|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: يوسف مولايي، استاد حقوق بين الملل در گفت و گو با «ايران»: برجام درباره برنامه موشكي ايران الزام حقوقي ندارد
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6650
پنجشنبه دوم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 10 (سياسي) > متن
 
      


يوسف مولايي، استاد حقوق بين الملل در گفت و گو با «ايران»: برجام درباره برنامه موشكي ايران الزام حقوقي ندارد


نويسنده: مريم سالاري

ناکامي امريکا در متوقف کردن اجراي برجام، دولتمردان اين کشور را به سمت و سوي تصويب تحريم هاي جديدي عليه ايران کشانده است. تحريم هاي «قانون کاتسا» که واشنگتن بر مبناي آن نام ايران، کره شمالي و روسيه را در فهرست تحريم ها نشانده و هدف آن را مواجهه با آنچه تهديدهاي متعارف و غير متعارف ايران در منطقه مي داند را در گفت و گو با يوسف مولايي، استاد حقوق بين الملل مطرح و درباره ابعاد حقوقي اين تحريم ها گفت و گو کرديم.
    
    امريکا تحريم هاي جديدي را تحت عنوان «کاتسا» با هدف مقابله با برنامه هاي نظامي جمهوري اسلامي ايران تصويب و به مرحله اجرا گذاشته است... ارزيابي تان از هدف واشنگتن براي اعمال چنين تحريم هايي چيست؟
    از منظر حقوق بين الملل فقط شوراي امنيت مي تواند اقدام به تحريم کشورها کند و تحريم هايي که کشورها عليه يکديگر اعمال مي کنند بيشتر يک عمل سياسي است که در يک قالب حقوقي معرفي مي شود و هم هدف و هم جهتش عمدتاً براي دستيابي به يک منظور سياسي است. در واقع از منظر حقوق بين الملل فقط سازمان ملل مي تواند ذيل فصل هفتم کشوري را هدف تحريم قرار دهد. اما بقيه کشورها بيشتر عليه يکديگر موضع گيري سياسي دارند و هم از ابزار اقتصادي ديگر براي رسيدن به اهداف خود استفاده مي کنند. تحريم هايي که تحت عنوان کاتسا از سوي امريکا به تصويب رسيده است با واژه «مقابله»(Countering) شروع مي شود يعني مقابله با اعمالي که از نظر امريکا به نوعي دشمني تلقي مي شود و کانوني است براي مقابله با ديگر اعمالي که از نظر امريکا دشمني است.
    مبناي حقوقي تصويب اين تحريم ها چيست؟ به عنوان مثال در زمينه موضوع هسته اي يک توافق بين المللي عدم اشاعه وجود دارد که ايران هم عضوي از آن به شمار مي آيد و ساير کشورها مي توانند به دلايلي که از نظر آنها نقض اين توافق به حساب مي آمد، ادعاهايي راعليه ايران مطرح کنند اما مبناي حقوقي طرح ادعا عليه برنامه موشکي ايران کجاست؟
     در چارچوب برجام و در ضمايمي که الزام آور نيست بحث موشکي مطرح شده است اما الزام حقوقي که ايران را متعهد به رعايت استانداردهاي مورد نظر امريکا و ساير کشورهاي غربي کند، وجود ندارد. بنابراين دستورالعمل هاي خاصي نيست اما توصيه هايي شده است. حال هر دولتي ممکن است آن متن را مطابق با خواسته ها و اهدافي که در قبال آن کشور پيگيري مي کند، تفسير کند.
    چنانکه امريکايي ها در اين زمينه تفسير خاص خود را از ضمايم برجام به عمل آورده اند و در اين تفسيرها مي گويند چون هدف از برجام رفع نگراني جامعه بين الملل از فعاليت هاي مضر ايران براي صلح و امنيت بين الملل بوده است بنابراين تمامي فعاليت ها و برنامه هاي هسته اي ايران که براي ساير کشورها از جمله امريکا دغدغه ايجاد مي کند، بايد مديريت و حل شود. آنها مدعي اند اگرچه فعاليت هاي هسته اي ايران مديريت و مهار مي شود ولي فعاليت موشکي هنوز وجود دارد اين دغدغه هنوز به جاي خود باقيست و اين نگراني وجود دارد که از آن مسير نيز صلح و امنيت بين المللي به خطر بيفتد بويژه که از نظر آنها توسعه سلاحهاي موشکي ايران مي تواند به نقطه اي برسد که داراي قابليت حمل کلاهک هسته اي باشد از اين جهت خب امريکايي ها شايد در آن زماني که هم مذاکرات هسته اي جريان داشت، ادعاي خود را پيگيري مي کردند اما در آن فضايي که حاکم بود نتوانستند به متن حقوقي الزام آوري که ايران را مجبور کند فعاليت هاي موشکي خود را محدود کند، دست يابند.
    بنابراين آنها اينک از امکاناتي که به صورت يک جانبه در اختيارشان است حداکثر بهره برداري را مي کنند که بتوانند فشارها عليه ايران را بيشتر کنند تا ايران در مسيري قرار گيرد که عکس العملي نشان دهد و اين واکنش برابر اسناد بين المللي تخلف حساب شود و امريکا از آن بتواند حداکثر بهره برداري را انجام دهد. بحث درباره برنامه هاي موشکي ايران در چنين قالبي پيش مي رود.
    
