|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: احتمال برخورد در صورت تروريستي خوانده شدن سپاه
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3130
دوشنبه سوم ارديبهشت ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 6 (ديپلماسي) > متن
 
      


احتمال برخورد در صورت تروريستي خوانده شدن سپاه


نويسنده: اميرعلي ابوالفتح *

١ حاکميت سياسي در ايالات متحده آمريکا شامل کاخ سفيد و کنگره در مواجهه با برجام چندين گزينه پيشِ رو دارد؛ گزينه اول اين است که دولت دونالد ترامپ مانند دو بار قبل در ماه هاي آوريل و جولاي در نامه اي خطاب به پل رايان، رئيس مجلس نمايندگان، پايبندي ايران به برجام را تاييد و اعلام کند ادامه تعليق تحريم هاي هسته اي عليه ايران منطبق با منافع ملي آمريکاست و به اين ترتيب برجام ادامه يابد. گزينه بعدي اعلام پايبندي ايران به برجام، هم زمان با تشديد فشارهاي غيربرجامي بر ايران خواهد بود؛ راهبردي که از زمان دولت باراک اوباما، رئيس جمهوري سابق آمريکا، با هدف حفظ برجام آغاز شد و در ٩ ماه نخست دوره رياست جمهوري دونالد ترامپ نيز ادامه يافت. اعلام پايبندنبودن ايران به برجام و اعلام منطبق بودن برجام با منافع ملي آمريکا گزينه بعدي خواهد بود که برجام را از نابودي نجات خواهد داد و صرفا دونالد ترامپ را از تاييد پيماني که آن را مايه شرمساري ناميده است، رهايي خواهد بخشيد. در گزينه بعدي، کاخ سفيد پايبندنبودن ايران به برجام را اعلام خواهد کرد و درعين حال با اعلام عدم انطباق برجام با منافع ملي آمريکا مسئوليت تصميم گيري بر سر آينده برجام را به کنگره واگذار خواهد کرد. در اين صورت براساس «قانون بررسي توافق هسته اي ايران» مصوب سال ٢٠١٥ موسوم به قانون «کورکر - کاردين»، کنگره تا ٦٠ روز زمان دارد درباره ادامه تعليق تحريم هاي هسته اي ايران برچيده شدن آن تصميم بگيرد. در گزينه ديگر اين احتمال وجود دارد که کاخ سفيد پايبندنبودن ايران به برجام را مطرح کند و هم زمان از کنگره بخواهد قانون «کورکر - کاردين» را تغيير دهد تا دولت آمريکا از جنجال تاييديه هاي هر ٩٠ روز يک بار خلاصي يابد. در اين وضعيت درخواست براي تصويب فشارهاي غيربرجامي بر ايران نيز وجود خواهد داشت. سرانجام اينکه در گزينه آخر، دولت آمريکا خروج اين کشور از برجام را اعلام کند که به منزله مرگ برجام خواهد بود.
    ٢ بستگي به نوع برخورد و مواجهه دولت آمريکا به برجام دارد. اگر صرفا پايبندنبودن ايران اعلام شود؛ ولي تحريم هاي کنگره عليه ايران مجددا به اجرا در نيايد، انتقادات ديگر کشورها استمرار و لابي ها براي حفظ برجام ادامه خواهد يافت؛ اما اگر در نهايت آمريکا اقدامي انجام دهد که به منزله خروج تلقي شود و هم زمان، تنبيهاتي براي کشورهاي همکاري کننده با ايران در نظر گرفته شود، به احتمال زياد اروپا و چين در ادامه همکاري هاي خود دچار ترديد خواهند شد و سطح مناسبات با ايران را کاهش خواهند داد. ضمن اينکه نبايد فراموش کرد که در برجام مکانيسم معکوس وتو براي اعمال مجدد تحريم هاي سازمان ملل عليه ايران پيش بيني شده است و اگر آمريکايي ها در نهايت به اين حربه متوسل شوند و تحريم هاي لغو شده شوراي امنيت را عليه ايران برگردانند، همه کشورهاي جهان چاره اي نخواهند داشت که حداقل در ظاهر مناسبات پيش از برجامي را با ايران از سر بگيرند.
