|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: برجام در انتظار تصميم ترامپ و كنگره
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3240
دوشنبه نوزدهم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 7 (ديپلماسي) > متن
 
      


برجام در انتظار تصميم ترامپ و كنگره
تحليلگران حقوق و روابط بين الملل از تبعات نقض برجام مي گويند


قرار است امروز دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريكا درباره توافق برجام تصميم كلي بگيرد؛ يا پايبندي ايران به برجام را تاييد خواهد كرد يا خروج از آن راه اوست و كنگره تصميم نهايي را بعد از ٢ماه اعلام مي كند. «شرق» اين سولات را با كارشناسان حوزه در ميان گذاشته است:
     ١-دونالد ترامپ و کنگره چه گزينه هايي را در مواجهه با برجام دارند؛ آنها با برجام چه خواهند کرد؟
     ٢-کشورهاي اروپايي و آسيايي، روسيه و چين در مقابل تصميم ترامپ و کنگره براي نقض برجام چه خواهند کرد؟
     ٣-به نظر مي رسد گزينه تحريم سپاه نسبت به گذشته جدي تر شده است؛ در اين صورت چه شرايطي پيش خواهد آمد؟
     ٤-شرکت هاي خارجي که با سپاه و بنگاه هاي اقتصادي وابسته به سپاه در ارتباط هستند، با چه موقعيتي روبه رو خواهند شد؟
     ٥-ايران در مواجهه با نقض برجام چه خواهد کرد؟
    
    بازگشت به عقب
     فريدون مجلسي. ديپلمات ارشد سابق

    ١ اگر ترامپ مسئله را به کنگره واگذار کند، فقط به قصد گريز از تعهدي است که از قبل درباره ابطال برجام داده بود. درهرحال کنگره نمي تواند قراردادي را که منحصر به آمريکا نيست باطل کند، اما مي تواند به دليل روابط خصمانه موجود و براي حمايت از اسرائيل تحريم هاي دوجانبه را تشديد کند.
     ٢ دولت هاي اروپايي و آسيايي از ادامه برجام حمايت خواهند کرد، اما بانک ها و شرکت هاي عمده اروپايي احتياطا تحريم هاي آمريکا را رعايت خواهند کرد. اغلب کشورهاي عربي نيز تحريم هاي آمريکا را اعمال خواهند کرد.
     ٣ مسئله تحريم سپاه پاسداران مهم نيست، زيرا هم اکنون هم اين تحريم عملا وجود دارد. مسئله احتمال تروريستي اعلام کردن سپاه پاسداران است که موجب واکنش شديد شده است، زيرا تروريستي اعلام کردن سپاه بوي جنگ مي دهد، يعني آزادي عمليات جنگي و هدف گيري فردي و گروهي در شرايط گوناگون مانند رفتار با طالبان و داعش. اين اقدام مي تواند به واکنش و شرايط خطير و عملا جنگ منجر شود.
     ٤ شرکت هاي عمده خارجي الزام قانوني به حمايت از خواسته هاي آمريکا ندارند، اما عملا و به بهانه هاي گوناگون از همکاري خودداري خواهند کرد. روابط مانند سنوات گذشته ادامه خواهد يافت.
     ٥ ايران مي تواند دفاع از حقوق فلسطينيان و اعراب را در قالب پشتيباني از خواسته هاي آنان و جبران خسارات طبق قوانين بين المللي و قطع نامه هاي شوراي امنيت پيگيري و خود را از شرايط جنگي انفرادي خارج کند.
    
