|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق 96/7/20: محروميت ٢ هزار ماهيگير از امتيازات بيمه كارگري
magiran.com  > روزنامه شرق  >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3245
يكشنبه بيست و پنجم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 2984 20/7/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
      


محروميت ٢ هزار ماهيگير از امتيازات بيمه كارگري
از سوي تامين اجتماعي صورت گرفت


شرق: سازمان تامين اجتماعي دو هزار ماهيگير را از امتيازات کارگري محروم کرد. اين اتفاق در حالي رخ داده که صيادان در زمينه بيمه مشکلات فراواني دارند؛ به اين صورت که يا بيمه نيستند يا تنها شش ماه از سال بيمه اند و بيمه در شش ماه بهار و تابستان هيچ گونه تعهدي را نسبت به آنان ندارد. حالا هم تامين اجتماعي در اقدامي دو هزار ماهيگير را از امتيازات کارگري محروم کرده است. پيش از اين، يونس رمضاني؛ مديرعامل شرکت هاي تعاوني پره گيلان، گفته بود که هرچند شش ماهه اول سال، صيادان در دريا نيستند اما با تحمل مشکلات و سختي هاي زندگي، منتظر تکثير ماهيان بوده تا شاهد فصل صيدي خوب باشند. اگر از نظر مسئولان بيمه اي کشور، صيادان شش ماه از سال بي کار هستند، بايد در راستاي پرداخت بيمه بي کاري به اين قشر کارگر تلاش کنند. حالا هم عبدالرسول غريبي، فعال جامعه صيادي، گفته سازمان تامين اجتماعي بر خلاف ديدگاه هاي حمايتي خود با اتکا به قانوني که مشمول مالکان کارخانه هاي بزرگ مي شود، مالکان قايق هاي صيادي کوچک را از امتيازات کارگري بيمه تامين اجتماعي محروم کرده است. او دراين باره به تسنيم توضيح داده که مالکان اين قايق هاي صيادي، خرده مالک هايي هستند که مانند کارگان و صيادان خود در معرض ناملايمات و خطرات قرار دارند اما بايد به صورت آزاد خود را بيمه کنند، به همين دليل برخي از مالکان، اين قايق هاي صيادي را به نام نزديکان خود مي کنند تا بتوانند از اين خدمات بهره جويند. بر اساس گفته هاي غريبي، دو هزار مالک قايق هاي کوچک صيادي وجود دارد که با اجراي اين قانون از مواهب بيمه اي محروم مي شوند، اين در حالي است که در دنيا به بخش کشاورزي معافيت هاي زيادي داده مي شود.
    
     دلايل محروميت صيادان از امتيازات بيمه اي
     اسحاق تندرو، رئيس هيئت مديره اتحاديه صيادان کل کشور درباره دلايل محروميت صيادان از امتيازات کارگري به «شرق» گفت: قبلا صيادان مانند ملوانان وقتي به دريا مي رفتند، خودشان حق بيمه را پرداخت مي کردند اما اکنون سازمان تامين اجتماعي اعلام کرده که بيمه آنهايي که مالک شناور هستند، بايد مانند نرخ کارفرمايي آزاد محاسبه شود. به عنوان مثال، اگر هر صيادي ٣٠ هزار تومان حق بيمه پرداخت مي کند، آن كس كه پروانه بهره برداري دارد، بايد ١٨٠ هزار تومان پرداخت کند که بار مالي سنگيني براي صياد دارد. ضمن اينکه صياد توان پرداخت آن را ندارد. اين در حالي است که تمام شناورهاي موجود در آب ها اکثرا متعلق به دو يا سه نفر است و پروانه بهره برداري به نام فرد مورد اعتماد است. او توضيح داد: خواسته ما از تامين اجتماعي اين است که نرخ بيمه را بين کارفرما و کارگري محاسبه کند نه اينکه نرخ بيمه کارفرما را بالاي ٢٠٠ هزار تومان و کارگر را ٣٥ هزار تومان محاسبه کنند. تندرو با تاکيد بر اينکه اين مسئله، مشکل بزرگي براي جامعه صيادان شده و بر نارضايتي آنها دامن زده است، گفت: حتي دراين باره با مديران استان ها، دستگاه هاي اجرائي و سازمان تامين اجتماعي نيز مکاتبه کرده ايم.
    
