|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: مشاركت مردمي عليه فقر
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5207
يكشنبه يكم مهر ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 14 (جامعه) > متن
 
 


مشاركت مردمي عليه فقر
جام جم از ضرورت تقويت حضور مردم براي مقابله با فقر گزارش مي دهد

نويسنده: امين جلالوند

وقتي پاي مشارکت مردم وسط باشد، کوهي از مشکلات هم قابل حل شدن است. براي نمونه هنگام بروز حوادثي مانند سيل و زلزله، مردم بسيج مي شوند و با تامين نيازهاي اوليه حادثه ديدگان نمي گذارند به آنها آسيب بيشتري وارد شود. مشارکت هاي مردمي، دواي درد بسياري از آسيب هاي اجتماعي است؛ مثلا اگر شرايط براي حضور گسترده مردم فعال باشد آنها مي توانند فقري را که کنترلش از دست دولتمردان خارج است به زانو در آورند. در واقع اين که منتظر بنشينيم و انتظار داشته باشيم فقط دولت براي مهار فقر به ميدان بيايد، سياست غلطي است که گذر زمان ثابت کرده جواب نمي دهد. اين در حالي است که فقر بستر لازم براي طغيان آسيب هاي اجتماعي ديگري مانند طلاق و اعتياد را نيز فراهم مي کند. به همين علت مسئولان دست کم بايد شرايطي ايجاد کنند که شهروندان تا حد توان براي مبارزه با فقر به ميدان بيايند.
    
    فقر ريشه مي دواند
    بررسي هاي اخير وزارت راه و شهرسازي، شمايل واضحي از فقر در ايران را به تصوير مي کشد؛ طوري که براساس نتايج آن 33 درصد جامعه ايران زير خط فقر زندگي مي کنند که قطعا رفع اين مساله بدون مشارکت بالاي مردم شدني نيست.
    براساس اين گزارش، خانواده هاي طبقه متوسط براي خريد خانه مجبورند حداقل يک سوم درآمد ماهانه شان را به مدت 96 سال پس انداز کنند. بدتر از همه اين که حداقل4/0درصد از جمعيت ايران در کپر و چادر ساکن هستند، اما جالب است شش ميليون ايراني قادرند ويلاي شخصي بسازند. همچنين براساس اين گزارش تکان دهنده، 40 ميليون تومان فاصله درآمدي بين دهک اول و دهم کشور اعلام شده است. اين شمايل فقر در ايران به هيچ وجه زيبنده کشوري نيست که مي خواهد تا سال 1404 به عنوان کشور نخست منطقه خاورميانه در همه حوزه هاي اقتصادي و غيراقتصادي باشد. مبارزه با فقر نياز به عزمي ملي دارد که بي گمان، نهادهاي مردمي و تشکل هاي غيردولتي براي رفع اين آسيب اجتماعي بايد با قدرت بيشتري به ميدان بيايند.
    با هم افزايي دولت و تشکل هاي مردمي، مي توان به آينده اي بهتر براي فقراي ايران اميدوار بود، اما اگر فقط بار کار روي دوش دولت يا نهادهاي مردمي باشد يا اين که بين اين دو، تفاهم و تقسيم کاري وجود نداشته باشد، آن گاه ممکن است يا دچار موازي کاري در عرصه مبارزه با فقر بشويم يا اين که فقر به شکل مضاعفي بازتوليد شود.
    
    مبارزه با فقر در خانواده
    نيکوکاران نبايد کمک به نيازمندان را فقط به دوستان و آشنايان خود محدود کنند. اين نکته اي است که بسياري از کارشناسان بر آن پافشاري مي کنند، اما در اين ميان نبايد فراموش کرد کمک به نيازمندان بايد از اطرافيان آغاز شود، زيرا به اين شکل افراد مي توانند اطمينان پيدا کنند کمک هايشان به دست نيازمندان واقعي مي رسد. اين رويکرد سبب مي شود افراد فرصت طلب نيز نتوانند از احساسات نيکوکاران سوءاستفاده کنند.
    