    روز سخت برجام
     کوروش احمدي. کارشناس حقوق بين الملل

     ١ مجموعه شواهد و قرائن حداقل از بعد از سخنراني نيکي هيلي در موسسه «آمريکن انترپرايس» در پنجم سپتامبر حاکي از اين است که ترامپ در پي کناره گيري از برجام و به شکست کشاندن آن نيست. هدف او بيشتر محقق کردن اهداف حقير سياسي با توجه به قول هاي او در جريان انتخابات و حفظ پايگاه راي شکننده اش است، چراکه اگر اين پايگاه راي بيش از پيش تضعيف شود، او همين حداقل موقعيت سياسي در واشنگتن را نيز نخواهد داشت، چه رسد به شانسي در انتخابات بعدي. بنابراين احتمالا تصور ترامپ اين است که با اعلام اينکه ادامه برجام مغاير منافع امنيت ملي آمريکاست، يک امتياز سياسي در نظر پايگاه رايش به دست خواهد آورد و نيز تصور مي کند که با ارسال موضوع به کنگره مي تواند خود را از زجر هر سه ماه يک بار تاييد يا عدم تاييد پايبندي ايران خلاص کند. بااين حال، معلوم نيست که ترامپ شهامت خروج از برجام و پذيرش مسئوليت عواقب ناروشن آن را داشته باشد. بنابراين به همين دليل مقامات بانام و بي نام کاخ سفيد مي گويند که ترامپ خواستار اعاده تحريم ها عليه ايران نيز نخواهد شد. هدف عناصر تندرويي در اطراف ترامپ و نيز کساني مانند سناتور تام کاتن اين است که از اهرم اعاده تحريم ها و تهديد فروپاشي برجام حربه اي براي واداشتن متحدان اروپايي به همسويي با آمريکا عليه سياست هاي منطقه اي ايران ساخته شود. درمجموع معتقدم که در اين دوره تمرکز بر سياست هاي ايران در منطقه، اولويت اول ترامپ و به ويژه مقامات دولت اوست. در کنگره نيز به نظر نمي رسد که توان يا تمايلي براي اعاده تحريم ها و شکست برجام وجود داشته باشد، چراکه اولا سناتورهاي تندرو و ضدبرجامي مانند تام کاتن گفته اند که خواستار اعاده فوري تحريم ها نخواهند شد. ثانيا اکثريت جمهوري خواهان در سنا اکثريتي شکننده است (٥٢ جمهوري خواه در برابر ٤٨ دموکرات). ثالثا شمار قابل توجهي از جمهوري خواهان (مثل کورکر، مک کين، گراهام و...) و حتي سناتور تندرويي مانند کوري گاردنر گفته اند که در مورد خروج از برجام ترديد دارند. رابعا مي دانيم که رابطه ترامپ با تعداد زيادي از جمهوري خواهان در سنا بسيار پرتنش است و ...، بنابراين اگر تنها سه سناتور با يک طرح احتمالي اعاده تحريم مخالفت کنند، شکست طرح قطعي است.
     ٢ روشن است که موضع اين کشورها به صراحت و با تاکيد بر حفظ برجام است. بااين حال، در دو مورد ابهام وجود دارد: نخست اينکه در صورت اعاده تحريم ها و خروج آمريکا از برجام، متحدان دور و نزديک آمريکا و همين طور شرکت هاي آنها در عمل چه خواهند کرد. خطر در اين است که برخي از اين کشورها، به ويژه در اروپاي شرقي و خاور دور که بيشتر به حمايت هاي استراتژيک آمريکا وابسته اند، در برابر فشارهاي آمريکا تاب نياورند. همچنين سوال اين است که اگر شرکت هاي بين المللي منافع خود را در بازار عظيم آمريکا در خطر ببينند، در عمل به چه راهي خواهند رفت. ابهام دوم در ارتباط با ضعف نشان دادن کشورها در برابر فشار آمريکا براي به اصطلاح مقابله با سياست هاي منطقه اي ايران است. برخي نشانه ها در اين مورد نگران کننده است. در اين زمره مي توان به سخنان رئيس جمهوري فرانسه و سخنان ديروز وزير خارجه آلمان اشاره کرد.
