|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: گيشه سينما، چشم انتظار باد پاييزي
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 12 (سينما) > متن
 
 


گيشه سينما، چشم انتظار باد پاييزي
تهيه كننده «خانه دختر» در گفت و گو با جام جم، اين اثر را پرفروش ترين فيلم پاييز دانست

نويسنده: علي رستگار

در حالي که فيلم هاي «زرد» و «ايتالياايتاليا» با فروش هايي به ترتيب حدود 800 ميليون تومان و 300 ميليون تومان در ميان آثار تازه اکران شده، پاييز سينما را آهسته آهسته گز مي کنند، اکران اين فصل در انتظار يک تکان اساسي و يک باد پاييزي درست و حسابي است. «خانه دختر»، يکي از دو فيلمي که از روز گذشته در سينماهاي کشور به نمايش درآمده، اين ظرفيت را دارد که گرد و خاکي در گيشه سينما به پا کند. در کنار اين فيلم اجتماعي، فيلمي هم بتازگي در سينماي کودک اکران شده به نام «حقه باز دم دراز» که درصورت شرايط مناسب اکران و حمايت و تعامل ارشاد و آموزش و پرورش، مي تواند اتفاق هاي خوبي براي آن بيفتد.
    به گزارش جام جم، پيش بيني و نگراني کارشناسان سينما درباره نيمه دوم سال درست درآمده و در همين سرچراغي پاييز نشان داده که وضعيت اکران چندان مناسب نيست و فيلمي همپاي نيمه نخست سال براي جذب حداکثري تماشاگر وجود ندارد. با اين حال سينما در وضعيتي کجدار و مريز به راه خود ادامه مي دهد و فصل زرد خود را سپري مي کند و همچنان منتظر يک اتفاق گيشه اي چشمگير است. درميان فيلم هاي اخيرا اکران شده، فيلم «زرد» ساخته اجتماعي مصطفي تقي زاده بيشترين فروش را داشته و حدود 800 ميليون تومان فروخته است. بهرام رادان، ساره بيات، مهرداد صديقيان، بهاره کيان افشار و شهرام حقيقت دوست در اين فيلم بازي مي کنند.
    «ايتاليا ايتاليا» فيلم اجتماعي ديگري است که تا اينجا حدود 300 ميليون تومان فروش کرده؛ اثري ساخته کاوه صباغ زاده و با بازي حامد کميلي، سارا بهرامي، فريد سجادي حسيني و همايون ارشادي.
    «قهرمانان کوچک» ساخته حسين قناعت در ژانر کودک و نوجوان و «مالاريا» تازه ترين ساخته پرويز شهبازي دو فيلم ديگري هستند که اکران آنها از هفته گذشته شروع شده، اما هنوز به وضعيت مناسبي در گيشه دست پيدا نکرده اند و به ترتيب حدود صد ميليون و 70 ميليون تومان فروخته اند.
    