    آژانس به عنوان مرجع بررسي پايبندي ايران به برجام تاييد کرده که هيچ يک از فعاليت هاي هسته اي و نظامي ايران به سمت و سوي ساخت تسليحات هسته اي نمي رود. بنابراين اين ادعاي امريکا عليه برنامه هاي موشکي ايران که با تصويب تحريم هاي جديدي همراه بوده، به معناي زير سوال بردن مرجعيت آژانس نيست؟
    اين نخستين بار نيست که امريکا اعتبار يک نهاد بين المللي که خودش هم عضوي از آن است را زير سوال مي برد. اين کشور بارها اين اقدام را در رابطه با شوراي امنيت انجام داده است. قطعنامه اي که امريکا در حمله به عراق پيگيرش بود تصويب نشد با اين حال امريکا به طور يکجانبه و با وجود اينکه قطعنامه تصويب نشده بود به عراق حمله کرد. همچنين امريکا در مورد يونسکو هم اقداماتي انجام داده که مغاير با تعهدات يک عضو اين نهاد بين المللي است. بنابراين بار اول نيست اين کشور با استفاده از منابع قدرتي که دارد و نفوذ و منابع قدرتي که در نهادهاي بين المللي تجهيز و بسيج مي کند اين اقدام را انجام مي دهد و اين بيشتر بر مي گردد به اينکه ساختار جامعه جهاني از استحکام و قدرتي برخوردار نيست که بتواند در مقابل نقض قوانين، يک عکس العمل و ضمانت اجراي موثري داشته باشد. هر قدرتي چنانچه منافعش ايجاب کند، در مسير حفظ منابع و حتي علايق خود از تعهداتش در برابر سازمان هاي بين المللي سرپيچي مي کند. حتي اين نهادها را هم تحت فشار مي گذارد و اگر بتواند از طريق فشار، آنها را در مسير تصميم هاي خود هدايت مي کند و اگر نتواند اين کار را بکند برخي وقت ها با تهديد و عدم پرداخت حق عضويتش و برخي مواقع ممکن است با پرونده سازي براي آن روسا و نهادهاي بين المللي و استفاده از اهرم هاي مختلف آنها را تحت فشار قرار دهد. اينکه بگوييم امريکا اينجا تعهداتش را نقض مي کند چيزي را پاسخ نمي دهد، زيرا ما ضمانت اجراي موثري براي مقابله با اين نقض ها در حقوق بين الملل نداريم مگر بحث شرمنده سازي و منزوي کردنش در سطح بين المللي.
    آيا ايران در اين زمينه توانسته است اقدام موثري انجام دهد؟ کما اينکه کشورهاي اروپايي هم در مخالفت با برنامه موشکي ايران با امريکا هم نظر هستند.
    معتقدم ايران تلاش خود را کرده و تا اينجا هم به هر حال با همراهي اروپايي ها توانسته عليه يکجانبه گرايي، سلطه جويي و قانون شکني امريکا صداي اعتراض بلندي را ايجاد کند.
    اين صداي بلند حتي در داخل امريکا هم بازتاب دارد، در سطح اروپا هم همين طور و بقيه قدرت هاي بزرگ و اعضاي 1+5 به غير از امريکا هم اين صدا را بلند کرده اند. افکار عمومي جهان هم متوجه اين صدا شده اند و در نتيجه اين تلاش ها به ثمر رسيده است.
    
    آيا اجراي تحريم هاي کاتسا مي تواند به نقض فاحش برجام بينجامد؟
    هر کشوري در مسير منافع خود مي تواند تفسيرهاي خودش را داشته باشد اما اگر اختلافي درباره تفسيرها وجود داشته باشد بايد حتماً به مکانيسم حل اختلافي که در خود برجام در ماده 36 تعبيه شده است رجوع شود و از آن مسير قانوني موضوع را دنبال کنند. مسلماً منفعت و مصلحت ايران اين نيست که با تفسيرهاي خود قبل از اينکه آن مکانيسم ها به اجرا گذاشته شود تصميم بگيرد يا عملي انجام دهد که آن اقدام هم به امريکا و هم ساير کشورهاي اروپايي بهانه دهد و ايران را از اين اسلحه و قدرت نرمي که ايجاد کرده در مسير محکوم کردن امريکا دور کند و ايران هزينه تخلف امريکا را از جيب خود بدهد.
    يوسف مولايي، استاد حقوق بين الملل در گفت و گو با «ايران»: برجام درباره برنامه موشکي ايران الزام حقوقي ندارد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 10 (سياسي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 6 بار
    آثار ديگري از "مريم سالاري"

  عزم ايران و اروپا براي ترميم روابط
مريم سالاري، ايران 29/8/96
مشاهده متن    
  تاسيس دفتر اروپا در ايران؛ مشكل ساز يا گره گشا / «ايران» از ديدگاه موافقان و مخالفان گزارش مي دهد
مريم سالاري، ايران 23/8/96
مشاهده متن    
  گفت و گو با رحمن قهرمان پور، كارشناس مسائل هسته اي: امريكا دنبال «بازرسي هاي تهاجمي» از مراكز هسته اي ايران است
مريم سالاري، ايران 14/8/96
مشاهده متن    
  حسن بهشتي پور، كارشناس مسائل بين الملل در گفت و گو با «ايران»: پيام روشن سفر آمانو به تهران تاكيد بر بيطرفي «آژانس» بود
مريم سالاري، ايران 9/8/96
مشاهده متن    
  نقشه راه ديپلماسي اقتصادي ظريف
مريم سالاري، ايران 1/8/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بهره برداري و پرورش آبزيان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 602)، تابستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است