|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: «كلاشنيكف» ؛ قاتل ارزان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6650
پنجشنبه دوم آذر ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 13 (جهان) > متن
 
      


«كلاشنيكف» ؛ قاتل ارزان
مرگبارترين سلاح جهان 70 ساله شد

نويسنده: لز بلين
مترجم: عاطفه رضوان نيا

AK47 مرگبارترين ماشين کشتار تاريخ بشر 70 سال پيش در چنين هفته اي (13 نوامبر) ساخته شد. هر سال از هر يک ميليون کشتار، 250 هزار نفر در گوشه گوشه اين جهان پهناور قرباني اين نوع سلاح مي شوند و به کام مرگ مي روند. مخترع اين سلاح، ميخائيل کلاشنيکوف، يک مکانيک تانک با استعداد اهل روسيه بود. وي اين سلاح را با هدف محافظت از سرزمين مادري خود، مقابل حمله سربازان آلماني در جنگ جهاني دوم اختراع کرد، اما AK47 بزودي به محبوبيتي جهاني دست يافت و طي جنگ سرد پرکاربردترين سلاحي بود که در «جنگ هاي نيابتي» مورد استفاده قرار گرفت. امروزه، آموزش نديده ترين گروه هاي شبه نظامي، به محض در اختيار گرفتن سلاح AK47، به نيروهاي قدري تبديل مي شوند که بايد آنها را به رسميت شناخت. دلايل زيادي براي همه گير بودن اين سلاح وجود دارد، از جمله سهولت در استفاده، قابل اعتماد بودن، هزينه نسبتاً پايين و همين طور قدرت بالاي کشتار. ما در اين متن مي خواهيم نگاهي به تاريخچه اين سلاح و تسلط بي رحمانه آن در جهان سياست بيندازيم. اگر ملاحظات اخلاقي را کنار بگذاريم، يک اختراع بزرگ، اختراعي است که بتواند همه گير شود. چيزي که تحولي انقلابي و بزرگ ايجاد کند. چيزي که تاثيري شگرف و احتمالاً در ابعادي وسيع تر از آنچه هدف مخترعش بوده، برجاي بگذارد. البته، يک اختراع بزرگ بايد بتواند از پس اهدافي که براي آن در نظر گرفته شده نيز بربيايد. در اين متن مي خواهيم از اختراع يک سلاح صحبت کنيم. سلاحي که با هدف کشتار انسان ها و به دست آوردن پيروزي در جنگ ها اختراع شد. شايد موضوع جالبي به نظر نرسد و اميدوارم بتوانيد جزئيات ترسناک اين داستان را تحمل کنيد، چون اگر از عهده تحمل اين بخش از داستان بربياييد، به قسمت شگفت انگيز ماجرا نيز خواهيم رسيد.
    در مورد ميزان اثرگذاري اختراعي که مي خواهيم از آن صحبت کنيم، بايد بگويم اين سلاح بيش از هرسلاح ديگري تاکنون در تاريخ زندگي بشر، جان انسان ها را گرفته است. طبق يک گزارش در سال 2009، از هر يک ميليون مرگي که سلاح در يک سال در بحران ها و کشتارهاي سراسر جهان ثبت شده بود، 250 هزار نفر در اثر اصابت گلوله اين سلاح جان خود را از دست داده بودند. علاوه بر آن، اين سلاح، تاريخ بشريت را در بسياري از درگيري ها تغيير داد که فکر نمي کنم براي صحبت از همه آنها وقت به اندازه کافي وجود داشته باشد. اين سلاحي است که شما مي توانيد در يک منطقه جنگي استفاده کنيد و به طور ناگهاني شاهد تغيير نتيجه نبرد به نفع ارتشي باشيد که هر چند از نظر تعداد در اقليت است، اما برگ برنده شان در اختيار داشتن همين سلاح است. اين همان سلاحي است که گروه هاي مختلف شبه نظامي از گروه هاي آزاديبخش گرفته تا گروه هاي تروريستي با توسل به آن توانسته اند سربازان آموزش ديده دشمن را که مجهز به پيشرفته ترين سيستم هاي جنگ افزار هستند، به دردسر بيندازند.
    