     ٣ اين بستگي به آن دارد که متهم شدن کل سپاه به فعاليت هاي تروريستي و حمايت از گروه هاي تروريستي در ذيل کدام مرجع رسيدگي کننده در آمريکا قرار گيرد. اگر دولت آمريکا نام سپاه را در فهرست گروه هاي تحريم شده از سوي وزارت خزانه داري قرار دهد، سپاه فقط مورد تحريم هاي مالي قرار خواهد گرفت. از سال ٢٠٠٧ نيروي قدس سپاه پاسداران در اين فهرست قرار دارد و اين اقدام لطمه اي جدي به فعاليت هاي سپاه قدس، کليت سپاه و وضعيت ايران وارد نمي کند؛ زيرا نه سپاه و نه فرماندهان سپاه در بانک هاي آمريکايي حسابي ندارند و حداکثر شرکت هاي خارجي از همکاري مستقيم با سپاه منع مي شوند.
     اما اگر دولت آمريکا تصميم بگيرد سپاه را به عنوان يک گروه تروريستي در فهرست وزارت امور خارجه قرار دهد، در آن صورت همه ارکان کشور آمريکا از جمله ارتش اين کشور ملزم خواهند بود عليه سپاه در خارج يا حتي داخل ايران وارد عمليات شوند و با اين به اصطلاح سازمان تروريستي به نام «سپاه پاسداران انقلاب اسلامي» وارد برخورد شوند؛ آن گونه که با القاعده يا داعش يا بوکوحرام رفتار مي کنند.در نتيجه جنگ ميان دو کشور - حداقل به شکل محدود در عراق و سوريه و افغانستان – اجتناب ناپذير خواهد بود؛ به ويژه اينکه سردار جعفري، فرمانده کل سپاه، نيز هشدار داده است در چنين وضعيتي، جمهوري اسلامي ايران، ارتش آمريکا را هم سنگ داعش قلمداد خواهد کرد.
    ٤ اجراي «قانون مقابله با اقدامات بي ثبات کننده ايران» موسوم به قانون کاتسا، همکاري شرکت هاي خارجي با سپاه و بنگاه هاي اقتصادي وابسته به سپاه را دشوار مي کند. اگر سپاه در فهرست سازمان هاي ممنوع شده وزارت خزانه داري قرار گيرد، همکاري کمپاني هاي خارجي با سپاه موجب ازدست رفتن فرصت هاي سرمايه گذاري آن شرکت ها در اقتصاد آمريکا مي شود و تنبيهات مالي عليه آنان به همراه مي آورد. اين وضعيت در صورت قرار گرفتن سپاه در فهرست وزارت امور خارجه آمريکا شرايط را به مراتب وخيم تر خواهد کرد.
     ٥ آن گونه که مقامات ارشد کشور گفته اند، قطعا هرگونه اقدام آمريکايي ها براي نابودي يا تضعيف برجام با واکنش متقابل و همسنگ مواجه خواهد شد. بنده از جزئيات آن بي خبر هستم؛ اما مي توان انتظار داشت که ايران هم به سمت فعاليت هاي پيش از برجامي خود حرکت کند که البته اين اقدام گرچه منطقي و اجتناب ناپذير خواهد بود؛ اما درعين حال خطر شکل گيري اجماع عليه ايران و هم راستاشدن مجدد ديدگاه هاي اروپا با آمريکا را به همراه خواهد آورد.
    * کارشناس آمريکااحتمال برخورد در صورت تروريستي خوانده شدن سپاه
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 6 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از "اميرعلي ابوالفتح "

  ترس، عامل بقاي برجام
اميرعلي ابوالفتح، اعتماد 18/1/97
مشاهده متن    
  سوريه و صحبت هاي غيرعملي ترامپ
اميرعلي ابوالفتح*، اعتماد 14/1/97
مشاهده متن    
  چالش هاي يك جنگ
اميرعلي ابوالفتح *، اعتماد 13/12/96
مشاهده متن    
  عقب نشيني دونالد ترامپ از مواضع مهاجرتي
اميرعلي ابوالفتح*، ايران 11/11/96
مشاهده متن    
  ترامپ از نگاه روان شناسان
اميرعلي ابوالفتح*، جام جم 1/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي طب پيشگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 83)، Mar 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است