|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: تاسيس دفتر اروپا در ايران؛ مشكل ساز يا گره گشا
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6809
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 21 (سياسي) > متن
 
      


تاسيس دفتر اروپا در ايران؛ مشكل ساز يا گره گشا
«ايران» از ديدگاه موافقان و مخالفان گزارش مي دهد

نويسنده: مريم سالاري

راه اندازي دفتر اتحاديه اروپا در تهران در دستور کار مقام هاي وزارت امور خارجه قرار گرفته است. خبري که دو روز پيش در پي حضور هياتي 70 نفره از مقامات اروپايي و فعالان اقتصادي که شماري از آنها جزو مقام هاي عالي رتبه اروپايي هستند از سوي اسحاق جهانگيري، معاول اول رئيس جمهوري اعلام شده است. افتتاح دفتر اتحاديه اروپا در تهران رويدادي سياسي است که پس از مدت ها طرح و تعويق و با وجود مخالفت شماري از جريان هاي داخلي به دستور کار مقام هاي ايراني و اروپايي تبديل شده است. رخدادي که پايه ريزي آن بر نقطه کانوني جهت گيري تازه اتحاديه اروپا در رابطه با ايران پس از دستيابي به توافق هسته اي و گشايش مناسبات سياسي و اقتصادي جديد قرار دارد تا از يک سو بر ناتواني دولتمردان امريکا براي اجماع سازي عليه ايران تاکيد کند و از سوي ديگر مويد کارسازبودن ديپلماسي اعتدال جويانه ايران براي قبولاندن موضع همگرايانه به کشورهاي جامعه بين المللي باشد. چه آنکه راه اندازي دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در ايران پس از آن صورت مي گيرد که دو طرف در پي اوج گيري اختلاف بر سر موضوع هسته اي و مذاکره بر سر حل آن، حرکت از رابطه مبتني بر بي اعتمادي به سمت برقراري همکاري بسيار نزديک در زمينه هاي مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي را آغاز کرده اند. تغييري که گرچه برخي از ناظران ايراني همچنان با بي اعتمادي به آن مي نگرند اما در مقابل، قريب به اتفاق صاحبنظران بين المللي با تعميم روابطي که بيش از هر چيز بر محوريت همکاري در زمينه اقتصادي شکل گرفته، آن را نشانه شکل گيري رابطه اي عميق تر تفسير مي کنند. رابطه اي که اينک با افتتاح دفتر نمايندگي اروپا در تهران سمت و سوي جديدي خواهد يافت.
    
