|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: عشق سال هاي قحطي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5051
پنجشنبه سوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 3 (راديو و تلويزيون) > متن
 
 


عشق سال هاي قحطي
«گيله وا» سريال تاريخي جديد تلويزيون

نويسنده: آذر مهاجر

در دل جنگل هاي سرسبز شمال ايران، جايي که هنوز پاي امواج تلفن همراه به آن نرسيده، يک گروه بزرگ تصويربرداري سريالي را به پايان رسانده اند که «گيله وا» نام دارد.
    پسري نوجوان، در سال هاي قحطي بزرگ ايران و در پيچ و خم هاي رخدادهايي چون نهضت جنگل و نبرد منجيل، دل از کف مي دهد؛ عشق و مبارزه در هم گره مي خورند تا روايت گيله وا متولد شود. اين سريال در مرکز فيلم و سريال سازمان هنري رسانه اي اوج توليد شده و تهيه کنندگي آن را امير بنان به عهده دارد. کارگردان سريال اردلان عاشوري و طرح و فيلمنامه اوليه نيز به قلم او نوشته شده است.
    
    جهان يک نوجوان
    سريال گيله وا در شش قسمت توليد شده و بخش هايي از آن به نهضت جنگل و شخص ميرزا کوچک خان مي پردازد. امير بنان ضمن اشاره به اين نکته، درباره قصه سريال به جام جم توضيح مي دهد: برهه اي از زندگي يک نوجوان را شاهديم که پدرش از نزديکان ميرزاکوچک خان است. در واقع اين سريال به جهان اين نوجوان مي پردازد و در اين مسير، برخي اتفاقات و حوادث آن دوره را از نگاه او بررسي مي کند.
    براساس توضيحات اين تهيه کننده، پيش توليد سريال اواخر سال گذشته و تصويربرداري از 28 خرداد امسال آغاز شد. حدود 90 درصد از فيلمبرداري اين سريال در استان گيلان و اطراف بندر کياشهر انجام شده و 10 درصد باقيمانده در تهران و در شهرک غزالي فيلمبرداري شده است.
    بنان درباره پخش سريال گيله وا مي گويد: طبق برنامه ريزي هاي انجام شده، توليد اين سريال، هفته دوم مهر به پايان رسيد، اما زمان پخش آن هنوز مشخص نيست. به احتمال زياد در سالگرد شهادت ميرزا يعني آذرماه براي پخش از سيما آماده خواهد بود.
    
    هنرمندان امروز در قالب قهرمانان ديروز
    اميرحسين هاشمي، بازيگر نوجواني است که نقش اصلي سريال گيله وا را به عهده دارد. بجز او ستاره اسکندري، حميدرضا پگاه، اميرحسين صديق، مهدي زمين پرداز، علي عطايي، مهران رجبي، پريا مردانيان، حديث نيکرو و ستاره حسيني هم در اين سريال ايفاي نقش کرده اند و بهروز شعيبي نيز در نقش ميرزا کوچک خان ظاهر شده است.
    اردلان عاشوري به عنوان کارگردان گيله وا، اولين بار است يک سريال تلويزيوني مي سازد. بنان درباره اين کارگردان مي گويد: آقاي عاشوري در گيلان بزرگ شده و به تاريخ و فرهنگ اين منطقه آشناست. از حدود سه سال پيش نگارش سريال را آغاز کرد و از همان ابتدا به دليل تسلط به تاريخ و جغرافيايي اين سريال قرار بر اين شد کارگرداني هم به عهده خودش باشد.
    اردلان عاشوري، فارغ التحصيل رشته سينماست و کارگرداني مجموعه هاي «مستند محله ما» را به عهده داشت که از شبکه تهران پخش مي شد و به گفته بنان، اين برنامه نظر مخاطبان گسترده اي را به خود جلب کرده بود.
    
    از کوچک جنگلي تا گيله وا
    ازجمله سريال هاي اخير تلويزيون که طبيعت شمال را به نمايش گذاشته اند مي توان به «جاده چالوس»، «خانه اي روي تپه» و «شکوه يک زندگي» اشاره کرد. سريال گيله وا نه تنها زيبايي هاي شمال ايران را به نمايش مي گذارد، بلکه مناطق بکر و مکان هايي را به تصوير کشيده که مشابه آن در سريال هاي سال هاي اخير تلويزيون، کمتر ديده شده است.
    بنان در اين باره مي گويد: اين سريال فضاي بصري متفاوتي دارد که قطعا براي مخاطب جذاب خواهد بود.
    اين تهيه کننده شيوه روايت داستان و تنوع بصري را از ويژگي هاي اين سريال مي داند و درباره تفاوت گيله وا با «کوچک جنگلي» به کارگرداني بهروز افخمي مي گويد: سريال آقاي افخمي روايت مستقيم قصه ميرزا و مبارزاتش بود، اما اين سريال قصه اي فرعي در آن دوران را به نمايش مي گذارد و اشاراتي هم به اتفاقاتي چون جنايات انگليس در ايران دارد.
    
