|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: خانه ها لرزيد لرزيدند دل ها بيشتر
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22053
دو شنبه 28 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


خانه ها لرزيد لرزيدند دل ها بيشتر
آخرين خبرها از زلزله شديد در غرب كشور


سرويس شهرستانها- با حضور چشمگير نيروهاي نظامي سپاه پاسداران و ارتش در مناطق زلزله زده کار آواربرداري در اين مناطق از نخستين ساعات بامداد ديروز آغاز شد و گزارش ها حاکي است نيروهاي امدادي براي آواربرداري نياز به تجهيزات بيشتري دارند.
    زمين لرزه شديد 7/3 ريشتري 30 ثانيه اي يک شنبه شب در استان کرمانشاه شهرستان هاي سرپل ذهاب، اسلام آباد غرب، دالاهو، ثلاث و باباجاني و قصرشيرين را بيشتر از شهرهاي ديگر تکان داد و مردم اين شهرها را هراسان و بيمناک روانه پارک ها و خيابان ها کرد. اين زلزله گرچه خسارت قابل توجهي به مرکز استان وارد نکرد اما ترس از زلزله مجدد باعث شد که خيلي از ساکنان کرمانشاه، شهر را ترک کنند و به مناطق امن پناه ببرند.
    اين زلزله که در ساعت 21 و 48 ثانيه يک شنبه روي داد و تاريکي هوا اجازه نداد که کمک رساني چنداني به زخمي ها و زيرآوارماندگان انجام شود و بسياري از مردم فرصت نکردند از زيرآوار هاي سنگ و بتن بگريزند و از مهلکه جان سالم به در ببرند اما از ساعات اوليه صبح ديروز امدادرساني سرعت گرفت و تعداد کشته ها و زخمي ها به ويژه در مناطق بافت فرسوده، روستايي و دورافتاده لحظه به لحظه بيشتر از برآورد اوليه مي شد. با اين حال مسئولان ارشد استان کرمانشاه از همان دقايق اوليه دست به کار شده و با تشکيل جلسه ستاد مديريت خدمات رساني را کليد زدند. گزارش ها حاکي است شهرستان سرپل ذهاب در اين زلزله بيشترين خسارت را متحمل شده است. در پي اين حادثه استان هاي همجوار کرمانشاه نيروهاي امدادي خود را به اين استان اعزام کردند و 100 تيم هلال احمر و بيشتر از 11 بالگرد امدادي حاضر در غرب کرمانشاه از ساير استان ها به غرب کرمانشاه اعزام شدند.
    تاکنون هزاران تخته چادر و پتو و بسته هاي غذايي بين زلزله زدگان توزيع شده است. 70 روستاي سرپل ذهاب در اين حادثه تخريب شده است و 6 تيم عملياتي سگ زنده ياب از تهران و 250 نيروي امدادي از استان هاي کشور به اين شهرستان اعزام شده اند.
    گزارش خبرگزاري ها حاکي است، مناطق زلزله زده با کمبود دارو، سرم، تخت و تجهيزات مواجه است. تيم هاي پزشکي قانوني در شهرهاي استان کرمانشاه مستقر شده و در حال معاينه اجساد زلزله هستند. به گفته معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه بيمارستان سرپل ذهاب عملا تخريب شده است. معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر از عمليات جست وجو و نجات به صورت گسترده در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: سازه کيلي منطقه، عمليات آواربرداري را دشوار کرده است. شاهين فتحي افزود: 41 دستگاه آمبولانس، 10 فروند بالگرد، 31 تيم سگ زنده ياب، 41 تيم آواربرداري و 41 تيم اسکان اضطراري و 15 تيم واکنش سريع در اين مناطق مستقر شده اند. رئيس جمهوري در پي زلزله يک شنبه شب در استان کرمانشاه طي دستوري به معاون اول خود ماموريت داد تمام امکانات کشور را براي نجات جان هموطنان گرفتار زيرآوارها و همچنين رسيدگي کامل به مصدومان حادثه بسيج کند.
    همچنين مدير عامل سازمان تامين اجتماعي با صدور دستوري به مديران بيمه اي و درماني استان هاي غربي کشور بر لزوم تسريع خدمت رساني به آسيب ديدگان از زلزله تاکيد کرد.
    نوربخش همچنين برقراري مستمري بازماندگان بيمه شدگان متوفي و همچنين برقراري کمک هزينه ايام بيماري براي حادثه ديدگان را از وظايف مهم واحدهاي بيمه اي سازمان تامين اجتماعي برشمرده و دستور تسريع در انجام اين تعهد سازمان تامين اجتماعي در قبال ذي نفعان را صادر کرده است.
    وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي نيز از به کارگيري همه خدمات و امکانات بهداشتي و درماني زيرمجموعه سازمان تامين اجتماعي خبر داد و تاکيد کرد با فوريت نسبت به بستري و مداواي حادثه ديدگان اقدام کرده و همه مساعي خود را براي کمک رساني به هموطنان آسيب ديده در دو استان ايلام و کرمانشاه و ساير استان هاي خسارت ديده به کارگيرند.
    رئيس مجلس شوراي اسلامي در پيامي جان باختن جمعي از هموطنان در حادثه زمين لرزه شب دوشنبه در غرب کشور را تسليت گفت و از تمامي مسئولان و دست اندرکاران امداد و نجات خواست تا با فوريت و با تمام توان به ياري آسيب ديدگان، در زيرآوارماندگان و مصدومان بشتابند.
    سفير آلمان در تهران با ابراز همدردي با قربانيان زلزله غرب کشور از آمادگي اين کشور براي کمک به زلزله زدگان خبر داد.
    مسئول شبکه لرزه نگاري استان کرمانشاه گفت: از شب دوشنبه و پس از وقوع بزرگترين زمين لرزه استان که در ازگله اتفاق افتاد تا ساعت هشت صبح ديروز 118 پس لرزه اتفاق افتاد.
    همچنين پست سيار 63 کيلوولت سرپل ذهاب که در اثر زلزله تخريب شده بود مرمت و وارد مدار شد.
    معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر چهارمحال و بختياري از اعزام 12 اکيپ امداد و نجات، 11 دستگاه آمبولانس و خودروي کمک دار، يک دستگاه ميني بوس امداد و نجات، يک فروند بالگرد، تيم تخصصي واکنش سريع و تيم سگ هاي جست وجو گر و همچنين رئيس دانشگاه علوم پزشکي اصفهان از اعزام هشت دستگاه آمبولانس، يک دستگاه اتوبوس آمبولانس و همچنين يک خودروي پشتيباني از اصفهان به مناطق زلزله زده در استان کرمانشاه خبر دادند.
    رئيس سازمان بسيج سازندگي هم گفت: در استان هاي کشور فراخوان براي گروه هاي جهادي صادر شده تا با سرعت و در اسرع وقت اين گروه هاي جهادي در دو استان کرمانشاه و ايلام به کمک و امداد در مناطق زلزله زده بپردازند.
    رضا محموديان مديرکل مديريت بحران استانداري کرمانشاه گفت: يک فروند هواپيماي سي-130 براي اعزام مصدومان زلزله به تهران در فرودگاه کرمانشاه مستقر شده است.
    معاون هماهنگي امور عمراني استانداري کرمانشاه گفت: براي کمک رساني به زلزله زدگان استان نياز جدي به نان، آب، غذا، چادر و پتو داريم.
    مسئول روابط عمومي شرکت مخابرات استان کرمانشاه هم گفت: خطوط تلفن هاي ثابت و همراه استان همگي وصل بوده و مشکلي براي برقراري ارتباط وجود ندارد.
    به دنبال وقوع زمين لرزه در استان کرمانشاه امام جمعه و استاندار کرمانشاه پيام تسليت مشترکي صادر کردند. آيت الله علامه هوشنگ بازوند در اين پيام ضمن تسليت به بازماندگان اين حادثه تاسف بار از روز دوشنبه به مدت 3 روز در استان کرمانشاه عزاي عمومي اعلام کردند. به گفته مدير کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه تمام مدارس استان امروز تعطيل است و از مجموع 25 مدرسه سرپل ذهاب 8 مدرسه در اثر زلزله کاملا تخريب شده است و تعدادي از زلزله زدگان در مدارس مقاوم اين شهر اسکان داده شده اند.
    گزارش هاي ارسالي از مناطق زلزله زده مي افزايد: برق شهرها و مناطق زلزله زده استان کرمانشاه که بر اثر زلزله قطع شده بود وصل شد. آب بسته بندي در حال توزيع است و بالگردها در حال انتقال مصدومان و امدادرساني هستند. جاده هايي بر اثر ريزش کوه بسته شده بود که غير از برخي از راه هاي روستايي مابقي راه ها باز شده است و تلاش براي بازگشايي راه هاي بسته ادامه دارد. مرکز وقوع اين زمين لرزه در پنج کيلومتري ازگله در استان کرمانشاه روي داده است. زلزله تمامي مدارس نوبت بعدازظهر پنج شهر کردستان شامل شهرها و روستاهاي سنندج بانه، سقز، سروآباد، مريوان و بيجار را ديروز تعطيل کرد و همچنين تمام ادارات شهرستان ايلام به جز دستگاه هاي خدمات رسان و امدادي ديروز تعطيل بود.
