|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: معجزه نه... مسي هست
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5204
دوشنبه بيست و ششم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 9 (ورزش) > متن
 
 


معجزه نه... مسي هست
پايان لحظات مرگبار آرژانتيني ها با طعم عسل


براي آرژانتين با آن همه افتخار قابل تحمل نبود که تيم شان را زير تيغ حذف ببينند. حتي روي کار آمدن خورخه سامپائولي هم دردي دوا نکرد. مردي آرژانتيني که در فينال کوپا آمه ريکا همراه شيلي دست کشور خودش را از رسيدن به جام قهرماني کوتاه کرده بود. او آمده بود تا با آرژانتين به روسيه برسد، اما کار به شکل عجيبي گره خورده بود. آنها حتي در آخرين بازي خانگي مقابل پرو هم به پيروزي نرسيدند تا کار به آخرين روز کشيده شود. آلبي سلسته در رده ششم بود و اين به معناي حذف بود.
    آرژانتيني ها که روزگاري مارادونا را به عنوان منجي مي پرستيدند، چشم به جادوي مسي داشتند؛ اما انگار در اين روزهاي بحراني، چوب جادوي او هم گم شده بود. اوضاع آنقدر بحراني شده بود که مردم آرژانتين به پنجم شدن و بازي پلي آف با اقيانوسيه هم راضي شده بودند. کلمبيا و پرو دو رقيب آرژانتين براي صعود با هم بازي داشتند و شيلي (رقيب سوم) هم بايد در خانه برزيل بازي مي کرد. آرژانتين براي گرفتن بليت روسيه بايد در خانه اکوادور به پيروزي مي رسيد. نتيجه اي که آرژانتين قهرمان جهان در زمان مارادونا هم به آن نرسيده بود. 57 سال بود که اکوادور در خانه اش به آرژانتين نباخته بود و همين، طلسم بازي را سنگين تر مي کرد. بازي که شروع شد، دنيا پيش چشم مردم آرژانتين تيره و تار شد. ايبارا در همان دقيقه اول گل اکوادور را زد تا آرژانتيني ها را خانه خراب کند. جشن گل اکوادوري ها درست کنار نيمکت آرژانتين و مقابل قيافه هاي در هم و گرفته بازيکنان نيمکت نشين برگزار شد. پارادوکس شادي و غم که نمونه اش را در فوتبال زياد ديده ايم.
    رسانه هاي آلبي سلسته که پيش از بازي با کلماتي مانند معجزه به استقبال بازي رفته بودند، حالا ديگر فقط منتظر يک معجزه واقعي بودند. آنها مي دانستند اگر مسي لباس رزم بپوشد، مي تواند تاريخ را عوض کند. حتي سامپائولي در کنفرانس خبري پيش از بازي وقتي گفت فردا هنرنمايي مسي را مي بينيد، در دلش آرزو مي کرد کاش آن اتفاق بزرگ بيفتد و مسي هماني شود که کودک، جوان و پير در آرژانتين آرزويش را دارند... و آن اتفاق بزرگ افتاد. مسي تمام اين نگاه هاي مضطرب و دلهره هاي کشنده را در وجود مردمش ديده بود. همين نگاه پر از توقع و همين بار سنگين مسئوليت، کمر اين ابر ستاره را خم کرده است... ماشين جنگي مسي راه افتاد. او يک جنگجوي بزرگ بود، اما نه آشيل تروا بود و نه گلادياتور ريدلي اسکات که در پايان فيلم بميرد. شمشير زد و کشورش را يک تنه نجات داد. ثمره گل دقيقه 11 او نتيجه مساوي بود و زياد به چشم نيامد؛ اما گل هاي انفرادي او در دقايق 18 و 62 براي مردم آرژانتين طعم عسل داشت. پايان روزهاي نحس التهاب. بخصوص چيپ استثنايي دقيقه 62 و شادي گل سوم که جشنش کنار همان نيمکت آرژانتين برپا شد. درست در همان نقطه اما 61 دقيقه ديرتر. اين بار راه راه ها در آسمان بودند و زردها روي زمين.
    شيلي در خانه برزيل با 3 گل باخت و کلمبيا و پرو در ديداري که حالا کمي بوي تباني مي دهد به تساوي يک بر يک رضايت دادند تا آرژانتين سوم شده و شيلي حذف شود. شيلي اگر به جاي شکست 3 بر صفر شکستي 2 بر يک را هم تجربه مي کرد شايد به جام جهاني مي رسيد؛ اما شيلي که در دو فينال کوپا امه ريکا تيغ به صورت آرژانتين کشيد، اين بار چهره زشت فوتبال را ديد... مسي آرژانتين را به طور مستقيم با بليتي يک نفره به جام جهاني 2018 روسيه برد؛ اما خورخه سامپائولي در پايان بازي گفت: «مسي جام جهاني را به آرژانتيني ها بدهکار نبود، بلکه اين فوتبال است که جام جهاني را به مسي بدهکار است» شايد حق با سرمربي است؛ اما اين تيم براي آن که مانند چهار سال قبل به فينال برسد و براي آن که قهرمان شود بايد تيم تر و بهتر شود. حيف اين تيم که جز مسي بازيکني ندارد و اين مسئوليت شايد براي شانه هاي مسي کمي سنگين باشد. شايد زيباترين جمله را اوله نوشت: «مسي آرژانتين را به جام جهاني برد تا به همه ثابت کند وقتي که او هست، ديگر نيازي به معجزه نيست».
    
