|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: مراقبت از خود در برابر آرتروز
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5051
پنجشنبه سوم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 13 (سلامت) > متن
 
 


مراقبت از خود در برابر آرتروز


نويسنده: سهيلا فلاحي

هميشه از شنيدن نام آرتروز و ابتلاي به آن از کودکي وحشت داشتم. اعتقاد به فلسفه «پيشگيري بهتر از درمان است» باعث شد توجه به مراقبت هاي پيشگيرانه در رابطه با اين بيماري را همواره مدنظر داشته باشم. گمان مي کردم با کمک تغذيه سالم و ورزش منظم مي توانم مانع ابتلا به اين بيماري شوم. گفته هاي دکتر حميدرضا اصلاني، ارتوپد و فوق تخصص آرتروسکوپي به مناسبت روز جهاني آرتروز 12 اکتبر / 20 مهر واقعيتي را آشکار کرد که تا امروز از آن مطلع نبودم. شما هم مي توانيد با مطالعه توصيه هاي اين متخصص علاوه بر اطلاع از ماهيت و حقيقت آرتروز راه هاي مراقبت از سلامت غضروف ها و مفاصل خود را نيز بياموزيد.
    
    سن ابتلا به آرتروز
    برخلاف اين که برخي بيماري ها با سن مرتبط هستند، آرتروز ازجمله بيماري هايي است که سن و سال نمي شناسد و هر کدام از ما از کودکي تا سالمندي ممکن است به آن مبتلا شويم. نکته قابل توجه ديگر آن که آرتروز هم يک بيماري کاملا طبيعي است که انسان ها به درجاتي از آن به طور طبيعي مبتلا مي شوند. چراکه غضروف هاي مفصلي به مرور زمان همانند ساير بخش هاي بدن مانند پوست، مو و... پير مي شوند، اما اين همه گيري به معناي آن نيست که نبايد از خودمان مراقبت کنيم.
    
    بهترين زمان درمان پاهاي پرانتزي
    يکي از عوارض تحليل غضروف ها، پرانتزي شدن پاهاي فرد است. بهترين زمان اصلاح اين پاها زير 50 سالگي است، يعني قبل از اين که کل مفصل تخريب شود. در اين دوران امکان صاف کردن پاها وجود دارد. اقدام بموقع براي اصلاح پاهاي پرانتزي باعث مي شود فرد ديرتر دچار آرتروز شود، اما براي افراد بالاي 60 سال انحراف پا همزمان با تعويض مفاصل انجام مي شود.
    
    اهميت مراقبت از خود در برابر آرتروز
     «مراقبت کردن ديگر فايده اي ندارد»، ممکن است اين گفت وگوي ذهني برخي از ما باشد. اگر هر کدام از ما جزو افرادي باشيم که با گفتن اين جمله مسئوليت مراقبت از مفاصل و غضروف هاي خود را رها کنيم، يقين بدانيد فرهنگ سلامت در سبک زندگي ما در جايگاه بسيار پاييني قرار دارد.
    متخصصان تاکيد دارند در هر مرحله از سلامت هم که قرار داشته باشيم، باز بايد به همان ميزان مراقب سلامت خود باشيم تا بيماري پيشرفت نکند و از کيفيت زندگي بهتري برخوردار باشيم. غضروف هاي موجود ميان مفاصل بدن مي توانند تحت تاثير سن، ضربه، عفونت، فشار زياد به مفاصل، بد کار کردن مفاصل، از بين رفتن يک بخش از غضروف، ژنتيک و مصرف زياد کورتن دچار آسيب شوند و از بين بروند و فرد به آرتروز مبتلا شود.
    
    شايع ترين نوع آرتروز
     همان گونه که اشاره شد، غضروف ها در تمام مفاصل وجود دارند و ميزان فعاليت، تحليل و تخريب آنها با توجه به مفصلي که در آن قرار دارند، متفاوت است، اما مفاصل کل بدن از مفاصل ستون مهره هاي کمري گرفته تا لگن، شانه، دست، پا، مچ، انگشتان، مفاصل بين انگشتي همه مي توانند دچار آرتروز بشوند، اما شايع ترين نوع آرتروز مربوط به اندام هاي تحتاتي مخصوصا زانوست. نکته جالب و قابل توجه آن که افرادي که داراي عضلات قوي هستند، ميزان و شدت درد آرتروز آنها کمتر از افرادي است که عضلات بدن آنها ضعيف است.
    