     ٣ قراردادن سپاه در فهرست سازمان هاي تروريستي در دوره بوش و اوباما و نيز در اولين ماه رياست جمهوري ترامپ نيز بررسي شد و به دليل مخالفت وزارت خارجه و وزارت دفاع آمريکا مسکوت ماند. اکنون ظاهرا اين موضوع با جديت بيشتر و در چارچوب پرداختن به سياست هاي منطقه اي ايران مطرح است. اگر در اين رابطه اقدامي انجام شود، قطعا اقدامي نمادين و سياسي خواهد بود؛ چراکه سپاه پيش از اين در قالب سه فرمان اجرائي و نيز قانون CISADA تحت جامع ترين تحريم ها بوده و علاوه بر نيروي قدس، خود سپاه هم در فهرست مشهور به SDNs قرار دارد. بنابراين تحريم جديدي وجود ندارد که عليه سپاه اعمال نشده باشد. بااين حال، اعلام سپاه به عنوان يک گروه تروريستي از نظر سياسي مهم است و مي تواند تنش را به سطح بي سابقه اي ارتقا دهد. چنين اقدامي در مورد ارتش رسمي يک کشور اوج بي مسئوليتي و قانون شکني ترامپ خواهد بود و متاسفانه مي تواند متضمن مخاطراتي جدي باشد. به همين دليل، به نظر اينجانب ضروري است مسئولان محترم سپاه و مقامات نظام حداکثر خويشتن داري را پيشه کنند و به ياد داشته باشند که با کسي طرف اند که وزير خارجه اش او را «کودن» ناميده و سناتور هم حزبي اش که در راس کميسيون سياست خارجي سناست، او را يک «کودک بزرگ سال» توصيف کرده است.
     ٤ سال هاست که مطابق فرمان هاي اجرائي و قانون CISADA و نيز قرارداشتن سپاه در فهرست SDNs وزارت خزانه داري آمريکا، شرکت هاي بين المللي اي که مي خواهند در بازار آمريکا کار کنند يا از شبکه مالي دلار استفاده کنند، از کار با سپاه و شرکت هايي که سپاه در آنها ٥٠ درصد يا بيشتر سهام دارد، منع شده اند. بنابراين وضعيت از اين نظر تغييري نخواهد کرد.
     ٥ دکتر ظريف در اظهاراتي که در هفته هاي گذشته داشته، مواضع کاملا درستي دراين باره اتخاذ کرده است. به گفته ايشان، ايران طيفي از واکنش ها را تحت بررسي دارد و در زمان لازم و به فراخور جميع شرايط، اقدامات عملي دولت آمريکا و واکنش هاي جامعه بين المللي، اقدامات لازم را انجام خواهد داد. اينکه برخي گفته بودند ما برجام را با متحدان اروپايي ادامه خواهيم داد و امثال آن چندان درست نيست و مي تواند در حکم دادن چک سفيد به ترامپ تلقي شود. به هرحال طيفي که دکتر ظريف به آن اشاره کرده مي تواند شامل احياي برنامه هسته اي قبل از برجام، يعني خروج از برجام، تا حفظ برجام و کار با ديگر قدرت هاي بين المللي باشد. واقعيت اين است که در دو سال گذشته ايران در ازاي پذيرش برخي محدوديت هاي هسته اي که اغلب نيز قابل اعاده هستند، منافع عظيمي به دست آورده و خروج از برجام به دليل عواقب پيش بيني شدني و پيش بيني نشدني مي تواند براي واشنگتن نيز خسارت بار باشد.
    