     کشتي چيني نديديم
     حضور کشتي هاي صيادي چيني در آب هاي خليج فارس موضوع ديگري است که حاشيه هاي زيادي داشته است. غريبي فعال جامعه صيادي دراين باره توضيح داد: مشاهدات عيني از وجود کشتي هاي چيني در منطقه صيادي بوشهر نداريم، اما صحبت هايي براي اين منظور و اجاره بخشي از صيدگاه ها از سوي بخش خصوصي به چيني ها وجود داشته است. او اضافه کرد: کشتي هاي چيني در گذشته تعارضاتي در منطقه هرمزگان و درياي عمان داشتند اما اخيرا چيزي با عنوان کشتي هاي صيادي چيني حداقل در منطقه خودمان نشنيده ايم. غريبي اين را هم گفته که اينکه سازمان شيلات ايران، مجوزي براي صيد چيني ها نداده يک بحث است اما بايد توجه داشت که ده ها شناور بدون مجوز در صيدگاه خليج فارس اقدام به صيد مي کنند. عضو سابق هيئت مديره اتحاديه صيادان بوشهر اين چنين توضيح داده: شناورهايي که نيروهاي مرزي و سپاه در اين آب ها توقيف مي كنند، به خاطر مسائل امنيتي است و سازمان شيلات واحدي براي نظارت بر شناورهاي صيادي داخلي و خارجي و صدها قايق صيادي بدون مجوز ندارد. او همچنين درباره نظارت سازمان شيلات بر محدوده هاي صيدگاهي گفته که شيلات هيچ گونه نظارتي بر محدوده هاي صيدگاهي ندارد و نمي تواند ادعا كند که نظارت دارد. اين اظهارات در حالي است که پيش از اين سرپرست معاونت صيد و بنادر ماهيگيري سازمان شيلات، صيد آبزيان به وسيله کشتي ها و شناورهاي چيني را رد کرده و گفته بود که تمام کشتي هاي صيادي فعال در آب هاي تحت حاکميت جمهوري اسلامي ايران، مالکيت و پرچم ايراني دارند. اما تکذيب اين خبر از سوي سرپرست معاونت صيد و بنادر ماهيگيري در حالي است که فرهاد فعال، مدير عامل شرکت صيد کاويان خليج فارس، اواخر پارسال از حضور برخي کشتي هاي تغيير پرچم داده چيني و تايلندي در آب هاي ايران خبر داده بود و اين کشتي ها را عاملي براي بروز مشکل در فعاليت هاي صيادي اعلام کرده بود. او گفته بود که کشتي هاي تغيير پرچم داده، کشتي هاي خارجي هستند که شيلات به آنها مجوز فعاليت در آب هاي ايران را داده است. براساس توضيحات فعال، کشتي هاي خارجي اگر با پرچم کشور خود در آب هاي ايران فعاليت کنند، پول سوخت براي آنها بين المللي حساب مي شود و ساير هزينه ها دلاري به حساب مي آيد، اما اگر بپذيرند که پرچم ايران را روي کشتي نصب کنند، همه هزينه ها براي آنها ريالي حساب مي شود. تندرو نيز حضور کشتي هاي صيادي چيني را رد کرده و در گفت وگو با «شرق» گفته که تا اين لحظه کشتي صيادي چيني نديده ايم و اکثرا کشتي هاي ايراني هستند که براي ايجاد اشتغال جوانان و مواد اوليه کارخانجات در فصل مشخص استفاده مي شود.
    محروميت ٢ هزار ماهيگير از امتيازات بيمه کارگري / از سوي تامين اجتماعي صورت گرفت
    


 روزنامه شرق ، شماره 2984 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات حمايت و حفاظت جنگلها و مراتع ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 31)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است