|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: فرزاد B، پاشنه آشيل ايران و هند
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3243
پنجشنبه بيست و دوم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


فرزاد B، پاشنه آشيل ايران و هند
مذاكره با هندي ها بر سر پروژه چالش برانگيز كماكان ادامه دارد


شرق: مذاكره همچنان ادامه دارد. هرچند مدت مديدي است كه ايران و هند سر پروژه فرزاد B به مشكل برخورده اند و هندي ها هم با كاهش واردات نفت خود از ايران، سعي در جبران داشته اند، اما در اين سو، معاون وزير نفت خبر مي دهد آنچه محل اختلاف بين اين دو كشور است، نه ميدان فرزاد B، كه اختلاف سر بندهاي قرارداد في مابين است. اين موضوع از آنجايي اهميت پيدا مي كند كه همكاري استراتژيك ايران و هند، از سوي بسياري از كارشناسان توصيه مي شود. ايران به عنوان كشوري كه در حال توسعه ميادين نفت و گاز است، بهترين گزينه براي كشوري خواهد بود كه با رشد اقتصادي روبه رو است و در مقابل، هند، كشوري با رشد تقاضاي ناشي از رشد اقتصادي، به عنوان يك مشتري خوب براي ايران محسوب مي شود. اما به هر ترتيب، كماكان مشكلات باقي است، اما مذاكرات متوقف نشده است. علي كاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت ايران، مشكل را در ماهيت مشكلات مالي پروژه بيان كرده و به ايلنا گفته: «ما مباني مالي خودمان را به هندي ها اطلاع داديم تا جاهايي را که ايراد دارد، اصلاح کنند. در صورتي که مشکلات مالي برطرف نشود، اقتصاد پروژه متاثر مي شود، بنابراين قرار شد که طرف هندي دوباره بندهاي قرارداد را مطالعه کرده و نتيجه را به ما اعلام کنند». کاردر درباره کاهش واردات نفت هند از ايران نيز گفت: آنها گفته اند کاهش واردات به موضوع فرزاد B ربط دارد، اما درواقع ما در زمينه قراردادي به مشکلي برنخورده ايم. او با تاکيد بر اينکه مدل موازي براي توسعه ميدان گازي فرزاد B به قوت خود باقي است، تصريح کرد: براي مدل موازي که همان EPC است مشاور فني اخذ شده و اين مشاور در حال بررسي نحوه توسعه اين ميدان است. براساس اين گزارش مذاکره ايران با هند براي توسعه ميدان گازي فرزاد B از مرداد سال ١٣٨٨ آغاز شد، اما ايران و هند بعد از حدود هشت سال هنوز درباره نحوه توسعه اين ميدان به نتيجه نرسيده است و مشکل عمده بين اين دو کشور، مسائل مالي است.
    
     ضرورت گسترش روابط استراتژيك با هند
     پيش تر، جواد يارجاني، رئيس سابق امور مجامع اوپک، در گفت وگو با «شرق» گفته بود: ما مي توانيم از نفت به عنوان وسيله اي براي انجام پروژه هاي بزرگ استراتژيک بهره بگيريم و در اينجا، هند و چين گزينه هاي مناسبي براي همكاري با ايران خواهند بود. يارجاني با اشاره به اختلافات ايران و هند بر سر پروژه ميدان فرزاد B هم گفته بود: اينکه انتظار داشته باشيم فقط وزارت نفت مشکلات ما را با هند حل وفصل کند، درست نيست. وزارت نفت چاره اي جز اين ندارد که درباره آن پروژه خاص تلاش کند و بهترين شرايط را براي شرکت نفت به دست بياورد. اما حرف من اين است كه رابطه ايران و هند به خاطر عواملي مانند رشد اقتصادي، مصرف نفت و ميزان تقاضا و... آن قدر براي ما مهم است که وقتي اين مسائل را در سطح ملي در نظر بگيريم، بايد اين مشکل را حل وفصل کنيم. وقتي روابط استراتژيک باشد، در سطح كلان، مشکلات حل خواهد شد و قرار نيست تصميمي يک طرفه گرفته شود. نه اينکه فقط ايران کوتاه بيايد، طبيعي است در مقابل دادن يک امتياز، امتياز هم تراز از طرف مقابل گرفته مي شود. گسترش روابط دو کشور به سطح استراتژيک مي تواند براي هر دو کشور منافع بلندمدت داشته باشد. اين کار وقتي مسائل را از جنبه منافع بخشي خارج کنيم، شدني است. البته براي همه اين نوع روابط که بخواهيم برقرار کنيم مخالفت هايي وجود دارد. رئيس سابق امور مجامع اوپک از مخالفت ها بر سر همكاري اين دو كشور مي گويد: اگر ايران بخواهد رابطه اش را با اين كشور به صورت استراتژيک دربياورد، حتما مخالفت هايي در داخل و خارج خواهد بود که طبيعي است. ممکن است بعضي از همسايگان ما به دلايل خاص خودشان مخالف اين نوع روابط ايران با کشور مهم اقتصادي دنيا باشند درحالي که تنها ملاک ما در برقراري اين نوع روابط منافع ملي بايد باشد.
    