    فرصتي براي ايران با اجماع حاميان برجام
     علي خرم. تحليلگر روابط بين الملل

    ١ قبل از اينکه بگوييم کنگره چه گزينه هايي دارد، بايد بگوييم ترامپ چه گزينه هايي در پيش دارد. اگر او بخواهد در چارچوب روابط و حقوق بين الملل درباره ايران توافق هسته اي اظهارنظر کند، موظف است به گزارش آژانس اشاره کند، همان طور که رکس تيلرسون دو ماه قبل همين کار را کرد و براساس آن گزارش گفت ايران به تعهدات پايبند بوده و ترامپ هم بخواهد در چارچوب حقوق و روابط بين الملل عمل کند که براي جهان معقول و پسنديده باشد، بايد دقيقا پابه پاي گزارش آژانس بين المللي انرژي اتمي حرکت کند، اما اگر نخواهد اين کار را بکند و خودش بگويد که ايران پايبند نبوده، يک نوع مضحکه است. اظهارنظر ترامپ درباره پايبندي يا عدم پايبندي ايران براساس متن توافق و محدوده صلاحيت آمريكا نيست. نکته بعدي اينکه اگر ترامپ بگويد ايران پايبند نبوده، يعني اينکه مجبور باشد متن را کنار بگذارد و به روح برجام چنگ بزند، اين کار را مي تواند بکند. يعني از جايگاه سياسي نه از جايگاه حقوقي اش صحبت کند و بگويد ايران پايبند نبوده است. از نگاه او ملاک پايبندنبودن ايران به روح برجام هم دو چيز است؛ يکي مسئله توسعه صنعت موشکي ايران که در قطع نامه ٢٢٣١ از ايران اخلاقا خواسته پايبند باشد و يکي هم مسئله سياست هاي ايران در منطقه خاورميانه است که دومي مي شود گفت شايد زياده خواهي و حرف بي ربطي است، اما درباره اولي مي تواند منطقي جلوه گر شود و بگويد براساس قطع نامه ٢٢٣١ ايران به روح برجام پايبند نبوده است. ترامپ اگر از اين در وارد شود مدعيان زيادي خواهد داشت؛ يعني اروپايي ها و روسيه و چين مي گويند ما از قطع نامه ٢٢٣١ و ايران به صورت اجباري نخواسته ايم صنعت موشکي خود را توسعه ندهد، بلکه اخلاقا خواسته ايم و بايد با ايران مذاکره و آن را قانع کنيم؛ بنابراين قادر نخواهد بود جهان را قانع کند. حالا مي رسيم به سوال شما که گزينه هاي کنگره چيست. گزينه هاي کنگره سه حالت بيشتر نيست. ممکن است کنگره اين را بشنود...
     ...و در اين ٦٠ روزي که مهلت قانوني دارد هيچ کاري نکند و هيچ تحريمي عليه ايران به تصويب نرساند. اين حالت بهترينش است. حالت دوم اين است که براي دل خوش کردن ترامپ و تندروها تحريمي عليه ايران تصويب کند که اين به عبارتي فشار خيلي زيادي به ايران وارد نکند. حالت سوم و بدترين آن اين است که شروع کند همه قطع نامه هاي تحريمي مثل داماتو و کاتسا را که قبلا در ٤٠ سال گذشته تصويب کرده بود آرام آرام دوباره تصويب کند که اگر اين حالت رخ دهد ما برمي گرديم به قبل از دوران اوباما. همان تحريم هاي داماتو و کاتسا و موارد ديگري که صنعت نفت ايران و فروش نفت ايران، پتروشيمي و سرمايه گذاري را هدف قرار مي داد، همين طور شود. اين البته يک سير تدريجي خواهد داشت و اين سير تدريجي چند سال طول مي کشد. برعکس دفعه قبل اروپايي ها فقط از باب منافع اقتصادي تجاري نيست که با آمريكا اول همکاري نکنند و بعد همکاري کنند. دنبال ملاحظات ديگري هستند که محکم تر مقابل تصميمات آمريكا خواهند ايستاد.
