|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: هشدار در دقيقه ٩٠
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3243
پنجشنبه بيست و دوم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


هشدار در دقيقه ٩٠پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري: حجت الاسلام حسن روحاني روز گذشته در جلسه هيئت دولت با بيان اينکه هرگاه بدخواهان به دنبال تحميل فشار بر کشور بوده اند، مردم با حضور، هوشياري و تلاش بيشتر، قاطعانه به آنها پاسخ دادند، گفت: «آن زماني که رئيس جمهور آمريکا براي ايجاد نمايش قدرت در عربستان عليه ايران به منطقه آمده بود، ملت ايران به زيبايي و با حضور پرشور خود در انتخابات ٢٩ ارديبهشت، پاسخ قاطعي به آمريکا و حاميانش دادند».
     رئيس جمهوري با اشاره به اينکه ملت ايران در مقاطع حساس همواره حاميان اصلي انقلاب اسلامي، نظام جمهوري اسلامي ايران، استقرار امنيت و دستيابي به منافع ملي بوده اند، عنوان کرد: «دشمنان و بدخواهان ملت ايران بايد بدانند که اين ملت در مسير حرکت خود به سمت پيشرفت و تعالي، هرگز اهداف بلند خود را از ياد نبرده و ذره اي از اعتماد آنها نسبت به نظام و ايستادگي شان در برابر دشمنان کاسته نخواهد شد».
     او، استقبال و راي مردم به نظام جمهوري اسلامي ايران و کانديداهايي را که مورد تاييد نظام بودند، بهترين پاسخ کوبنده و قاطع ملت به بدخواهان با يک اقدام کاملا دقيق، حقوقي و قانوني و با نمايش شکوه و اقتدار ملي دانست و افزود: «البته بدخواهان دست بردار نبوده و ممکن است هر زماني اقدام به توطئه عليه انقلاب و کشورمان کنند که در اين راستا ما بايد هميشه براي مقابله با حوادث احتمالي توانمند، قدرتمند و آماده باشيم. ديپلمات هاي کشور به عنوان نمايندگان ملت ايران، در يک مذاکرات چندجانبه و به يک معنا بين المللي، حضور پيدا کردند که در نتيجه آن توافقي به نام برجام تحقق پيدا کرد و بعد از حدود شش ماه اجرائي و عملياتي شد». روحاني با بيان اينکه برجام يک آزمون بسيار بزرگ براي همه دولت هاي شرکت کننده در مذاکرات و ساير دولت هاي جهان است، عنوان کرد: «تعهد و وفاي به عهد، اساس اطمينان جهان به يک دولت است؛ ما به عنوان جمهوري اسلامي ايران، دقت کرديم و حواس مان جمع بوده است، وقتي تعهد داديم، تا آخر پاي آن ايستادگي کرديم و اين افتخاري براي ماست». رئيس جمهور با اشاره به اينکه اگر طرف ديگر مذاکره، بدخواه، رقيب يا دشمن ما از تعهد خارج شود، اين براي ما شکست نيست؛ بلکه شکست براي طرف مقابل است، گفت: «ما در زمان و مقطع لازم راه درست را انتخاب کرديم و به خوبي وارد مذاکره شديم و در مذاکره با همه توان و دقت پيش رفتيم و آنچه به دست آورديم، بهترينِ ممکن بود. اگر همه طرف هاي مذاکره پاي اين توافق بايستند، به معناي اين است که حيثيت خودشان را حفظ کرده اند و اگر کسي پاي توافق نايستد، در حقيقت حيثيت خودش را خدشه دار کرده است».
     او ادامه داد: «امروز نسبت به سياست هاي آمريکا شاهد دو صف بندي داخلي و جهاني هستيم؛ ببينيد در داخل آمريکا صاحب نظران، انديشمندان و سياست مدارها، نسبت به اقدامات اخيري که دولت آمريکا انجام مي دهد، چگونه موضع مي گيرند و حرف مي زنند». روحاني با طرح اين سوال که آيا اقدامات رئيس جمهور جديد آمريکا به وحدت داخلي اين کشور کمک مي کند يا موجب تفرقه و شکاف بيشتر مي شود؟ گفت: «اتفاقا با اين اقدامات اين شکاف بيشتر مي شود؛ چراکه اگر روزي آمريکا بخواهد از برجام خارج شود، آن وقت براي مردم روشن تر مي شود که آمريکا چه ضرر بزرگي کرده است». او با اشاره به اينکه در صف بندي جهاني نسبت به اقدامات آمريکا، تنها چند کشور و رژيم انگشت شمار هستند که از اين اقدامات طرفداري مي کنند، عنوان کرد: «امروز مسيري که جمهوري اسلامي ايران انتخاب کرده، مورد حمايت جهان است و حتي در ميان متحدان آمريکا در اروپا هم کسي نيست که از برهم زدن توافق حمايت کند؛ چراکه اين توافق، توافقي دوجانبه نيست؛ بلکه يک توافق جهاني است». رئيس جمهوري با بيان اينکه رئيس جمهور آمريکا با اين استدلال که هر اقدامي رئيس جمهور قبلي انجام داده، با آن مخالفت مي کند، دست به اين اقدامات زده و اين بي منطقي آشکار است، گفت: «واقعا براي دولت آمريکا شرم آور است که استدلالش اين باشد که با هر کاري که دولت قانوني قبل انجام داده، مخالفت کنند». او افزود: «امروز ايران به عنوان کشوري که به تعهدات خودش پايبند است، مورد تحسين افکار عمومي و دولت هاي جهان است و آمريکا به عنوان کشوري که اعتبار، حيثيت و آبروي خودش را به حراج گذاشته، مطرح است که البته عده زيادي در داخل آمريکا از مقامات لشکري و کشوري گذشته و فعلي شان و حتي مقاماتي که در دولت فعلي آمريکا هستند، با اين سبک و سياق دولت آمريکا مخالف هستند. ملت بزرگ ايران، کار بسيار بزرگي را انجام داد و ما سندي را امضا کرديم که امروز جهان از آن حمايت کرده و در برابر اقداماتي که دشمن ما مي خواهد انجام دهد، با زبان، بيان و استدلال شان ايستاده اند». روحاني با بيان اينکه ملت ايران همواره متحد و همراه با نظام بوده و در اين مواقع هميشه وحدت خود را بيشتر به نمايش مي گذارند، گفت: «ممکن است عده اي به برجام هم انتقاد داشتند و شايد اگر راي بگيرند، بگويند ما به برجام راي نمي دهيم و اين براي يک کشور دموکراتيک طبيعي است؛ اما برجام مورد اجماع همه مسئولان و مقامات اصلي کشور بوده است؛ شوراي امنيت ملي آن را تصويب و مجلس شوراي اسلامي و شوراي نگهبان و از همه مهم تر مقام معظم رهبري راجع به آن نظر داده اند».
    
     امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند
     رئيس جمهوري با اشاره به اينکه امروز رئيس جمهور فعلي آمريکا شرايطي را ايجاد کرده که ايران، از هميشه يکپارچه تر، يک صداتر و متحدتر است، عنوان کرد: «امروز موافق و مخالف برجام در کنار هم هستند و همه صداي واحدي دارند؛ ما نقض عهد را نادرست، غلط و نسبت به مصالح کشور، منطقه و جهان خائنانه مي بينيم. ملت ايران هيچ گاه به آمريکا اعتماد نداشته و مي داند که آمريکا چه اقداماتي عليه منافع ملي ما انجام داده و مي دهد، ولي امروز واضح تر و آشکارتر همه در کنار هم قرار گرفتند». او گفت: «آمريکا اگر بخواهد عليه يک معاهده و قرارداد بين المللي که مورد تاييد شوراي امنيت سازمان ملل و بخشي از قطع نامه ٢٢٣١ است، موضع گيري خصمانه کند، تنها با ايران مخالفت نمي کند، بلکه با کشورهاي جهان مخالفت کرده و در برابر سازمان ملل ايستاده است؛ البته اين را گاهي به صراحت هم مي گويد که اين سازمان ملل به درد ما نمي خورد». روحاني با تاکيد بر اينکه اگر آمريکا دچار خطا شده و از برجام خارج شود، ضرر اين کار صرفا براي آمريکايي هاست، افزود: «ما راه هاي مختلفي را پيش رو داريم و هر راهي که مصلحت نظام و کشور ما در آن باشد را انتخاب مي کنيم و هيچ مشکلي در پيشبرد اهداف و مسيرمان نخواهيم داشت. امروز پنج کشور مذاکره کننده با ايران، کشورهاي اتحاديه اروپا و ساير کشورهاي جهان همراه با ايران هستند و اگر آمريکا اين خطا را مرتکب شود، عليه منافع ملي و حيثيت آمريکا اقدام کرده است». او با بيان اينکه نبايد هيچ گونه نگراني در داخل کشور نسبت به اين اقدامات داشته باشيم، گفت: «تا زماني که ملت ما متحد، منسجم و يک صدا بوده و مطيع رهبري شجاع هستيم، هيچ مشکلي براي کشور ما پيش نمي آيد. فرازونشيب وجود دارد اما به خوبي از آن عبور مي کنيم».
    
