|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: ارزان فروشي فولاد ايران در اروپا كار دستمان داد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5051
پنجشنبه سوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 4 (اقتصاد) > متن
 
 


چند و چون 
ارزان فروشي فولاد ايران در اروپا كار دستمان داد
گفت و گوي جام جم با دبير سنديكاي توليدكنندگان لوله و پروفيل فولادي ايران

نويسنده: عماد عزتي

در حالي کميسيون اقتصادي اروپا با اعلام دامپينگ فولادي عليه ايران تعرفه هاي جديدي براي واردات فولاد از ايران در نظر گرفته است که تا چندي پيش، اغلب مسئولان کشورمان پرونده دامپينگ فولادي کشورمان را در اروپا بسته شده مي دانستند.
    
    براساس راي صادره کميسيون اقتصادي اتحاديه اروپا عليه صنعت فولاد ايران، از اين پس صادرات هر گونه ورق گرم صادراتي ايران به اين منطقه با اعمال تعرفه هاي حدود 36 درصدي صورت خواهد گرفت.
    از اين رو جام جم گفت وگويي با اميرحسين کاوه، دبير سنديکاي توليدکنندگان لوله و پروفيل فولادي ايران داشته تا از وي درباره تبعات و دلايل صدور چنين رايي بپرسد.
    
    علت محکوم شدن صنعت فولاد ايران به دامپينگ در بازار اروپا چيست؟
    متاسفانه خبر غم انگيز محکوميت ايران درباره دامپينگ تائيد شده است. نکته قابل توجه اين است که بسياري از مديران ارشد صنعت فولاد کشور تا کمتر از يک ماه پيش اين پرونده را بسته شده اعلام کرده بودند. راي صادرشده به دليل صادرات ورق هاي گرم شرکت فولاد مبارکه بوده نه همه توليدکنندگان؛ در حالي که اکنون به دليل تخلف يادشده کل صنعت فولاد ايران جريمه شده است. مديران فولادي ايران که مشغول رايزني با تصميم گيرندگان اروپايي در اين زمينه بودند، اميدوار بودند که شايد پرونده راي متفاوتي را از آنچه امروز به خود ديده ، تجربه کند، اما سوال اصلي اين است که اصولا چرا بايد منابع ملي ما براي خارجي ها حراج شود.
    
    چندي پيش شوراي رقابت هم تذکري در اين باره داده بود. آيا شما از اين تذکر اطلاع داريد؟
    بله، شوراي رقابت، گرانفروشي فولاد در بازار داخل را مورد بررسي قرار داده و راي صادر کرده است. در اين مورد شوراي رقابت به بزرگ ترين فولادساز کشور تکليف کرده که بايد کالاي خود را متناسب با قيمت جهاني در بازار عرضه کند در حالي که چنين نشده و همواره محصول اين فولادسازي با قيمت گران تر از فولاد وارداتي به متقاضيان داخلي فروخته شده است.
    
    عرضه فولاد در بورس کالا صورت مي گيرد. اين سيستم، بازار شفاف ايجاد مي کند. پس مشکل کجاست؟
    به علت انحصارگري موجود اين کالا در بورس، شرکت سازنده بازار داخلي را در اختيار دارد. بنابراين با در نظر گرفتن اين که عرضه کالاي مورد تقاضاي توليدکنندگان داخلي به صورت مزايده در بورس عرضه مي شود، همواره قيمت به سمت افزايش است. به عنوان مثال به جاي اين که قيمت پايه 2200 تومان در بورس مبنا قرار گيرد، بازهم 2350 تومان را مبنا قرار داده اند.
    
    برخي مسئولان عنوان مي کنند، چون تقاضاي داخلي نداشتيم، فولاد توليد شده را با قيمت رقابتي در بازار اروپا عرضه کرده ايم، نظر شما چيست؟
    به هيچ عنوان چنين ادعايي قابل قبول نيست، چون دقيقا همز مان با اين اتفاق توليدکنندگان يا همان صنايع پايين دستي کشورمان، متقاضي خريد کالاي صادرشده با قيمت ارزان بوده اند و به دليل نبود کالا در بازار، مجبور به واردات کالاي مشابه خارجي شدند.
    
