهر مي گويد: واقعيت اين است كه برنده اصلي اين رخداد، من هستم چرا كه معروف تر و محبوب تر وشناخته شده تر شدم. اما مي خواهم از مسوولان سوال كنم كه اگر قرار باشد اين موضوع – يعني مسائل اقليتي – را در يك كفه و موضوعات ملي و منافع مردم شهر را در يك ترازو بگذارند، آيا واقعا ارزش اين همه حاشيه سازي هاي جورواجور را داشت؟
    اين در حالي است كه رييس شوراي شهر يزد نيز نسبت به تعليق اين عضو شورا واكنش نشان داد. «غلامعلي سفيد» رييس شوراي شهر يزد، در صحن شورا طي سخنان تندي با محكوم كردن اين اقدام وزارت كشورضمن اعلام اينكه مجري ابلاغ حكم تعليق عضو زرتشتي شورا نخواهد بود، گفت: در صورت قطعي شدن اين حكم از رياست شورا استعفا خواهم كرد. وي با ذكر اينكه اين حكم با مباني آزادگي و شرع سازگار نيست، گفت: آقاي نيكنام ٤ سال عضو شورا بوده، كار كرده، هيچ خلاف شرعي از وي سرنزده است، يك دفعه در اين دوره، حضورش خلاف شرع خواهد شد؟ و يك دفعه ضوابط و قواعد تغيير مي كند؟ اين واكنش ها كه مي رود تا كم كم ابعادي ملي پيدا كند، بهانه اي شد براي گفت وگوي «اعتماد» با سپنتا نيكنام در خصوص آنچه رخ داده وشرمنشا شكل گيري آن. اواخر فروردين ماه سال جاري و در واپسين روزهاي بررسي صلاحيت نامزدهاي انتخابات شوراهاي شهر و روستا در سراسر كشور توسط هيات هاي نظارت بر انتخابات شوراها، ابلاغيه دبير شوراي نگهبان درباره جلوگيري از تاييد صلاحيت نامزدهاي اقليت هاي مذهبي در انتخابات شوراها منتشر شد. البته با توجه به اينكه طبق قانون نظارت بر انتخابات شوراها به عهده مجلس است و شوراي نگهبان ورودي در اين زمينه ندارد، چند روز بعد علي لاريجاني، رييس مجلس ابلاغيه آيت الله جنتي درباره ردصلاحيت اقليت هاي ديني در انتخابات شوراها را رد كرد و مستقيما به هيات نظارت بر انتخابات شوراها دستور داد قانون در مورد حضور پيروان اديان الهي در انتخابات شوراها رعايت شود.
    اما همين نكته در انتخابات شوراهاي شهر كشور، به چالشي براي وزارت كشور تبديل شد چرا كه در شهر يزد سپنتا نيكنام كه پيرو آيين زرتشت است و در دوره گذشته نيز در شوراي شهر يزد عضويت داشت مجددا با ۲۱ هزار و ۷۱۷ راي به عنوان نفر هفتم منتخب مردم يزد به عضويت شوراي شهر يزد درآمد. اما بعد از چند هفته، به ناگهان اعلام شد كه اعتبارنامه اين نماينده شهر زرتشتي شهر يزد تاييد نخواهد شد.
    
    مشروح اين گفت وگو را در ادامه مي خوانيد:
     آقاي نيكنام، بعد از حرف و حديث هاي بسيار در مورد تاييد صلاحيت شما، ديروز رييس شوراي شهريزد، طي سخنان تند و تيزي در صحن شورا، رسما اعلام كرد كه چنانچه حكم شما تاييد نشود، وي نيز استعفا خواهد داد. شما خودتان در جريان آنچه در صحن شورا اتفاق افتاده هستيد؟

    بله: من هم ماجرا را از طريق دوستان و همكاران و رسانه ها و فضاي مجازي شنيده ام. چون خودم ٢ هفته اي مي شود كه به شورا نمي روم و تهران بودم و همين ديشب به يزد برگشتم. اما در مجموع مي توانم بگويم كه حقيقتا متاسفم كه چنين برخوردي با راي مردم يزد كه با آراي خود نشان دادند كه چقدر صميمت و دوستي و همدلي بين مسلمانان و اقليت وجود دارد، مي شود. برخوردي كه باعث مي شود نگاه ملي و حتي جهاني به كشور ما و عملكرد مسوولانش تغيير كند.
    
     شما براي دومين بار است كه براي عضويت در شورا انتخاب مي شويد. پس چطور در دوره قبل با تاييد صلاحيت شما مخالفتي نشد؟
    آن دوره – يعني سال ٩٢ – نيز مشكلاتي در مورد تاييد صلاحيت اعتبارنامه بنده وجود داشت (كه البته دلايل واهي ديگري داشت) ولي هر چه كه بود، آن دوره با تلاش دوستان، قضيه حل و فصل شد. اما اين دوره...
    
