|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: معضل اعتياد با مخفي كاري حل نمي شود
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5207
يكشنبه يكم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


معضل اعتياد با مخفي كاري حل نمي شود
نمايندگان مجلس از اطلاع رساني شفاف صدا و سيما مي گويند


نمايندگان مجلس شوراي اسلامي پخش تصاويري از معتادان متجاهر در شبکه خبر را بلامانع و ناشي از اطلاع رساني شفاف صدا و سيما دانستند .
    به گزارش روابط عمومي رسانه ملي، در پي پخش تصاويري از حضور معتادان متجاهر در خيابان هاي تهران در يکي از گزارش هاي زنده از شبکه خبر، واکنش هاي متفاوتي در جامعه به وجود آمد و برخي آن را مغاير با اصول شهروندي ارزيابي کردند و با موضوع حفظ حرمت افراد، نشان دادن تصوير معتادان متجاهر از شبکه خبر را محکوم کردند. اما در مقابل بسياري از صاحب نظران نيز اين اتفاق را که در گزارشي زنده از اين شبکه خبري بوده ناشي از ملزومات اطلاع رساني زنده و شفاف دانسته اند .
    خبرنگار صدا و سيما در گفت وگو با چند نفر از نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي، نظر آنان را درباره اين گزارش و پخش تصاوير معتادان متجاهر جويا شده است.
    
    نقش کليدي در کنترل اعتياد
    حجت الاسلام حسن نوروزي، سخنگوي کميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي اقدام رسانه ملي در پخش تصاوير معتادان بوي‍ژه مصرف مواد مخدر توسط معتادان متجاهر را مثبت ارزيابي کرد و گفت: طبيعتا براي پيشگيري و کنترل اين آفت اجتماعي، صداوسيما به عنوان رسانه ملي موظف است به وظايف خود در جهت اطلاع رساني، کنترل و پيشگيري از سوء مصرف مواد مخدر در جامعه عمل کند.
    رئيس فراکسيون ايثارگران مجلس با بيان اين که متاسفانه معتادان متجاهر ابايي از مصرف مواد مخدر در جامعه ندارند، خاطرنشان کرد: پخش تصاوير آنها و همچنين نشان دادن عاقبت اينگونه اعمال، شايد تلنگري به جامعه و راهي براي پيشگيري از افزايش آن باشد.
    
     وظيفه سنگين در زمينه پيشگيري از اعتياد
    حجت الاسلام عليرضا سليمي، دبير کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس نيز با بيان اين که قصه اعتياد مساله اي نيست که با مخفي کاري بشود درباره آن تصميم گيري کرد، گفت: ما بايد واقعيت جامعه را درست مطرح و منعکس کنيم و بتوانيم بموقع اقدامات لازم را درباره آن انجام دهيم. وي تاکيد کرد: نبايد هزينه کوتاهي درباره مصرف مواد مخدر و افزايش معتادان را به گردن ديگران بيندازيم .
    به گفته نماينده مردم محلات در مجلس شوراي اسلامي، موضوع اعتياد و سوء مصرف مواد مخدر در جامعه، موردي نيست که اگر صداوسيما واقعيت هاي مربوط به آن را منعکس نکند، مردم درباره اثرات مخرب آن آگاهي پيدا نکنند.
    
    توليد هدفمند
    محمدعلي پورمختار، عضو کميسيون حقوقي و قضايي مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اين که به تصوير کشاندن زندگي يک معتاد توسط رسانه ملي، براي ديگران مايه عبرت است، گفت: بسياري از افراد جامعه شرايط زندگي معتادها، بدبختي ها و آثاري که روي خانواده و جامعه شان گذاشته اند را مي بينند و درس عبرتي براي آنها خواهد شد و اين موضوع به نظر من ايرادي ندارد.
    نماينده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس در ادامه به ارائه پيشنهادهايي براي فرهنگ سازي در زمينه مقابله با رواج مصرف مواد مخدر در جامعه پرداخت و افزود: در توليد برنامه هاي تلويزيوني بهتر است به صورت هدفمند با خود معتادها مصاحبه کنند چرا که حرف هايي که آنها مي زنند مورد توجه مردم قرار مي گيرد.
    وي ادامه داد: همچنين برنامه سازان صداوسيما بايد زمينه هاي اقتصادي، خانوادگي، تربيتي، اجتماعي و اقتصادي و غيره افراد معتاد را بررسي و تحليل کنند و اگر اين مسائل از زبان خود اين افراد بيان بشود بسيار بهتر است.
    
