|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: هتل ها چگونه «هتل» شدند؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4335
چهارشنبه دوم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت هتلداري 
هتل ها چگونه «هتل» شدند؟
نگاهي به تاريخچه ايجاد صنعت هتلداري

نويسنده: مسعود غلامي*

هتلداري تاريخچه هتل ها به طور مستقيم با تمدن ها ارتباط دارد. مطالعه تاريخ نشان مي دهد يونانيان براي استفاده از آبگرم ها و استراحت ميهمانان پيرامون آنها مکان هايي را ايجاد کردند. بعدها، رومي ها خانه هاي خويش را براي تامين محل اقامت مسافران اختصاص دادند. در عين حال، مي توان گفت ايراني ها در ايجاد اين صنعت نقش تاثيرگذاري داشته اند. ايجاد کاروانسراها و بناهاي اقامتي در مسير جاده ابريشم و جاده هاي ديگر نشان از توجه به اين امر داشته است. در قرون وسطي، صومعه ها و صخره ها اولين اماکني بودند که به طور مرتب به مسافران پناه مي دادند.
    
    مقدمه چيني براي يک صنعت
    تا اواسط دهه ۱۷۰۰، اصطلاح «هتل» براي اقامت در اروپا استفاده مي شد. اولين آژانس مسافرتي شناخته شده که توسط توماس کوک در انگلستان در اواسط دهه ۱۸۰۰ ميلادي افتتاح شد، فقط يک بسته شامل بليت هاي راه آهن و يک کتاب تور ارائه مي داد. انقلاب صنعتي که در دهه ۱۷۶۰ آغاز شد، به شروع ساخت هتل ها در همه جا کمک کرد. در ابتدا نيويورک و سپس در کپنهاگ، هتل ها در مراکز شهر تاسيس شدند. در ابتداي دهه ۱۸۰۰، هتل سلطنتي در لندن ساخته شد. استراحتگاه هاي تعطيلات در فرانسه و ايتاليا شروع به کار کردند. در ژاپن نيز مهمانخانه ها رشد کردند. در هند، خانه هاي ييلاقي، محل هاي اقامت قابل اطمينان براي مسافران را فراهم کردند. تري مونت در بوستون اولين هتل لوکس در مرکز شهر بود که داراي امکاناتي چون توالت اختصاصي، قفل درب اتاق و منوي غذا بود.
    در سال ۱۸۲۲، در ونيز يک کاخ قديمي به هتل تبديل و در طول اين دوره، هتل جديدي در قاهره تاسيس شد. در نيويورک هم هتل نيويورک اولين هتلي بود که به حمام خصوصي مجهز شد. در سال ۱۸۴۱ در مونيخ يک هتل آغاز به کار کرد. در سال ۱۸۶۲ ميلادي هتل بزرگ پاريس با حضور امپراتور افتتاح شد. در نقاشي و دکوراسيون اين هتل از استادان بنام جهان استفاده و اولين آسانسور هيدروليکي در اين هتل نصب شد. در سال ۱۸۸۰، هتل ساگامور در ايالت نيويورک اولين هتلي بود که نسبت به تامين برق در تمام اتاق هايش اقدام کرد. اولين مدرسه براي هتلداران در لوزان سوئيس در سال ۱۸۹۰ تاسيس شد و براي اولين بار يک هتل در شهر نيويورک در اتاق هاي خود امکان تماس با تلفن را فراهم کرد. در ايران نيز در اواخر دوره قاجاريه بود که اولين هتل با نام گراندهتل در زميني به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع شروع به کار کرد. اين هتل ۲۵ اتاق لوکس، يک سالن نمايش بزرگ ۶۰۰ نفره و رستوراني به سبک اروپايي داشت.
    