    مشارکت مستقيم 10 ميليون ايراني در کار خير
    ايرانيان از ديرباز تاکنون همواره در هر کار خيري پيشقدم بوده اند و حسن نيت خود را ثابت کرده اند. محسن وليئي، مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) استان تهران در گفت وگو با جام جم، با اشاره به همين مساله مي گويد: براساس آموزه هاي ديني، اخلاقي و ملي ما، کار خير ميان ايراني ها ريشه عميقي دارد و همواره به کار خير و کمک به مردم توصيه شده است. شرکت در فعاليت هاي خيريه در ذات ايراني هاست و هيچ اتفاقي نمي تواند اين روحيه معنوي ايراني ها را عوض کند.
    به گفته وليئي، منظور از کار خير هم صرفا کمک مالي نيست. همين که بتوانيم فرد ناتواني را از عرض خيابان رد کنيم و حتي سوال فردي را که دنبال مسير درست در خيابان ها مي گردد، به درستي پاسخ بدهيم، اينها هر کدام مصداق کار خير است. حتي اين روزها نذر فرهنگي هم در برخي خيريه ها جاافتاده است و عده اي تلاش مي کنند دانسته هاي خود را به طور رايگان در اختيار ديگران قرار دهند. بنابراين وقتي نگاه مي کنيم، مي بينيم ايراني ها در همه حوزه ها و شاخه هاي مختلف کار خير، مشارکت بالايي دارند. اين مقام مسئول به ضرورت مشارکت حداکثري مردم در کار خير اشاره مي کند و مي گويد: هر چقدر مردم در کار خير مشارکت بيشتري داشته باشند، ناخودآگاه اين کار خير، تکثير مي شود و در درون خودش، زايش دارد. لذا اين که کار خير بدرستي و با حفظ آبروي فرد کمک گيرنده، تبليغ و معرفي شود، تاثير بيشتري در جلب مشارکت هاي مردمي خواهد داشت.
    مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) استان تهران به آمار خيران ايراني هم گريزي مي زند و يادآور مي شود: بيش از ده ميليون ايراني در کار خير به طور مستقيم مشارکت دارند؛ طوري که فقط حدود شش تا هفت ميليون ايراني، صندوق کميته امداد را در منازل خود نگهداري مي کنند و کمک هايشان را به اين صندوق مي ريزند. همچنين حدود يک ميليون ايراني هم در طرح اکرام و طرح محسنين حضور دارند و براي حمايت از کودکان نيازمند پيشگام شده اند.
    
    اشاعه نيکوکاري با تخصصي تر کردن کار خير
    بيش از 15 هزار موسسه خيريه در کشور به ثبت رسيده اند که خيلي از آنها در حوزه هاي مختلف و گاه در حوزه هاي موازي با همديگر، مشغول فعاليت هستند. طبيعي است که هر چقدر کميت و کيفيت ارائه خدمات نيکوکاري در اين مراکز بالاتر برود و مشارکت مردم در اين خيريه ها افزايش يابد، قدم هاي جدي تري مي توان براي مقابله با فقر برداشت.
    مديرکل کميته امداد امام خميني (ره) استان تهران، يکي از مهم ترين راه هاي افزايش مشارکت مردم در فعاليت هاي خيريه را تخصصي ديدن امور نيکوکاري مي داند و مي گويد: هر چقدر در اين حوزه به سمت تخصصي تر شدن حرکت کنيم، به همان نسبت هم بهتر مي توانيم مشارکت اقشار مختلف مردم را جذب کنيم؛ مثلا اگر شرايطي فراهم باشد که معلم آموزش و پرورش يا پزشک و دندانپزشک و پرستار بتواند آموخته ها و مهارت خود را در اختيار نيازمندان قرار دهد، قطعا خيل عظيمي از اين اقشار، تمايل دارند در اين گونه کارها ي خير مشارکت داشته باشند. اين که خيريه هاي تخصصي براي مشارکت اقشار مختلف مردم به وجود بيايد، ناخودآگاه خيلي ها را به سمت کار خير مي کشاند. به گفته وليئي، مي توان از خدمات يک پزشک خير براي درمان يک نيازمند بهره برد؛ يعني به جاي اين که به طور مثال به دنبال جذب کمک يک ميليوني از سوي يک پزشک باشيم، مي توانيم همان پزشک را به سمت جراحي رايگان نيازمندان سوق بدهيم.
    