     ٢ توافق برجام توافق بين المللي چندجانبه است؛ الان ما مبنايي از حقوق بين الملل داريم که اروپايي ها روسيه و چين به آن متعهد هستند و نمي توانند آن را سرسري بگيرند. اول در مقابل آمريكا مي ايستند به اين دليل. دوم اينکه اگر آمريكا تحريم هاي سه جانبه عليه ايران به تصويب برساند، آنها هم با دليل بسيار متقن و مشخص از نظر حقوق بين الملل مي توانند اعلام کنند پايبند به تحريم هاي دوجانبه آمريكا نخواهند بود. اين را ما قبلا نداشتيم و اروپايي ها مجبور بودند به همکاري با آمريكا تن بدهند، اما الان اين جور نيست. چون مبنايي حقوقي دستشان است که به آن استناد مي کنند و همراهي نخواهند کرد. مسئله ديگر جهاني است؛ همان طور که خانم هلگا اشميد هفته قبل گفت، يک بحران هسته اي براي جهان که بحران کره شمالي است بيشتر از حد کافي است و نمي خواهند مشکلات را دوبرابر کنند و هيچ اصراري ندارند که با آمريكا همراهي کنند حتي اگر آمريكايي ها بيايند شرکت هاي اروپايي را تحريم کنند، چون شرکت هاي اروپايي به توافق چندجانبه بين المللي پيوسته اند مي توانند به سازمان تجارت جهاني عليه آمريكا شکايت کنند.
     ٣ تحريم سپاه يک موضوع شايد به نوعي پيچيده باشد؛ از يک طرف هيچ کشوري در جهان نمي تواند نيروهاي مسلح يک کشور را در زمره گروه هاي تروريستي قرار دهد و اين اولين بار است که آمريكا چنين کاري مي کند؛ مثلا آمريكا نمي تواند ارتش کوبا را يک گروه تروريستي بنامد يا ارتش چين يا هر کشور ديگر. عمل آمريكا غيرمتعارف است. اين باعث مي شود ديگران خيلي مجبور نباشند با او همراهي کنند، اما عوامل ديگري هم دخيل است و آن اينکه ايران بتواند با اروپايي ها درباره نقش سپاه در عراق و سوريه به جمع بندي برسد که آنها قبول کنند نقش سپاه براي ايجاد صلح است نه اقدامات تروريستي و اين مي تواند دفاع خوبي در برابر تصميم ترامپ باشد، چون ايران در برابر روسيه و چين احتمالا در اين زمينه مشکلي نخواهد داشت.
     ٤ اکنون شرکت هاي طرف سپاه در آمريكا يا اروپا و آسيا يحتمل تحت فشار آمريكا روابطشان را با سپاه قطع خواهند کرد، اين از يک طرف اما از طرف ديگر هر نيرويي از سپاه که خارج مرزها رفت وآمد مي کند اگر به عنوان يک گروه تروريستي شناخته شود، همان وضعيتي را دارد که افراد عضو داعش يا القاعده يا ساير گروه هاي تروريستي دارند و تحت تعقيب خواهند بود. يک اثر اقتصادي دارد و يک اثر سياسي.
     ٥ از نظر حقوقي نقض برجام يک چيز است و تحريم سپاه چيز ديگري. تحريم سپاه شکننده است و به سختي نقض برجام نيست. نقض برجام مبناي حقوقي دارد و سفت و محکم است. ايران بايد از اجماع مستحکمي که پشت سرش دارد، از اروپا و روسيه و چين و ساير کشورهاي جهان استفاده کند؛ استفاده از اين اجماع از هر اقدام ديگري کاراتر و موثرتر است.
    
