|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: منبري با زبان اشاره
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22031
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


منبري با زبان اشاره
گزارشي از فعاليت هاي يك روحاني كم شنوا


اگر تصورتان از يک روحاني يا يک طلبه فعال و پويا تنها يک روحاني خوش صحبتي است که منبرهاي شلوغي دارد و فايل صوتي هايش دست به دست مي چرخد بايد با «عليرضا سلمانيان» آشنا شويد. وي روحاني کم شنوايي است که تلاش مي کند فعاليت هاي فرهنگي زيادي در حوزه ناشنوايان انجام دهد تا زندگي را براي ناشنوايان کشور آسان تر کند.
    اين روحاني سمناني شنوا وارد حوزه شد اما به مرور دچار کم شنوايي شد اما راهش را ادامه داد تا امروز نماينده ناشنوايان در حوزه باشد و فعاليت هاي فرهنگي زيادي برايشان انجام دهد. روحاني جواني که منبرهايش هم براي ناشنوايان به زبان اشاره است و تلاش هاي زيادي کرده تا بتواند خلا هاي فرهنگي و مذهبي را در زندگي ناشنوايان پر کند. آقاي سلمانيان که به تازگي همراه کارواني از ناشنوايان به سفر کربلا مشرف شده بود با کمک برادرش و از طريق لب خواني گفت و گويي با مجله مهر داشته است.
    
    * متولد چه سالي هستيد و از چه سالي وارد حوزه شديد؟
    متولد ۱۳۶۲ هستم و از سال ۷۷ وارد حوزه شدم. 6 سال در حوزه شهرستان و تهران مشغول به تحصيل بودم و بعد از آن براي ادامه تحصيل در سطوح عالي به شهر قم رفته و مشغول به تحصيل شدم. درحال حاضر طلبه درس خارج هستم و سطح ۳ را به پايان رسانده ام.
    
    * چه شد که وارد حوزه شديد و حوزه علميه را جايي براي تحصيل انتخاب کرديد؟
    اول اينکه سفارش پدرم بود که وارد حوزه شوم. خودم هم بسيار علاقه داشتم که وارد حوزه شوم. من از ابتدا کم شنوا نبودم. حادثه اي رخ داد و از يک ارتفاعي پرت شدم. به علت ضربه اي که به سرم وارد شد به مرور باعث کم شنوايي ام شد. الان هم اگر دوباره به گذشته ام برگردم باز هم حوزه را انتخاب مي کنم چون مطمئن هستم که به غير از حوزه نمي توانم موفق شوم.
    
    * بعد از اينکه کم شنوا شديد. واکنش بقيه چه بود. از شما نمي خواستند که حوزه را رها کنيد و به کار ديگري فکر کنيد؟
    مشکلات براي طلبه شدن زياد بوده و هست و طبيعتا حرف مردم هم در اين مورد زياد بود. اما هيچوقت مشکل من براي ورود به حوزه و ادامه تحصيل کم شنوايي نبود. من از هيچکدام دلسرد نشدم و با کمک خدا توانستم درسم را ادامه بدهم.
    
    * باتوجه به اينکه کم شنوا هستيد، درس خواندن و سرکلاس رفتن شما در حوزه به چه شکل بود؟ چطور توانستيد از عهده کار بربياييد؟
    درس خارج کتابي ندارد و بايد سرکلاس بنشينيد و بنويسيد. براي همين من از جزوه دوستانم استفاده مي کنم و همان را مي خوانم. من از ۱۵ سالگي وارد حوزه شدم اوايل شنوايي کمي نداشتم. اما شنوايي من همينطور کمتر و کمتر شد تا جايي که ديگر نمي توانستم سرکلاس بروم. بعد از آن کتاب هاي ترجمه و تلخيص را مي گرفتم و مي خواندم و امتحان مي دادم و به ترم هاي بالاتر رفتم و در حال حاضر دارم پايان نامه سطح ۳ را مي نويسم.
    
    *درحال حاضر مشغول چه فعاليتي هستيد؟
    در حال حاضر عضو هيئت مديره کانون ناشنوايان استان سمنان هستم. البته فعاليت هاي فرهنگي من فقط در حوزه ناشنوايان نيست. امام جماعت مسجد و سازمان بهزيستي هم هستم. کارهاي فرهنگي و تفريحي هم براي ناشنوايان انجام مي دهم. به طور مثال به آنها مفاهيم ديني و احکام را با زبان اشاره آموزش مي دهيم و يک طورهايي منبرهايم با زبان اشاره است. چند روز قبل هم کارواني تدارک ديديم که ناشنوايان را به سفر کربلا برديم. الحمدلله خيلي خوب بود و ناشنوايان هم با ما همکاري بسيار خوبي داشتند. از آن طرف هم مردم عراق خيلي با ما خوب برخورد کردند. چون ما کارت هايي داشتيم که نشان مي داد ناشنوا هستيم و در گشت و بازرسي ها و مرز با ما بسيار خوب برخورد شد و توانستيم زودتر و راحت تر از بقيه زائران که شنوا هستند از مرز و گشت هاي بازرسي عبور کنيم و کل سفر واقعا حال و هواي معنوي بسيار خوبي داشت.
    