    مشارکت بيشتر نيکوکاران با شفافيت مالي
    اهميت مديريت کمک هاي مردمي، دست کمي از فرآيند جمع آوري اين کمک ها ندارد. اگر مردم مطمئن باشند کمک هايشان به دست افراد نيازمند مي رسد و از جزئيات توزيع کمک هايشان مطلع باشند، در آن صورت، ميزان مشارکت هاي مردمي افزايش خواهد يافت؛ اما در برخي خيريه ها، اين شفافيت اطلاعات وجود ندارد و همين مساله باعث مي شود برخي مردم نسبت به فعاليت عده اي از خيريه ها بدگمان شوند.
    محمدرضا پورابراهيمي، رئيس کميسيون اقتصادي مجلس در گفت وگو با جام جم به همين موضوع اشاره مي کند و مي گويد: موسسات خيريه هم بايد اطلاعات مالي خود را به طور کامل در اختيار افکار عمومي قرار دهند، اما متاسفانه خيريه هاي زيادي داريم که از اين کار اجتناب مي کنند.
    به گفته اين نماينده مجلس، يکي از عمده راه هاي افزايش مشارکت مردم در کارهاي خير، اطمينان بخشي به مردم است؛ طوري که مردم با اطمينان قلبي براي افزايش مشارکت خود به ميدان مبارزه با فقر بيايند. از سوي ديگر، نبايد از خاطر برد کمک افراد متمکن در هر خانواده اي مي تواند عامل مهمي براي از ميان بردن فقر در چند خانواده باشند. اگر هر فرد متمکني، فقط همان اطرافيان خودش را تحت حمايت قرار دهد، ضربه جدي به ساختار فقر وارد مي شود. اين که فرد فقيري، برادر يا خواهر متمکني داشته باشد، اما کسي به او کمک نکند و مثلا مجبور باشد تحت حمايت نهادهاي خيريه باشد، نشان از خلا فرهنگسازي و اطلاع رساني براي جذب بيشتر مشارکت هاي مردمي دارد.
    
    استفاده از ظرفيت خيران محله
    مجيد زارع فرد، مديرکل حمايت هاي اجتماعي کميته امداد امام خميني(ره) کشور هم در گفت وگو با جام جم معتقد است کار مردم را بايد به خود مردم واگذار کرد، زيرا مردم بسيار بهتر از بخشنامه ها و دستورالعمل ها مي توانند به شکل خودجوش، مشکل فقر را حل کنند.
    به گفته زارع فرد، براي افزايش مشارکت مردم بايد پتانسيل هاي مردمي براي کمک به فقرا در محلات شناسايي شود. آن طور که او توضيح مي دهد کميته امداد در اين مسير حرکت کرده و توانسته از ظرفيت مساجد براي شناسايي و جذب نيکوکاران بهره ببرد. در اين مسير، مراکز نيکوکاري در مساجد تشکيل مي شود تا با جذب حمايت هاي مردم محل، کمک هاي مردم يک محله را به نيازمندان همان منطقه برساند. البته به گفته اين مقام مسئول، اگر ساکنان محله اي متمکن باشند، اين مراکز نيکوکاري، حمايت هاي مردم محل را به محله اي نيازمند مي رسانند. به گفته زارع فرد، مراکز نيکوکاري فعال در مساجد، تحت نظارت کميته امداد هستند، اما وابستگي سازماني به کميته امداد امام خميني (ره) را ندارند.
    مشارکت مردمي عليه فقر / جام جم از ضرورت تقويت حضور مردم براي مقابله با فقر گزارش مي دهد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 14 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از "امين جلالوند"

  فغان از قصور پزشكان / متخصصان زنان و زايمان جراحان عمومي، دندانپزشكان و ارتوپدها ركوردداران قصور پزشكي هستند
امين جلالوند، جام جم 21/12/96
مشاهده متن    
  خون پژوهش در رگ دانشگاه / قرار است سال آينده، 40 هزار ميليارد ريال تسهيلات براي تجهيز آزمايشگاه ها و مراكز پژوهشي دانشگاه ها تخصيص يابد
امين جلالوند، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  سوء تغذيه از روستا كوچ مي كند / قرار است فرآورده هاي غذايي با هزينه كمتر و ارزش غذايي بالاتر در اختيار زنان عشاير و روستايي قرار بگيرد
امين جلالوند، جام جم 15/11/96
مشاهده متن    
  مردم را از سونامي سرطان نترسانيد / گفت و گوي جام جم با علي قنبري مطلق، رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي
امين جلالوند، جام جم 14/11/96
مشاهده متن    
  ازدواج 96 درصدي / براساس آمارها تنها 4 درصد از ازدواج هاي دانشجويي به طلاق منجر مي شود
امين جلالوند، جام جم 12/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه علوم آب و خاك (علوم و فنون كشاورزي و منابع طبيعي)
متن مطالب شماره 2 (پياپي 84)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است