|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: رييس جمهور به كرمانشاه مي رود
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 2 (سياست) > متن
 
      


گزارش 
رييس جمهور به كرمانشاه مي رود
هيات دولت امروز را عزاي عمومي اعلام كرد


همه دستگاه ها و نهادها دست به دست هم داده تا به وضعيت آسيب ديدگان زلزله يكشنبه شب رسيدگي كنند. در راس آنها دولت. نيروهاي مسلح، مجلس و شهرداري تهران نيز به كمك آمده اند. احزاب و چهره هاي سياسي نيز با پيام هايي تسليت و ابراز همدردي همراهي خود با مردم غرب كشور را نشان داده اند. هميشه همين طور بوده و در مواقع بحراني شاهد وحدت و تلاش يكپارچه مسوولان و مردم براي ساماندهي امور هستيم. مقامات مسوول در بخش هاي مختلف اين بار نيز همين رويه را در پيش گرفتند. اول از همه حسن روحاني، رييس جمهور كه قرار است امروز راهي كرمانشاه شده تا از نزديك وضعيت را ببيند. همچنين شب گذشته هيات دولت با صدور بيانيه اي ضمن تسليت حادثه تلخ و اندوهبار زلزله غرب كشور و ابراز همدردي با خانواده قربانيان و آرزوي سلامتي براي مجروحان اين حادثه، امروز (سه شنبه بيست و سوم آبان) را در سراسر كشور عزاي عمومي اعلام كرد.
     رييس جمهوري ديروز در پيامي با ابراز همدردي با همه آسيب ديدگان و داغديدگان حادثه زلزله در استان هاي غربي كشور به ويژه در استان قهرمان پرور كرمانشاه، تصريح كرد كه «دولت با تمام امكانات خود و به صحنه آوردن توانايي همه دستگاه ها در سطح ملي و محلي در كنار آسيب ديدگان خواهد بود.» روحاني صبح اول وقت ديروز با وزراي مسوول و دستگاه هاي امدادرساني جلسه گذاشت و وزراي بهداشت و كشور را به منطقه فرستاد. روحاني در گام بعد اسحاق جهانگيري، معاون اول خود را مامور كرد تا به موضوع رسيدگي كرده و تمام امكانات كشور را براي نجات هموطنان گرفتار زير آوارها و همچنين رسيدگي كامل به مصدومين حادثه بسيج كند. او همچنين طي يك تماس تلفني با «هوشنگ بازوند» استاندار كرمانشاه در جريان تازه ترين گزارش وضعيت امدادرساني و رسيدگي به زلزله زدگان اين استان قرار گرفت و دستورات لازم را صادر كرد. اسحاق جهانگيري بعد از آنكه از سوي رييس جمهور ماموريت ويژه گرفت دست به كار شده و در تماس هاي تلفني جداگانه با استانداران كرمانشاه، كردستان و ايلام ضمن اطلاع از آخرين ميزان خسارات، بر ضرورت بسيج تمام امكانات استان براي رسيدگي فوري به آسيب ديدگان و جبران خسارات تاكيد كرد. وي همچنين در ابتداي جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي از بسيج همه دستگاه ها و امكانات كشور براي كمك به آسيب ديدگان اين حادثه بسيار تلخ خبر داد. سيد حسن قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت كه از چهارسال گذشته هميشه نخستين نفر به محل حوادث و رويدادها رسيده است، اين بار نيز راهي شد. البته به اتفاق عبدالرضا رحماني فضلي، وزير كشور كه در ساعات اوليه وقوع زلزله تلفني به رييس جمهور گزارش داده و مامور شده بود تا به محل حادثه برود. هر دو وزير بعد از دستور رييس جمهور با همراهي رييس جمعيت هلال احمر و تيمي از نهاد رياست جمهوري عازم استان كرمانشاه شدند.
    
