|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: شهرام ناظري در مراسم رونمايي از آلبوم «عاشق كيست»: براي عزيزانم غمگينم
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6833
دوشنبه يكم مرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 22 (فرهنگي) > متن
 
      


موسيقي 
شهرام ناظري در مراسم رونمايي از آلبوم «عاشق كيست»: براي عزيزانم غمگينم


نويسنده: ندا سيجاني

«عاشق کيست» آناني که غيورانه پاسدار مرزهاي سرزمينشان هستند وآماج هربلايي را به جان خريده اند يا آناني که حافظ ادبيات و موسيقي کشورشانند و هر ناروايي را ناديده انگاشتند و به عشق ايران ماندند و خواندند!
    شهرام ناظري دلگير از زلزله منطقه کردنشين است و براي مردمان اين منطقه که خانواده خود مي داند يا به قول کردها «بوآن خوم» بسيارغمگين است. استاد آواز موسيقي مي گويد قوم کرد قومي نجيب، اصيل و سلحشور است که فرهنگ ايراني را تاکنون حفظ کرده اند و درطول تاريخ بلاياي بسياري به خود ديده اند. همه قوم هاي ايراني خوبند اما قوم کرد هميشه پيشمرگ و جان فدا بوده است.
    او درمراسم رونمايي آلبوم «عاشق کيست» که روزدوشنبه 22 آبان ماه درفرهنگسراي نياوران برگزار شد، اظهار کرد: درطول تاريخ مرز ايران در منطقه کردنشين هرگز از دست نرفته است چرا که اين قوم هميشه پاسدار مرزها بوده اند. اين قوم کشتن هاي دسته جمعي و اعدام ها و انواع مرگ ها را تجربه کرده، بمباران شيميايي را به چشم ديده است و اکنون هم بلاياي آسماني بر آنها نازل مي شود و با وجود اين مرارت ها اکنون زلزله زده هم هستند.
    استاد ناظري پيش از اجراي مراسم رونمايي اين آلبوم که به مناسبت هزاره ابوسعيد ابوالخير در 13 قطعه رباعيات اين شاعرعارف را شنيدني مي کند ازحاضران درسالن تقاضا کرد به ياد کردها که خانواده من هستند چند لحظه اي سکوت کنند.
    او درادامه افزود: دراين انديشه بودم که اين مراسم را لغو کنيم اما دوستان بر اين نظر بودند که شايد اين رونمايي خبري اميدبخش براي مردم باشد.
    ناظري گفت: از نوجواني نسبت به مشاهير ايران زمين عشقي در درون داشتم و اين عشق نسبت به برخي ازآنان خيلي خاص بود و با يادشان درعالم ديگري سير مي کردم. ابوسعيد، بايزيد، ابوالحسن خرقاني و منصور حلاج از پايه هاي اساسي فرهنگ ايران بوده اند و ديگران روي اين پايه ها رشد کرده اند. ابوسعيد در دوره تفتيش عقايد زندگي مي کرده و دراين دوران بود که آمد و درس هاي بزرگي از خود به جاي گذاشت وحضور اين بزرگان معجزه بوده است. من يکي از عشق هايم ابوسعيد بوده و بعدها که با مهدي اخوان ثالث و محمدرضا شفيعي کدکني آشنا شدم متوجه شدم که اين بزرگمرد (ابوسعيد ابوالخير) در تاريخ ايران چه کرده است و هميشه در ذهنم بود که بتوانم اثري به ياد ابوسعيد خلق کنم. همان طور که آثاري درباره مولانا و فردوسي خلق کردم.
    شهرام ناظري درپاسخ به «ايران» در خصوص انتخاب و ويژگي هاي رباعيات ابوسعيد و اينکه چرا استادان و هنرمندان موسيقي کمتر به اين گونه اشعار شاعران بزرگ مي پردازند، گفت: به عنوان يک علاقه مند به ادبيات ازسنين نوجواني هميشه در آوازهايم رباعيات ابوسعيد را خوانده ام و در آثاري مانند لوليان هم بخشي از آثار ابوسعيد را اجرا کرده ام و اين بار مجموعه اي از کارهاي ابوسعيد بوده که من را به سمت خودش کشانده است تا امروز به مناسبت هزاره بوسعيد آلبوم «عاشق کيست» را منتشرکنيم. بوسعيد تنها در رباعي هايش خلاصه نمي شود. تنها بخشي از کار بوسعيد، رباعي است.
