|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: پيش بيني 20 كارشناس سياسي از رفتار ترامپ در گفت و گو با جام جم صورت گرفت
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5207
يكشنبه يكم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 2 (سياسي) > متن
 
 


پيش بيني 20 كارشناس سياسي از رفتار ترامپ در گفت و گو با جام جم صورت گرفترئيس جمهور آمريکا گرچه تا يکشنبه آينده براي ارائه گزارش وضعيت پايبندي ايران به برجام به کنگره فرصت دارد، اما براساس گمانه زني ها او اين گزارش را زودتر اعلام خواهد کرد؛ گزارشي که مي تواند نقطه عطفي در مسير حرکت توافق هسته اي باشد.
    آن طور که کاخ سفيد پيش از اين اعلام کرده بود دونالد ترامپ، امروز در يک سخنراني سياست هاي جديد کشورش در قبال ايران و موضوع برجام را اعلام مي کند و آن طور که پيش بيني مي شود احتمالا مدعي خواهد شد که جمهوري اسلامي ايران به برجام پايبند نبوده است.
    اين آغاز فرآيندي است که ترامپ قصد دارد از طريق آن ايران و ساير اعضاي 1+5 را تحت فشار قرار دهد و به قول بي بي سي فارسي با پاسي که به کنگره مي دهد زمينه اي را فراهم کند تا ايران را درخصوص مواردي ازجمله توانمندي هاي موشکي و فعاليت هاي منطقه اي بر سر ميز مذاکره بنشاند.
    اين درحالي است که جمهوري اسلامي ايران به صورت قاطع اعلام کرده برجام به هيچ وجه قابل مذاکره نيست و اين موضوعي است که در کشورمان تقريبا همه درباره آن متفق القو ل اند.
    نشست غيرعلني ديروز مجلس که با حضور وزير امورخارجه برگزار شد، نمونه روشني از اين همدلي بود؛ جايي که حتي کريمي قدوسي که از منتقدان جدي سياست خارجي است از محمدجواد ظريف درباره مواضع شجاعانه اش حمايت کرد و وزيرامور خارجه و منتقدانش در يک صف واحد قرار گرفتند.
    آن طور که خبرگزاري فارس به نقل از نمايندگان درباره جلسه غيرعلني ديروز گزارش کرده، ظريف در سخنان خود با تاکيد بر اين که همه پيش بيني ها درخصوص اقدامات آمريکا انجام شده، تاکيد کرده است که هرگز مذاکره هسته اي مجدد نخواهيم داشت.
    ظريف در اين جلسه بصراحت گفته «نگران نباشيد؛ مشکلي براي کشور به وجود نمي آيد؛ حتي اگر آمريکا کارشکني هم بکند بازار و شرايط کشور را با همکاري يکديگر مديريت مي کنيم.»
    براساس اين گزارش، پس از اظهارات ظريف، جواد کريمي قدوسي نزد وزير خارجه مي رود و با وي مصافحه و از مواضعش قدرداني مي کند و ظريف هم با لبخندي واکنش نشان مي دهدمنتقدان ديگر هم نزد وزير امورخارجه مي روند؛ «آقاي ظريف! بر مواضعت براي تامين منافع کشور بايست، ما هم حمايتت مي کنيم». نشست غيرعلني هم که تمام مي شود، نمايندگان از جريان هاي مختلف سياسي، وزير امورخارجه را همراهي مي کنند تا از صحن خانه ملت خارج شود و همه در يک صف ايستاده اند.
    همدلي نمايندگان و مسئول دستگاه ديپلماسي درحالي است که يکي دو روز قبل نيز شاهد همين هم صدايي ميان محمدجواد ظريف و سردار سرلشکر محمدعلي جعفري، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب بوديم و اين پيامي روشن براي آمريکاست تا بداند در داخل ايران، تکليف همه درباره بدعهدي آمريکا روشن است و صدايي واحد از کشورمان به گوش خواهد رسيد.
    در همين حال در آستانه اعلام سياست هاي جديد آمريکا از سوي ترامپ، رايزني هاي بين المللي در اين زمينه ادامه دارد و درحالي که سه شنبه شب نخست وزير انگليس با رئيس جمهور آمريکا درباره برجام گفت وگو کرده بود، ديروز علي اکبر صالحي، رئيس سازمان انرژي اتمي در لندن با بوريس جانسون، وزير خارجه انگليس ديدار کرد.
    
