|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: ايجاد بحران هاي امنيتي و اقتصادي ماموريت دفتر اتحاديه اروپا در تهران
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22053
دو شنبه 28 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 2 (اخبار كشور) > متن
 
      


ايجاد بحران هاي امنيتي و اقتصادي ماموريت دفتر اتحاديه اروپا در تهرانسرويس سياسي- در حالي که معاون اول رئيس جمهور از تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران خبر داده مهم ترين سوال اين است که با وجود سفارتخانه هاي کشورهاي قاره سبز، اروپا چه خواب هايي براي ايران ديده که تعبيرش را در گرو تاسيس دفتر اين اتحاديه در تهران مي داند؟
    اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور عصر روز شنبه 20 آبان در ديدار «فيل هوگان» کميسيونر کشاورزي و توسعه روستايي اتحاديه اروپا با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران از ثبات، آرامش و امنيت بسيار خوبي برخوردار است، گفت: «ايران شريک بسيار معتبري براي اتحاديه اروپاست و اين اتحاديه بايد حساب ويژه اي براي همکاري با ايران باز کند.»
    معاون اول رئيس جمهور در اين ديدار گفته است که «همکاري هاي اقتصادي ايران و کشورهاي عضو اتحاديه اروپا سابقه اي ديرينه دارد و تقريباً اکثر شرکت هاي معتبر اروپايي در اقتصاد ايران در حوزه انرژي، صنعت و کشاورزي حضوري فعال داشته اند.»
    اين موضوع که ايران و اروپا سابقه همکاري اقتصادي در حوزه هاي انرژي، صنعت و کشاورزي داشته اند بر کسي پوشيده نيست اما اين رابطه چگونه بوده است؟
    
    سابقه اروپا
    نگاهي گذرا به سير قراردادهاي اقتصادي، کشاورزي و صنعتي ميان اروپا و ايران از اواخر دوره صفويه تاکنون نشان دهنده آن است که همواره اروپاييان ايران را به چشم طعمه ديده اند. قراردادهايي مانند قرارداد تنباکو، قرارداد رويترز، قرارداد 1919 و... تنها چند نمونه از آن است. تصور اينکه اروپاي اکنون با آن روزگار متفاوت است، به اين معنا که تغيير خط مشي داده است تصوري باطل و نادرست است. تنها چيزي که تغيير کرده شيوه اروپايي هاست چنانکه برخي متفکران غربي نيز به اين نکته اشاره کرده و شيوه جديد اروپا و غرب را استعمار نو ناميده اند.
    نکته ديگر اينکه اروپا به ايران به چشم يک بازار مصرف بزرگ نگاه مي کند. چنانکه هم اکنون نيز حجم مبادلات ميان ايران و اروپا و مقايسه نسبت صادرات و واردات به اين منطقه به خوبي گوياي اين نکته است.
    
    خبر خوب براي آمريکا
    نکته ديگر اينکه اروپا ثابت کرده که از خود عزم و اراده اي ندارد وقتي آمريکا تصميم به کاري بگيرد. شرکت هاي اروپايي نظير توتال ثابت کرده اند که به هيچ عنوان پايبندي به تعهدات را در خود احساس نمي کنند. معاون اول رئيس جمهور نيز ضمن اذعان به اين نکته گفته است: «تا پيش از اِعمال تحريم ها، اتحاديه اروپا شريک نخست تجاري ايران بود و حتي برخي کشورهاي عضو اين اتحاديه به تنهايي رتبه اول و دوم را به خود اختصاص داده بودند، اما با وضع تحريم ها، مبادلات تجاري و همکاري هاي اقتصادي ايران و اتحاديه اروپا به شدت کاهش پيدا کرد، اما با اين وجود اقتصاد ايران مسير رشد خود را ادامه داد.»
    در ادامه اين ديدار جهانگيري با اشاره به اينکه پس از اِعمال تحريم ها، اقتصاد ايران به سمت کشورهاي آسيايي و شرق آسيا سوق پيدا کرد، افزود: «پس از توافق هسته اي و اجرايي شدن برجام، روابط اقتصادي ايران و اتحاديه اروپا مجدداً گسترش پيدا کرد و در سال 2016 و 2017 شاهد رشد همکاري هاي اقتصادي هستيم.»
    حالا بايد از دولت پرسيد حفظ مناسبات اقتصادي با همان کشورهايي که در دوره تحريم با ايران همکاري کرده اند چه ايرادي دارد که دولت محترم تا اين اندازه متمايل به اروپايي است که هر از چندگاه زيرپاي ايران را خالي مي کند؟ چرا بايد به سمت آنهايي متمايل شد که به هيچ وجه احساس پايبندي به تعهداتشان ندارند و در آينده نيز ممکن است اعمال گذشته را تکرار کنند؟
    بهمن ماه سال گذشته، «مايکل پريجنت» کارشناس موسسه هادسون و افسر سابق اطلاعاتي آمريکا در عراق در نشست چندي پيش اين موسسه با عنوان «برجام در دوران ترامپ» درباره نوع برخورد اروپا با ايران مي گويد: «خبر خوب اين است که کشورهاي اروپايي مي گويند تا وقتي ايالات متحده به ايران اجازه ندهد به شبکه بانکي آمريکا دسترسي پيدا کند، اروپايي ها حاضر نخواهند بود با ايران تعامل اقتصادي داشته باشند.»
    