    پيشگيري از آرتروز زود هنگام
    چاقي و عدم تعادل وزن، بزرگ ترين دشمن سلامت است. اين هم يکي از دلايل مهم ديگري است که والدين بايد با شيوه درست، مراقب وزن کودکان خود باشند و مانع ابتلاي آنها به چاقي شوند؛ چرا که ابتلا به آرتروز خطر ديگري است که کودکان و البته افراد بزرگسال را در کنار ابتلا به ديابت نوع دو و بيماري هاي قلبي عروقي تهديد مي کند.
    اضافه وزن و فشار به غضروف ها يکي از عوامل مهم انحراف زانوها و در نتيجه ابتلاي فرد به پاي پرانتزي به سمت داخل يا خارج و در نتيجه ابتلا به آرتروز است. هر چه مراقبت ها بيشتر باشد احتمال ابتلاي به آن نيز کم و کمتر مي شود.
    
    مراقبت از مفاصل مصنوعي
    افرادي که آرتروز خود را با کمک مفاصل مصنوعي درمان مي کنند، بايد توجه داشته باشند مراقبت از مفاصل همچنان براي آنان ضروري است؛ چرا که احتمال عفونت اين مفاصل وجود دارد. به همين دليل در صورت اطلاع از وجود عفونت در هر نقطه اي از بدن، بايد بلافاصله آن را درمان کنند. همچنين شکستگي و شل شدن مفاصل عوارض ديگري است که اين افراد در صورتي که به اندازه لازم و کافي مراقب نباشد، با آن مواجه مي شوند. استفاده از توالت فرنگي، خوابيدن روي تخت و امتناع از ايجاد فشار به روي مفصل بر اثر زمين نشستن مراقبت هاي قابل توجه ديگر است.
    
    شرايط تعويض غضروف
    تعويض غضروف مانند تعويض مفصل، شامل حال همه نمي شود. اين کار فقط در شرايط خاص انجام مي شود. سن و دليل تحليل غضروف، در استفاده از غضروف مصنوعي تعيين کننده هستند. غضروف مصنوعي معمولا براي افراد سن پايين و ورزشکاران در موارد خاص استفاده مي شود.
    اگر سن فرد پايين و جوان باشد و تحليل غضروف باعث انحراف زانو و ايجاد پاهاي پرانتزي در فرد شده باشد، انحراف اصلاح مي شود اما براي افراد سن بالا تعويض مفصل انجام مي شود.
    
    ورزشي براي مراقبت از مفاصل
    شنا در پيشگيري از ابتلا به آرتروز زود هنگام، تقويت عضلات و کاهش درد مبتلايان در هر سني بسيار خوب و موثر است. افرادي که به آرتروز کمر و زانو مبتلا هستند، مي توانند با راه رفتن در آب عضلات خود را تقويت کنند. شايد بپرسيد چرا شناکردن براي آرتروز مناسب است؟ چون وزن بدن در آب کاهش مي يابد و هنگام تقويت عضلات، فشار کمتري به بدن وارد مي شود.
    
    روش هاي درمان آرتروز
    کاهش وزن، استفاده از عصا و شنا در آب موثرترين روش هاي غيرجراحي است که براي بيمار تجويز مي شود. هرچندگاهي از درمان هاي کمکي همچون تزريق هاي داخل مفصلي مثل پي آرپي و ژل يا پاکسازي داخل مفصل (آرتروسکوپي) براي کاهش درد بيمار استفاده مي شود، اما اگرهيچ کدام پاسخگو نبودند، در اين صورت مفصل از طريق جراحي تعويض مي شود.
    مراقبت از خود در برابر آرتروز
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 13 (سلامت)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بارآثار ديگري از "سهيلا فلاحي"

  بالاخره چاقم يا لاغر؟!
سهيلا فلاحي، جام جم 3/12/96
مشاهده متن    
  نه به سرماخوردگي! / چگونه از بدن خود در برابر بيماري مراقبت كنيم؟
سهيلا فلاحي، جام جم 23/11/96
مشاهده متن    
  حاملگي بعد از سرطان پستان
سهيلا فلاحي، جام جم 12/11/96
مشاهده متن    
  فرزند دوم مي آيد / كابوسي بزرگ در دنياي فرزند اولي ها
سهيلا فلاحي، جام جم 5/11/96
مشاهده متن    
  طناب كشي رقابت و سود / جام جم از عوامل موثر بر فعاليت كسب و كارها گزارش مي دهد
سهيلا فلاحي، جام جم 1/11/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش پرستاري ايران
متن مطالب شماره 51، بهمن و اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است