|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: بي اعتنايي بازار به تهديدات ترامپ
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5205
سه شنبه بيست و هفتم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


بي اعتنايي بازار به تهديدات ترامپبا اين که قرار است امروز پنجشنبه تصميم دولت آمريکا درباره برجام اعلام شود، مسئولان آمريکايي از چند هفته قبل با بازي رواني و تهديدات مکرر تلاش داشتند ثبات و آرامش بازار و اقتصاد ايران را به هم بزنند؛ اما در دو روز اخير بازارهاي کشورمان به مدار آرامش بازگشت و از رفتارهاي هيجاني اوايل هفته ديگر خبري نبود.
    بازارهاي شاخص اقتصادي کشور از جمله بورس و بازار ارز که در اوايل هفته جاري با رفتارهاي هيجاني سهامداران بورس و همين طور فعال شدن سفته بازان ارزي دچار نوسانات غيرمنطقي شده بود، در دو روز اخير با مداخله بانک مرکزي و اطمينان بخشي مسئولان اقتصادي کشور دوباره به مدار ثبات و آرامش برگشته است.
    پس از آن که قيمت دلار از اواخر هفته گذشته صعودي شد و شنبه هفته جاري به بالاي 4000 تومان رسيد؛ بيم آن مي رفت که دلار رکوردهاي جديدي به جاي بگذارد، اما از صبح چهارشنبه با عرضه دلار با قيمت پايين از سوي بانک مرکزي، هيجانات در بازار ارز کنترل شد.
    
    رشد قيمت دلار از نفس افتاد
    اطمينان بخشي نسبتا با تاخير مسئولان اقتصادي کشور درباره مقطعي بودن رشد قيمت دلار از يک سو و نيز عبور از تقاضاي هيجاني ايجاد شده ناشي از نااطميناني از آينده مبادلات ارزي در صورت خروج آمريکا از برجام، سبب شد تا روند افزايشي قيمت دلار در بازار آزاد اندکي نزولي شود.
    در ابتداي هفته جاري، رسانه هاي آمريکايي اعلام کردند که به احتمال زياد دولت ترامپ اين هفته در گزارشي به کنگره پايبند نبودن ايران به برجام را اعلام مي کند؛ از سوي ديگر چند هفته پيش سخنگوي دولت در موضعي بي موقع، از محقق نشدن پيش بيني درآمد حاصل از فروش نفت در بودجه امسال و احتمال وقوع کسري خبر داد و اعلام کرد که سعي مي شود با صرفه جويي در منابع، اين کسري جبران شود.
    اين تلنگر رواني کافي بود تا معامله گران بازار ارز دست به کار شوند که اثر آن در روند افزايش قيمت دلار در روزهاي ابتدايي هفته ديده شد و حتي در روزهاي دوشنبه و سه شنبه اين هفته 17 و 18 مهر ميانگين قيمت فروش اسکناس دلار در طول روز بالاي4000 تومان باقي ماند.
    با اوج گرفتن فعاليت معامله گران بازار ارز و به دليل مقطعي و غيرمنطقي بودن افزايش قيمت ها، بانک مرکزي هرچند با تاخير اما ورود خود را به بازار تقويت کرد و از ديروز با عرضه دلار به قيمت ارزان تر از بازار آزاد، توانست از روند صعودي قيمت ها بکاهد.
    شيوه بانک مرکزي در تامين اسکناس موردنياز بازار آزاد اين است که ارزهاي عمده را با نرخ هايي کمتر از بازار آزاد به صرافي هاي منتخب خود که بسياري از آنها به بانک هاي بزرگ کشور وابسته هستند، مي فروشد و مشتريان مي توانند به طور روزانه تا سقف سالانه 5000 دلار براي اشخاص حقيقي و صد هزار دلار براي اشخاص حقوقي ارز خريداري کنند.
    ديروز برخي صرافي هاي ميدان و خيابان فردوسي نرخ فروش ارز را به 4007 تا 4009 تومان کاهش دادند.
    اين کاهش به واسطه عرضه ارز مداخله اي بانک مرکزي از طريق اين صرافي ها بود. همين اقدام موجب شکل گيري صف در مقابل اين صرافي ها شد. ديگر صرافي ها نيز در دامنه قيمتي 4030 تا 4050 تومان دلار مي فروختند. اگر بانک مرکزي در بازار ارز مداخله نمي کرد، امکان افزايش قيمت دلار تا 4100 تومان هم وجود داشت.
    