    خروج آمريکا ثبات خاورميانه را برهم مي زند
    در همين حال وزارت خارجه روسيه تاکيد کرد: اگر واشنگتن اعمال تحريم هاي قبلي عليه تهران را ازسربگيرد، ايران به طور کامل حق دارد تا اجراي توافق نامه هسته اي را متوقف کند.
    به گزارش خبرگزاري صداوسيما و به نقل از شبکه تلويزيوني الميادين، وزارت امور خارجه روسيه تاکيد کرد: خروج آمريکا از توافق نامه هسته اي باعث برهم خوردن ثبات خاورميانه مي شود و بر ثبات جهاني هم تاثير خواهد گذاشت. مسکو منفعت واشنگتن در خروج از توافق نامه هسته اي ايران را درک نمي کند.
    در داخل آمريکا نيز رايزني ها درباره اقدام احتمالي ترامپ درباره برجام شدت گرفته و قانونگذاران دموکرات ديروز در نشستي با مذاکره کنندگان ارشد آمريکايي از جمله جان کري و ارنست مونيز وزيران خارجه و انرژي اوباما و نيز وندي شرمن معاون سابق وزارت خارجه که در مذاکرات هسته اي با ايران حضور داشتند، به بررسي سناريوهاي احتمالي پيش روي برجام پرداختند.
    در آستانه اعلام نظر ترامپ درباره برجام، روزنامه جام جم در گفت وگو با کارشناسان، به بررسي سناريوهاي احتمالي و واکنش جمهوري اسلامي ايران به اقدامات آمريکا پرداخته است.
    
    فواد ايزدي / استاد دانشگاه:
    ترامپ در برجام باشد يا نه، برجام چندان خاصيتي براي ما نداشته است؛ چراکه بسياري از تحريم ها همچنان باقي مانده است. بنابراين نبايد به گونه اي صحبت کنيم که از برجام راضي هستيم. بايد خودمان به سمت فعاليت هايي که براي طرف مقابل هزينه زا باشد، برويم. بايد به اقداماتي بينديشيم که براي آمريکا هزينه زا باشد اما متاسفانه اين کار را انجام نداده ايم.
    نبايد صرفا منتظر رفتار و واکنش آمريکا در قبال برجام باشيم. در اين ارتباط مي توان اقداماتي انجام داد که نقض برجام نيز محسوب نمي شود. مي توان به برخي اقدامات از جمله تقويت مهندسي هسته اي کشور پرداخت و دولت هزينه و بودجه اي را براي آن پرداخت کند که در عين حال اينگونه اقدامات نقض برجام نيز محسوب نمي شود، اما پيامي براي طرف مقابل دارد.
    بايد ادبيات خودمان را اصلاح و اعلام کنيم که ورود و خروج به برجام صرفا در اختيار آمريکا نيست. اگر آمريکا خارج شود، ما هم نه تنها حق خروج از برجام بلکه خروج از «ان پي تي» را نيز داريم.
    
    غلامحسين کرباسچي / دبيرکل حزب کارگزاران:
    ترامپ در مجموعه تصميم گيري هاي سياسي جهان قابل پيش بيني نبوده و حالت شومني را دارد که تلاش مي کند با حرکات تبليغاتي جلب توجه کند. بنابراين براساس برداشت من و مجموعه تفسيرهايي که در اين زمينه ديدم، گمان مي کنم دونالد ترامپ شايد دلش بخواهد حرکتي جنجال آفرين مثل بيرون آمدن از برجام داشته باشد، اما مجموعه سياستمداراني که در تيم او هستند، به لطايف الحيلي سعي مي کنند به گونه اي او را تعديل کنند. گرچه آنها هم تندرو هستند، اما مصالح بين المللي را بيش از ترامپ تشخيص مي دهند. در مجموع من گمان نمي کنم مجموعه سياستمداران و سيستم اداري ترامپ که به هر حال تا حدودي توانستند روال معقول تري را درباره حرکات و فعاليت هاي رئيس جمهور آمريکا اعمال کنند، بحث خروج از برجام و بهم زدن آن را اجرايي کنند اما به هر صورت يک جنجال تبليغاتي با عناويني مثل تحريم ايران و سپاه به راه مي اندازند.
    اما در مقابل، رويکرد ما بايد معقولانه باشد. بنابراين ما نيازمند اين هستيم که در مقابل حرکات نامعقول، سياستي معقول، مقتدر و انديشورزانه در پيش بگيريم. وزارت امور خارجه، شوراي امنيت ملي و محافلي که مربوط به مجلس هستند و مجموعه کساني که در اين کشور تصميم گيري مي کنند از چنين ويژگي برخوردار هستند و عاقلانه و به دور از احساسات و با نگاه به منافع ملي کشور تصميم
     خواهند گرفت.
    