    ساختار بصري خاص
    اردلان عاشوري بعد از نگارش فيلمنامه اوليه آن را براي بازنويسي به حسين تراب نژاد سپرد. اين فيلمنامه نويس که اين روزها سريال «گسل» به قلم او در حال پخش از شبکه يک است، درباره گيله وا مي گويد: فيلمنامه کامل نوشته شده بود و ساختار تصويري خاصي داشت که بايد حفظ مي شد. بنابراين من فقط در شخصيت پردازي ها و پيچ هاي داستاني تغييراتي ايجاد کردم.
    اين نويسنده درباره علت بازنويسي فيلمنامه توضيح مي دهد: آقاي عاشوري خيلي وسواس داشت و دلش مي خواست فيلمنامه به لحاظ تکنيکي هم قوي باشد. بنابراين تمام تحقيقات و مطالعاتش درباره اين برهه تاريخي را در اختيارم گذاشت و تصويربرداري را چند ماهي به تاخير انداخت تا آن را بازنويسي کنم.
    تراب نژاد درباره ويژگي هاي فيلمنامه اين سريال مي گويد: اين قصه عاشقانه درباره پسري است که ابتداي سال هاي جواني قحطي و جنگ را تجربه مي کند. اين سريال برخلاف تصور درباره ميرزا کوچک خان نيست، بلکه در بخش هايي از قصه شاهد مواجهه قهرمان قصه با ميرزاکوچک خان در جريان نبرد منجيل خواهيم بود.
    براساس اظهارات اين نويسنده، قصه در زماني بيش از صد سال پيش روايت مي شود و به همين منظور لازم بود تصويربرداري در فضاهايي بکر و دست نخورده انجام شود. تراب نژاد، فضاي پشت صحنه و توليد اين سريال را چنين توصيف مي کند: همکاران ما در مناطقي بکر و دست نخورده در دل جنگل هاي شمال کار کرده اند. بخش هايي از لوکيشن هاي اين سريال بازسازي شده است، مثل کلبه ها و خانه ها و بخش هاي ديگر آن هم فضاهاي عمومي است که در طبيعت تصويربرداري شده است.
    وي مي افزايد: جنس قصه و طبيعتي که در آن روايت مي شود همجنس و در تناسب با هم هستند، به همين دليل من در بازنويسي تلاش کردم اين تناسب از بين نرود و جنس و فضاي داستان حفظ شود.
    
    در ميان سطور تاريخ
    ستاره اسکندري که آخرين بار او را در سريال «گمشدگان» در شبکه دو ديده ايم، در سريال گيله وا نقش مادر شخصيت اصلي را به عهده دارد. اين بازيگر درباره حضور در اين سريال و همکاري با گروه توليد گفت: گيله وا يک اثر تاريخي است، اما قصه اش از آن دست قصه هايي است که مي توانست لابه لاي سطور کتاب هاي تاريخ اتفاق افتاده باشد.
    اين بازيگر ادامه داد: ما هميشه با فاصله به تاريخ نگاه مي کنيم و شاهد تکرارش هستيم. شايد کمتر به اين توجه کنيم که رويدادهاي تاريخي در خودش لحظه هاي ناب بسياري دارد که ديدني و شنيدني هستند. اين سريال قصه اي از اين جنس است و من آن را بسيار دوست داشتم.
    عشق سال هاي قحطي / «گيله وا» سريال تاريخي جديد تلويزيون
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 3 (راديو و تلويزيون)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "آذر مهاجر"

  در جست و جوي قهرمان هاي وطني / گزارش جام جم از عملكرد 22 ساله مركز پويانمايي صبا ، فرصت ها و موانع توليد انيميشن
آذر مهاجر، جام جم 2/12/96
مشاهده متن    
  يادي از بازي هاي كودكانه خاطره انگيز / مجموعه انيميشني «بازي كنيم، بخنديم» آماده پخش شد
آذر مهاجر، جام جم 28/11/96
مشاهده متن    
  توليدات تلويزيون زير ذره بين / چهارمين جشنواره توليدات تلويزيوني جام جم، اول اسفند برگزار مي شود
آذر مهاجر، جام جم 28/11/96
مشاهده متن    
  مشق انيميشن به روش چشم بادامي ها
آذر مهاجر، جام جم 23/11/96
مشاهده متن    
  ما مردان تاريخ را ماندگار مي كنيم / گفت و گو با سعيد نيك پور، بازيگر نقش ستارخان سريال «ايراندخت»
آذر مهاجر، جام جم 21/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد تكنولوژي آموزشي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 9606)، دي 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است