    آيت الله مکارم شيرازي ضمن تسليت به درگذشت جمعي از هموطنان در زلزله غرب کشور استفاده از يک سوم سهم امام براي امدادرساني و کمک کردن به آسيب ديدگان اين حادثه را مجاز اعلام کرد. مديرکل انتقال خون استان کرمانشاه نيز با اشاره به وجود ذخيره خون کافي در استان خواست فقط افرادي با گروه هاي خوني منفي به خصوص O منفي براي اهداي خون مراجعه کنند. ابراهيم سلطانيان افزود: با توجه به استقبال گسترده مردم براي اهداي خون مجبوريم فقط از افراد ثبت نام کنيم تا در صورت لزوم با آنها تماس بگيريم.
    براساس اين گزارش بيشترين خرابي زلزله اخير در استان کرمانشاه مربوط به مجتمع آپارتماني در سرپل ذهاب است که احتمال وجود بيش از 200 نفر در زير آوار وجود دارد.
    شنيده شده تاکنون بيش از يکصد نفر از زيرآوار بيرون کشيده شده اند.
    بنابراين گزارش رئيس بيمارستان امام خميني اسلام آباد غرب گفت: بر اثر زلزله مرحله اول بيمارستان امام خميني اسلام آباد غرب تخريب شد.
    احمدرضا بيگلري افزود: کارکنان بيمارستان بلافاصله بيماران بستري در بخش را به خارج از بيمارستان منتقل کردند و مشکلي براي بيماران به وجود نيامد.
    وي با اشاره به اعزام تعداد زيادي از مصدومان حادثه زلزله به اين بيمارستان اضافه کرد: اين بيمارستان تخريب شده و از لحاظ قانوني امکان بستري بيمار و مصدوم در اين بيمارستان وجود ندارد.
    وي ادامه داد: براي خدمات رساني به بيماران و مصدومان حادثه در محوطه اورژانس چادرهايي نصب کرديم.
    رئيس بيمارستان امام خميني اسلام آباد غرب اضافه کرد: به 400 مصدوم اين حادثه خدمات سرپايي ارايه شد و 107 مصدوم نيز به مراکز درماني کرمانشاه اعزام شدند.
    بيگلري با تاکيد بر اين که کمبود خون، دارو و تجهيزات درماني نداريم، افزود: بيشترين حادثه ديدگان در بحث ارتوپدي است که توسط سه جراح به اين مصدومان خدمت رساني مي شود.
    اسحاق جهانگيري، معاون اول رئيس جمهور در تماس تلفني جداگانه با استانداران کرمانشاه، کردستان و ايلام، بر ضرورت بسيج تمام امکانات اين استانها براي رسيدگي فوري به آسيب ديدگان و جبران خسارت تاکيد کرد و از آنها خواست با استفاده از تمام ظرفيت کمک به حادثه ديدگان و آواربرداري را به صورت ويژه در دستور کار خود قرار دهند.
    گزارش خبرنگار کيهان از تبريز نيز حاکي است مردم اين شهر با وقوع زلزله به خيابانها ريختند به طوري که در بسياري از مناطق شهر ترافيک سنگيني به وجود آمد و پمپ بنزين ها شلوغ شدند.
    رئيس اورژانس آذربايجان شرقي از اعزام 5 آمبولانس به همراه 15 پرسنل درماني به مناطق زلزله زده خبر داد و افزود: تيم امدادي که در مهران براي خدمات رساني به زائران اربعين مستقر بود با توجه به وقوع زلزله به قصرشيرين اعزام شده است.
    فرزاد رحماني گفت: تيم هاي واکنش سريع و اتوبوس آمبولانس اورژانس نيز به اين مناطق اعزام شده است.
    رئيس جمعيت هلال احمر آذربايجان شرقي هم گفت: 20 تيم امداد و نجات آماده امدادرساني هستند و همچنين بيمارستان صحرايي اورژانس آذربايجان شرقي به منطقه اعزام شده است.
    زمين لرزه شديدي ساعت 21 و 48 دقيقه شامگاه يکشنبه 21 آبان با قدرت 7/3 ريشتر در ژرفاي 33/9 کيلومتري زمين استان هاي کرمانشاه، ايلام و کردستان و بخش هاي گسترده اي از غرب و شمال غرب کشور را لرزاند.
    اين زمين لرزه که کانون آن جنوب حلبچه عراق نزديک مرزهاي استان کرمانشاه گزارش شده زيان ها و آسيب هاي زيادي در استان هاي کرمانشاه و ايلام به بار آورده است.
    به گفته اسماعيل نجار معاون وزيرکشور 21 فروند بالگرد، 141 دستگاه آمبولانس و 2 فروند هواپيما کار امدادرساني به مجروحان و انتقال آنها به مراکز درماني را انجام مي دهند.
    
    حضور فرماندهان ارتش و سپاه در مناطق زلزله زده
    فرماندهان ارشد ارتش و سپاه در مناطق زلزله زده غرب کشور حضور يافتند.