    حسين آبنيکي / رئيس پيشين مرکز توسعه سازمان انرژي اتمي
    سياست آمريکايي ها اين است که ابتدا مذاکره مي کنند و تعهداتي را به طرف مقابل تحميل و طرف را وادار به اجراي تعهداتي مي کنند، اما خودشان از اجراي تعهدات خود سر باز مي زنند و طرف مقابل را متهم مي کنند و کار را به مذاکره مجدد مي کشانند تا باج جديد بگيرند و تعهدات جديدي را به طرف مقابل تحميل کنند و گام به گام جلو بروند. تلاش ترامپ اين است که ما را متهم به نقض برجام کند تا پاي ميز مذاکره بکشاند.
    اما در اين شرايط به نظر مي رسد مسئولان ما که در دوره اي نقض برجام از سوي آمريکايي ها را انکار يا توجيه مي کردند، از اين رفتار دست برداشته اند و به دنبال رفتارهاي متقابل هستند. ما بايد به آمريکايي ها اين پيام را منتقل کنيم که اگر قرار است برجام از طرف آنان نقض شود عکس العملي متناسب و هم سطح با اقداماتشان از طرف ايران خواهند ديد. اگر آنان تعهدات خود را انجام ندهند ما بايد قانوني را که مجلس تصويب کرده و مصوبات شوراي عالي امنيت ملي و شروط مشخص شده را حتما اجرا کنيم و توانمندي هسته اي کشور را به نقطه اول بازگردانيم.
    
    جواد منصوري، کارشناس مسائل بين الملل
    ترامپ مي داند به مصلحت نيست بصراحت اعلام کند که آمريکا از برجام خارج شده است و بنابراين در پي آن است به کنگره اعلام کند که ايران برجام را نقض کرده و کنگره بايد در اين زمينه تصميم گيري کند. کنگره هم بعد از مدتي تصميمات مشخصي را بدون توجه به برجام و توافقات بين المللي در پيش خواهد گرفت. با اين رويه هم تحريم ها را عليه ايران افزايش مي دهند و از سويي ديگر در عرصه بين المللي وانمود مي کنند که به صورت رسمي برجام را نقض نکرده اند. در مورد واکنش ايران هم متاسفانه حق اعتراضي براي ايران در برجام در نظر گرفته نشده است.
    
    اميرحسين قاضي زاده / نماينده اصولگراي مجلس:
    سابقه تاريخي آمريکا نشان مي دهد که اين کشور غيرقابل اعتماد است. در آمريکا هر رئيس جمهوري روالي جداگانه از اسلاف خود در پيش مي گيرد تا ابزاري براي کنترل سياست و اقتصادي در عرصه بين المللي داشته باشد. از روز اول هم دلسوزان کشور مي گفتند که با توجه به اين شيوه و رويکرد آمريکايي ها خيلي نبايد به قول و قرار آنها اعتنا کرد. البته ايران ناقض عهد نبايد باشد اما حتما هم سطح آمريکايي ها و با همان ابزار پاسخ جدي بايد بدهد. اگر ترامپ نقض برجام کرد ايران هم بايد صراحتا اعلام کند که از برجام خارج مي شود و از سويي ديگر اگر موضوع به کنگره ارائه شود، ايران هم بايد بحث را به مجلس شوراي اسلامي محول کند.
    
    مهدي چمران/ فعال اصولگرا:
    تصور نمي کنم ترامپ پايبندي ايران به برجام را اعلام کند. کنگره هم مسير عدم پايبندي ايران به برجام را اعلام خواهد کرد، بنابراين بايد قاطعانه عمل کنيم و پيش بيني هايي که از سوي مسئولان کشورمان در جهت مقابله با اقدامات طرف مقابل مطرح شده است را اجرايي کنيم، زيرا صرفا سخن گفتن از اقدامات قاطعانه کافي نيست.
    
