|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: راهكارهاي جهاني ضد لرزه براي آثار تاريخي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4271
دوشنبه سي ام بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


راهكارهاي جهاني ضد لرزه براي آثار تاريخي
كشورهاي ديگر چگونه آثار تاريخي خود را در برابر زلزله حفظ مي كنند؟

نويسنده: امير شاملويي


    دنياي اقتصاد : روز يکشنبه زمين لرزه اي به قدرت ۳/ ۷ ريشتر که مرکز آن در نزديکي مرز ايران و عراق بود، موجب به لرزه درآمدن استان هاي غربي کشور شد و آسيب هايي نيز به بناهاي تاريخي کشور وارد کرد. در جريان اين زمين لرزه قدرتمند کاروانسراي شاه عباسي، عمارت خسرو و چهارقاپي در شهرستان قصر شيرين، قلعه يزدگرد در شهرستان دالاهو و زيج منيژه در سرپل ذهاب، جزو آثاري بودند که آسيب ديدند. اين رويداد غيرمترقبه اين نکته را يادآور مي شود که بناهاي تاريخي کشور تا چه اندازه در برابر بلاياي طبيعي همچون زلزله دوام دارند و در صورت بروز چنين حوادثي تا چه ميزان آسيب خواهند ديد. کشورهاي مستعد زلزله که داراي بناهاي تاريخي زيادي هستند، اغلب تدابير ويژه اي براي محافظت از بناهاي خود در برابر اين حوادث اتخاذ مي کنند. کشورهايي نظير ژاپن و ايتاليا از جمله اين کشورها هستند که با داشتن تاريخي کهن و بناهاي تاريخي فراوان، براي مقابله با زلزله و تخريب آثار باستاني خود شيوه هاي مختلفي به کار گرفته اند.
    
