|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: مصاحبه مشكوك حريري ترديدها را دوچندان كرد
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22031
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 12 (صفحه آخر) > متن
 
      


مصاحبه مشكوك حريري ترديدها را دوچندان كرد
واكنش هاي گسترده به اظهارات تازه نخست وزير لبنان


سرويس خارجي - «سعد حريري»، نخستين مصاحبه خود پس از استعفاي مشکوکش را هم از داخل عربستان! انجام داد. دستپاچگي، رنگ پريدگي و اضطراب در چهره نخست وزير مستعفي لبنان چنان آشکار بود که ترديدها درباره چرايي اين استعفا را نه تنها کم نکرد، بلکه دوچندان کرد؛ اگرچه حريري گفت، اسير سعودي ها نشده و آزادانه به هر جا که مي خواهد مي رود!
    يکشنبه شب بسياري از چشم ها به تلويزيون دوخته شده بود تا اظهارات تازه سعد حريري نخست وزير مستعفي لبنان و دلايل اين استعفا را اين بار طي يک مصاحبه مطبوعاتي اما باز هم از داخل عربستان! بشنوند تا شايد به ابهامات درباره گروگان بودن او در دست خاندان آل سعود پايان دهند. مصاحبه اي که ترتيب آن اصولا با همين هدف از سوي سعودي ها داده شده بود. اما نوع صحبت هاي حريري و دستپاچگي او به اضافه ادامه اتهام زني به حزب الله نه تنها ابهامات را برطرف نکرد بلکه آن را دوچندان کرد. حريري در اين مصاحبه، سردرگم و دستپاچه بود و مضمون اظهاراتش متقاعدکننده نبود. از همين رو نه تنها براي لبناني ها و بسياري از اعراب، بلکه براي بسياري که اين اظهارات را با دقت پيگيري مي کنند، توجيه کننده نبود.
    اين اظهارات اولين گفت وگوي «حريري» از زمان پرواز غيرمترقبه اش به عربستان در سوم نوامبر(12آبان ماه) و استعفاي او يک روز پس از آن محسوب مي شود. اما به نظر مي رسد اظهارات او براي ابهام زدايي و کاهش تنش ها بر سر اينکه آيا او آزادانه عمل کرده يا اينکه سعودي ها او را مجبور به استعفا کرده اند، نتيجه عکس داده چرا که بسياري از رسانه هاي بين المللي هم نوشته اند که اين مصاحبه، ابهامات را دو چندان کرده است. هنوز معلوم نيست حريري چرا به جاي کشورش، در عربستان استعفا داده است!
    
    حريري چه گفت؟
    طبق گزارش هاي متعددي که منتشر شده، نخست وزير مستعفي يمن در اين نمايش مصاحبه! پاسخ روشني به چرايي اعلام استعفا از داخل عربستان نداد. او همچنين هيچ گونه جزئيات جديدي از آنچه هشت روز پيش به عنوان توطئه عليه جانش توصيف کرده بود، ارائه نکرد. او رنگ پريده و هراسان بود و با چشماني گود افتاده و مضطرب، اغلب با سرعت به سمتي مي نگريست. اين طور به نظر مي رسيد که فردي ديگر در محل مصاحبه حضور دارد و حريري قبل از بيان هر نکته حساسي اول به او مي نگريست!
    نخست‎ وزير مستعفي لبنان درگفت‎وگوي تلويزيوني با شبکه لبناني المستقبل به «يعقوبيان» مجري اين تلويزيون که طرفدار سعودي ها است گفت: «من آزادم و هروقت که بخواهم مي توانم عربستان را ترک کنم.»
    حريري درباره استعفايش نيز چنين گفت که تهديداتي عليه زندگي اش وجود دارد. وي سپس اشاره ضمني به اين مسئله کرد که اين تهديدات از جانب حزب الله است! او همچنين به مداخله ايران در لبنان و سلطه حزب الله به عنوان دليل ديگري براي تصميم به کناره گيري اشاره کرد. اما در اين مصاحبه به اين سوال که آيا استعفايش نهايي است، جواب روشني نداد. حريري گفت؛ طبق قانون اساسي به محض بازگشت به لبنان شخصا استعفايش را تقديم رئيس جمهور خواهد کرد. حريري در اين سخنراني همچنين اظهارات ديگري مطرح کرد که همين اظهارات به ترديدها افزود. حريري گفت، عربستان در امور لبنان دخالت نمي کند! و اين ايران است که در امور داخلي اين کشور دخالت مي کند به شرطي قبول مي کنم، استعفاي خود را پس بگيرم که حزب الله قبول کند، بي طرف باشد.«ملک سلمان من را مانند پسر خودش مي داند و وليعهد عربستان نيز براي من قابل احترام است. من به علي اکبر ولايتي گفته بودم که دخالت هاي ايران در کشورهاي عربي غيرقابل قبول است. تهديدي که شده بودم از سوي ولايتي صورت نگرفت ... عربستان به اقتصاد، برق و آب لبنان کمک مي کند، اما ديگران چه کمکي به اين کشور مي کنند؟»
    
