|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: پيشخوان كتابفروشي ها
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6946
چهار شنبه 21 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب) > متن
 
      


پيشخوان كتابفروشي ها«لولي وش مغموم» عنوان کتابي است از مجموعه نام آوران انديشه و هنر موسسه انتشارات نگاه به قلم حافظ موسوي که به زندگي، شعر و انديشه اخوان ثالث مي پردازد. نشر قصه در اواخر دهه هفتاد تحت عنوان «چهره هاي قرن بيستمي ايران» منتشر کرده بود، يکي همين کتاب بود که حالا با تجديدنظر و افزودن تعدادي از شعرهاي اخوان منتشر شده است، حافظ موسوي در اين کتاب با استناد به اشعار، مقالات و گفت وگوهاي اخوان و با مراجعه به مطالبي که ديگران درباره اخوان نوشته اند، سعي دارد تصويري روشن و جامع از اين شاعر بزرگ معاصر ارائه دهد. نويسنده علاوه بر اين با بررسي انتقادي باورهاي فلسفي و اجتماعي اخوان، شعر او را در بستر تحولات اجتماعي ايران از دهه سي تا دهه شصت خورشيدي واکاوي مي کند.
    «نحوه تشکيل و دريافت متن در اشعار معاصر» نهمين کتاب از مجموعه «نظريه ها و نقدهاي ادبي – هنري» انتشارات سخن است به قلم دکتر فرخ لطيف نژاد که به بررسي، تاويل و تفسير اشعار نيما، سپهري و باباچاهي براساس رويکردهاي شناختي بوگراند – درسلر و استاک ول مي پردازد. اين کتاب به دو فصل و هر فصل به چند بخش تقسيم مي شود. درفصل اول به بحث درباره متنيت و زبان شناسي متن و رويکردهاي آن پرداخته مي شود. در فصل دوم نويسنده براساس رويکرد بوگراند – درسلر و استاک ول و با استفاده از داده هاي محققان مذکور، الگويي کاربردي براي تحليل شعر معاصر ارائه مي دهد که در آن هفت معيار متنيت در چهار مرحله دريافت متن به همراه الگوهاي ذهني مناسب هر مرحله، جهان متن را مي سازند. «فرشته ظلمت» نام رماني از ارنستو ساباتو با ترجمه مصطفي مفيدي است که نشر نو چاپ اول آن را سال 93 و چاپ دوم آن را به تازگي به بازار فرستاد. ساباتو نويسنده آرژانتيني با رمان «تونل» که چند ترجمه از آن در ايران منتشر شده به نويسنده محبوب نخبه پسندان تبديل شده است. ساباتو در اين رمان تازه، هم خودش به عنوان يکي از شخصيت ها حضور دارد، هم به عنوان نويسنده رمان هايي چون «تونل» و «قهرمان ها و گورها» و با نام حقيقي و واقعي ساباتو! نويسنده در رمان فرشته ظلمت، محور قصه را انسان قرار داده است. انساني که هم فرشته و هم شيطان مي تواند باشد، ساباتو که از نويسندگان مکتب اگزيستانسياليسم محسوب مي شود.
    «محاکمه اسپينوزا» نمايشنامه اي است از ديويد آيوز که با ترجمه علي فردوسي از سوي نشر پايان منتشر شد. ديويد آيوز پس از آن که رومن پولانسکي کارگردان مشهور، فيلمي سينمايي براساس يکي از نمايشنامه هايش به نام «ونوس در خز» ساخت، به شهرت رسيد. اطلاعات مکتوب و موثق درباره محاکمه اسپينوزا اندک است اما يقين مي دانيم که با روخ اسپينوزا در روز سه شنبه 27 ژوئيه 1656 به کليساي تلمودتوره احضار شد. و در جلسه استنطاق مرشد او سائول مورترا بود که در ابتداي جلسه حاضر نبود و وقتي به جلسه افترا وارد شد که پاسي از آن گذشته بود.
    «کودکي در دوردست» اثر جوديت کر نويسنده انگليسي با برگردان روح انگيز شريفيان از سوي انتشارات مرواريد منتشر شد. جوديت کر نويسنده ادبيات کودکان که اکنون در 94 سالگي همچنان مي نويسد، از محبوب ترين چهره هاي ادبيات انگليسي است و در اين رمان، داستاني صميمي و ساده از مقاومت انسان در برابر ظلم و بي عدالتي ها و کمبودهاي تحمل ناپذير زندگي در جامعه جنگ زده روايت مي کند. داستان کساني که سرانجام پيروزي واقعي و نهايي با آنهاست. «بعد از عشق» نام رماني از اليف شافاک، با ترجمه ارسلان فصيحي است که انتشارات کتابسراي نيک منتشر کرد. رمان «بعد از عشق» را که اثري عاشقانه و جسورانه و حيرت انگيز ارزيابي کرده اند، درباره زنان و زنانگي و دوره اي غمبار و تيره اما گذرا در زندگي زنان عاشق، دوره بعد از عشق. اليف شافاک با ذهن و قلمي جست وجوگر و توانا اين دوره را که يک باره از راه مي رسد و موج وار مي گذرد، شرح و بسط داده و در قالب رماني مدرن پيش چشم خواننده به تصوير مي کشد.
