|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: كلانشهرها در چنبره مسافركش هاي پلاك شهرستان!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22031
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 5 (گزارش روز) > متن
 
      


كلانشهرها در چنبره مسافركش هاي پلاك شهرستان!
نگاهي به معضلات مسافركش هاي شخصي در كلانشهرها - بخش پاياني

نويسنده: فريده شريفي*

بحث مسافرکش هاي پلاک شهرستاني در شهر تهران اين روزها داغ شده است و اعتراض مردم و رانندگان تاکسي را به همراه داشته است.
    عده اي از روستاها و شهرهاي مختلف به اميد آينده اي روشن تر راهي پايتخت مي شوند و بدون توجه به قوانين و مقررات خاص حمل و نقل مسافر در سطح شهر اقدام به مسافرکشي بي ضابطه و بي قانون مي کنند!
    احترام به مسافر و توجه به شان و منزلت و حقوق مسافران، دقت در امنيت و آرامش مسافر، رعايت نرخ قانوني کرايه متناسب با مسير از سوي اين رانندگان غالبا ناديده گرفته مي شود و به دليل عدم نظارت کافي و دقيق پليس راهنمايي و رانندگي و نيروي انتظامي آزادانه در سطح شهر تردد مي کنند.
    افزايش موج بيکاري در سال هاي اخير موجب شده که عده اي براي کسب درآمد روستا و شهر خود را رها کرده و با خريد خودرو که احتمالا از فروش زمين هاي کشاورزي به اين کار مبادرت کرده اند به تهران بيايند و مشکلات زيادي براي سيستم حمل و نقل شهري به وجود آورند.
    