     همراهي ارتش و سپاه
     نيروهاي مسلح در مواجه با زلزله غرب كشور نقش پررنگي ايفا كرده و بعد از چند هفته صحبت از همراهي و همدلي به صورت عملي همكاري خود را به نمايش گذاشتند. سرلشكر باقري، رييس ستاد كل نيروهاي مسلح در پيامي به سازمان هاي نيروهاي مسلح دستور داد كه همه امكانات خود را براي كمك به حادثه ديدگان زلزله بسيج كنند. سردار رمضان شريف، سخنگوي سپاه پاسداران نيز با تاكيد بر اينكه «با دستگاه هاي ديگر براي امدادرساني به زلزله زدگان در هماهنگي كامل هستيم» خاطرنشان كرد: «براساس دستورالعمل قبل در موارد حوادث طبيعي فرماندهان سپاه استاني و قرارگاه استاني به محض بروز حادثه خودشان براي امدادرساني ورود مي كنند.» سرلشكر موسوي، فرمانده كل ارتش نيز براي بررسي وضعيت كمك رساني به كرمانشاه رفت و گفت: «تمامي امكانات نيروهاي ارتش در خدمت مردم عزيز در مناطق زلزله زده خواهد بود و آماده تامين هرگونه نيازمندي ستاد بحران خواهيم بود.»
    
     اعزام كميسيون هاي مجلس
     وزرا يا فرماندهان نظامي تنها كساني نيستند كه به مناطق زلزله زده اعزام شده اند. در واقع مجلس شوراي اسلامي نيز به كمك دولت آمد و با اعزام اعضاي چند كميسيون درصدد كمك برآمد. علي لاريجاني، رييس مجلس ديروز ضمن درخواست از وزارتخانه هاي كشور، بهداشت و سازمان هلال احمر براي امداد رساني هرچه سريع تر به استان هاي ايلام و كرمانشاه كميسيون هاي عمران، شوراها و امور داخلي مجلس را مامور اعزام گروهي به مناطق زلزله زده براي امدادرساني هر چه سريع تر و برآورد خسارت ها كرد. آن طور كه مسعود پزشكيان، نايب رييس مجلس ديروز در صحن علني گفت، علاوه بر دو كميسيون مذكور كميسيون هاي بهداشت و اجتماعي نيز تيم هايي را جهت بررسي وضعيت سلامت جسمي و رواني زلزله زدگان به منطقه اعزام خواهند كرد. برخي از مجلسي ها نيز با صدور پيام هاي تسليت همراهي خود با مردم حادثه ديده را نشان دادند. محمد رضا عارف، عضو فراكسيون اميد با صدور پيامي گفت: «مطمئنا مسوولان امدادي و درماني و نيروهاي نظامي و انتظامي با كمك مردم خوب و نوع دوست كشورمان همچون گذشته نهايت مساعي خود را در كمك به هموطنان آسيب ديده مبذول داشته و يار و مددرسان آنها خواهند بود. با توجه به احتمال وقوع بلاياي طبيعي در آينده، اميدوارم با توسعه زيرساخت ها، مقاوم سازي ساختمان ها توسط مردم و مسوولان و تجهيز امكانات، شاهد كاهش خسارات و تلفات جاني باشيم.» مجمع نمايندگان استان كرمانشاه در پي وقوع زلزله در مناطق مختلف اين استان ضمن صدور بيانيه اي از دولت و مردم درخواست كرد كه با سرعت بيشتر به آسيب ديدگان كمك كرده و آنها را ياري رسانند.
    
     همراهي شهرداري تهران
     علاوه بر مجلس شوراي اسلامي، شهرداري تهران نيز به كمك آمد و يك اكيپ براي امداد، كمك رساني و اهداي موادغذايي و بهداشتي به مناطق زلزله زده اعزام كرد. محمدعلي نجفي در حاشيه بازديد از ستاد مديريت بحران شهر تهران ضمن اظهار تاسف نسبت به زلزله يكشنبه شب گفت: شهرداري تهران در كنار برنامه هاي وزارت كشور براي مديريت حادثه زلزله به صورت آماده باش درآمده و من طي تماس هايي با استاندار كرمانشاه و شهرداران شهرهاي صدمه ديده در جريان آخرين نيازها و اقدامات قرار گرفتم.
    