    آيا «خانه دختر» پس از 2 سال فروش مي رود؟
    «خانه دختر» اولين فيلمي است که از ميان فيلم هاي توقيفي بازنگري شد و بالاخره راهي به اکران عمومي پيدا کرد. اين فيلم در پي تصميمات جديد سازمان سينمايي مبني بر سروسامان دادن به فيلم هاي توقيفي به نمايش در مي آيد. هر چند نمايش اين فيلم هاي پيش از اين مساله دار، مخالفاني هم دارد و برخي تعابير ديگري از اين وضعيت مي کنند.
    فيلم در جشنواره دو سال پيش فيلم فجر نمايش هاي موفق و پرتماشاگري داشت و پيش بيني مي شود حالا در اکران عمومي هم اتفاقات خوبي براي آن بيفتد؛ هرچند سازندگان فيلم براي کسب مجوز نمايش، تن به اصلاحاتي از جمله فيلمبرداري دوباره يک سکانس داده اند.
    حامد بهداد، باران کوثري، پگاه آهنگراني، رعنا آزادي ور، بابک کريمي، رويا تيموريان، نادر فلاح، نسيم ادبي، محمدرضا هدايتي و بهناز جعفري بازيگران اين فيلم هستند. «خانه دختر» متفاوت ترين فيلم کارنامه شهرام شاه حسيني است که پيش از اين فيلم هايي چون کلاغ پر و زن ها فرشته اند را ساخته بود. فيلمنامه «خانه دختر» را پرويز شهبازي نوشته که خودش اين روزها به عنوان کارگردان فيلم «مالاريا» را هم روي پرده دارد. قصه فيلم درباره مردي به نام مرتضي است که قصد دارد خانه کوچک شان را زير قيمت بفروشد تا زودتر از محله و نگاه سنگين مردمانش فرار کند.
    محمد شايسته تهيه کننده «خانه دختر» درباره مهم ترين ويژگي اين فيلم به جام جم گفت: مهم ترين ويژگي «خانه دختر» اين است که در جشنواره دو سال قبل فيلم فجر، مردم در همه سئانس ها فيلم را دوست داشتند و در آن سال بيشترين سئانس فوق العاده مربوط به اين فيلم بود.
    اين تهيه کننده و پخش کننده سينما درباره اين نوبت اکران هم توضيح داد: بجز نمايش فيلم «خانه دختر» در اين فصل اکران، چاره ديگري نداشتيم. با اين حال پيش بيني من اين است که «خانه دختر» پرفروش ترين فيلم پاييز مي شود.
    شايسته در پايان گفت: از آقايان حيدريان و داروغه زاده تشکر مي کنم که واقعا براي رفع مشکلات اين فيلم کمک کردند. اگر همت اين دوستان نبود، فيلم اکران نمي شد.
    
    ديدار «حقه باز دم دراز» با بچه ها
    اين که تنها يک هفته پس از فيلم «قهرمانان کوچک»، فيلم ديگري در ژانر کودک به نام «حقه باز دم دراز» اکران مي شود، جاي خوشحالي دارد و نشان مي دهد سينماي کودک و نوجوان با هر کيفيت و هرگونه مشکلات و موانع پيش رو در توليد و پخش، همچنان زنده است و نفس مي کشد. انتظار مي رود وزارت هاي ارشاد و آموزش و پرورش، با تعامل امکان بهره برداري درست از اکران اين دو فيلم را فراهم کنند تا هم سازندگان اين آثار به ادامه راه و فعاليت در اين زمينه تشويق شوند و هم بچه ها به عنوان مخاطبان اصلي اين فيلم ها، آثار مناسب خود را در سينماها ببينند.
    «حقه باز دم دراز» که فيلمي زنده عروسکي است و بازيگراني چون سحر ولدبيگي، احمدرضا اسعدي، مريم شاه ولي، محمد مايلي، مجيد مختارپور، ترنم کرمانيان و پارسيا شکوري در آن بازي مي کنند، درباره عروسک هاي عمو پيرداد است که از خانه مي گريزند و مشکلاتي را به وجود مي آورند. فيلم را عليرضا محمودزاده ساخته است.
    داريوش باباييان تهيه کننده «حقه باز دم دراز» درباره مهم ترين ويژگي اين فيلم به جام جم گفت: درميان اين همه فيلم کمدي، سنگين، هنري، جاي فيلمي براي کودکان خالي است و بچه ها از فيلم هايي مربوط به خودشان محروم هستند. ما اين فيلم را فقط براي کودکان ساختيم، چون خودم عاشق اين ژانر هستم. فکر مي کنم خانواده ها نبايد از اين فيلم ها دوري کنند و بايد از اين آثار حمايت کنند و به صورت خانوادگي به ديدن چنين کارهايي بروند. «حقه باز دم دراز» يک فيلم عروسکي است که در بخش خصوصي ساخته شده و مثل شهر موش ها و کلاه قرمزي، بچه ها مي توانند ارتباط خوبي با عروسک هاي آن برقرار کنند.
    اين تهيه کننده پيشکسوت سينما درباره اکران در اين نوبت هم توضيح داد: اگر اين فيلم را در اين زمان اکران نمي کرديم، فيلم بايد در زماني ديگر و در کنار فيلم هايي «درباره کودک» اکران مي شد؛ آثاري عموما تلخ و جدي که هرچند فيلم هاي خوبي هستند، اما روحيه لطيف بچه ها را اذيت مي کند. اميدوارم با حمايت آموزش و پرورش و سينمادارها فيلم هايي «براي کودک» مثل همين «حقه باز دم دراز» اکران خوبي داشته باشد. در اين زمينه با آموزش و پرورش هم رايزني و نامه نگاري کرده ايم. من در اين دنياي سخت اکران، سرگروه ماندانا را گرفتم و توانستم اين فيلم را در 27 سالن سينما اکران کنم. ما زحمت خودمان را کشيديم و ان شاءالله مخاطبان هم استقبال خوبي از اين فيلم کنند.
    
