|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: اهميت فرامطبوعاتي يك مطبوعه
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4054
دوشنبه بيست و هشتم اسفند ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


سياست 
اهميت فرامطبوعاتي يك مطبوعه


نويسنده: ثمينا رستگاري

توقيف كيهان و عدم انتشار آن به مدت دو روز، يك اتفاق كم نظير بود چون معمولا وقتي قرار است با كلمات روزنامه و توقيف جمله اي بسازيم قيد زماني كه برايش به كار مي بريم دو روز نيست. همين روزنامه اعتماد وقتي اسفند سال ٨٨ توقيف شد چند ماه طول كشيد تا دوباره انتشارش از سر گرفته شود. خيلي روزنامه ها بعد از توقيف شدن ديگر رنگ دكه ها را نديدند. اعضاي تحريريه شان هر كدام جايي رفتند يا شغلي ديگر انتخاب كردند. توقيف دو روزه براي روزنامه هاي اصلاح طلب مرخصي تشويقي محسوب مي شود نه تعطيلي و بيكاري و خاموشي.
     اما با اين همه روزنامه كيهان آنقدر «خوش اقبال» بوده كه ديروز دوباره چاپ شود و با تيتري بزرگ تر از «شاه رفت» بنويسد «چرايي توقيف: انتقام كور از افشاگري هاي كيهان». زيرتيتر آن هم به نقل از حسين شريعتمداري آمده «دولت نشان داد كه توان تشخيص مصالح ملي را ندارد.»
     توصيف توقيف روزنامه و چرايي آن در سه صفحه اول و دوم و سوم اين روزنامه حاوي نكات مهمي است كه بايد به آنها توجه كرد.
     نكته اول: مديرمسوول و نويسندگان كيهان توقيف روزنامه را «اقدامي ناپسند و پلشت» مي دانند. به گفته شريعتمداري «توقيف دو روزه كيهان از سوي بازپرس شعبه دوم دادسراي فرهنگ و رسانه اقدامي غيرقانوني» بوده است و «اگر توقيف كيهان حمايت آشكار و بي پرده از جنايتكاران آل سعود و امارات و ارسال ناخواسته اين پيام به ائتلاف جنايتكاران غربي و عبري و عربي براي ادامه جنايت نيست پس چيست؟» از نظر نويسندگان اين روزنامه آنها تاوان افشاگري هاي شان در مورد قضايايي همچون حقوق نجومي و سند ٢٠٣٠ و برجام و توتال و... را داده اند و دو روز توقيف شده اند حتي ستون خوانندگان هم يكسره در خدمت اثبات اين ادعاست كه كيهان چوب افشاگري هايش عليه دولت را خورده و توقيف شده.
     توضيح اين روزنامه از اصل ماجرا كه تيتر «شليك موشك انصارالله يمن به رياض، هدف بعدي دوبي» هم جالب است. آنها اين جمله را نقل قول از انصارالله يمن مي دانند و نه نظر جمهوري اسلامي. و هياهو و جنجال بر سر اين تيتر را «نمي فهمند» و خطري كه براي امنيت ملي ايجاد مي شود را يكسره بازي و بهانه تفسير مي كنند چرا كه «انصارالله يمن كه از تيترهاي كيهان خط نمي گيرد». در تمام تحليل هاي شان هم اشاره اي به حرف ترامپ نمي كنند كه مسووليت شليك موشك از يمن به پايتخت عربستان سعودي را متوجه ايران كرده بود.
     خشم روزنامه كيهان از اقدام دادستاني و تفسير حكم آن به انتقام گيري درخور توجه است. آيا معناي آن اين است كه در اين كشور برخلاف آنچه در قانون آمده صرفا با بهانه گيري و انتقام جويي مي توان روزنامه اي را توقيف كرد؟ آيا اين حرف توهين به حساب نمي آيد؟ وقتي كيهان كه تنها دو روز منتشرنشده آنقدر از اجراي قانون براي خودش به خشم آمده، الان ما كه بارها طعم تلخ توقيف را چشيده ايم بايد بنشينيم و فكر كنيم كه توقيف روزنامه هاي مان ممكن است به دليل انتقام از چيز ديگري بوده باشد و حساب وكتاب و قانوني در اين زمينه وجود ندارد؟ يا اينكه كيهان اجراي قانون را دوست دارد اما فقط براي رقيب و وقتي قرار باشد اين قانون زحمتي براي خودش ايجاد كند ٣ صفحه در مذمتش سخن خواهد گفت.