    شغلي براي بيکار نبودن
    امروزه مسافرکشي با پلاک شهرستان مشکلات زيادي براي سيستم پيچيده حمل و نقل تهران به وجود آورده و اين مسافرکش ها با ايجاد دردسرهايي براي ناوگان حمل و نقل و همچنين براي مسافران به شکلي نامانوس وضعيت اقتصادي را نيز تحت تاثير قرار داده اند.
    مسافرکشي با ماشين شخصي شغلي است که بسياري از جوانان جوياي کار به آن روي آورده اند و وقتي علت انتخاب اين شغل را از آنان جويا مي شويم مي گويند مسافرکشي براي بيکار نبودن و لقمه حلال به دست آوردن است. اما اين لقمه حلال به چه قيمتي و تحت چه شرايطي به دست مي آيد؟!
    نزديکي هاي ميدان فاطمي يک پرايد سياه رنگ جلوي پايم توقف مي کند. به بهانه گفت وگو با راننده آن سوار پرايد مي شوم و از او مي پرسم چرا اين شغل را انتخاب کرده است؟
    «محمدرضا» چند ماهي است که سربازي اش را به پايان رسانده و به گفته خودش فعلا قصد ادامه تحصيل هم ندارد چرا که پدرش بازنشسته آموزش و پرورش است و مادرش نيز خانه دار است و با وجود دو خواهر و يک برادر درآمد زيادي براي ادامه تحصيل ندارند و ترجيح مي دهد که کمک حال خانواده اش باشد و به وضعيت اقتصادي خانواده کمک کند.
    وي مي گويد: «اوايل از اين کار خوشم نمي آمد و ترجيح مي دادم که به شغل هاي ديگري روي بياورم اما بعد از اينکه خدمت سربازي ام به اتمام رسيد و به سراغ بازار کار رفتم ديدم تنها شغلي که در اين شرايط مي توانم انتخاب کنم مسافرکشي است به همين دليل ماشين پدرم را گرفتم و شروع به کار کردم.»
    محمدرضا که با سرعت زياد رانندگي مي کند و پا را تقريبا از روي گاز برنمي دارد در پاسخ به اين سوال که چقدر امنيت مسافران براي شما ارزش دارد و با اين سرعت فکر نمي کني مسافران را به هراس و نگراني مي اندازي مي گويد: «خانم خيالتون راحت باشد نمي گذارم کوچک ترين خطري براي شما به وجود بيايد اما در اين خيابان هاي شلوغ و پرترافيک تهران اگر زماني خيابان خلوت شد ترجيح مي دهم گاز بدهم و زمان هايي که در ترافيک هستم را جبران کنم.»
    هرچند که توجيه او براي سرعت زياد را نپذيرفتم اما چون سوالات ديگري هم از او دارم ترجيح مي دهم من نيز از کنار پاسخ هاي او به سرعت بگذرم. براي همين از او سوال مي کنم چرا به تهران آمدي و در شهر خودت نماندي؟
    وي مي گويد: «همان طور که قبلا گفتم در شهر من کار نيست و اکثر دوستان من بيکارند به همين دليل به تهران آمدم تا با مسافرکشي درآمدي کسب کنم!»
    «معصومه طاهريانپور» کارشناس مسائل اجتماعي درباره روي آوردن جوانان به مشاغل کاذب مي گويد: «متاسفانه معضل بيکاري در کشور يکي از مهم ترين آفات اداره کشور است و در وضعيت اقتصادي کشور بسيار تاثيرگذار است چرا که بسياري از جوانان با استعداد و فرهيخته کشور به جاي کارهاي توليدي به شغل هاي موقت، فصلي و کاذب روي مي آورند که چندان تاثيري بر پيشرفت اقتصادي کشور ندارد.»
    وي اضافه مي کند: «در برخي از شهرها بحران بيکاري به 60 درصد هم رسيده و همين مسئله موجب شده که جوانان جوياي کار به سمت پايتخت يا شهرهاي بزرگ روانه شوند و به مشاغلي مانند دستفروشي يا مسافرکشي روي بياورند.»
    به گفته اين کارشناس، مطابق آمارهاي ارائه شده نرخ بيکاري جوانان تحصيلکرده از 35 درصد هم گذشته است و سه ميليون و 203 هزار نفر از جمعيت فعال کشور شغلي ندارند و متاسفانه هر ساله بر تعداد بيکاران افزوده مي شود.
    وي درباره علت بيکاري جوانان نيز مي گويد: «از آنجا که رشته هاي دانشگاهي ارتباطي با بازار کار ندارند و هر ساله تعداد زيادي فارغ التحصيل وارد جامعه مي شوند که شغل مناسب با رشته خود پيدا نمي کنند روز به روز تعداد بيکاران افزايش مي يابد، چرا که اين افراد تحصيلکرده ترجيح مي دهند بيکار بمانند تا به شغل هايي روي بياورند که متناسب با رشته تحصيلي شان نيست.»
    اين کارشناس اجتماعي همچنين مي گويد: «البته عده اي از جوانان هم هستند که ترجيح مي دهند به هر شغلي ازجمله مسافرکشي يا دستفروشي روي بياورند تا لقمه ناني دربياورند و محتاج کسي نباشند که اين مسئله تبعات زيادي دارد ازجمله اينکه صرف به دست آوردن درآمد به هر شکلي وبا هر هزينه اي مذموم و ناپسند است و بايد مشاغلي را انتخاب کرد که سلامت و امنيت جامعه را درپي داشته باشد و خطري براي شهروندان به وجود نياورد و از همه مهم تر اينکه سلامت رواني خود شخص تامين شود و از خدمت يا شغلي که انتخاب کرده رضايت داشته باشد. در چنين شرايطي است که استعدادها شکوفا مي شوند و باعث رشد و بالندگي کشور مي شوند.»
    