    «فصل چهارم» مجموعه بيست داستان کوتاه به قلم فرامرز نجدي شاعر و نويسنده شمالي است که از سوي نشر نشانه منتشر شد. فرامرز نجدي سه مجموعه داستان کوتاه و يک مجموعه شعر منتشر شده دارد و فصل چهارم درواقع فصل تازه اي از حيات ادبي اوست. اين داستان ها زباني موجز و شسته رفته دارد. فضاي داستان ها، فضاي شهري است و در جغرافياي شمال، و برگرفته از تجربه هاي زيسته و بلافصل نويسنده يا تجربه ديگران که به او منتقل شده است، فرامرز نجدي برادر بزرگ بيژن نجدي است. «اسفار سخن» نام رماني از عبدالخالق رکابي نويسنده برجسته عراقي است که با برگردان نرگس قنديل زاده از سوي نشر ني منتشر شد. اين نويسنده و روزنامه نگار صاحبنام که بيش از 10رمان در کارنامه اش دارد، روايت هاي داستاني اش را با تاريخ کشورش درمي آميزد و مي کوشد مواد و مصالح روايت را نخست از تاريخ عراق و برخي کشورهاي مجاور و کشورهايي که در حوزه امپراتوري عثماني قرار داشتند و از ميراث بومي و جهاني فکر و فرهنگ و ادب برگيرد و با نگاهي زيبايي شناسانه در آثار خود بازآرايي کند، رمان «اسفار سخن» بعد از ظهر روزي در دهه نود ميلادي در بغداد آغاز مي شود و فرداي آن روز در جنوب عراق به پايان مي رسد.
    «فرمين: موش کتابخوان» رماني نوشته سم سوج با برگردان پويه ميثاقي است که نشر مرکز منتشر کرد. فرمين موش کتابخوان يا ماجراهاي يک شهرنشين غربتي رماني است که نقش اصلي و محوري داستان را موشي عاشق کتاب به عهده دارد که در نقش انسان ظاهر مي شود، يا انساني است که در نقش موش بازي مي کند؟ هر دو حالت مي تواند باشد با توجه به آن چه نويسنده اين رمان از آموزه هاي ژوانگ ژو در صفحات نخست کتاب آورده است. پيدا کردن نخستين جمله براي شروع يک رمان فوق العاده هميشه دغدغه نويسندگان بوده و هست از جمله، دغدغه راوي همين رمان. اين رمان که از سوژه اي بديع و طنزي تامل برانگيز برخوردار است، بسيار جذاب و پرکشش است.
    انتشارات فرزان روز چاپ هفتم رمان «موش و گربه» يکي از سه اثر برجسته گونتر گراس نويسنده آلماني برنده نوبل ادبيات با برگردان کامران فاني را منتشر کرد. چاپ نخست اين رمان در سال 1378 به بازار آمد، فاني معتقد است براي درک درست و ارزشگذاري گونتر گراس، نخست بايد دو شاهکارش طبل حلبي و سال هاي سگي را خواند. و اما کتاب موش و گربه نمايشگر زندگي در سال هاي جنگ دوم جهاني است. سرگذشت نوجواناني است که با جنگ بزرگ مي شوند، رشد مي کنند و به جبهه هاي شرق و غرب فراخوانده مي شوند. رمان موش و گربه درواقع روايت شخصيتي ناقص الخلقه به نام آقا مالکه است که وقتي سرکلاس از او مي پرسند مي خواهد چه کاره شود مي گويد دلقک سيرک، اما قهرمان جنگ از آب درمي آيد و... جواد ماه زاده از نويسندگان فعال نسل امروز پنجمين رمان خود «باغ رويان» را توسط نشر ثالث منتشر کرد. رماني متفاوت با بقيه آثارش، به تعبيري مي توان گفت بهترين رمانش را، رمان سياسي – اجتماعي که در سال هاي پاياني رژيم شاه مي گذرد. مهرداد شخصيت اصلي رمان پس از پانزده سال حبس، نيمه شبي از زندان آزاد مي شود او به جرم مبارزه مسلحانه به اعدام محکوم شده بود اما او را آزاد کرده اند به صورت مشروط تا برادر ديگرش را که تبديل به يک جوان شورشي شده تحويل بدهد و خواهر زنداني اش را هم بابت اين خدمت به حکومت آزاد کنند. مهرداد در ميان بلاتکليفي و سردرگمي به سراغ دو نفر از رفقاي سابق مي رود...
    انتشارات نيلوفر رمان «ريشه هاي شر: حقيقت ماجراي هري کيوبرت» اثر شاخص ژوئل ديکر نويسنده سوئيسي را منتشر کرد که ناهيد فروغان آن را به فارسي برگرداند. اين رمان که جوايز معتبري از جمله جايزه بزرگ آکادمي فرانسه را از آن خود کرد، داستان نويسنده جوان و موفقي است که در نوشتن دومين رمان خود عاجز مانده است و احساس مي کند چشمه خلاقيت اش خشکيده و به هر دري مي زند تا بر اين ناتواني غلبه کند، موفق نمي شود. ناگزير دعوت استاد ادبيات سابق خود را مي پذيرد و به شهر کوچک او مي رود. اين استاد که يکي از مهم ترين رمان هاي قرن را نوشته است، کنجکاوي نويسنده جوان او را به دستنوشته هاي رمان موفق استاد مي کشاند و در پي آن رازي بر او مکشوف مي شود که پس از دستگيري استاد به اتهام قتل مورد استفاده قرار مي گيرد و...
    
    پيشخوان کتابفروشي ها
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 12 (سه شنبه بازار كتاب)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي ساخت و توليد ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 502)، مهر و آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است