    سهيلا جلودارزاده / نماينده اصلاح طلب تهران:
    اميدواريم هر تصميمي که از سوي آمريکا گرفته شود از ناحيه عقلانيت ملت آمريکا گرفته شود. فارغ از اين که ترامپ چه موضعي خواهد گرفت، ما آمادگي هر نوع دفاع از کشورمان را داريم. ضمن اين که برجام، توافقي دوجانبه ميان آمريکا و ايران نبوده و مجموعه مذاکراتي ميان ايران و کشورهاي 1+5 بود که ما به تعهدات خود عمل کرديم و هر کشوري نقض عهد کند، ماهيت خود را نشان مي دهد.
    
    بيژن نوباوه / نماينده تهران در مجلس نهم و فعال اصولگرا:
    ترامپ صرفا با هياهوهاي سياسي درصدد هماهنگي با ديگر کشورهاي دنيا براي تحت فشار قرار دادن ايران است. اين مساله مشهود است که قطعا آمريکا از برجام خارج نخواهد شد و فقط در پي اين است که با اين هياهوهاي سياسي، امتيازاتي در جهت مذاکره براي کاهش توان موشکي ايران بگيرد. از سوي ديگر، به نظر مي رسد وزارت امور خارجه ما هنوز پاسخ قاطعي به شکل عملي ارائه نکرده است. قطعا بايد پاسخ عملي داده شود تا آمريکا براي تحت فشار قرار دادن ايران براي کاهش توانمندي موشکي، طمع بيشتري نکند.
    
    شهروز برزگر / عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
    ترامپ قصد دارد توافق برجام را مطابق قولي که به راي دهندگانش داشته، برهم بزند و البته در تلاش است اين اقدام را از طريق کنگره اين کشور اعمال کند.
    بر اين اساس ايران با قدرت بايد در مورد رفتار آمريکا افشاگري کند و البته دستگاه ديپلماسي کشور در اين قضيه بايد فعال تر وارد شود. قطعا رفتار آمريکا بي پاسخ نخواهد ماند و مجلس شوراي اسلامي در مصوبه اي که داشته، تمامي اقداماتي را که بايد در مقابل آمريکا صورت گيرد، پيش بيني کرده است.
    
    علي خرم / استاد دانشگاه و فعال اصلاح طلب:
    ترامپ براي اعلام عدم پايبندي ايران با توجه به اظهارات قبلي خود به عدم پايبندي ايران به روح توافق هسته اي استناد خواهد کرد. در اين صورت نيازي به اقدام قاطعانه از سوي ايران وجود ندارد، زيرا طرف مقابل بدون منطق و استدلال عمل مي کند و در اين صورت اجماع پشت ما قوي تر مي شود، اما در صورتي که به جز آمريکا شاهد تحريم هاي ديگري نيز از سوي اروپا و... باشيم در اين صورت اين موضوع خط قرمز ما خواهد بود و ديگر زمينه اي براي پايبندي ايران به برجام وجود نخواهد داشت.
    
    محمدجعفر جوادي ارجمند/ استاد دانشگاه:
    پيش بيني ها حکايت از ارجاع برجام به کنگره و اعلام عدم پايبندي ايران به برجام ازسوي آمريکا دارد. اگر بنا باشد برجام به نقطه صفر بازگردد و در نهايت اروپا هم تبعيت کند، ايران نيز به همان نقطه اول در موضوع هسته اي بازخواهد گشت.
    
    حميدرضا ترقي / عضو حزب موتلفه و کارشناس مسائل بين الملل:
    اگر آمريکا طبق برداشت خود از برجام عدم پايبندي ايران به برجام را اعلام کند ايران هم بايد براساس برداشت خود از برجام نقض عهد اين کشور را اعلام کند.
    اما به نظر مي رسد ترامپ ضمن طرح اين موضوع يعني عدم پايبندي ايران به برجام، شروطي را نيز براي ماندن در برجام از جمله محدود کردن فعاليت هاي موشکي ايران يا رفتن پاي ميز مذاکره به بهانه فعاليت هاي موشکي ايران يا نفوذ ايران در منطقه مطرح کند، اما طبيعتا ايران حاضر به چنين مذاکره اي نخواهد شد، چرا که اين کشور به تعهدات گذشته خود عمل نکرده است، بنابراين به تعهدات بعدي خود نيز عمل نخواهد کرد.
    
    غلامعلي دهقان / سخنگوي حزب اعتدال و توسعه:
    شواهد حاکي از اعلام عدم پايبندي ايران به برجام از سوي ترامپ است. بايد منتظر نظر کنگره بمانيم، چرا که پيش بيني مي شود بحث هاي چالشي در کنگره وجود داشته باشد، بنابراين بايد در صورت خروج احتمالي آمريکا از برجام منتظر تبعات احتمالي آن باشيم تا در آن صورت اقدامات متقابلي را انجام دهيم، اما نبايد هزينه خروج از برجام را ما بپردازيم.
    