    اقدام آمريکا عليه سپاه، خطا اندر خطا است
     رئيس جمهوري با اشاره به اينکه امروز کاملا روشن مي شود که دولت ياغي کيست و کسي که مقررات بين المللي را زير پا مي گذارد، چه کسي است، ادامه داد: «اگر آمريکا بخواهد خطاي بعدي را مرتکب شود و عليه سپاه پاسداران اقدامي کند، اين ديگر خطا اندر خطا است؛ سپاه پاسداران تنها يک واحد نظامي نيست، بلکه سپاه پاسداران در دل اين مردم بوده و در همه روزهاي خطر از منافع ملي ما دفاع کرده است». روحاني عنوان کرد: «سپاه نه تنها محبوب ملت ايران بلکه محبوب مردم عراق هم هست چون بغداد را نجات داده؛ محبوب کردهاي عراق هم هست چون اربيل را نجات داده؛ محبوب مردم دمشق و سوريه هم هست چون دمشق را نجات داده؛ محبوب مردم لبنان هم هست چون طرفدار حيثيت و استقلال لبنان بوده است؛ سپاه هميشه کمک مظلومان بوده و در برابر تروريست ها ايستاده است. آمريکايي ها به دليل آنکه مي خواستند داعش را ٢٠ سال در اين منطقه نگه دارند و از اين ابزار استفاده کنند، حق دارند از سپاه عصباني باشند؛ چراکه سپاه با برنامه ريزي و حمايت خودش از ملت عراق، سوريه و لبنان، داعش را ذليل کرده است». او افزود: «آمريکايي ها حق دارند از برجام ناراحت باشند؛ چراکه جمهوري اسلامي ايران در شرايط حساسي که آنها مي خواستند اعلام کنند ايران دروغگوست و پشت پرده بمب هسته اي درست مي کند، با حضور در مذاکرات ثابت کرد که دروغگو آنها هستند». رئيس جمهوري با تاکيد بر اينکه ارتش، سپاه و بسيج جداي از ملت نبوده و همواره در کنار ملت هستند، گفت: «هيچ گونه اختلافي بين جناح هاي ما براي مقابله با توطئه دشمنان وجود ندارد و همه يکپارچه و در صف واحد هستيم؛ هيچ گونه تزلزلي در کشور ما به وجود نخواهد آمد و مردم مقاوم ايران در برابر توطئه ها ايستادگي خواهند کرد». روحاني سخنان رئيس جمهور آمريکا درباره ايران در سازمان ملل متحد را بي اهميت و سخيف دانست و عنوان کرد: «آمريکا بايد به ملت هاي منطقه ما جواب دهد که چرا مردم افغانستان را بدبخت کرده و ١٨ سال ناامني را در اين کشور ايجاد کرده است؛ چرا عراق را ناامن کرده و داعش را بر مردم مسلط کرده است و چرا در امور داخلي کشورها مداخله مي کند؛ فقط به اين اميد که سلاح بيشتري بفروشد».
    
    به هم ميهنان کرد ايران صددرصد اعتماد داريم
     او افزود: «بنده پيشاپيش مي خواهم از ملت بزرگ ايران تشکر کنم؛ پيشاپيش از همه رسانه ها مي خواهم که کنار ملت و هم صدا با ملت باشند و پيشاپيش به آمريکا مي گويم در اين توطئه هم مثل همه توطئه هاي قبلي تان شکست خورده هستيد؛ باز خطا و اشتباه کرديد و باز هم اشتباه مي کنيد». رئيس جمهوري خطاب به هم ميهنان کرد ايران نيز گفت: «ما به شما صددرصد اعتماد داريم و خطاي سياسي عده اي در اقليم کردستان عراق را پاي شما نمي نويسيم؛ چراکه شما بخشي از مردم بزرگ ايران و قومي وفادار و ريشه دارترين قوم ايراني در اين منطقه هستيد و هميشه کنار انقلاب بوده ايد؛ در جنگ تحميلي هم کنار ملت ايران بوده ايد».روحاني با بيان اينکه به همه مردم کُرد در ايران، عراق، سوريه و ترکيه علاقه مند هستيم و نمي خواهيم هيچ فشاري به کردها وارد شود، افزود: «اگر مسئولان آنها خطا و اشتباه کردند، بايد بهاي خطايي را که انجام دادند پرداخت کنند، ولي مردم کرد به عنوان مردمي صلح جو در منطقه، دنبال پيشرفت و مورد احترام هستند. تمام اقوام ايراني متحد، يکپارچه و در کنار هم هستند و امروز وحدت و اتحاد ما از هر روز ديگر بيشتر است».
    
    راي اعتماد وزرا به استانداران پيشنهادي ٤ استان
     ايسنا: همچنين روز گذشته، هيئت وزيران به استانداران پيشنهادي چهار استان کشور راي اعتماد دادند. در اين جلسه، آقايان محمدمهدي شهرياري، بهمن مرادنيا، سيدمناف هاشمي و سيدعلي آقازاده از سوي هيئت وزيران به ترتيب به عنوان استاندار استان هاي آذربايجان غربي، کردستان، گلستان و مرکزي منصوب شدند. رئيس جمهور با توجه به مرزي بودن سه استان کردستان، آذربايجان غربي و گلستان، بر بهبود روابط با کشورهاي همسايه تاکيد کرد و استانداران را به ايجاد هماهنگي در استان و روابط خوب با ائمه جمعه، نمايندگان محترم مردم در مجلس شوراي اسلامي و گروه هاي سياسي، رعايت حقوق شهروندي، به ويژه حقوق اقوام و مذاهب و بهره گيري از آنان در مناصب مديريتي توصيه كرد.
    هشدار در دقيقه ٩٠
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي علوم اعصاب باليني
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است