     تاكيد آملي لاريجاني بر تسريع در رسيدگي
     رييس قوه قضاييه يكي ديگر از مسوولان كشور است كه با تاكيد بر ضرورت تسريع در رسيدگي به آسيب ديدگان از دستگاه هاي زير مجموعه قوه قضاييه خواست به كمك آيند. او با بيان اينكه امدادرساني و رسيدگي به مجروحان با توجه به برودت هواي مناطق غربي كشور، همت و تلاش همه دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي خدمت رسان را مي طلبد، تصريح كرد: در تماس تلفني با روساي كل دادگستري استان هاي غربي، گزارشي از وضعيت مناطق زلزله زده دريافت شد و در حال حاضر مسوولان قضايي استان هاي درگير زلزله براي پيگيري مسائل و حل مشكلات موجود در منطقه حضور دارند. محمد جعفر منتظري، دادستان كل كشور نيز با صدور پيامي ضمن اعلام تسليت به خانواده هاي قربانيان زلزله غرب كشور و مردم كشورمان، دادستان هاي عمومي و انقلاب مراكز استان هاي زلزله زده را به پيگيري جدي حل و فصل مشكلات و نظارت بر روند خدمت رساني و امداد رساني به مردم مناطق زلزله زده مكلف كرد.
    
     واكنش اينستاگرامي ولايتي و سيد حسن خميني
     علي اكبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل از ديگر سياسيوني است كه ديروز بر ضرورت همراهي همه دستگاه ها و كمك رساني هرچه سريع تر تاكيد كرد. او در صفحه اينستاگرام خود ضمن ابراز همدردي و تسليت به ملت بزرگ ايران، نوشت: «بي ترديد تمامي دست اندركاران در بخش هاي مختلف امداد، نجات، نظامي، انتظامي و... با به كارگيري تمام توان خود بايد به ياري آسيب ديدگان، مصدومان و همچنين نجات زير آوار ماندگان بشتابند و اميداريم همه آناني كه در حادثه گرفتار شده اند در صحت و سلامت قرار گيرند.» حجت الاسلام سيدحسن خميني نيز اينستاگرام را براي انتشار پيام خود انتخاب كرد و نوشت: «حادثه زلزله در مناطق مختلف كشور كه منجر به درگذشت تعدادي از هموطنان مان شد، تلخ و جانگداز است. خدا به همه آسيب ديدگان صبر و مرحمت عطا فرمايد و مصيبت آنها را به لطف و كرامت خويش جبران نمايد.»
    
     از همراهي مولوي عبدالحميد تا تذكر احمد خاتمي
     مولوي عبدالحميد، امام جمعه اهل سنت زاهدان از ديگر چهره هاي شاخصي است كه به زلزله غرب كشور واكنش نشان داد و از مسوولان خواست كه به ياري آسيب ديدگان بشتابند. وي تاكيد كرد: ما نيز براي هر نوع امدادرساني به آسيب ديدگان آمادگي داريم. گفتني است احزاب سياسي نيز با صدور پيام ها و بيانيه ها ابراز همدري كرده و از آمادگي خود براي ياري رساني گفتند. حزب موتلفه، كارگزاران، نداي ايرانيان و اتحاد ملت از اين جمله اند. آيت الله احمد جنتي، رييس مجلس خبرگان و آيت الله احمد خاتمي نيز پيام هايي صادر كردند. آيت الله خاتمي در همين پيام توصيه اي نيز به تحليلگران داشت و گفت: « نكته اي را كه با توجه به تجربه زلزله بم تذكر مي دهم اين است كه تحليلگران مراقب تحليل خود باشند: مبادا سبب افزايش رنج داغديدگان باشند، همانند آنكه، چون گناه كرديد زلزله شد.»
    گزارش: رييس جمهور به كرمانشاه مي رود / هيات دولت امروز را عزاي عمومي اعلام كرد
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 2 (سياست)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه پژوهش ادبيات معاصر جهان
متن مطالب شماره 1 (پياپي 2301)، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است