|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: داغ ميانمار بر نقش پوسترها
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5204
دوشنبه بيست و ششم شهريور ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 16 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


داغ ميانمار بر نقش پوسترها
نمايشگاه پوستر نسل كشي مذهبي روهينگيا در نگارخانه عالي حوزه هنري افتتاح شد


در حالي که اين روزها، عکس آوارگان ميانماري در رسانه هاي خبري و شبکه هاي اجتماعي دل هر انساني را به درد مي آورد، عصر روز سه شنبه، نمايشگاه بين المللي پوستر با عنوان نسل کشي مذهبي در ميانمار و اثر نگارگري پرهاي آسمان با موضوع شهيد حججي، کاري از مهدي فرخي با حضور محسن مومني شريف، رئيس حوزه هنري و مهدي چمران، رئيس سابق شوراي شهر تهران و جمعي از اهالي هنر و رسانه در حوزه هنري گشايش يافت.
    
    نمايش آثار در مکاني مناسب
    مهدي چمران، پس از تماشاي آثار اين نمايشگاه و تابلوي نگارگري پرهاي آسمان، اثري از مهدي فرخي گفت: پوسترها و تصاويري که در اين نمايشگاه به مردم مظلوم مسلمان ميانمار پرداخته بود، نشان از نگاه دقيق و نافذ هنرمندان به اين واقعه تلخ دارد، چرا که هنرمند هيچ گاه خود را درگير منافع سياسي نخواهد کرد و همواره با ذهن بيدار و خلاق خود، سعي در بيان عواطف و احساسات انساني در جهان دارد. واکنش هاي هنري مناسب و تامل برانگيز خالقان آثار نمايشگاه بين المللي نسل کشي مذهبي در ميانمار همراه با ذوق و خلاقيت هنري به بهترين وجه ممکن با تکنيک هاي هنري درآميخته اند و توانسته اند آثار تاثيرگذاري ارائه دهند.
    او در خصوص اهميت حضور آثار هنري در سطح شهر گفت: در نمايش چنين آثاري در شهر که اهميت زيادي دارند بايد دقت بيشتري داشته باشيم. آثار هنري که نيازمند کمي تفکر از سوي مخاطب است، بايد در مکاني نصب شود که امکان توقف و تجمع عموم مردم را داشته باشد. به عنوان مثال، نمايش پوسترهاي اين نمايشگاه در بزرگراه ها که مردم مداوم در حال گذر با سرعت زياد هستند، نمي تواند نتيجه خوبي داشته باشد. مخاطب براي اثرپذيري نيازمند زمان است و نياز دارد آن تصوير را در ذهن خود ثبت و تحليل کند. به هيچ عنوان، بزرگراه مکان مناسبي براي يک اثر هنري با مفاهيم خاص نيست.
    چمران با انتقاد از شيوه نمايش آثار هنري در سطح شهر گفت: به عقيده من ارائه آثار هنري جريان ساز همانند پوسترهاي نمايشگاه نسل کشي مذهبي در ميانمار و يا تصوير اثر نگارگري پرهاي آسمان که امروز در حوزه هنري رونمايي شد، بسيار کار درست و مناسبي است، اما بايد مکان مناسبي براي نمايش آنها در نظر بگيريم؛ مکان هايي که مردم امکان توقف و تجمع داشته باشند. مردم بايد بتوانند با آرامش و به دور از هرگونه شتاب زدگي فرصت انديشه روي آثار هنري پيدا کنند. به عنوان مثال پارک ها يا مياديني که بيشتر مورد استقبال مردم براي پياده روي و تفريح است، جاي مناسبي است. چنين مکان هايي، شرايط لازم را براي تماشا و گفت وگوي مردم با يکديگر در مورد آن تابلو دارد.
    وي با تاکيد بر اهميت هنر در واکنش به وقايع مردمي جهان گفت: برگزاري چنين نمايشگاه هايي از سوي حوزه هنري بسيار مهم و ارزشمند است اما نبايد به همين جا ختم شود. آثار هنري تاثيرگذاري که حوزه هنري جمع آوري کرده، بايد به ديد مخاطبان بسيار گسترده تري برسد تا اهميت و ارزش آن چند برابر شود؛ چرا که معتقدم هر آنچه در دنياي ما هست، جداي از هنر نيست و هنر جزئي از زندگي عمومي مردم است.
    