     اصلا قضيه از كجا شروع شد ؟ از يزد يا تهران ؟
    داستان از جايي شروع شد كه چند نفر از چهره هاي مخالف با عضويت بنده در شورا بعد از انتخابات، بحث اقليت بنده را پيش كشيده و موضوع را از طريق برخي ارتباط هايي كه در شهر داشتند به تهران كشيدند و درنهايت اين شد كه امروز مي بينيد.
    
     خودتان در طول اين مدت، ماجرا را از مسوولان استاني يا وزارت كشور پيگيري نكرديد؟
    نه، اصلا.
    
     پس چرا به تهران آمده بوديد؟
    براي پيگيري يك كار شخصي.
    
     واكنش و فضاي قالب در شوراي شهر جديد يزد چطور است؟ بيشتر موافق تاييد صلاحيت هستند يا مخالف آن؟
    نمي توانم در اين مورد مطمئن صحبت كنم. ولي همين قدر مي دانم كه حتي تعدادي از دوستان اصولگراي ما در شورا نيز به من مي گفتند: ما نه «نفيا» و نه «اثباتا» ورود پيدا نمي كنيم! مثلا همين امروز در صحن شورا و به دنبال سخنراني رييس شورا، يكي ديگر از همكاران، يعني مهندس پاكن‍‍ژاد، يعني فرزند شهيد پاكنژاد – نيز با لحني تندتر از مهندس سفيد، اين اقدام دولت را تاسف بار خوانده و مانند رييس شورا، گفته بودند كه در صورت تاييد نشدن اعتبارنامه، وي نيز استعفا خواهد داد. ولي نمي دانم چرا اين سخنان در رسانه ها منعكس نشد.
    
     واكنش مردم يزد با اين مساله چطور بوده و هست؟
    همان طور كه گفتم من مدتي تهران بودم و از فضاي عمومي شهر و مردم خبر ندارم. ولي در هواپيما هم كه بودم تعدادي از چهره هاي سياسي كه من را مي شناختند و با ما همسفر بودند، جلو مي آمدند و از مساله رخ داده اظهار تاسف مي كردند. مردم يزد هم در فضاي مجازي به شدت به من لطف داشته و دارند و اين اقدام را محكوم مي كنند. حتي خبري در كانال هاي مجازي مردم يزد دست به دست مي شود كه در حمايت ازحقير و در محكوميت رفتار مسوولان، قرار است شنبه صبح در مقابل فرمانداري شهر يزد، تحصن آرام و مصالحت آميز داشته باشند.
    
    اگر بخواهيد احساس يا تحليل خودتان از اين تصميم را بگوييد چه مي گوييد؟
    فقط مي توانم بگويم كه متاسفم از اين همه تنگ نظري. البته واقعيت اين است كه برنده اصلي اين رخداد، من هستم چرا كه معروف تر و محبوب تر وشناخته شده تر شدم. اما مي خواهم از مسوولان سوال كنم كه اگر قرار باشد اين موضوع- يعني مسائل اقليتي- را در يك كفه و موضوعات ملي و منافع مردم شهر را در يك ترازو بگذارند، آيا واقعا ارزش اين همه حاشيه سازي هاي جورواجور را داشت؟ اميدوارم كه مسوولان كمي كلانتر و واقعي تر به مسائل بنگرند و همان طور كه شعار مي دهند به راي مردم احترام بگذارند.
    شورا: سپنتا نيكنام: واقعا منافع ملي چنين رفتاري را تاييد مي كند؟ / رييس شوراي شهر يزد در واكنش به تعليق عضو زرتشتي شورا تهديد به استعفا كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3927 به تاريخ 20/7/96، صفحه 13 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 98 بار
    آثار ديگري از "حميدرضا خالدي"

  صحبت صريحي از محسن هاشمي براي شهردار شدن نشنيده ام / علي اعطا، سخنگوي شوراي شهر تهران دلايل استعفا و كارنامه محمدعلي نجفي را بررسي كرد
حميدرضا خالدي، اعتماد 1/2/97
مشاهده متن    
  مشكلات ثبت نام طرح ترافيك به شورا ارتباطي ندارد / محمد عليخاني، رييس كميسيون حمل و نقل شوراي شهر درباره طرح ترافيك ٩٧ گفت
حميدرضا خالدي، اعتماد 29/1/97
مشاهده متن    
  استعفاي شهردار كرج پذيرفته شد / با موافقت اعضاي شوراي شهر
حميدرضا خالدي، اعتماد 28/1/97
مشاهده متن    
  سفيدپوش شديم ولي مشكل كم آبي پابرجاست / احد وظيفه، مديركل پيش بيني سازمان هواشناسي بارش هاي اخير را تحليل كرد
حميدرضا خالدي، اعتماد 27/1/97
مشاهده متن    
  سرنوشت گزارش نجفي به دادستاني در هاله اي از ابهام / «اعتماد» چرايي نامشخص بودن وضعيت رسيدگي به تخلفات اعلام شده توسط شهردار تهران را بررسي كرد
حميدرضا خالدي، اعتماد 22/1/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پزشكي رازي
متن مطالب شماره 165، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است