    سردار سرلشکر محمد باقري رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح در پيامي از نيروهاي مسلح خواست تا امکانات امدادي خود را در اختيار حادثه ديدگان قرار دهند.
    سردار سرلشکر محمدعلي جعفري فرمانده کل سپاه نيز در مناطق زلزله زده حضور يافت و دستور گسيل امکانات و نيروهاي سپاه براي کمک به زلزله زدگان را صادر کرد.
    امير سرلشکر عبدالرحيم موسوي فرمانده کل ارتش و امير کيومرث حيدري فرمانده نيروي زميني ارتش نيز در اين مناطق حاضر شدند و يگان هاي مختلف نيروي زميني ارتش کمک رساني به زلزله زدگان را آغاز کردند.
    سردار غلامحسين غيب پرور رئيس سازمان بسيج مستضعفين در پي وقوع زلزله در مناطق غرب کشور از تشکيل ستاد ويژه رسيدگي به مناطق آسيب ديده به فرماندهي سردار علي فضلي جانشين رئيس سازمان بسيج خبر داد.
    وي اعلام کرد که بنياد تعاون بسيج، بسيج جامعه پزشکي و مجموعه سازندگي بسيج نيز در اين ستاد به منطقه اعزام شدند.
    غيب پرور از اعزام گردان هاي امام حسين(ع) و بيت المقدس در 5 شهر سرپل ذهاب، قصرشيرين، دالاهو، ثلاث باباجاني و اسلام آباد غرب به مناطق زلزله زده خبر داد.
    رئيس سازمان بسيج مستضعفين با بيان اينکه لشکر نبي اکرم با 10 دستگاه آمبولانس، 3 دستگاه لودر، 5 دستگاه کمپرسي و جرثقيل و تعدادي تانکر آب به سرپل ذهاب اعزام شده گفت: ظرفيت بيمارستاني صحرايي نيز که به مناسبت اربعين در مهران برپا شده بود، به مناطق زلزله زده انتقال يافت.
    وي اضافه کرد: 30 گروه جهادي دانشجويي از کرمانشاه و 20 گروه دانشجويي جهادي از ايلام در حال اعزام به منطقه هستند و 100 گروه جهادي دانشجويي از استان هاي همجوار در حال انتقال امکانات و نيروها هستند.
    آخرين خبرها حاکي است پزشکي قانوني کرمانشاه اعلام کرد آمار جان باختگان زلزله کرمانشاه از ۴۰۷ نفر گذشت. و ۷ هزار و ۱۵۶ مصدوم برجاي گذاشت که مجروحان از زير آوار خارج و به مراکز درماني منتقل مي شوند.
     سازمان بهزيستي شماره حساب 90190 بانک ملت، شماره مشارکت هاي مردمي بهزيستي کشور را ويژه کمک به زلزله زدگان غرب کشور اعلام کرد. همچنين 40 روان شناس در قالب تيم هاي سلامت روان براي کمک به هموطنان زلزله زده اعزام شدند.استاندار کرمانشاه از افزايش آمار فوتي ها و مجروحان زلزله خبر داد و ابراز اميدواري کرد که صبح امروز کار امدادرساني و نجات خاتمه يابد. فرمانده ناجا در کرمانشاه هم اعلام کرد پليس در مناطق زلزله زده حضور دارد و مردم از نظر تامين امنيت نگراني نداشته باشند.برخي از روستاهاي زلزله زده به کمک هاي فوري نياز دارد و از مردم خواسته شده از ورود به ساختمان هاي آسيب ديده و بدون استحکام خودداري کنند.
    
     شد به آهنگ عجيبي خاک ما زير و زبر
    خانه ها لرزيد و لرزيدند دل ها بيشتر
    آن تکان ناگهاني تا هميشه خواب کرد
    کودکان خفته در گهواره را بار دگر
    دست هاي کوچکي از خاک بيرون مانده است
    دست هايي بر سر است و دست هايي بر کمر
    کودکان خانه را جز مرگ، همبازي نماند
    باز، بازي مي کند داغ عزيزان با جگر
    لحظه لحظه شوق پرواز از زمين تکثير شد
    بسکه هرسو ريخت، باقي مانده هاي بال و پر
    داغ هاي باغ سنگين است اما نو به نو
    از دل اين خاک مي رويد درختي تازه تر
    يک به يک ديوارها افتاد تا هجرت کنيم
    از شبِ اين چارديواري به آغوش سحر
    
ميلاد عرفان پور

    
    خانه ها لرزيد لرزيدند دل ها بيشتر / آخرين خبرها از زلزله شديد در غرب کشور
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 85 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله آريا آترواسكلروز
شماره 5 (پياپي 67)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است