    آغاز دوره جديد
    قرن بيستم آغاز دوراني بود که هتل هاي جديد و معتبر با سرعت شروع به کار کردند. پس ازآن، به دليل وجود طلاي سياه در کشورهاي خاورميانه بود که تجار سراسر دنيا جذب و همين باعث توسعه هتلداري در شهرهايي همچون دبي، ابوظبي، رياض، جده و... شد. در اين دوره هتلداري زنجيره اي اعلام موجوديت کرد. از سال ۱۹۸۰ ميلادي دور جديدي در هتلداري آغاز و بازاريابي خلاق و نوآور شروع شد و هتل ها به طور فزاينده اي رشد کردند. اين حرکت باعث ساخت هتل ها در نزديکي فرودگاه ها، ساخت هتل هايي براي اجلاس، هتل هاي بيمارستاني، هتل هاي تفريحي، هتلداري روستايي و ... شد. اولين سيستم هاي مديريت نوين هتلداري در بازار هتلداري ظاهر شدند و اولين سيستم مديريت هتلداري آغاز به کار کرد. صنعت هتل رقابتي شده و بازار هدف هتلداران به سمت مسافران تفريحي و بازنشسته رفت. بازارهاي در حال ظهوري چون چين، کره جنوبي، تايلند و ژاپن شناخته شده و هتلداري زنجيره اي در اين بازارها شروع به فعاليت کردند.
    اما در اوايل دهه ۱۹۹۰، رکود اقتصادي در هتل ها به وجود آمد که از عمده دلايل آن بحران به وجود آمده در خليج فارس بود؛ موضوعي که هتل ها را مجبور کرد تا خلاقيت بيشتري درراه هاي جذب ميهمانان به کار گيرند. براي اولين بار، محيط زيست و حفاظت از انرژي نقش مهمي در فعاليت هاي بازاريابي هتلداري به عهده گرفت. سيستم هاي رزرو بيشتر موردتوجه قرار گرفتند و هتلداران ابعاد جديدي در ايجاد وفاداري مشتري و تشکيل پايگاه داده ارائه کردند. در سال ۱۹۹۵، اولين سيستم مديريت اتاق هتل در سطح اروپا راه اندازي شد.
    هتل هاي زنجيره اي در هم ادغام و متحد شدند. مثلا هاليدي، اينترکنتيننتال و کراون پلازا باهم ادغام شدند تا در شش قاره هتل داشته باشند؛ يا هتل ماريوت نسبت به جذب رزيدانس و رامادا اينترنشنال اقدام و هتل مليا يک خط جديد از بوتيک هتل ها را باز کرد؛ همچنين مجموعه آکور چند قرارداد همکاري با شرکت ها و هتل هاي شرق و خاورميانه و ... امضا کرد. در اروپا، شرکت هاي هتلداري تصميم به بازسازي کاخ هاي ويران شده اوايل قرن در کشورهاي شرقي شامل روسيه، کرواسي و اسلواکي گرفتند. امروزه معماران، مهندسان، طراحان و مديران در طراحي هتل تمامي سليقه هاي ميهمانان را به خوبي در نظر گرفته و روند جديدي را براي تعريف معيارهاي بهتر و ارائه استانداردهاي مدرن براي بهبود کيفيت زندگي ارائه مي کنند.
    اکنون اين صنعت بسيار پيشرفت کرده است. هتل هاي زنجيره اي افزايش يافته اند. برندهاي معروفي در صنعت هتلداري مانند حيات، هيلتون، ماريوت، استاروود، ريتز و...، به وجود آمده و خوب عمل مي کنند. با توجه به علاقه روزافزون مردم به سفر و گردشگري، آينده اين صنعت بسيار روشن به نظر مي رسد. در واقع، صنعت ميهمان نوازي نيروي متحدکننده اي بود که دنيا را به يک روستاي جهاني شبيه ساخت و باعث شد فرهنگ هاي مختلف بيشتر با همديگر متحد شوند.
    
    *دانشجوي دکتراي تخصصي مديريت بازاريابي مديريت هتلداري : هتل ها چگونه «هتل» شدند؟ / نگاهي به تاريخچه ايجاد صنعت هتلداري
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بارآثار ديگري از "مسعود غلامي"

  نكته براي سرمايه گذاري تكنولوژي در هتل ها
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 1/3/97
مشاهده متن    
  سالِ تغييرات بزرگ هتلداري / اين غول ديگر نمي خوابد!
مسعود غلامي*، دنياي اقتصاد 25/2/97
مشاهده متن    
  تجربه هاي استفاده از ارز ديجيتال در گردشگري / وقتي حساب هاي مالي توريستي نيز الكترونيكي مي شود
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 23/2/97
مشاهده متن    
  تغييرات ناگزير فناوري در هتل ها
مسعود غلامي*، دنياي اقتصاد 18/2/97
مشاهده متن    
  ۱۰ چالش صنعت هتلداري / آنچه خواب را از چشم هتلداران مي گيرد!
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 11/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه الاجتهاد و التجديد
متن مطالب شماره 44، بهار و تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است