    باز هم همکاري هاي بانکي!
    در ادامه اين ديدار جهانگيري خطاب به «فيل هوگان» کميسيونر کشاورزي و توسعه روستايي اتحاديه اروپا گفت که متاسفانه همکاري هاي بانکي ميان ايران و کشورهاي عضو اتحاديه اروپا آنطور که مورد انتظار بوده است پيش نرفته است. وي در ادامه افزود: «ايران علاقه مند است همکاري هاي اقتصادي خود را با اتحاديه اروپا تعميق کند و ما از سرمايه گذاري مشترک با اتحاديه اروپا نه فقط براي بازار ايران، بلکه براي بازارهاي منطقه استقبال مي کنيم.»
    معاون اول رئيس جمهور همچنين با اشاره به پيشنهاد کميسيونر کشاورزي و توسعه روستايي اتحاديه اروپا براي تاسيس دفتر اين اتحاديه در تهران جهت پيگيري توافقات، تصريح کرد: «تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران مي تواند به توسعه روابط کمک کند و اين موضوع در حال حاضر در دستور کار وزارت امور خارجه ايران قرار گرفته و در حال بررسي است.»
    
    خواب هايي که اروپا براي ما ديده
    در اين باره مهم ترين سوالي که ممکن است ذهن مخاطبان را به خود مشغول دارد اين است که تمام کشورهاي اروپايي در تهران سفارتخانه دارند. به اين واسطه هر شرکتي که بخواهد با ايران به همکاري اقتصادي و تجاري بپردازد از طريق سفارتخانه کشورش مي تواند اقدام کند، با اين وجود تاسيس دفتر اتحاديه اروپا چه ضرورتي دارد؟ اروپا چه خواب هايي براي ايران ديده که تعبيرش را در گرو تاسيس دفتر اتحاديه اروپا در تهران مي داند؟
    دکتر محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر در گفت وگو با خبرگزاري ميزان پيرامون دلايل اصرار اتحاديه اروپا به تاسيس چنين دفتري در تهران و اهداف آن گفت: «دفتر روابط چند جهت دارد، يکي روابط تجاري و اقتصادي و فني است که حالا نظر دولت است که تصميم بگيرد چه کار بايد کند.» و در ادامه افزود: «راجع به حقوق بشر ما به هيچ وجه مصلحت نمي دانيم دفتري از اروپا در ايران فعال باشد و دليل خيلي محکم داريم.»
    دبير ستاد حقوق بشر در اين گفت وگو به نکته اي اشاره مي کند که دقت در آن به بسياري از پرسش هاي ما پاسخ مي دهد و ابهامات را روشن مي کند. لاريجاني تصريح کرد: «دليل آن اين است که پارلمان اروپا در سال گذشته مصوبه اي به اسم استراتژي روابط با ايران داشت که به کميسيون اروپا ابلاغ کرد. در آنجا تاسيس دفتر ذکر و وظايف دفتر ليست شده است.»
    
    متحد رژيم بحرين و دغدغه حقوق بشر
    پيش از اين «ريچارد هاويت» تهيه کننده سند راهبردي اتحاديه اروپا درباره روابط با ايران گفته بود عزم اروپا براي اعمال نفوذ بر ايران به ويژه در زمينه (بخوانيد با بهانه) حقوق بشر جدي است.
    «اتحاديه اروپا»، ريچارد هاويت عضو پارلمان اروپا و عضو حزب کارگر انگليس در مصاحبه اي تاکيد کرد: «توافق هسته اي سال گذشته، نقطه عطفي در بازسازي روابط با ايران بود. ما 3 سال قبل هيچ تعاملي نداشتيم البته اين طور نيست که اکنون همه مشکلات مانند موضع خصمانه ايران نسبت به اسرائيل، دموکراسي و حقوق بشر در ايران مرتفع شده باشد. نه اين طور نيست. اما توافق هسته اي فرصتي بود براي بازگشت ايران به جامعه بين المللي و کسب اطمينان از احترام کامل به قوانين حقوق بين الملل.»
    