    حضور هنرمندان 18 کشور
    محسن مومني شريف، رئيس حوزه هنري با حضور در اين نمايشگاه گفت: نفس برگزاري اين نوع نمايشگاه ها و هر نوع هنري که در آن، هنرمند به عنوان يک انسان مسئول حضور دارد که براي همنوع خودش در هرکجا رخ مي دهد، مثبت و ارزشمند است. بويژه مردم مظلوم و مسلمان ميانمار که مورد ستم هاي جهاني واقع شدند. طبيعي است، ما بايد به چنين وقايعي واکنش نشان دهيم،زيرا ظلم ها و بلاهايي که بر سر مردم مسلمان ميانمار روا داشته اند در سکوت خبري رسانه هاي مدعي حقوق بشر جهان باقي ماند و با عدم واکنش از سوي مقامات کشورهاي ديگر و نهادهاي حقوق بشري مثل سازمان ملل مواجه شد.
    مومني ضمن اشاره به ارسال آثار با موضوع نسل کشي مذهبي در ميانمار از 18 کشور دنيا به حوزه هنري گفت: تعداد آثار دريافتي مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري پس از اعلام فراخوان نسبت به ارائه پوستر و آثار گرافيکي در مورد ميانمار چندين برابر آثار موجود در نمايشگاه افتتاح شده امروز است. ما پس از اعلام فراخوان، آثار با کيفيت و قابل توجهي از هنرمندان کشور خود و 18کشور ديگر دنيا دريافت کرديم. به همين جهت تنها تعدادي از آثار را در معرض ديد قرار داديم و مابقي را در قالب کتابي به همراه اين آثار منتشر خواهيم کرد. رئيس حوزه هنري گفت: اين تعداد آثار با کيفيت و تاثيرگذار از سوي هنرمندان جهان، نشان از نازک انديشي و توجه به انسانيت از سوي آنهاست. هنرمندان برخلاف بسياري از سياستمداران دنيا نمي توانند بي توجه به وقايع دنيا باشند و نگاهي سياسي به آن داشته باشند. اميدوارم هنرمندان جهان خصوصا چهره هاي شاخص هنري دنيا در چنين مواردي هماهنگ باشند و به وظيفه انساني خود عمل کنند.
    وي درخصوص ارسال کتاب مذکور به عنوان سفير فرهنگي در حوزه مظلوميت مردم مسلمان ميانمار گفت: در نظر داريم، کتاب آثار نمايشگاه بين المللي پوستر نسل کشي مذهبي در ميانمار را علاوه بر سفارت هاي کشور خودمان در جهان به بيشتر نقاط دنيا بويژه کشورهايي که نسبت به اين موضوع بي اعتنا بودند، سفارت هاي کشور ميانمار و همچنين براي رهبر اين کشور از طريق ديپلمات هاي ايران ارسال کنيم، اما مهم تر از آن ارتباط و همبستگي هنرمندان جهان است. هنرمندان مي توانند با امکانات و توانايي هايي که در اختيار دارند، پيام مظلوميت هر مردمي را به گوش جامعه جهاني برسانند.
    
    صداي اعتراض هنرمندان ايراني
    سيدمسعود شجاعي طباطبايي، مدير مرکز تجسمي حوزه هنري در گفت وگو با جام جم مي گويد: بحث ميانمار اتفاقي است که چندسالي مي شود شاهدش هستيم. ميانماري ها مظلوم ترين و مهجورترين مردم منطقه هستند که بشدت مورد هجمه قرار گرفتند و شاهد نسل کشي آنان هستيم. اينها را حتي شهروند هم به حساب نمي آورند و هرگونه جفايي در حق آنان روا مي دارند. مسائل دلخراشي را آنجا شاهديم مثل اين که آنها را زنده مي سوزانند يا به زن ها تعرض مي کنند و شکنجه هاي مختلفي را در حقشان روا مي دارند. اين اتفاقي است که اگر بخواهيم دنبال نمونه مشابه آن بگرديم، شايد بتوانيم با داعش شبيه بدانيم. هنرمندان ما هم به همين ميزان به اين رويداد پرداختند. او ادامه مي دهد: در دنياي امروز که هجمه سنگيني عليه مسلمانان است ما به هر شکلي اين هجمه را شاهديم. يک جا اسلام را برابر اسلام و در جاي ديگر اديان ديگر را برابر اسلام قرار مي دهند. مدير مرکز تجسمي حوزه هنري اظهار مي کند: همزمان در ميانمار چند اتفاق رخ داده است. اتفاق اول نسل کشي است، اتفاق دوم رفتار دوگانه مدافعان حقوق بشر است که جايزه نوبل را به خانم سوچي مي دهند، اما در عمل ايشان در برابر اين نسل کشي بي تفاوتند و حتي از اين فجايع دفاع مي کنند!، اتفاق سوم هم سکوت مجامع بين المللي غربي بخصوص سازمان ملل متحد است. شجاعي طباطبايي مي گويد: اين اتفاقات عناويني بود که ما در فراخوان جشنواره پوستر ميانمار اعلام کرديم و با توجه به اين که بسيار زمان کم بود، صدها طرح از ايران و 18 کشور جهان به دبيرخانه نمايشگاه ارسال شد و در نهايت شاهد نمايش 85 اثر هستيم. او خاطرنشان مي کند: تلاش داريم کتاب اين نمايشگاه را به دو زبان فارسي و انگليسي چاپ کنيم. مترصديم کتاب را به مجامع بين المللي و سازمان ملل ارسال کنيم تا همدردي هنرمندان ايران را درباره اين واقعه به گوش آنها برسانيم.
    
    تصويري از ايران سرافراز
    در ادامه افتتاح اين نمايشگاه، اثر نگارگري پرهاي آسمان از مهدي فرخي نيز رونمايي شد. اين اثر در مورد مقام ملکوتي شهيد محسن حججي است و در ابعاد 100 در 70 سانتي متر با تکنيک اکريليک آماده شده است.
    مرکز هنرهاي تجسمي حوزه هنري با رونمايي از اين تابلو هفتمين نمايشگاه نقاشي،طراحي و نگارگري با موضوع شهيد حججي را افتتاح کرد. فرخي در چند خط با عنوان پرهاي آسمان براي اثر خود اين گونه نوشته است: آسمان و زمين را فرزنداني از اين مرز و بوم به هم پيوند زدند که در اين تلاقي، سرنوشت به پيروزي رقم خورد؛ سرنوشتي با معاني بلندي چون آزادگي و سرافرازي که به آساني نمي توان از آن گذشت.
    تابلوي پرهاي آسمان تصويري از مردان مدافع ايران و ارزش هاست؛ ايراني که در خود، بذر آزادگي دوران را پرورانده؛ ايران سرافراز.
    داغ ميانمار بر نقش پوسترها / نمايشگاه پوستر نسل کشي مذهبي روهينگيا در نگارخانه عالي حوزه هنري افتتاح شد
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 16 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي منابع آب
متن مطالب شماره 36، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است