|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: سكوت فدراسيون در قبال تحركات سياسي عربستان و امارات گرفتاري هاي بيشمار پيش روي فوتبال 5 ستاره!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22050
پنج شنبه 24 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 9 (ورزشي) > متن
 
      


سكوت فدراسيون در قبال تحركات سياسي عربستان و امارات گرفتاري هاي بيشمار پيش روي فوتبال 5 ستاره!
AFC سوم آذرماه تصميم گيري مي كند


سرويس ورزشي- در شرايطي که کنفدراسيون فوتبال آسيا سوم آذرماه درخصوص درخواست عربستان و امارات مبني بر بازي نکردن برابر تيم هاي ايراني تصميم گيري مي کند، فدراسيون فوتبال کشورمان تا اين لحظه پاسخي به رفتارهاي سياسي عربستان و امارات نداده است!
    فدراسيون هاي فوتبال عربستان و امارات در درخواست مشترکي خواهان عدم برگزاري مسابقات تيم هاي اين دو کشور در ايران و قطر شدند. اين خبر به نقل از روزنامه « الاقتصاديه» عربستان در رسانه هاي ايران نيز بازتاب داشت و در آن عنوان شده بود کميته اجرايي کنفدراسيون فوتبال آسيا (AFC) در نشست پيش روي خود که قرار است در تاريخ 24 نوامبر (جمعه 3 آذر) در بانکوک، پايتخت تايلند برگزار شود، در مورد درخواست مشترک فدراسيون هاي فوتبال عربستان و امارات مبني بر بازي نکردن تيم هاي اين کشور در دو کشور ايران و قطر در فصل آينده رقابت هاي آسيايي تصميم گيري خواهد کرد.
    عربستان و امارات به دلايل سياسي حاضر نيستند تيم هاي شان در ايران يا قطر بازي کنند و ترجيح مي دهند اين بازي ها در زميني بي طرف برگزار شود. سعيد الطنيجي، نايب رئيس فدراسيون فوتبال امارات هم در اين باره گفت که اين فدراسيون به نشانه وحدت با فدراسيون فوتبال عربستان هميشه در تمامي مراحل در جهت منافع فوتبال دو کشور همراه و همقدم است. عربستان و امارات، به ترتيب کشورهاي عمان و اردن را به عنوان محل ميزباني تيم هاي خود از تيم هاي ايراني و قطري پيشنهاد داده اند.
    
    شرايط بدي که پرسپوليس تجربه کرد
    بر اساس خبر منتشر شده، سوم آذرماه زمان تصميم گيري درخصوص اين اتفاق مهم است و جالب آنکه از زمان انتشار خبر تا به امروز، مسئولان فدراسيون فوتبال کوچکترين واکنشي نسبت به آن نشان نداده اند، در حالي که بر اساس قواعد رايج حداقل انتظار از مسئولان فدراسيون فوتبال اعلام موضع و انجام اقدامات اوليه براي مقابله با اين تصميم سياسي است.
    همين امسال و در جريان فصل رو به پايان ليگ قهرمانان آسيا، اهالي فوتبال متوجه شدند بازي نکردن با تيم هاي عربستاني در خانه خودمان چقدر به ضرر ورزش ايران تمام است. پرسپوليس در ليگ قهرمانان با اين قانون عجيب تا روزهاي پاياني حضورش در آسيا در 6 تقابل با تيم هاي عربستاني 3 ميزباني را از دست داد و نتوانست در تهران و مقابل خيل عظيم تماشاگران خود با تيم هاي سعودي روبرو شود.
    از همه جالب تر اينکه همين چند ماه قبل خبر رسيد که در اختلاف فوتبال ايران و عربستان، دادگاه کاس به نفع ايران راي داده و قرار شده غرامت تيم هاي ايراني هم پرداخت شود!
    