    تجربه سرزمين لرزه ها
    حفظ بناهاي تاريخي در ژاپن که سرزميني مستعد زلزله است، کاري دشوار و چالش برانگيز محسوب مي شود. با اين همه، براي کمک کردن به اينکه ارزش اقتصادي و فرهنگي بناهاي تاريخي در اين کشور حفظ شود، پيمانکاران عمومي در اين کشور فناوري هايي را توسعه داده اند که هدف از آنها تقويت مجدد ساختارها، بدون آن باشد که تغييري در ظاهر بناها صورت گيرد. براي مثال، از جمله عمارت هايي که مورد تقويت قرار گرفته، ساختمان اصلي موزه ملي هنرهاي غربي در پارک اوئنو در توکيو است که مدتي است به فهرست ميراث تاريخي يونسکو اضافه شده است. ظاهر اين موزه از زمان تکميل آن در سال ۱۹۵۹ تغيير زيادي نکرده؛ گرچه توانايي آن براي مقابله و دوام آوردن در برابر زمين لرزه ها از آن زمان به بعد تقويت شده است. شرکت شيميزو، پيمانکاري که اين موزه را ساخت، يک بازسازي مجدد براي پيشگيري از آسيب ديدن بر اثر زمين لرزه ها در سال ۱۹۹۸ انجام داد.
    اما افزايش مقاومت در برابر زمين لرزه ها براي ساختمان هاي موجود، بدون آنکه بر ظاهر آنها تاثير بگذارد، مشکلاتي دارد؛ به ويژه اگر بناهاي مذکور تاريخي نيز باشند. براي غلبه بر اين مشکل، اين شرکت يک رويکرد جديد در نظر گرفته است. شرکت شيميزو از روش سنتي ژاپني براي بازسازي ساختمان ها استفاده کرده که با عنوان «هيکيا» شناخته مي شود و آن را با فناوري آمريکايي «جداسازي شالوده» براي لرزه ها همراه کرده است. در اين روش، يک ابرسازه از زيربنايي که روي يک زمين در حال لرزش قرار گرفته، به طور اساسي جدا مي شود تا يک ساختمان يا سازه غيرساختماني را در برابر زمين لرزه حفظ کند. در ابتدا اين شرکت زمين اطراف بنياد موزه را حفر کرد. سپس اين ساختمان با ايجاد برخي لوله هاي فولادي محکم شد؛ آن هم در زماني که خاک از زير شالوده آن کنار زده مي شد. سپس پيمانکار، دستگاه هاي مربوط به لرزه نگاري را در فضايي بين شالوده و زمين قرار داد و در نهايت ستون هايي که در ابتداي کار کشيده شده بودند، برداشته شدند.
    ظاهر اين ساختمان نيز با تغييري مواجه نشد زيرا اين کار يک و نيم سال به طول انجاميد و روي زيرساختارهاي آن انجام گرفت. اين روش در بيش از ۱۰۰ پروژه ديگر نيز از سوي ساير پيمانکاران مورد استفاده قرار گرفته است؛ از جمله شرکت تودا که از آن براي بازسازي ساختمان دولتي آيچي در ناگويا و شرکت کاجيما از آن براي بازسازي ايستگاه تاريخي توکيو در پايتخت ژاپن بهره گرفتند. يک رويکرد ديگر نيز از سوي ژاپني ها براي مقاوم سازي بناهاي تاريخي در برابر زلزله مورد استفاده قرار مي گيرد. اين رويکرد در بازسازي تالار اصلي معبد چوسونجي در هيرايزومي استفاده شده است. با استفاده از روش «ديوار چوبي عظيم» پيمانکار آن، شرکت اوباياشي اين بنا را پس از اينکه در سال ۲۰۱۱ هيرايزومي به فهرست ميراث تاريخي جهاني اضافه شد، در برابر لرزه ها تقويت کرد. ديوارها شامل قطعاتي هستند که با استفاده از زبانه هايي به هم متصل شده اند.
     شرکت اوباياشي راهي براي بهبود مقاومت در برابر زمين لرزه ها پيشنهاد کرد. به جاي استفاده از ميخ پرچ هاي معمولي که استوانه اي شکل و با قطر ۱۰ ميلي متر هستند، از زبانه ها و ميخ هاي چوبي مستطيل شکل بلند که بيش از نيمي از ضخامت قطعات را داشتند، استفاده کردند. اين کار قدرت تمام ديوار را افزايش داد. در نتيجه اين اقدامات استحکام و مقاومت ديواره ها ۱۰ برابر بيشتر شده است. از آنجايي که اصلاحات در ديوارها و ستون ها انجام شده، هيچ تغييري در ظاهر ايجاد نشده است. يک چالش ديگر براي معابد و مقبره هاي قديمي اين کشور آن است که آنها اغلب فضاهايي در ديواره هايشان دارند که بر عملکرد لرزه ها موثر است. اوباياشي در حال توسعه «دستگاه کنترل لرزه» است که بتواند در چنين ساختمان هايي نيز مورد استفاده قرار بگيرد. شرکت پيمانکاري «هازاما آندو» نيز درگير توسعه فناوري هايي براي بازسازي و آزمايش چنين مواردي بوده است. اين شرکت مسوول بازسازي قلعه شيروايشي و قلعه ازو است. در قلعه شيروايشي، ديوارهاي خاکي با زلزله مخربي که در سال ۲۰۱۱ در اين کشور رخ داد، آسيب ديدند.
    شرکت هازاما آندو از يک فناوري کمک گرفت تا مقاومت اين بنا را با تزريق خاک جديد به ديوارهاي خاکي احيا کند. اين شرکت در سال هاي بعد نيز دست به آزمايش هايي براي بررسي ميزان مقاومت اين بنا زد و دريافت که لرزش هاي اين قلعه چوبي سريع تر از ساختمان هايي که با سيمان و سازه هاي فولادي تقويت شده بودند، کاهش مي يافت. در سال هاي ۲۰۱۱، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵ نيز اين آزمايش ها توسط شرکت انجام شد. ساختمان هاي تاريخي نه تنها اهميت فرهنگي دارند بلکه همچنين داراي ارزش اقتصادي نيز هستند و توريست ها را جلب مي کنند. براي مثال، آسيب ديدن قلعه کوماموتو در جنوب غربي ژاپن، موجب شد اثرات بدي براي صنعت توريسم محلي به همراه داشته باشد و اين مساله حاکي از اهميت استفاده از پيمانکاراني براي استفاده از فناوري در راستاي کمک به تقويت و حفظ سازه هاي تاريخي است.
    