    نشانه هاي تمايل براي افتتاح سفارت
    اتحاديه اروپا مجموعه اي متشکل از 28 کشور که پيش از شدت گرفتن اختلاف هسته اي يکي از مهم ترين شرکاي تجاري ايران به شمار مي آمد، با دستيابي به برجام نشانه هاي جدي از تمايل براي بهبود رابطه با کشورمان را از خود بروز داد. اين در حالي بود که منزوي شدن سياست خارجي ايران در دولت نهم و دهم و کاهش معنادار رابطه با کشورهاي اروپايي که به افزون شدن فشارهاي اقتصادي بر ايران در نتيجه تحريم ها انجاميده بود، ضرورت بازسازي و تقويت رابطه با کشورهايي را که در منظومه غرب قرار مي گرفتند، ضروري مي ساخت. بر پايه همين ضرورت بود که مذاکرات هسته اي و دستيابي به برجام اين فرصت را فراهم کرد تا اتحاديه اروپا و ايران وارد مسير تازه اي از همکاري هاي اقتصادي و سياسي شوند؛ همکاري هايي که با رفت و آمدهاي فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا به همراه هيات هاي بلندپايه سياسي و اقتصادي به تهران همراه شد تا موضوع گشايش دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا به طور جدي تر از گذشته مورد پيگيري قرار گيرد. طرح جدي تر اين موضوع هم در خلال سفر فروردين ماه سال گذشته موگريني به تهران صورت گرفت که طي آن دو طرف درباره افتتاح دفتر نمايندگي دائم اتحاديه در ايران به گفت و گو نشستند. در آن زمان موگريني براي دومين بار پس از امضاي توافق هسته اي ميان ايران و قدرت هاي غربي در راس هيات هاي عالي رتبه سياسي و اقتصادي از تهران ديدن مي کرد. محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه ايران هم در نشست خبري مشترک با موگريني در تهران از گفت و گوي دو طرف درباره آماده سازي اقدامات لازم اداري براي افتتاح دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در ايران سخن گفته بود. سخنان ظريف حاکي از توافق پايه اي دو طرف براي راه اندازي اين دفتر بود و اينکه موضوع گفت و گو فراهم آوردن زمينه راه اندازي دفتر بوده است. در پي بروز اين نشانه ها براي راه اندازي دفتر نمايندگي اروپا در تهران، نمايندگان پارلمان اروپا نيز چند ماه بعد در آبان سال گذشته قطعنامه عادي سازي روابط اتحاديه اروپا با ايران را تصويب کردند. طرحي که در آن موضوع هماهنگي سياست خارجي اتحاديه اروپا به رياست موگريني براي گشايش يک دفتر نمايندگي در ايران نيز در ارتباط با عادي سازي روابط با ايران مطرح شد. پارلمان اروپا نيز پس از تصويب قطعنامه ياد شده، بيانيه اي مطبوعاتي منتشر کرد که در آن بر ضرورت گام نهادن اين اتحاديه در مسير احياي روابط با ايران بر بستر گفت و گوهاي متقابل، همکارانه، انتقادي و سازنده تاکيد کرده بود. اين در حالي بود که رويکرد استقبال جويانه اروپا براي تقويت روابط ديپلماتيک با تهران از سوي برخي از بازيگران بين المللي مخالف ايران با واکنش هايي روبه رو شد. چنانکه وزارت خارجه رژيم صهيونيستي در بيانيه اي از بروکسل خواست با دقت اين اقدام را بررسي کند. بر اساس اين بيانيه گشايش دفتر اتحاديه اروپا در ايران اشتباهي خطرناک است.
    چند روز پس از تصويب اين طرح مجيد تخت روانچي، معاون وقت اروپا و امريکاي وزارت امور خارجه ايران، اعلام کرد: «مراحل داخلي بازگشايي دفتر اتحاديه اروپا در تهران در حال انجام است و ظرف چند ماه آينده اين کار صورت خواهد گرفت». او گفته بود که در حال حاضر، اتحاديه اروپا دو ديپلمات مستقر در سفارت هلند در تهران دارد و علت تعداد کم اين ديپلمات ها را محدود بودن روابط دو طرف در سال هاي گذشته عنوان کرده بود. با اين حال بهرام قاسمي، سخنگوي وزارت امور خارجه ايران يک روز بعد از موضع تخت روانچي گفت که زمان گشايش را نمي توان پيش بيني کرد. او گفته بود: «موضوع دفتر بحثي تمام شده و قطعي نيست. موضوعي است که مطرح شده و در حال بررسي هستيم و در سطح کارشناسي مطالعه و در سطوح عالي تر بعداً تصميم خواهيم گرفت». در ادامه تلاش ها براي راه اندازي دفتر اتحاديه اروپا در تهران، دونالد تاسک، رئيس شوراي اروپا در پيام تبريکي که بعد از انتخاب مجدد حسن روحاني به رياست جمهوري ايران ارسال کرد، ابراز تمايل کرد تا ايران و اروپا در سال هاي پيش رو، شاهد پيشرفت بيشتري در روابط دوجانبه از جمله راه اندازي هر چه زودتر دفتر نمايندگي اتحاديه اروپا در تهران باشند. رخدادي که خبر وقوع آن در پي حضور دو روز گذشته شماري از هيات هاي بلندپايه اقتصادي اتحاديه اروپا در تهران، از سوي معاون اول رئيس جمهوري ايران مطرح شد.
    