    زهره الهيان / نماينده اصولگراي مجلس نهم:
    مشاوره هايي که به ترامپ داده مي شود در اين جهت است که ظاهري از برجام حفظ شود، اما اين توافق از محتوا تهي شود تا دست آمريکا براي اعمال تحريم هاي فزاينده عليه جمهوري اسلامي ايران باز باشد. ايران هم در مقابل در ارتباط با سناريوهايي که آمريکا در پيش دارد پاسخ هاي متفاوتي پيش بيني کرده که از جمله آنها خروج از برجام است.
    
    قاسم روانبخش / فعال سياسي اصولگرا:
    به نظر من ترامپ امروز عدم پايبندي ايران به برجام را اعلام مي کند تا با فرستادن اين توافق به کنگره، امتياز بيشتري از کشورمان بگيرد. ايران بايد در واکنش به اين اقدام ترامپ، آمريکا را تهديد کند که اگر برجام را به اين شکل نقض کند، ايران هم از برجام خارج مي شود و فعاليت هاي هسته اي را به صورت صلح آميز گسترش خواهد داد و ديگر به برجام پايبند نخواهد بود.
    
    سيدرضا اکرمي / رئيس شوراي فرهنگي نهاد رياست جمهوري:
    باورم اين است که آمريکا از برجام خارج نمي شود. ايران نيز بايد تا زماني که آمريکا از برجام خارج نشده در آن باقي بماند. همان طور که رهبري فرمودند در صورت پاره کردن برجام از سوي آمريکا، جمهوري اسلامي ايران آن را آتش خواهد زد.
    
    داريوش قنبري / فعال اصلاح طلب:
    احتمال اعلام عدم پايبندي ايران به برجام ازسوي آمريکا زياد است، اما در عين حال رفتارهاي ترامپ چندان قابل پيش بيني نيست. حتي در صورتي که کنگره راه ترامپ را در پيش بگيرد بايد مراقب باشيم در راهي که مورد نظر آمريکاست حرکت نکنيم، يعني هزينه خروج از برجام بر عهده ما قرار نگيرد.
    
    هاجر چناراني / عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
    تنها ترامپ مخالف برجام است و قصد بر هم زدن اين توافق را دارد، اما کل آمريکا چنين نظري را ندارد. در اين شرايط بايد در مقابل رفتارها و اقدامات احتمالي ترامپ، اتحاد و يکدلي داشته باشيم.
    وزارت خارجه بايد رايزني هايي را با پنج کشور ديگر طرف توافق داشته باشد تا در راستاي تعهداتي که دارند، قدم بردارند، اما اگر بخواهد برجام لغو شود قطعا دست ما خالي نيست و تدابيري در اين زمينه داريم و هيچ نگراني از اين مساله نداريم و در برابر هر تهديد ترامپ پاسخ دندان شکن داريم.
    
    سيدمحسن علوي / عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
    ترامپ در دنيا به عنوان سياستمداري ديوانه شناخته شده لذا نمي توان اقدامات يک ديوانه را پيش بيني کرد.
    در واکنش به هر اقدامي که از سوي ترامپ انجام شود، بهتر است در زمينه رفتار آمريکا از طريق دستگاه ديپلماسي کشور روشنگري صورت گيرد و بايد متناسب با بازي که براي ايران چيده مي شود در ميدان مبارزه وارد شويم.
    
    محمدابراهيم رضايي / عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس:
    ترامپ درصدد اين است که با شعار برهم زدن برجام در يک عمليات رواني از ايران امتياز بگيرد و ايران را وادار به عقب نشيني در ساير حوزه ها کند و کشورمان را يک بار ديگر پاي ميز مذاکره بکشاند.
    اما ايران هرگز در بحث مذاکره مجدد وارد نخواهد شد. مواضع ايران مشخص است و تغيير در برجام را نمي پذيرد. بر اين اساس بايد سياست خارجي کشور فعال شود و سياست انزواي آمريکا را در پيش بگيريم.
    
    پيش بيني 20 کارشناس سياسي از رفتار ترامپ در گفت و گو با جام جم صورت گرفت
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 2 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 29 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه دنياي نانو
متن مطالب شماره 51، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است