    چاره ايتاليايي
    ايتاليا نيز از جمله کشورهايي است که به دليل داشتن تاريخي کهن، با مشکلاتي از قبيل مقاوم سازي بناها و به خصوص آثار باستاني در صورت بروز پديده هايي همچون زمين لرزه مواجه است. اين کشور در اين راستا دست به استفاده از روش «جداسازي شالوده» زده است. در مدت سال هاي ۱۹۸۳ تا ۱۹۹۳، اين روش به طور گسترده اي در ايتاليا براي حفاظت از پل هاي زيادي مورد استفاده قرار گرفت. مزاياي اين روش براي بهبود معماري هاي تاريخي و مقاوم تر کردن آنها در برابر زمين لرزه نيز مورد استفاده قرار گرفت. با اين حال، در ابتدا استفاده از اين روش کمي مورد شک مقامات قرار داشت.
    پس از آسيب هايي که در زمين لرزه هاي سال هاي ۱۹۹۸ و ۱۹۹۹ در اين کشور رخ داد و بناهاي تاريخي نيز صدماتي ديدند، مشوق هايي در راستاي چنين اموري در دستور کار قرار گرفت و تحقيقات جديدي در اين جهت انجام شد. از جمله مهم ترين اقداماتي که صورت گرفت، پروژه «پارناسو» بود که توسط دپارتمان معماري و محيط زيست و در هماهنگي با دپارتمان تحقيقات علمي هدايت مي شد. با افزايش علاقه به استفاده از روش هايي همچون جداسازي شالوده، تکنيک هايي نوآورانه براي حفاظت از ساختمان هاي تاريخي و يادبودها در برابر زمين لرزه ها به صورت روزافزون مطرح شد. نتايج نشان مي داد که براي ساختمان هاي تاريخي، اين روش بسيار موثر بوده است. همه اينها در حالي است که تاکنون در ايران اقداماتي براي مقاوم سازي بناهاي تاريخي صورت نگرفته است و در عين حال، ايران تقريبا هر ۱۰ سال يک بار زلزله اي هولناک را تجربه مي کند. به نظر مي رسد استفاده از تجارب خارجي مي تواند به حفظ آثار تاريخي کشور، دست کم آثار شاخص، کمک کند و بناهايي که قرن هاست پابرجا مانده اند را همچنان سرپا نگه دارد.
    
    راهكارهاي جهاني ضد لرزه براي آثار تاريخي / كشورهاي ديگر چگونه آثار تاريخي خود را در برابر زلزله حفظ مي كنند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از "امير شاملويي"

  سفر بيش از 5/ 3 ميليون ايراني به 4 كشور همسايه / «دنياي اقتصاد» سفر هاي خروجي ايراني ها را در سال ۲۰۱۷ بررسي مي كند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 29/11/96
مشاهده متن    
  ۵ كليد جذب گردشگر از سرزمين تزارها / آمار رسمي توريسم روسيه حاكي از تراز منفي گردشگري ايران با اين كشور است
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 8/11/96
مشاهده متن    
  ايران در صدر توريسم تركيه / بيش از ۳/ ۲ ميليون ايراني در ۱۱ماه به همسايه شمال غربي سفر كردند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 17/10/96
مشاهده متن    
  ۳ بازار جذاب گردشگري ۲۰۱۸ تحليلگران جهاني پيش بيني كردند
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 12/10/96
مشاهده متن    
  خروج ايران از مقاصد برتر گردشگري حلال / بررسي «گزارش وضعيت اقتصاد اسلامي جهان» نشان مي دهد
امير شاملويي، دنياي اقتصاد 4/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه روزنامك
متن مطالب شماره 44، آذر 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است