    جريمه کردن مسافرکش هاي شخصي
    ترافيک تهران روزبه روز قفل تر مي شود و ازدحام مسافرکش هاي شخصي در کنار تاکسي ها و اتومبيل هاي شخصي بيداد مي کند. اگر پشتوانه قانوني براي جريمه کردن مسافرکش هاي شخصي وجود نداشته باشد و سازمان هاي ذي ربط ازجمله سازمان تاکسيراني شهرداري تهران با همکاري پليس راهور و ساير دستگاه هاي متولي به اعمال قانون نسبت به اين خودروها نپردازد تهران عملا فلج خواهد شد.
    به گفته سردار محمدرضا مهماندار رئيس پليس راهور تهران بزرگ مالکان خودروهاي پلاک شهرستان اگر در تهران اقدام به مسافرکشي کنند ضمن اعمال قانون، خودروي آنان جريمه خواهد شد.
    وي توقف گسترده خودروهاي پلاک شهرستان در محلات مختلف شهر تهران به خصوص معابر و ميادين پرتردد را يکي از عوامل ايجاد گره هاي ترافيکي برشمرد و گفت، جابه جايي مسافر بااستفاده از اين خودروها غيرمجاز است و ماموران پليس راهور موظف به برخورد قانوني با رانندگان اين خودروها هستند.
    چندي پيش پليس راهور براي مسافرکش هاي شخصي در تهران جريمه 40هزار توماني درنظر گرفت که براي بار اول جريمه ريالي و براي بار دوم توقيف خودرو به مدت سه روز درنظر گرفته شد اما به رغم اين جرايم و اعمال قانون باز هم شاهد تردد مسافرکش هاي شخصي آن هم به تعداد فراوان در سطح شهر تهران هستيم.
    يک راننده تاکسي که در مسيرهاي مختلف کار مي کند در اين باره مي گويد: «مسافرکش هاي شخصي امنيت شغلي رانندگان تاکسي را ازبين برده اند و کار و کاسبي ما را حسابي کساد کرده اند.»
    وي اضافه کرد: «وقتي در خيابان مسافري مي بينيم که مي خواهيم او را سوار کنيم متوجه مي شويم که جلوتر از ما چندتا مسافرکش شخصي با پلاک شخصي مسافر را سوار مي کنند و ما مجبور مي شويم خالي مسير زيادي را طي کنيم و مسافري پيدا نکنيم!»
    اين راننده تاکسي همچنين مي گويد: «اين مسافرکش ها نه عوارضي به شهرداري و تاکسيراني پرداخت مي کنند و به عناوين مختلف طرح ترافيک را دور زده و در مناطق مختلف اقدام به جابه جا کردن مسافران مي کنند به همين دليل درآمدشان از ما بيشتر شده وهمين مسئله موجب شده که همديگر را تشويق نمايند و از شهرها به سمت تهران روانه شوند.»
    وي به مسئله امنيت مسافران هم اشاره مي کند و مي گويد: «متاسفانه برخي از مواقع خبرهاي ناخوشايندي از رفتارهاي خطرناک برخي از سارقين درپوشش مسافرکش هاي شخصي با مسافران به گوش مي رسد که بسيار ناراحت کننده است. مثلا سرقت اموال مسافران، تلاش براي ربودن دختران و زنان و ... اما باز هم مي بينيم که مسافران سوار اين مسافرکش هاي شهرستاني مي شوند و نسبت به اين مسائل اهميت نمي دهند!»
    