    سپاه، ساکت نخواهد نشست
     سيدجلال ساداتيان. کاردار پيشين ايران در لندن

    ١ آقاي دونالد ترامپ، رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا، با گفتار و حرکات خارج از شان و پرستيژ جايگاه حقوقي اش به يک فرد غيرقابل پيش بيني و درعين حال جنجالي بدل شده است. موقعيتي، که نه تنها دشمنانش و آنهايي که هيچ ارادتي به وي ندارند، بلکه هم حزبي ها و برخي به اصطلاح دوستانش نيز زبان به تقبيح او گشوده و انتقاداتي را متوجه وي مي کنند، به گونه اي که اختلاف عميق آقاي تيلرسون دوست ديرينه آقاي ترامپ و وزير خارجه فعلي اش رسانه اي شده است. يکي از موضوعات چالشي که آقاي ترامپ را بر سر زبان ها انداخته و هر روزه از او خبري را در صدر اخبار جهان قرار داده و مي دهد، موضوع توافق ١+٥ با ايران بر سر فعاليت هاي هسته اي ايران موسوم به برجام است که با قطع نامه ٢٢٣١ شوراي امنيت سازمان ملل متحد، هم قطع نامه هاي اجرائي پيشين اين شورا، متضمن تحريم هاي گسترده و همه جانبه بين المللي عليه ايران را ملغي الاثر کرد و هم تضمين هاي لازم الاجراي بين المللي براي همکاري ها و فعاليت هاي همه جانبه کشورهاي جهان از جمله کشورهاي مذاکره کننده با ايران را فراهم کرده است.
     ٢ اعلام مخالفت ها از سويي و نيز نتايج حاصل از اقدام آمريکا براي خروج از برجام به عنوان معضلي که حيثيت و اعتبار بين المللي آمريکا را زير سوال خواهد برد، عاملي شده است تا حدس و گمان هاي زيادي راجع به شيوه برخوردهاي آمريکا مطرح شود، از جمله آنکه آمريکا مستقيما برجام را نشانه نمي رود، بلکه با اعمال فشار بر ايران به خاطر توسعه فعاليت هاي موشکي و آزمايش هاي اخير برخي از انواع موشک ها يا متهم کردن ايران به نقض حقوق بشر يا برچسب فعاليت هاي تروريستي به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، زمينه هايي را فراهم کند تا بقيه کشورها را به عنوان متحد خود، با آمريکا همراه سازد تا شايد بتواند زمينه هاي يک قطع نامه جديد و در نتيجه تحريم هاي جديد غيرهسته اي عليه ايران را فراهم کند تا از انزواي بيشتر آمريکا در برخورد با ايران به خاطر مخالفت با برجام جلو گيري کند.
     ٣ تحاديه اروپا تمام قد از برجام دفاع کرده است. خانم موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، اعلام کرده اگر آمريکا از برجام خارج شود، اروپا تا مادامي که گزارش دبيرکل آژانس بين المللي انرژي انحراف نداشتن ايران را از برنامه هسته اي اش را تاييد کند، پشتيبان برجام بوده و مراودات خود را با ايران ادامه مي دهد. او همچنين معاونش، خانم هلگا اشميد را به اجلاس مشترک بازرگانان اروپا و ايران فرستاد تا پيام حمايت قاطع از ايران و برجام را به اطلاع آنان و همه جهانيان برساند. چين، روسيه و ديگر کشورهاي جهان نيز حمايت قاطع خود را از برجام و قصدشان را براي برقراري رابطه با ايران اعلام داشته اند.
     ٤ سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، نيرويي است که در قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران به نقش و وظايف آن اشاره شده و در حقيقت، به شکل گيري اين نيرو رسميت داده شده و در نتيجه، نيرويي بدون هويت نيست که پس از حدود چهار دهه که از وقوع انقلاب در ايران مي گذرد، آقاي ترامپ يادش افتاده براي اين نيرو اتهام بتراشد و با متهم کردن آن به تروريسم، بهانه لازم را به دست آورد و با تمسک به آن، يارگيري کند و بتواند کشورهايي را در کنار خود به موضع گيري عليه انقلاب اسلامي وادار کند. طبيعتا سپاه و مجموعه نهادها، سازمان ها و ارکان نظام جمهوري اسلامي ايران، ساکت نخواهند نشست و پاسخ آمريکا را به تناسب اقداماتي که صورت مي دهد، خواهند داد.
     ٥ واکنش مقامات ايران و همچنين بنگاه هاي اقتصادي خارجي، اعم از روسي، چيني و اروپايي، به اتهامات وارده به سپاه و نيز مواردي که گفته مي شود نقض روح برجام از طرف ايالات متحده آمريکاست، بي اعتنايي به شعار ها و حرف هاي آمريکا و ترامپ بوده و اينکه اعلام شده به همکاري هاي خود با جمهوري اسلامي ايران ادامه خواهند داد و در عمل جز چند شرکت بزرگ و برخي بانک هاي شناخته شده بين المللي که در عمل هيچ همکاري اثربخشي را از ابتداي برجام، با ايران آغاز نکرده اند، ما شاهد اقدام موثر ديگري در همراهي نکردن با ايران نخواهيم بود و اگر قرار بر اين باشد که همکاري جمعي عليه ايران شکل بگيرد، لازمه آن اين است که مراحل مختلف تصويب اقدامات، مانند صدور مثلا يک قطع نامه در شوراي امنيت سازمان ملل عليه ايران شکل بگيرد که هيچ نشانه اي از چنين اقداماتي را در دستور کار نمي بينيم؛ بلکه در مقابل اقدامات و تلاش هاي آمريکا و شخص آقاي ترامپ و بعضا کنگره آمريکا، موضع گيري هاي مقابله جويانه يا حداقل بي اعتنايي در جريان است و سخنان تند و انتقادي به اعمال، حرکات و مواضع آقاي ترامپ زده مي شود.
    برجام در انتظار تصميم ترامپ و كنگره / تحليلگران حقوق و روابط بين الملل از تبعات نقض برجام مي گويند
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 7 (ديپلماسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 80 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پايه پزشكي ايران
متن مطالب شماره 10 (پياپي 129)، Oct 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است