    حمله مخالفان و دفاع موافقان
    بر خلاف استقبال اروپا و شمار زيادي از صاحبنظران و ناظران سياسي از راه اندازي دفتر اتحاديه اروپا در تهران که دورنمايي مثبت از عمق بخشيدن به روابط دوجانبه را به تصوير مي کشيد، اين رويداد از منظر برخي از گروه ها و جريان هاي سياسي داخل کشور به اقدامي معنادار که تسهيل کننده مداخله جويي غرب در امور داخلي ايران است، تعبير شده است. آنچه نگراني مخالفان را بيشتر مي کند، حساسيت هاي اروپا نسبت به موضوعات حقوق بشري است که به نظر مي رسد در اين خصوص معيارهاي نسبتاً متفاوتي بين تهران و بروکسل وجود دارد. نخستين بار محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ايران در آبان ماه سال گذشته از تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران بشدت انتقاد کرده و آن را تاسيس يک «لانه فساد» توصيف کرده بود. لاريجاني با اشاره به اينکه اتحاديه اروپا با تاسيس اين دفتر مي خواهد با مدافعان حقوق بشر و سازمان هاي غيردولتي داخل کشور ارتباط نزديک برقرار کند، تاکيد کرد که قوه قضائيه قطعاً اجازه افتتاح اين دفتر را نخواهد داد. رئيس قوه قضائيه هم آبان ماه سال گذشته با تاکيد بر اينکه «گشايش دفتر اتحاديه اروپا در تهران اگر براي پيگيري موضوعات تجاري باشد، مانعي ندارد» اما اضافه کرد: «آنها عنوان کرده اند که به دنبال تاسيس اين دفتر مي خواهند با مدافعان حقوق بشر و ان .جي .اوهاي داخل کشور ارتباط نزديک بگيرند تا از روند اجراي حقوق بشر در اينجا اطمينان حاصل کنند لذا بايد بدانند که دستگاه قضا قطعاً اجازه نمي دهد تا چنين لانه فسادي در ايران تاسيس شود». مجتبي ذوالنور، عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در مخالفت با اين اقدام گفته است: «با وجود زمينه برقراري روابط و مناسبات دوجانبه ايران با کشورهاي اروپايي، به نظر نمي رسد نيازي به تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران باشد». برخي رسانه هاي مخالف دولت همچون وطن امروز نيز مدعي اند «تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران اين امکان را براي کشورهاي اروپايي فراهم مي کند که با استفاده از مصونيت و مزاياي ديپلماتيک، پوششي وسيع تر براي تاثيرگذاري بر سياست هاي ايران با ارتباط گيري با جريان هاي سياسي و ايجاد اپوزيسيون درون نظام داشته باشند». اين روزنامه روز يکشنبه دفتر اتحاديه اروپا در ايران را به «جاسوسخانه» تعبير کرده است.
    مخالفت ها با اين اقدام در حالي است که از منظر موافقان، گشايش دفتر نمايندگي اروپا اقدامي است که به تسهيل و تسريع روابط دوجانبه ايران و اروپا خاصه در زمينه اقتصادي و تجاري مي انجامد. از منظري ديگر و در شرايطي که ايران در دوره پس از دستيابي به برجام با پيگيري يک رويکرد اعتدال جويانه مي کوشد مانع از احياي سناريوي ايران هراسي شود، گشايش کانال رسمي ارتباط با اروپا و بهره گيري از ارتباط مستمر با نماينده رسمي 28 کشور اروپايي مي تواند نماي واقعي شرايط سياسي و اقتصادي و مدني ايران را پيش روي جهان بين الملل به تصوير کشد و در نهايت روابط ايران و اروپا را در صورت مواجهه با کارشکني هاي برجامي دولتمردان امريکا عميق تر کند.
    چنانکه حميد رضا آصفي سخنگوي پيشين وزارت خارجه با بيان اينکه «دليل مخالفت ها با بازگشايي دفتر اتحاديه اروپا را نمي دانم»، به ايلنا گفت: «اتحاديه اروپايي در ۱۴۰کشور دفتر دارد و در ايران نيز آنها مي توانند دفتر داشته باشند».او با بيان اينکه نفس ايجاد دفتر اشکالي ندارد، افزود: «آنچه اهميت دارد، ماموريتي است که براي اين دفتر تعريف مي شود و آن دفتر بر چه مبنايي مي خواهد فعاليت هايش را آغاز کند». به گفته آصفي، با تاسيس اين دفتر ارتباطات ميان ايران و اتحاديه اروپا افزايش خواهد يافت و واسطه ها حذف خواهند شد. مصطفي کواکبيان عضو کميسيون امنيت ملي مجلس هم پيش از اين در حمايت از گشايش سفارت اتحاديه اروپا در تهران گفته است: «اگر مبناي تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران، مداخله در امور داخلي ما نباشد و خلاف عرف ديپلماتيک فعاليت نکنند و در سطح مقامات عالي نظام در اين باره تصميم گيري شود براي ايجاد اين دفتر مشکلي نخواهد بود».
    با اين همه سخنگوي وزارت خارجه روز گذشته در نشست خبري خود ادعاي موافقت ايران با تاسيس دفتر اتحاديه اروپا را تاييد نکرد و گفت: «بحث تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در ايران از مدت ها پيش مطرح شده بود و مدتي است که در دستور کار دستگاه هاي ذيربط قرار دارد. هر موقع اجماع لازم و پروسه مقدماتي کار فراهم شود ما در اين زمينه اطلاع رساني خواهيم کرد». بهرام قاسمي افزود: «هيچ ارتباطي بين سفر هيات اقتصادي اتحاديه اروپا به ايران و موضوع تاسيس دفتر اين اتحاديه در ايران وجود ندارد.»
    