    زنگ خطر براي مسئولان
    طي چند سال گذشته حضور خودروهاي پلاک شهرستاني در پايتخت بر سيستم حمل ونقل و فعاليت تاکسي هاي تهران اثرات مخرب زيادي داشته است و اين موضوع بايد زنگ خطري براي مسئولان باشد.
    برخي از سارقان در پوشش مسافرکش هاي شخصي با توجه به عدم آشنايي مسافران به محيط اطراف با پيش کشيدن مسئله شلوغي خيابان ها و انتخاب يک راه ميان بر و خلوت مسافران را به مناطق خلوت مي کشانند و به زور و تهديد وسايل آنها را به سرقت مي برند.
    گروهي ديگر از سارقان در پوشش مسافر با تعارف برخي مواد خوراکي خواب آور به مسافران آنها را بيهوش کرده و اقدام به سرقت اموال آنان مي کنند.
    هرچند اين زورگيري يا سرقت و اعمال خلافکارانه را به همه رانندگان مسافرکش هاي شخصي نمي توان عموميت داد و همه آنها را به يک چشم نگاه کرد اما برخي از مجرمان و سارقان براي رسيدن به اهداف شوم خود از پوشش مسافرکش استفاده مي کنند و بدين ترتيب امنيت جامعه را خدشه دار مي نمايند.
    معصومه طاهريانپور کارشناس مسائل اجتماعي دراين باره مي گويد: «مردم بايد از سوار شدن به خودروهاي شخصي عبوري جدا خودداري نمايند تا امنيت جامعه آسيب نبيند و زمينه براي گسترش جرم و جنايت فراهم نشود.»
    وي اضافه مي کند: «همين چند وقت پيش خبري در رسانه ها پخش شد مبني بر اينکه يک فرد معتاد و خلافکار يک خودروي شخصي را سرقت مي کند و درقالب مسافرکش تعدادي از دختران و زنان را مورد آزار و اذيت قرار مي دهد.
    اين فرد که سابقه چند بار زندان شدن را نيز دارد دستگير مي شود و به جرايم خود اعتراف مي کند اما تکليف آسيب هاي جدي که به امنيت جامعه وارد کرده است چه مي شود؟»
     به گفته اين کارشناس، اگر کنترل ونظارت جدي و قاطعي بر مسئله مسافرکشي با خودروهاي شخصي يا پلاک شهرستاني ازسوي مقامات و مسئولان ذي ربط صورت گيرد در جامعه شاهد چنين حوادث اسفناکي نخواهيم بود.
    به هرحال آنهايي که از اين راه به کسب درآمد مي پردازند و به قول خود لقمه نان حلالي براي خانواده هايشان به دست مي آورند بدون کوچکترين قانون و نظارتي در رقابت با راننده هاي تاکسي برنده اند و آنهايي هم که به دنبال نيات شيطاني هستند هم آزادانه به فعاليت هاي خود مشغول هستند.
    مسئولان فقط به مردم مي گويند سوار خودروهاي شخصي نشويد اما واقعا چاره کار همين است؟! اين مسئله يعني توپ را به زمين مردم انداختن و اين درحالي است که زنگ هاي خطر براي مسئولين بايد به صدا درآيد و آنها به فکر راهکار و چاره اساسي براي معضل مسافرکشي در تهران باشند.
    لازم به ذکر است در بخش نخست اين گزارش گفت و گويي داشتيم با آقاي مازيار حسيني که سمت کنوني ايشان معاون سابق حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران صحيح مي باشد.
    
    كلانشهرها در چنبره مسافركش هاي پلاك شهرستان! / نگاهي به معضلات مسافركش هاي شخصي در كلانشهرها - بخش پاياني
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 5 (گزارش روز)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "فريده شريفي"

  توكل و توسل ريسمان رهايي از مشكلات
فريده شريفي، كيهان 23/7/97
مشاهده متن    
  سيد حسن نصرالله از نگاه رسانه ها، سياستمداران و صهيونيست ها / شخصيت شناسي سيد مقاومت
فريده شريفي، كيهان 5/7/97
مشاهده متن    
  ياري ستمديدگان درس بزرگ مكتب حسيني (ع) / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر - بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 25/6/97
مشاهده متن    
  حمايت از مظلومان آرمان بلند انقلاب اسلامي / جنايت عليه مسلمانان در سايه سكوت مجامع حقوق بشر- بخش نخست
فريده شريفي، كيهان 24/6/97
مشاهده متن    
  كارآفريني ناجي چرخ اقتصادي / بسترهاي خلاقيت و كارآفريني در كشور- بخش پاياني
فريده شريفي، كيهان 18/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سم شناسي و مسموميت هاي ايران
شماره 5 (پياپي 1205)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است