    واکنش ها
    کساني که نگرانند حريري ممکن است تحت فشار قرار گرفته باشد و حتي از طرف عربستان بازداشت شده باشد، از جمله مقام هاي لبناني، ديپلمات هاي غربي و برخي از متحدان سياسي حريري، با اين سخنراني قانع نشدند و اعلام کردند که به چيزي کمتر از بازگشت او به لبنان راضي نمي شوند. آنچه به ظن آنها مي افزايد اين است که استعفاي حريري دقيقا همان روزي انجام شد که «محمد بن سلمان»، وليعهد عربستان، صدها سعودي را در طرحي که خودش آن را سرکوب ضد فساد و منتقدان آن را پاکسازي توصيف کردن بازداشت کرد. ميشل عون، رئيس جمهور لبنان در واکنش به اين اظهارات حريري گفته، «هر آنچه حريري از عربستان بگويد بازتاب حقيقت نيست و نتيجه شرايط مرموز و مشکوکي است که در پادشاهي عربستان در جريان است و بنابراين نمي توان آن را جدي گرفت.» نبيه بري رئيس پارلمان لبنان نيز گفت استعفاي حريري تنها در صورتي اعتبار دارد که وي در داخل خاک لبنان آن را اعلام کند. سفير روسيه در لبنان نيز تاکيد کرد که درباره وضعيت سعد حريري نخست وزير لبنان بايد توضيح داده شود زيرا اين مسئله به حاکميت کشور لبنان مرتبط است.
    «بوريس جانسون» وزير خارجه انگليس نيز با انتشار بيانيه اي خواستار بازگشت بدون تاخير نخست وزير لبنان به بيروت شد. روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» نيز در گزارشي با اشاره به مصاحبه تلويزيوني حريري تاکيد کرد که اين گفت وگو اصلا قانع کننده نبود و ترديدها درباره گروگان گرفته شدن وي در عربستان سعودي را برطرف نکرد.
    روزنامه آلماني «زوددويچه سايتونگ» نيز در مطلبي به تحولات اخير لبنان به کارگرداني عربستان سعودي پرداخت و نوشت: اسرائيل و عربستان سعودي به غير از مسئله دشمني با ايران و حزب الله اشتراکاتي با هم دارند. اگر اسرائيل حالا به اختلافات درباره لبنان ورود پيدا کند خطر به وجود آمدن جنگ جديدي در خاورميانه شکل مي گيرد. نويسنده در ادامه نوشت، سعودي ها البته استعفاي سعد حريري نخست وزير لبنان را به وي تحميل کردند و به اين ترتيب اقدام تحريک آميز خطرناکي را انجام داده اند. البته سعودي ها به ويژه به خاطر اينکه درگير جنگ يمن هستند و مبارزات در اين کشور طولاني شده است نمي خواهند خود جنگ ديگري را رهبري کنند و تل آويو را درگير خواهند کرد.
    مصاحبه مشکوک حريري ترديدها را دوچندان کرد / واکنش هاي گسترده به اظهارات تازه نخست وزير لبنان
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 12 (صفحه آخر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ادبيات پايداري
متن مطالب شماره 18، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است