    * در کشور چند طلبه ناشنوا و يا کم شنوا مثل شما وجود دارد؟
    احتمالا هيچ طلبه و روحاني ناشنوايي در کشور وجود ندارد و مي توانم بگويم به احتمال زياد تنها من طلبه و روحاني کم شنوا در کشور هستم. يک جورهايي احساس خاص بودن مي کنم.
    
    * حوزه علميه اي مخصوص ناشنوايان وجود ندارد؟
    خير. اتفاقا خيلي دوست داشتم حوزه علميه به ما کمک کند. ما يک واحد تبليغي ناشنوايان در شهر قم داريم که مخصوص ناشنوايان است که در اين واحد با تعدادي از دوستان روحاني شنوا در آنجا فعاليت فرهنگي مي کنيم که اين سفر کربلا هم حاصل فعاليت هاي ما در اين واحد بود. اما از طرف حوزه اقدامي درخصوص ناشنوايان نشده و اين واحد توسط خودمان درست شده است. در همين سفر کربلا خيلي از ناشنوايان دوست داشتند که طلبه شوند، اما يکي از شروط ورود به حوزه سلامت کامل جسمي است و به معلولين اجازه ورود نمي دهند. من هم ابتدا که وارد شدم مشکل شنوايي نداشتم به مرور اين مشکل به وجود آمد.
    
    *تلاشي شده که ناشنوايان همانطور که در مدرسه و دانشگاه تحصيل مي کنند به حوزه هاي علميه هم براي تحصيل ورود کنند؟
    هيچ وقت فکر نمي کرديم که يک روز ممکن است ناشنوايان بخواهند در حوزه تحصيل کنند. اما در سفري که داشتيم مشتاقان ناشنواي زيادي ديديم که دوست داشتند در حوزه تحصيل کنند و به نظرم مي شود فکري به حال اين موضوع کرد. اما متاسفانه درحال حاضر چنين امکاني وجود ندارد. اميدواريم در آينده تدبيري انديشيده شود.
    
    *شما در شبکه هاي اجتماعي صفحه پربازديدي داريد، به عنوان يک روحاني دوست داشتيد چه تصويري از خودتان به مخاطب نشان دهيد؟
    اولا من در صفحه ام به عنوان يک روحاني، سعي کردم خشک نباشم و با جوانان و افراد کم سن و سال ارتباط گيري داشته باشم و بتوانم روحانيت را برايشان طوري نشان بدهم که ذهنيت منفي و خشکي که از روحانيون در ميان مردم وجود دارد تغيير کند. من سعي کردم جلوتر از آنکه به عنوان يک روحاني فعاليت کنم به عنوان يک جوان پر انرژي فعاليت کنم. طبق گفته هاي مقام معظم رهبري حوزه بايد چشم اندازي براي آينده داشته باشد و حوزه ها بايد با جوان ها و جامعه ارتباط بگيرند. تا اينطور نشود که در ۲۰ سال آينده هيچ حرفي نداشته باشيم که به جوان ها بزنيم.
    
    * آيا مخاطبان از کم شنوا بودن شما خبر دارند؟
     در فضاي مجازي به جز چندنفر محدود کسي از کم شنوا بودن من خبر ندارند. بيشتر فکر مي کنند که من مبلغ ناشنوايان هستم نه اينکه خودم هم کم شنوا باشم.
    
    * در چند مورد ديده ايم که شما در فيلم هاي کوتاه هم حضور داشته ايد؟ گويا به فعاليت هاي هنري علاقه منديد؟
    بله در رابطه با ناشنوايان فيلم کوتاه بازي کردم و علاقه زيادي به بازيگري دارم. فيلمي هم براي اجلاس سراسري نماز بازي کردم. فيلمي هم بازي کردم که داستان يک جوان ناشنواست که سعي مي کند براي عزاداري هيئتي مخصوص ناشنوايان داشته باشد.
    
    *درخواستي از مسئولين داريد که به ناشنوايان مربوط باشد؟
    من واقعا از مسئولين مي خواهم که فکري به حال اشتغال ناشنوايان کنند. الان خود من به خيلي از سازمان ها و ادارات براي اشتغال رفتم اما نتيجه اي نگرفتم. در قانون، ناشنوايان سهميه شغلي در ادارات دارند، اما من تا به حال نديده ام که اين قانون در ادارات اجرا شده باشد. واقعا از دولت مي خواهيم اين قانون اجرا شود. بايد هرچه سريعتر لايحه حمايت از حقوق معلولين در مجلس تصويب شود، چون افراد ناشنوا و معلول، واقعا توانايي کمي ندارند و حتي ممکن است بهتر از يک فرد سالم کار انجام دهند چون به اعتقاد من نسبت به انجام وظايفشان احساس مسئوليت بيشتري دارند که به نحو احسن انجام دهند. اگر اشتغال ناشنوا حل شود بخش بزرگي از مشکلات ناشنوايان حل خواهد شد.
    
    *خطاب به ناشنوايان حرفي نداريد؟
    من از همه آنها مي خواهم اين ضعفشان را ناديده بگيرند و خودشان را باور کنند. اگر در خودشان خودباوري ايجاد کنند مي توانند به خوبي وارد اجتماع شوند و بهتر از بسياري از آدم هاي شنوا فعاليت کنند.
    منبري با زبان اشاره / گزارشي از فعاليت هاي يک روحاني کم شنوا
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه هنر و تجربه
متن مطالب شماره 14، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است