    «نگار» در آستانه «خفه گي»
    قرار بود همراه دو فيلم «خانه دختر» و «حقه باز دم دراز»، فيلم «خفه گي» اثر متفاوت فريدون جيراني با بازي نويد محمدزاده و الناز شاکردوست هم اکران شود، اما نمايش آن تا هفته بعد به تعويق افتاد. سخنگوي شوراي صنفي نمايش، درباره علت اين تعويق به جام جم گفت: قرار بود فيلم «خفه گي» از چهارشنبه جايگزين «نگار» شود، اما چون سه روز بعد از اين که «نگار» اکران شد، بليت سينماهاي سراسر کشور به مدت سه هفته نيم بها بود، قرار شد اکران آن به مدت يک هفته ديگر ادامه داشته باشد و بعد جاي خود را به «خفه گي» دهد.
    غلامرضا فرجي در ادامه وضعيت اکران در اين فصل را چندان مساعد ندانست و افزود: با اين حال همچنان منتظريم اين روند بهبود پيدا کند. قاعدتا بازگشايي مدارس تاثيري منفي روي گيشه سينما و فروش فيلم ها گذاشته است.
    سخنگوي شوراي صنفي نمايش در پاسخ به اين پرسش که چرا باتوجه به اکران دو فيلم کودک، حمايت و تعاملي موثر در اين خصوص صورت نمي گيرد، گفت: اين قصد وجود دارد، اما آموزش و پرورش به دليل حادثه اخيري که در اردوي دانش آموزي رخ داد، ديگر رغبت نمي کند دانش آموزان را به مکان هايي چون سينما ببرد، با اين که فيلمي مثل «قهرمانان کوچک» مجوز آموزش و پرورش را هم دارد. با اين حال همچنان پيگير هستيم تا با تعامل، اتفاقاتي مثبت در اين خصوص رخ دهد.
    
    
    گيشه سينما، چشم انتظار باد پاييزي / تهيه كننده «خانه دختر» در گفت و گو با جام جم، اين اثر را پرفروش ترين فيلم پاييز دانست
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 12 (سينما)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 63 بارآثار ديگري از "علي رستگار"

  با احترام به رونالدينيو / گزارش جام جم درباره خلاصه قصه هاي بي ربط فيلم هاي ايراني
علي رستگار، جام جم 28/4/97
مشاهده متن    
  چه كساني «همه پولهاي جهان» را دور ريختند؟ / جام جم از وضعيت اكران فيلم خارجي در سينماهاي تهران گزارش مي دهد
علي رستگار، جام جم 26/4/97
مشاهده متن    
  گفت و گوي جام ج م با پولاد كيميايي به بهانه 38 سالگي: من فقط گفتم مي خواهم غيرسياسي ازدواج كنم!
علي رستگار، جام جم 24/4/97
مشاهده متن    
  چرخه ناقص سينماي كودك / گفت و گو با محمدرضا خردمندان يكي از اعضاي هيات انتخاب جشنواره فيلم هاي كودكان و نوجوانان
علي رستگار، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
  چرخه ناقص سينماي كودك / گفت و گو با محمدرضا خردمندان يكي از اعضاي هيات انتخاب جشنواره فيلم هاي كودكان و نوجوانان
علي رستگار، جام جم 21/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حقوقي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1001)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است