|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم96/7/20: زمين، نقش رستم را مي بلعد
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5156
پنجشنبه بيست و هشتم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 4944 20/7/96 > صفحه 15 (ايران) > متن
 
 


زمين، نقش رستم را مي بلعد
برداشت بي ر ويه آ ب هاي زيرزميني مي رود تا باعث فرونشست دشت مرودشت و بلعيده شدن كل مجموعه نقش رستم شود

نويسنده: فاطمه مرادزاده

نقش رستم؛ يادگار چند دوره تاريخي عيلاميان، هخامنشيان و ساسانيان؛ ميراث تاريخي و ملي ايرانيان، اين روزها درتلاش براي زدودن گرد تخريب و بي توجهي از چهره خود است، تلاش و تقلايي که ظاهرا بي ثمر است، چراکه تازيانه هاي آب و باد بر جاي جاي سنگ نگاره هايش خط و ترک انداخته و دشت و بستري که در آن پا گرفته هم به واسطه پايين رفتن سطح آب هاي زيرزميني و فرونشست زمين در حال از هم پاشيدن. اين يعني نقش رستم؛ گنجينه تاريخ مصور و صخره اي ايران باستان در حال بليده شدن و فرو رفتن است، اگر زنگ هشدار باش به صدا در آمده از شهرستان مرودشت به گوش مسئولان محلي و کشوري نرسد.
    به گزارش جام جم، نقش رستم نام مجموعه اي باستاني در شمال شهرستان مرودشت استان فارس است که در فاصله 6کيلومتري از تخت جمشيد قرار دارد. اهميت اين مجموعه به خاطر وجود آرامگاه چهار نفر از پادشاهان هخامنشي، بناي کعبه زرتشت و همچنين سنگ نگاره هاي صخره اي است که از دوران باستاني عيلاميان، هخامنشيان و ساسانيان برجاي مانده است. اين مجموعه باستاني ارزشمند که اين روزها پرونده آن نيز براي ثبت در ميراث جهاني و ارسال به يونسکو در حال آماده شدن است، حال و روز چندان خوشي ندارد و چونان عروسي مي ماند که مسئولان در حال بزک کردن چهره آن براي پسند يونسکو هستند، درحالي که از درون در حال فرسايش و ويراني است. قصه اين بيماري و ويراني هم از آن قرار است که باد و باران در نبود حفاظ مناسب روي سنگ نگاره ها، ذره ذره در حال خوردن و جويدن و ترک انداختن چهره اين تاريخ مصور است و زمين زيرپايش هم در حال خالي شدن و فرورفتن و نشست کردن.
    
    ترک بي آبي در زمين هاي نقش رستم
    مسعود رضايي منفرد، مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد در گفت وگو با جام جم به هر دو مشکل اشاره مي کند و مي گويد: اولين موضوع ترک هاي روي آثار است که چندان عميق و نگران کننده نيست و با اجراي اقدامات حفاظتي رفع و مرمت خواهد شد، کما اين که امسال نيز با توجه به اعتبارات موجود، کل مجموعه نقش رستم را اسکن ليزر کرده و داربست هاي پله اي حفاظتي نصب کرده ايم و در حال مستندنگاري به منظور کسب اطلاعات کامل و همچنين اجراي طرح هاي مرمتي و حفاظتي هستيم. علاوه بر اينها آبراهه هاي مربوط به دوره هخامنشي در اين محوطه و در بالاي نقوش نيز مورد بررسي حفاظتي و مرمتي قرار گرفته تا در فصل بارش، از جاري شدن آب روي نقوش در امان بماند.
    رضايي منفرد در تشريح موضوع دوم که آن را بسيار مهم تر و خطرناک تر مي داند، تصريح مي کند: ترک هاي ايجاد شده روي زمين، در اطراف نقش رستم و روستاهاي اطراف در حال گسترش بوده و عامل ايجاد آن نيز برداشت بيش از حد از منابع آب هاي زيرزميني، از طريق حفر هزاران چاه مجاز و غيرمجاز است که مي تواند باعث فرونشست و پايين رفتن کل دشت مرودشت و بلعيده شدن همزمان آثار تاريخي و روستاها و مردم محلي ساکن در اين منطقه شود و به مراتب بسيار بسيار خطرناک تر از ترک هاي ريز روي آثار است که براحتي برطرف مي شود.
    