     توافق به جاي گوشمالي
     فريدون فشاركي، مديرعامل موسسه مشاوره بين المللي مطالعات انرژي فکت گلوبال انرژي «FACTS» آمريکا هم چندي پيش در گفت وگو با «شرق» گفته بود: هند با ايران به خاطر موضوع ميدان فرزاد B قهر است. البته ايران گفته اين ميدان را به گس پروم مي دهد، اما هنوز هم مطمئن نيستم اين بحث ها چقدر جنگ و دعواي بازاري است. به نظرم ايران دنبال پيداکردن بازار بهتري است و فعلا دنبال گوشمالي دادن هند است. نفت بالاخره فروخته مي شود، ولي هند به ما نزديک تر است و کشور مهمي است. اميدوارم دو کشور به توافقي در اين موضوع برسند.
    
     چشم عربستان به بازار نفت و گاز هند
     در همين راستا، مهران اميرمعيني، كارشناس انرژي، در گفت وگو با «شرق»، اهميت همكاري استراتژيك ايران و هند را بسيار بالا مي داند و مي گويد: «هند از اين نظر مهم است كه به نوعي موتور محرك تقاضاي جهاني نفت و احتمالا گاز است. بنابراين بسياري از كشورها اكنون توجه شان به هند معطوف شده است. از جمله عربستان كه در حال سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف هند براي حفظ امنيت تقاضايش است». اين در حالي است كه به گفته كارشناسان، هر زمان قيمت ها بين دو كشور برابري كند، متقاضيان سراغ فروشنده اي خواهند رفت كه سابقه بيشتري در بازار دارد. به همين دليل به سهولت مي توان دريافت ناديده گرفتن بازار از سوي ايران، در نهايت مي تواند درباره كشوري مانند هند، به سود عربستان و به زيان ايران تمام شود. اميرمعيني اهميت رشد تقاضاي نفت و گاز در هند را در آن مي داند كه در آينده تقاضاي نفت و گاز در ساير كشورها، چندان رشد نخواهد كرد. به گفته او، بنابراين بايد يك سري تعاملات بين دو كشور صورت بگيرد و اگر امتيازي سر فرزاد B به هندي ها داده مي شود، امتيازي ديگر در بخش ديگري از اقتصاد (نه لزوما بازار انرژي) از هندي ها گرفته شود. درواقع بايد در قبال آن، بتوانيم نوعي امنيت عرضه نفت و سپس گاز را براي كشور از بازار هند تامين كنيم. اين كارشناس انرژي معتقد است بايد از هندي ها اين ضمانت گرفته شود كه در آينده، بخشي از نيازهاي انرژي خود را حتما از طريق ايران تامين كنند. اين بده بستان البته مي تواند به گفته او به ساير حوزه هاي اقتصادي نيز تسري پيدا كند و اگر در سطح كلان و نه بخشي، نگاه كنيم، درخواهيم يافت كه بده بستان با اين كشور مي تواند در آينده به نفع اقتصاد دو كشور تمام شود و در نهايت قدرت چانه زني ايران را افزايش دهد.
    فرزاد B، پاشنه آشيل ايران و هند / مذاكره با هندي ها بر سر پروژه چالش برانگيز كماكان ادامه دارد
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه دين و سلامت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 601)، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است