    مسي: ناعادلانه بود اگر صعود نمي کرديم
    ليونل مسي کاپيتان آرژانتين پس از تحريم يک ساله رسانه ها، دوباره با آنها صحبت کرد و صعود تيمش به جام جهاني را حق اين تيم دانست: با توجه به تمام کارهايي که در مرحله انتخابي انجام داده بوديم، انصاف نبود که ما به جام جهاني صعود نکنيم. اين گروه از بازيکنان لايق حضور در جام جهاني بودند.
    مسي با ابراز نارضايتي از شروع ضعيف هم تيمي هايش در بازي برابر اکوادور ادامه داد: ما در اين بازي کار را براي خودمان سخت تر کرديم، چون شروع مان ضعيف بود. انجام يک بازي با شرايطي که ما داشتيم؛ آن هم درحالي که در دقيقه نخست گل خورده ايد کار آساني نيست، اما خوشبختانه همه چيز ختم به خير شد.
    کاپيتان تيم ملي آرژانتين در پايان از رسانه هاي کشور خواست که به او و هم تيمي هايش براي ساختن تيمي متحد و يکپارچه که شانس کسب موفقيت در جام جهاني 2018 روسيه را داشته باشد، کمک کنند.
    او اظهار کرد: حفظ اتحاد براي اين که تيم ملي موفق باشد بسيار مهم است. وقتي همگي دست به دست هم دهيم، کار ها آسان تر مي شود.
    
    سامپائولي: مسي بهترين بازيکن تاريخ است
    خورخه سامپائولي، سرمربي آرژانتين پس از پيروزي 3 بر يک شاگردانش در اکوادور و صعود مستقيم به جام جهاني 2018 روسيه از کاپيتان تيمش به شيوه اي خاص قدرداني کرد: مسي بهترين بازيکن تاريخ است. من در آخرين صحبتي که قبل از بازي با بازيکنانم داشتم، از آنها خواستم هرطور که مي توانند به مسي کمک کنند به جام جهاني برويم. اميدوارم که با گذر زمان بتوانيم يک گروه جنگنده و آماده براي رقابت در جام جهاني بسازيم. از نقشي که براي آماده کردن اين تيم براي کسب اين پيروزي مقتدرانه داشتم، خوشحالم و احساس رضايت مي کنم. اين پيروزي متعلق به بازيکنان ماست، چون آنها بودند که شرايطي سخت را تحمل کردند. در ضمن ما براي دومين بار در تاريخ در خاک اکوادور پيروز شديم.
    
    معجزه نه... مسي هست / پايان لحظات مرگبار آرژانتيني ها با طعم عسل
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 9 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيام زن
متن مطالب شماره 4 (پياپي 314)، مرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است