    نيم نگاه
    سخنگوي وزارت خارجه روز گذشته در نشست خبري خود ادعاي موافقت ايران با تاسيس دفتر اتحاديه اروپا را تاييد نکرد و گفت: «بحث تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در ايران از مدت ها پيش مطرح شده بود و مدتي است که در دستور کار دستگاه هاي ذيربط قرار دارد. هر موقع اجماع لازم و پروسه مقدماتي کار فراهم شود ما در اين زمينه اطلاع رساني خواهيم کرد.»
تاسيس دفتر اروپا در ايران؛ مشکل ساز يا گره گشا / «ايران» از ديدگاه موافقان و مخالفان گزارش مي دهد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 21 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار
    آثار ديگري از "مريم سالاري"

  مذاكره با امريكا؛ هرگز يا شايد وقتي ديگر / واكنش هاي انتقادي به پيشنهاد 100 فعال سياسي براي گفت و گو با ترامپ
مريم سالاري، علي رضايي، ايران 29/3/97
مشاهده متن    
  فشار ديپلماتيك براي ايجاد ناآرامي داخلي / ابوالفتح اهداف جنگ رواني امريكا عليه ايران را تشريح كرد
مريم سالاري، ايران 28/3/97
مشاهده متن    
  مناسبات چين و روسيه با امريكا مانع پيوستن دائمي ايران به «شانگهاي» / افشار سليماني، سفير سابق ايران در جمهوري آذربايجان در گفت و گو با «ايران» مطرح كرد
مريم سالاري، ايران 21/3/97
مشاهده متن    
  اروپا در دوراهي استقلال سياسي يا منافع اقتصادي / چالش هاي ترامپ براي اعمال فشار بر ايران در گفت و گو با دكتر اميرحسين طاهري
مريم سالاري، ايران 20/3/97
مشاهده متن    
  داستان يك دسيسه هسته اي / سيد حسين موسويان در گفت و گو با «ايران»روايت كرد
مريم سالاري، ايران 30/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله محيط و معدن
متن مطالب شماره 2 (پياپي 902)، Spring 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است