    دولت مخالف کاهش ارزش پول ملي است
    اظهارات مسئولان دولتي در روزهاي اخير درباره ثبات بازارهاي کشور در برابر تهديدات آمريکا نسبت به برجام و پرهيز دادن مردم از رفتارهاي هيجاني، تا حدودي در بازگشت آرامش به بازار سرمايه و بازار ارز، موثر بود.
    مثلا محمدباقر نوبخت، سخنگوي دولت سه شنبه در نشست خبري خود اين ادعا را که دولت براي جبران کسري بودجه در افزايش نرخ دلار و سکه مشارکت دارد رد کرد و گفت: دولت با کاهش ارزش ريال در برابر دلار به صورت غيرمنطقي مخالف بوده و سياست دولت مديريت نرخ ارز شناور است.
    وي ادامه داد: دولت از تضعيف پول ملي متضرر مي شود زيرا اگر قيمت يک دلار چند تومان افزايش پيدا کند، از نظر رواني بر قيمت کالاهاي ديگر تاثير مي گذارد که ما مخالف اين اتفاق هستيم.
    سخنگوي دولت اظهار کرد: رئيس جمهور نسبت به افزايش قيمت دلار و تضعيف پول ملي حساس است و در جلسات اين موضوعات را به صورت جدي دنبال مي کند. وي تصريح کرد: ممکن است تا پايان هفته، ترامپ حرف هايي بزند، اما نبايد باعث آشفتگي شود و بازار را تحت تاثير اين ناآرامي قرار دهيم.
    
    سخنان ترامپ اثر بلندمدت در بازار ارز ندارد
    از سوي ديگر، ولي الله سيف، رئيس کل بانک مرکزي درباره تحولات اخير در بازار ارز گفت: ارزهاي مختلف در دنيا نوساناتي دارد و چيز عجيبي نيست و حتي قوي ترين ارزها هم دچار نوسان نرخ برابري با ارزهاي ديگر مي شود.
    رئيس کل بانک مرکزي ايران با کم اثر دانستن آثار سخنان ترامپ در بازار ارز تاکيد کرد: اوج تاثير حرف هاي ترامپ در امور بانکي آثار هيجاني است که ممکن است در بازار ارز ايجاد شود، اما اين اثرات، بلندمدت نخواهد بود و اين گونه حرف ها در هيچ اقتصادي نمي تواند اثرات بلندمدت داشته باشد.
    وي افزود: به دليل شفافيتي که در بازار وجود دارد، شايد حرف هاي خاص اصلا اثري هم نداشته باشد و اگر اثري هم داشته باشد، موقت و زودگذر خواهد بود و نبايد فعالان حاضر در بازار تحت تاثير اين هيجانات قرار گيرند.
    وي اظهار کرد: طي پنج سال گذشته نمونه هاي بارزي از اين آثار موقت را در کشور داشتيم که نوسانات کوچک ايجاد شده ولي بلافاصله تبديل به وضعيت باثبات شد. رئيس کل بانک مرکزي اضافه کرد: بُردار نرخ بازدهي بازارهاي دارايي داخلي به نحوي است که نرخ سود واقعي سيستم بانکي به نحو مطلوبي مثبت بوده و در مقايسه با بازدهي بازار ارز که توام با ريسک است، بسيار جذاب تر است. همين باعث مي شود منابع مالي هموطنان ضمن برخورداري از بازدهي مناسب و بدون ريسک در نظام بانکي، صرف حمايت از توليد و اشتغال کشور شود و بازار ارز نيز با وجود تلاش سفته بازان ارزي در ايجاد نوسان و بهره برداري از حاشيه سودهاي کوتاه مدت، بتواند در طول زمان به روند با ثبات خود متناسب با تحولات متغيرهاي اقتصادي ادامه دهد.
    
    سوداگران ارز ضرر مي کنند
    معاون اقتصادي رئيس جمهور نيز گفت: اقتصاد ايران بسيار بزرگ تر از آن است که تحت تاثير سخنراني و صحبت هاي يک مسئول دولت ديگر قرار گيرد. به گزارش خبرگزاري صداوسيما، محمد نهاونديان در حاشيه جلسه هيات دولت افزود: با توجه به اتخاذ سياست هاي اقتصاد مقاومتي ما اکنون در شرايطي بسيار بهتر از گذشته ايستاده ايم و روي پاي خود هستيم، مثلا اگر امروز ذخيره کالاهاي اساسي را نسبت به سال 92 مقايسه کنيم، مي بينيم شرايط بهتر شده است.
    وي افزود: بعضي از شتابزدگي هاي کوتاه مدت ممکن است به ضرر سوداگران منجر شود. محمد نهاونديان گفت: بانک مرکزي در شرايط بسيار خوبي قرار دارد و با توجه به گشايش هاي بعد از برجام مي توان با اطمينان پيش بيني کرد آرامش در بازار ارز ادامه خواهد داشت.
    
    وضعيت بورس
    در بورس نيز که در يکي دو هفته اخير شاخص بشدت نزولي شده و 1300 واحد کاهش يافته بود، از دوشنبه تا چهارشنبه بازار رو به ثبات رفت و شاخص دوباره سبزپوش شد. ديروز شاخص کل بورس با رشد اندک 9 واحدي به 84744 رسيد تا براي سومين روز متوالي، شاخص صعودي باقي بماند. کارشناسان بازار سرمايه معتقدند هرچند سودآوري اکثر شرکت هاي بورسي، عالي نيست اما وضعيت شرکت ها تا پايان سال مناسب پيش بيني مي شود و سقوط شاخص به علت هيجانات سياسي سهامداران بوده است.
    بي اعتنايي بازار به تهديدات ترامپ
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 21 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه ميكروب شناسي پزشكي ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1202)، خرداد و تير 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است