    حجم واردات کالاي خارجي مشابه چقدر بوده است؟
    همزمان با ارزان فروشي به خارجي ها سه ميليون تن کالاي مشابه براي تامين نياز توليدکنندگان وارد کشور شده است. بنابراين با اين که همه مي دانيم رکود عميقي در توليد داريم، توليدکنندگان در بخش هاي مختلف مثل لوله و پروفيل، لوازم خانگي و بسياري از توليدکنندگان مي توانند توليد شرکت هاي فولادسازي را خريداري کنند.
    اين اتفاق مخالف سياست هاي اقتصاد مقاومتي است، چون توليدکنندگان فولاد ايران محصول خود را ارزان صادر کرده اند در حالي که صنايع پايين دستي کشورمان بايد همان کالا را گران تر از خارج وارد کنند. اين مصداق دقيق خام فروشي است. فولاد صادر شده ايران به بازار اروپا ارزش افزوده بسيار پاييني براي کشورمان ايجاد کرده است در حالي که اگر همين فولاد صادر شده به کالاهاي باکيفيت ساخت ايران تبديل مي شد، مي توانست ارزش افزوده بالاتري به اقتصاد کشور هديه دهد.
    
    با شرايط جديد، اگر ايران بخواهد به بازار اروپا فولاد صادر کند، مانع اصلي چيست؟
    صادرات ورق هاي گرم ايراني با ده ها کد تعرفه اي به بازار اتحاديه اروپا بايد با تني 5/57 دلار جريمه صورت بگيرد که عملاً يعني خداحافظي با بازار اروپا براي مدت طولاني. با تخلف يک شرکت ايراني، اکنون کل صنعت فولاد ايران جريمه شده است.
    
    چرا بر مدت طولاني تاکيد مي کنيد؟
    جلسات مربوط به بررسي دامپينگ يا تخلف هاي اينچنيني معمولا در دوره هاي بلندمدت تشکيل مي شود و از آنجا که تازه راي اخير صادرشده احتمالا حداقل براي يک دوره پنج ساله بايد تبعات آن را تحمل کنيم. مسئولان بايد در اين زمينه پاسخگو باشند، چون مديران هوشمندانه عمل نکرده اند.
    
    به نظر شما مشکل اصلي چيست؟
    مشکل اينجاست که برخي مديران وزارت صنايع، عضو هيات مديره فولاد مبارکه بوده اند و به همين دليل، اطلاعات دقيقي به دفتر وزير نمي رسيده. اکنون وزير صنعت، معدن و تجارت بايد مستقيم وارد عمل شود تا دوباره شاهد چنين اتفاق ناگواري براي صنايع کشورمان نباشيم.
    
    آيا بازار جايگزيني مي توان براي فولاد (ورق هاي گرم) در ديگر نقاط جهان ايجاد کرد؟
    اصلا لزومي نيست که دنبال بازارهاي جايگزين باشيم. به اين دليل که تا 20 سال آينده در بخش ورق هاي گرم هرچه داخل کشور توليد شود، صنايع پايين دستي نياز به آن دارند و خريدار هستند. اين دقيقا همان سياست هاي اقتصاد مقاومتي است که رهبر معظم انقلاب به آن تاکيد فرموده اند يعني بازار درون زا و برون نگر بايد عمل کند. اصولا صنايع پايين دستي ايران به اندازه برنامه تنظيم شده براي افق 1404 ظرفيت تکميلي دارند. بنابراين مازاد اين توليد بايد براي صادرات در نظر گرفته شود نه اين که بازار داخلي از ماده اوليه محروم باشد و بعد خام فروشي کنيم.
    
    چند و چون: ارزان فروشي فولاد ايران در اروپا كار دستمان داد / گفت و گوي جام جم با دبير سنديكاي توليدكنندگان لوله و پروفيل فولادي ايران
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 4 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بارآثار ديگري از "عماد عزتي"

  گزارش جام جم از پيشرفت طرح 550 هزار هكتاري رهبر معظم انقلاب / برگ سبزي براي خوزستان
عماد عزتي، جام جم 19/11/96
مشاهده متن    
  چند واردكننده، انحصار بازار را در اختيار دارند / گفت و گوي جام جم با رئيس انجمن صنايع خوراك دام
عماد عزتي، جام جم 3/11/96
مشاهده متن    
  توليد تيلاپيا فرصتي كه از دست مي دهيم
عماد عزتي، جام جم 26/10/96
مشاهده متن    
  چشمِ نگران توليد به بودجه / توليدكنندگان و فعالان اقتصادي در گفت و گو با جام جم مطرح كردند
عماد عزتي، جام جم 25/10/96
مشاهده متن    
  قيمت برنج خارجي قد كشيد!
عماد عزتي، جام جم 23/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بين المللي پيشگيري از دردهاي عضلاني اسكلتي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 8)، Autumn 2017را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است