     اما اين نوشته براي برخورد احساسي با اين قضيه نيست. الان حتي وقت قصه گفتن از غصه هاي مان هم نيست بلكه الان وقت مناسبي براي يادآوري يك نكته مهم است كه ظاهرا كيهاني ها از ياد برده اند و آن اهميت فرامطبوعاتي اين روزنامه است. كيهان با همه روزنامه هاي ديگر فرق دارد. موضع آن در مورد موشك مي تواند موضع جمهوري اسلامي تلقي شود و در شرايطي كه تمام تندروهاي امريكايي و عربي براي امنيت ما دندان تيز كرده اند آدرس فرود موشك بعدي در دوبي براي امنيت كشور ايران خطر دارد و برخلاف آنچه آقاي شريعتمداري مي گويد حساسيت به تيتر كيهان به خاطر دل نگراني دولت براي آل سعود و امارات نيست بلكه اتفاقا به خاطر بهانه ندادن به دست سعودي هايي است كه ٦ سال بعد از انقلاب ايران به دنيا آمده اند و حالا با كمك امريكايي ها براي كشور ما شاخ وشانه مي كشند.
    اما ممكن است بپرسيد چرا كيهان اهميتي فرامطبوعاتي دارد؟ چرا تيتر روزنامه اي كه تيراژ چنداني هم ندارد ممكن است امنيت ما را به خطر بيندازد؟ براي پاسخ به اين سوال اجازه بدهيد از يك نقل قول استفاده كنيم. تابستان سال گذشته كه در فضاي مجازي شايعه اي مبني بر حقوق نجومي ١٨٧ ميليوني آقاي شريعتمداري منتشر شد حسين شمسيان، عضو شوراي سردبيري روزنامه كيهان گفت: «حسين شريعتمداري با حكم مقام معظم رهبري از سپاه پاسداران به موسسه كيهان آمده است. مديرمسوول روزنامه كيهان هيچ نوع دريافتي از موسسه كيهان ندارد و سازمان پرداخت حقوق وي همان سپاه است و برخلاف دروغ پراكني هاي اخير، حسين شريعتمداري تنها حقوق يك سردار سپاه را دريافت مي كند و به عنوان مديرمسوول كيهان، از اين موسسه مطبوعاتي حقوقي دريافت نمي كند.»
     تمام اين جملات در داخل گيومه قرار دارد و نگارنده در گفتن آنها نقشي ندارد. اما كليد اصلي ماجرا اينجاست كه وقتي ادعاهاي سرمقاله نويس خوش قلم و خوش ذوق و قريحه كيهان كه اتفاقا به شعر و حديث و لطيفه هم مسلط است در مورد بي خطر بودن تيترش درست است كه او منسوب به موسسه مطبوعاتي كيهان باشد نه جاي ديگر. وقتي فردي در چنين جايگاهي قرار دارد حرفش همسنگ حرف روزنامه نگاري مثل امثال ما نيست. حرف او اهميتي صدچندان دارد.
    سياست: اهميت فرامطبوعاتي يك مطبوعه
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار
    آثار ديگري از "ثمينا رستگاري"

  راه سخت اصلاح طلبي
ثمينا رستگاري، اعتماد 25/11/96
مشاهده متن    
  دزدان از آسمان آمده اند
ثمينا رستگاري، اعتماد 16/11/96
مشاهده متن    
  دولتمردان آفلاين، مردمان آنلاين
ثمينا رستگاري، اعتماد 14/11/96
مشاهده متن    
  «ما» مردميم
ثمينا رستگاري، اعتماد 12/10/96
مشاهده متن    
  مديريت اپوزيسيوني
ثمينا رستگاري، اعتماد 7/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت بسته بندي
متن مطالب شماره 181، اسفند 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است