    دليل سکوت فدراسيون فوتبال چيست؟
    حالا با اين شرايط دليل سکوت مسئولان فدراسيون فوتبال مشخص نيست. در خوشبينانه ترين حالت تصور مي شود بي توجهي فدراسيون فوتبال به اين اتفاق مهم به خاطر گرفتاريهاي بيش از اندازه آنهاست. به هر حال اين فوتبال آنقدر مشکلات دارد که به مسئولان خود اجازه نمي دهد به موضوعات اين چنيني توجه کنند!
    در همين چند روز گذشته، بحث «بحران بدهي هاي دو تيم پرطرفدار»، «ماجراي استعفاي چند باره مديرعامل باشگاه پرسپوليس»، «اظهارات تيز و تند کي روش» و... فضاي فوتبال ايران را تحت تاثير قرار داد و حواس ها را به سمت خود معطوف و متمرکز ساخت.
    بحث هايي که هر يک از گرفتاري هاي اساسي و مشکلات عميق فوتبال حکايت داشت وگرنه ما هم مي دانيم که حتي حرفه اي ترين و با سازمان ترين تشکيلات فوتبال در دنيا، با مشکلات و گرفتاري هايي روبه رو هستند، بله، ما هم اين را مي دانيم اما اگر به موارد ذکر شده دقت شود، خواهيد ديد اينها هر يک برآيند و خروجي مشکلات لاينحلي است که در فوتبال ما ريشه دوانده و رسوب کرده است.
     در واقع همان طور که بارها نوشته ايم اين گونه مسائل يک باره و دفعتا در ورزش و فوتبال ما پديد نمي آيد، اينها معلول و محصول عملکردهاي غلط و يا عدم عمل و اقدام به موقع است.
    بدهي هاي تلنبار شده استقلال و پرسپوليس که يکشبه به وجود نيامده، بلکه اين، يکي و فقط يکي از پيامدهاي مکانيزم غلط مديريتي حاکم بر کاروبار اين دو تيم طي سال هاي سال بوده است و امروز هم اعلام مي کنيم اگر اين مکانيزم اصلاح نشود و وضعيت مديريتي اين دو تيم سامان پيدا نکند، فردا، پس فردا باز با مشکلاتي نظير اين و بلکه بدتر مواجه خواهيم شد.
     داستان «استعفاي مديرعامل» هم جز اين نيست، اين اولين بار نيست که مديرعامل فعلي پرسپوليس استعفا مي دهد و اين اولين مديرعامل پرسپوليس نيست که استعفا مي دهد، البته شيوه کدخدامنشي و حل مشکلات و رفع اختلافات به شيوه «من بميرم و تو بميري» شايد در کوتاه مدت جواب بدهد، اما مسئله را از ريشه حل نمي کند.
    تکليف مديريت تيم هاي بزرگ و پرطرفداري مثل پرسپوليس يا استقلال، بايد به طور قطعي، دقيق و قانوني حل شود تا ريشه اين گونه رفتارها و اتفاقات و استعفاها و... در فوتبال ما کنده شود. داستان کي روش و اعتراض هاي پياپي و شکايات متوالي از نحوه تدارک و آماده سازي تيم ملي هم، حکايتي جدا از مسائل قبلي ندارد. اين اتفاقات و نظاير آنکه تعدادشان در فوتبال ما بسيار فراوان است، همه معلول هستند و محصول عملکرد و رفتار مديريتي حاکم بر فوتبال
    است.
    وجود اين اتفاقات ناخوشايند و مسائل آزاردهنده، به ما جرات مي بخشد تا برخلاف گفته ها و نظر رئيس فدراسيون فوتبال (تاج به تازگي از وضعيت روبه راه فوتبال ايران سخن گفته و ضمن اشاره به صعود پنجگانه فوتبال ايران در رده هاي سني مختلف و گرفتن لقب «۵ ستاره» از سوي فيفا تاکيد نموده که فوتبال ايران «راه» خودش را پيدا کرده است) بگوييم، فوتبال ايران، براي سروسامان يافتن نياز به کارهاي اساسي و اقدامات ريشه اي دارد. ساختار اين فوتبال بايد ترميم شود و نظام مشخص و سيستم تعريف شده اي بر تاروپود آن حاکم شود تا در سايه عملکرد منظم آن سيستم ديگر شاهد «بحران بدهي»، «استعفاي مديران»، «عدم ثبات مديريت»، اعتراض هاي مکرر و پياپي- و غالبا به حق- سرمربي تيم ملي و نظاير آن نباشيم.
    بارها نوشته ايم و به سهم خود خدمت مسئولان ورزش و دست اندرکاران فوتبال يادآور شده ايم که اتفاقاتي مثل کسب نتايج خوب حتي تصاحب مدال ها و سکوها و صعود به جام جهاني و... اتفاقات خوشايند و مبارکي براي فوتبال ماست اما نبايد موجب غفلت و خودفريبي شود و با تکيه به آنها نتيجه بگيريم که ديگر حال فوتبال ما «خوش» شد و از بيماري نجات يافته و «راه» را پيدا کرده و سرحال و قبراق دارد آن را مي پيمايد.
     اين اتفاقات مثبت، همانطور که به وقت خود و بارها يادآور شده ايم، فقط و فقط مي تواند ما را به آينده فوتبال خود اميدوار سازد، از وجود پتانسيل و توانايي هاي نهفته در آن ما را آگاه سازد و اين «پيام» را به گوش هاي شنوا ابلاغ کند که فوتبال هم يکي از رشته هايي است که در صورت توجه لازم و اعمال مديريت منطقي، ورزش و ورزشکاران ما مي توانند در آن بدرخشند و براي ملک و ملت افتخارآفرين شوند. برداشت و تفسيري غير از اين همان طور که گفته شد موجب مي شود ما را از واقعيات غافل سازد و نسبت به حل مشکلات عديده فوتبال که مثل کنه به پيکره و جسم و جان آن چسبيده اند، بي انگيزه سازد.
    سکوت فدراسيون در قبال تحرکات سياسي عربستان و امارات گرفتاري هاي بيشمار پيش روي فوتبال 5 ستاره! / AFC سوم آذرماه تصميم گيري مي کند
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 9 (ورزشي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه رشد معلم
متن مطالب شماره 316، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است