    انعکاس معضلات اجتماعي در رسانه ملي
    نظر افضلي، نماينده مردم نهبندان و سربيشه در مجلس شوراي اسلامي نيز با دفاع از عملکرد شبکه خبر و پخش تصاويري از معتادان متجاهر گفت: بالاخره اين موضوع بخشي از واقعيت ها و معضلات اجتماع است و بايد مردم نيز در جريان اثرات مخرب آنها قرار گيرند. واقعيت هاي اجتماعي بايد در يک چارچوب منظم انعکاس پيدا کند و جاي تعجب دارد مسائلي از قبيل مصرف آسان مواد مخدر و دستيابي سريع به آن که از سوي رسانه ملي پخش شده و با واکنش هايي همراه بود. مردم بايد در جريان اين امور قرار گيرند.
    عضو کميسيون کشاورزي، آب و منابع طبيعي با تاکيد بر اين که انعکاس زندگي افرادي که به اين آفت و معضل اجتماعي دچار شدند و زندگي آنها متلاشي شده در رسانه ملي گامي بسيار موثر در جهت فرهنگ سازي ميان مردم براي پيشگيري از مصرف مواد مخدر است، خاطرنشان کرد: توليد مستندهاي راديويي و تلويزيوني با موضوع آسيب هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي ناشي از مصرف مواد مخدر در جامعه، تاثيري مثبت بر نگرش مردم دارد که در اين مسير قرار نگيرند و داخل اين دام نيفتند.
    
    عملکرد مثبت در طرح مشکلات کشور
    محمدمهدي برومندي، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي نيز با بيان اين که رسانه ملي به عنوان يک سازمان داراي مقبوليت عمومي در بين مردم، همواره نقشي بسيار مهم در طرح مشکلات در کشور داشته است گفت: صداوسيما در واقع زبان گوياي مردم است، بنابراين رسانه ملي با يک برنامه ريزي دقيق، مسائل و مشکلات مردم را مطرح مي کند و مردم هم دوست دارند اين مسائل و مشکلات ديده شود .
    نماينده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد با بيان اين که متناسب با طرح مسائل و مشکلات جامعه از سوي رسانه ملي، مسئولان هم فرصت دارند مسائل و مشکلات را بررسي کنند و پاسخ بدهند، تاکيد کرد: من به عنوان نماينده ملت در مجلس نقش صداوسيما را بسيار مثبت مي دانم.
    
    بايد منصف بود
    غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي، عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي اما مخالف پخش اين تصاوير از شبکه خبر بود .
    وي گفت: با اين که اين موضوع صحت دارد، ولي پخش اين تصاوير مُهر تائيدي بر اين کار است و باعث مي شود وجود معتادان متجاهر و مصرف مواد مخدر در جامعه عادي جلوه کند. نماينده مردم رشت در مجلس شوراي اسلامي، پيشنهاد داد در بعد فرهنگ سازي، صداوسيما مي تواند از خانواده همان فردي که در حال مصرف هروئين است، گزارش تهيه کند و بگويد مثلا همسر، خواهر، برادر و خانواده اين فرد معتاد به چه سرنوشتي دچار شده اند. مردم بايد ببينند عاقبت اين فرد معتاد به چه روزي رسيده است.
    وي افزود: البته اين انتقاد به منزله ناديده گرفتن زحمات کارکنان و توليدکنندگان صداوسيما نيست. معتقدم يک مجموعه اي که تمام تلاش و زحمات خود را براي اعتلاي افکار عمومي به کار گرفته است نبايد به خاطر پخش تصاويري ناهنجار در يک گزارش زنده، هدف هجمه سنگين قرار گيرد.
    
    معضل اعتياد با مخفي کاري حل نمي شود / نمايندگان مجلس از اطلاع رساني شفاف صدا و سيما مي گويند
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پرستار و پزشك در رزم
متن مطالب شماره 18 (پياپي 40)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است