    او افزود: کساني که امروز آواز مي خوانند، بعد از انقلاب پا به اين عرصه گذاشته اند و بزرگ شده اند اما بعد از انقلاب چندان محيط فرهنگي براي هنرمندان فراهم نبود تا خوانندگان ما اديب پرورش يابند و ادبيات و تاريخ را بخوبي بشناسند.به همين دليل صداي بسياري از خوانندگان شبيه به هم شده است البته آنها مقصر نيستند آنها حاصل اين جامعه هستند جامعه اي که به مسائل فرهنگي و هنري رسيدگي نداشته خوانندگان بعد از انقلاب محيط مناسبي براي پرورش فکري و فرهنگي نداشته اند و موزيسين هاي ما بخصوص خوانندگان بعد انقلاب در چنين محيطي رشد کردند و ادامه دادند. ناظري ادامه داد: آواز خواندن تنها منحصر به صداي خوب نيست بلکه تفکر و انديشه در ماندگاري آواز نقش دارد و آن را هدايت مي کند و سبب ماندگاري آن است. آثار جاويدان هم تنها درمضراب و حنجره يافت نمي شود بلکه در انديشه قرار دارد. امروزه صداهاي بسياري به گوش مي رسد که زيبا و جذاب است اما دوره اي کوتاه خواهند داشت و از بين خواهند رفت اما آثار قديمي هميشه ماندگار بوده و هست و در ذهن مردم جاي دارد و اين نشان از يک تفکر و دانشي است که در پس آن وجود دارد. ما آخرين بازمانده از نسلي هستيم که در محضر استادان بدرستي تربيت شديم. اگر از 120 سال گذشته تا پيش از انقلاب را بررسي کنيد خواهيد ديد تمام اين خوانندگان هيچ گاه به دنبال تقليد و تکرار نبودند اما بعد انقلاب اين اتفاق به وفور به گوش مي رسد و اين نشان دهنده يک ضعف فرهنگي است که متاسفانه کاري نمي توانيم انجام بدهيم.
    امير پورخلجي آهنگساز اين آلبوم نيز در پاسخ به «ايران» در خصوص اينکه چرا آهنگسازان کشورمان ترجيحشان براين است که آثارشان را خارج از کشور با ارکسترهاي خارجي ضبط مي کنند آيا اين اتفاق شاخص بودن کار آنها است يا نبود امکانات است اظهار کرد: من به نام ايران و ارکستر سمفونيک تهران افتخار مي کنم اما مجبور شديم که اين آلبوم را در خارج از ايران و با ارکستر پراگ کار کنيم. اکنون ارکستر سمفونيک تهران شرايط خوبي ندارد.
    او افزود: حدود دوسال گذشته بود که حضور استاد علي رهبري بارقه هاي اميدي در ارکستر سمفونيک بود و جديت و مديريت ايشان به وضوح در ارکستر ديده مي شد و شخص مناسبي براي کار انتخاب شده بود و همانگونه که شاهد بوديم بهترين نوازنده ها از هر سو در ارکستر حضور داشتند و دست به دست يکديگر به صورت حرفه اي کار کردند بدون آنکه به شرايط سخت مالي بينديشند اما امروز اين امکانات وجود ندارد و سالن مناسب با تجهيزات مناسب در ارکسترنيست من به دنبال برچسب جهاني در کارهايم نيستم اگر ارکستر سمفونيک تهران هر زمان شرايطش فراهم شود و امکانات داشته باشد.
    
    موسيقي: شهرام ناظري در مراسم رونمايي از آلبوم «عاشق کيست»: براي عزيزانم غمگينم
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 22 (فرهنگي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار
    آثار ديگري از "ندا سيجاني"

  درگذشت يار ديرين صبا
ندا سيجاني، ايران 1/5/97
مشاهده متن    
  40 سال تاريخ و خاطره و نوستالژي / نمايشگاه «راديو ملي ايران» افتتاح شد
ندا سيجاني، ايران 31/4/97
مشاهده متن    
  فيلم گلستان در رديف كلاسيك هاي تاريخ سينما / فيلم «خشت و آينه» در جشنواره ونيز به نمايش درمي آيد
ندا سيجاني، ايران 28/4/97
مشاهده متن    
  اهالي صحنه در انتظار روزهاي خوش تئاتر / ماحصل ديدار وزير ارشاد با هيات مديره تئاتر چه بود؟
ندا سيجاني، ايران 27/4/97
مشاهده متن    
  پيشكسوتان، موزه تاريخي نيستند / دولتمردان و هنرمندان ديروز در خانه پارسه گرد هم آمدند
ندا سيجاني، ايران 26/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه انديشه نوين ديني
متن مطالب شماره 51، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است