    تبديل ايران به بازار مصرف
    اين عضو «کميته روابط خارجي» که در پارلمان اروپا نيز عضويت دارد درباره اقدامات لازم براي ارتقاي روابط ايران و اروپا اضافه کرد: «ما به طرح هاي عملي براي مبارزه با تروريسم نياز داريم. همچنين بايد نمايندگي اتحاديه اروپا را در تهران افتتاح کنيم و گفت وگو درباره حقوق بشر را با ايران از سر بگيريم... اکنون اروپا بر ايران نفوذ دارد ولي آمريکا از اين نفوذ برخوردار نيست. ما مي خواهيم از اين اهرم استفاده کنيم و به جنگ در سوريه و يمن پايان بدهيم و به سوي ساختار امنيتي جديدي در سراسر خاورميانه حرکت کنيم.»
    نکته قابل تامل در اظهارات هاويت آن است که وي چنان از گسترش رابطه با ايران براي خاتمه دادن به جنگ در يمن و سوريه سخن مي گويد که گويي اين ايران است که به يمن يا سوريه حمله ور شده است. ضمن آنکه بايد يادآور شد که انگلستان پس از آمريکا رتبه دوم فروش تسليحات را به ائتلاف سعودي داراست. تسليحاتي که براي کشتار مردم يمن از آنها استفاده مي شود. ضمن آنکه مواردي با عنوان حقوق بشر و دموکراسي بهانه هايي نخ نما شده هستند که سالهاست از آنها براي فشار بر ايران استفاده مي شود. براي پي بردن به اين موضوع کافي است به روابط بسيار گرم و نزديک آل سعود و آل خليفه (حاکمان عربستان و بحرين) با آمريکا و انگلستان اشاره کرد. بحرين که متحد ديرين انگلستان در خليج فارس به شمار مي رود سالهاست که اقليت کوچک حاکم در اين کشور اکثريت معترض به نابرابري ها را زنداني، سرکوب، شکنجه و اعدام مي کند.
    
    شکستن کمر توليد داخلي
    محمدجواد لاريجاني در ادامه مصاحبه با خبرگزاري ميزان گفته بود: «[در سند استراتژي روابط با ايران] در حوزه اقتصاد آمده است که بايد اين دفتر زمينه هاي توسعه صادرات کالا هاي اروپايي به ايران را باز کند. حالا مثلاً چه بازاري است که در ايران کالاي اروپايي ندارد؟ امثال اين موضوعاتي که هيچ کدام از لحاظ ما به اقتصاد خوش بينان براي کشور خيلي معنا ندارد؛ اما در مورد حقوق بشر به اين دفتر مسئوليت هايي داده که خيلي مسئوليت هاي رسوايي است.»
    وي بيان داشت: «گفته شده اين دفتر در تهران بايد به طور منظم مانيتور کند که نيرو هاي سکولار در ايران تحت فشار قرار نگيرند! و يا نيرو هاي سکولار در ايران ميدان فعاليت داشته باشند! و يا کساني که در فتنه ۸۸ تحت فشار قرار گرفتند هم از زندان و ممنوعيت ها خارج شوند و ميدان فعاليت داشته باشند و وضعيت اقليت ها، همجنس گرا ها و خيلي موضوعات ديگر را دنبال کند. اين دفتر با اين ليست خيلي مشعشع از مسئوليت ها به هيچ وجه در ايران مورد استقبال و خوش آمد قرار نخواهد گرفت.»
    ريچارد هاويت نيز در اين باره گفته بود: «پيشرفت واقعي در زمينه حقوق بشر امکان پذير است. نيروهايي در داخل ايران در حال اعمال فشار بر آنها هستند و ما اميدواريم گزارش ما نيز باعث پيشرفت در اين خصوص شود.»
    ايجاد بحران هاي امنيتي و اقتصادي ماموريت دفتر اتحاديه اروپا در تهران
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 2 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 112 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه باغ نظر
متن مطالب شماره 65، آبان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است