    مرودشت در زمين چال مي شود
    موضوع فرونشست دشت مرودشت که مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد آن را بسيار خطرناک و نگران کننده مي داند، موضوع جديدي نيست و کارشناسان محيط زيست چندسالي است بشدت درباره آن و پيامدهاي ناگوارش هشدار مي دهند. يکي از اين کارشناسان محمد درويش، مديرکل دفتر مشارکت هاي مردمي سازمان محيط زيست است که به جام جم مي گويد: اگرچه اکنون کل کشور ما از نظر افت سطح آب هاي زيرزميني بدترين وضعيت را در دنيا پيدا کرده، اما در بين 31 استان کشور، بدترين وضعيت ذخاير آبي مربوط به استان فارس است و يکي از بحراني ترين مناطق در استان فارس نيز پس از دشت جهرم به فسا، دشت مرودشت است؛ يعني جايي که تخت جمشيد، نقش رستم و پاسارگاد در آن قرار گرفته و متاسفانه بشدت در آستانه فرونشست زمين قرار دارد.
    وي با هشدار اين که اکنون ميزان فرونشست زمين در اين مناطق استان فارس، 54 سانتي متر در سال است، مي افزايد: اين ميزان فرونشست، 140 برابر شرايط بحراني و استاندارد جهاني است، زيرا در اروپا اگر فرونشست چهار ميلي متر در سال رخ دهد، شرايط بحراني اعلام مي شود. با اين شرايط مي توان دريافت منطقه مرودشت و تخت جمشيد با چه وضعيت فوق العاده و نگران کننده اي مواجه هستند.
    اين کارشناس محيط زيست، علت فرونشست شديد مرودشت فارس را کشاورزي گسترده و حفر بي شمار چاه هاي مجاز و غيرمجاز دانسته و يادآور مي شود: متاسفانه مرودشت اکنون قطب کشاورزي استان فارس بوده و گندم نيز مهم ترين محصول آن است؛ در واقع استان فارس 25سال است به رکورددار بودن توليد گندم در کشور مي نازد و همين مساله باعث شده در برخي مناطق اين استان آب را از عمق 300 متري بالا بياورند، دماي آبي هم که بالا مي آيد، افزايش زيادي يافته و اين فوق العاده خطرناک است و بايد به اين روند خاتمه داد.
    به گفته وي، متاسفانه تعداد چاه هاي غيرمجاز در استان فارس بيش از 200 تا 300 درصد در طول 15 سال اخير در استان فارس افزايش پيدا کرده و دولت بايد بسرعت و با قدرت تمام چاه هاي غيرمجاز استان و منطقه مرودشت را پلمپ کند و به کشت محصولات آب بر و بويژه برنج که اکنون در منطقه کامفيروز نزديک دشت مرودشت کشت مي شود، پايان دهد.
    
    کاري از دست جهادکشاورزي برنمي آيد
    در پاسخ به اين نکات، عزيز رحيمي، مدير جهاد کشاورزي مرودشت به جام جم مي گويد: در شهرستان مرودشت، 50 هزار هکتار زير کشت گندم و 18 هزار هکتار زير کشت برنج است و علاوه بر اينها محصولاتي چون جو، ذرت، چغندر و انواع صيفي جات نيز در مزارع شهرستان کشت و توليد مي شود.
    وي با اشاره به وجود 21 هزار بهره بردار در عرصه هاي کشاورزي، باغداري و دامداري در مرودشت، مي افزايد: اداره جهاد کشاورزي شهرستان تمام تلاش خود را براي آموزش و ترويج الگوهاي کشت صحيح به کشاورزان و تجهيز مزارع به سيستم آبياري نوين و قطره اي به کار گرفته است، اما بيش از اين کاري از دست جهاد کشاورزي ساخته نيست، زيرا يک نهاد نظارتي است و نمي تواند مانع کشاورزان براي کشت محصولات آب بري چون برنج شود، ضمن اين که محدود کردن دسترسي کشاورزان به آب بيش از اندازه نيز از حوزه وظايف جهاد کشاورزي خارج و جزو وظايف وزارت نيروست.
    
    کميته اي متروک براي رفع مشکلات مرودشت
    مسعود رضايي منفرد، مدير پايگاه ميراث جهاني تخت جمشيد با تاکيد بر اين که رفع مشکلات منطقه مرودشت اعم از مشکل آثار تاريخي و فرونشست زمين منطقه تنها با عزم ملي و هماهنگي و همکاري همه ادارات و دستگاه ها امکان پذير است و از دست ميراث به تنهايي کاري ساخته نيست، مي گويد: آنچه از سازمان ميراث فرهنگي برمي آمد هشدار در اين زمينه بود که بر همين اساس سلطاني فر، رئيس وقت سازمان ميراث فرهنگي حدود سه سال پيش طي نامه اي به استاندار فارس خواستار تشکيل کميته اي متشکل از همه نهادها براي پيگيري مساله شدند که اين کميته در همان زمان با عضويت نمايندگان نهادهاي مختلف ازجمله استانداري، جهاد کشاورزي، ميراث فرهنگي، محيط زيست، زمين شناسي و... تشکيل شد، اما متاسفانه کميته خيلي جدي نگرفته نشد و تغيير پياپي مديريت ها در نهادهاي مختلف باعث شد جلسات آن برگزار نشود، طوري که آخرين جلسه برگزار شده آن به سال 93 برمي گردد.
    زمين، نقش رستم را مي بلعد / برداشت بي ر ويه آ ب هاي زيرزميني مي رود تا باعث فرونشست دشت مرودشت و بلعيده شدن کل مجموعه نقش رستم شود
    


 روزنامه جام جم، شماره 4944 به تاريخ 20/7/96، صفحه 15 (ايران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "فاطمه مرادزاده"

  تماشاي مهتاب و آفتاب در نمايشگاه سوزن دوزي هاي بلوچ
فاطمه مرادزاده، جام جم 25/4/97
مشاهده متن    
  دوباره دشت ذهاب / با اجراي طرح هاي آبياري و توسعه كشاورزي دشت هاي غربي كرمانشاه جان مي گيرد
فاطمه مرادزاده، جام جم 19/4/97
مشاهده متن    
  چرا جنگل هاي ارسباران ثبت جهاني نمي شود؟
فاطمه مرادزاده، جام جم 17/4/97
مشاهده متن    
  سند توسعه مناطق محروم كشور آماده مي شود / روز دهيار و خبر خوش براي روستاها
فاطمه مرادزاده، جام جم 14/4/97
مشاهده متن    
  بيست و سومين اثر ايراني در بحرين جهاني شد / راي مثبت يونسكو به جهاني شدن اثر باستاني ساسانيان
فاطمه مرادزاده، جام جم 10/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Advances in Computer Research
متن مطالب شماره 3 (پياپي 903)، 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است