     جنگ جهاني دوم: تولد AK47
    براي آنکه ببينيم واقعاً چه چيزي سلاح AK47 را به يک اختراع شگفتي آور تبديل کرده است، بايد نگاهي به عقب تر بيندازيم، به دوران جنگ جهاني دوم و زماني که هيتلر حمله ناگهاني خود به روسيه را آغاز کرد. دفاع روسيه از سرزمين مادري يک جنگ فرسايشي بود. هيتلر مي دانست که نمي تواند ميليون ها نفر اسير جنگي روس را که به موازات پيشروي سربازانش به درون خاک روسيه، بر تعدادشان افزوده مي شد، لباس بپوشاند و خوراک شان را تامين کند. بنابراين از همان آغاز جنگ، به آلماني ها دستور واضحي داده شده بود تا دشمن را محاصره کنند و هر کسي را که در حلقه محاصره قرار مي گيرد، نابود کنند.
    در پايان جنگ جهاني دوم، جبهه شرقي با ثبت به ترتيب بيش از 5 و 10 ميليون کشته آلماني و روس، لقب خونبارترين جبهه در تاريخ را به خود اختصاص داد. در روسيه جبهه هاي جنگي سنگربندي شده چندان معمول نبود، بلکه درگيري ها بيشتر در درون شهرها و به شکل زد و خوردهايي در مقياس کوچک صورت مي گيرد. هر فرد روس که مي توانست تفنگ و سرنيزه به دست بگيرد، براي محافظت از قطعه زمين زيرپاي خود تا آخرين فشنگ تفنگ خود مبارزه مي کرد. مي توان اين حرکت روس ها را حرکتي شجاعانه و مثال زدني توصيف کرد، اما اين همه ماجرا نبود، بلکه بخشي از اين حرکت هاي شجاعانه به اين علت بود که استالين سربازاني را که از دستورات تمرد يا عقب نشيني مي کردند، به درس عبرتي ترسناک براي ديگران تبديل مي کرد. بنابراين اغلب روس ها دو راه پيش رو داشتند: مردن در حال دفاع از خاک يا مردن از شرم و خجالت.
    در اين نبرد خونبار، مسلسل هاي سنگين، سلاح هاي نيمه خودکار سبک و تفنگ هاي کند اما با قابليت بالاي هدف گيري، روس ها را در مقابل سلاح هاي اس.تي.جي 44 آلماني که مدرن ترين سلاح هاي آن زمان و ترکيبي از تفنگ و مسلسل بودند، قرار داد.
    ميخاييل تيموفيويچ کلاشنيکف از نزديک با اين سلاح هاي مهاجم برخورد کرده بود. او که همزمان فرمانده و مکانيک تانک بود، مسئوليت هدايت يک تانک را در زمان ورود نيروهاي نازي به شهر بريانسک در جنوب مسکو در ماه سپتامبر سال 1941 برعهده داشت. در آن جنگ بيش از 80 هزار نفر کشته شدند و فقط يک پنجم شهر از تخريب نجات پيدا کرد. تانک کلاشنيکف مورد اصابت خمپاره قرار گرفت و او که از ناحيه يکي از شانه هايش بشدت زخمي شده بود، بعد از دو روز پياده روي توانست خود را به يک بيمارستان خودي برساند. اما در تمام طول پياده روي يک لحظه هم از فکر اينکه آلمان ها چه بلايي بر سر رفقاي همرزم او خواهند آورد، غافل نشد. اين تصورات با به خواب رفتن او روي تخت بيمارستان به کابوس تبديل شد. بعد از آن او به شکل وسواس گونه اي به فکر ساختن سلاحي افتاد تا بتواند به کمکش سرزمين مادري اش را از هر گزندي حفظ کند.
    اين سلاح ويژگي هاي خاصي داشت. بايد مانند سلاح اس.تي. 44 آلمان ها سبک و سريع مي بود و به صورت خودکار شليک مي کرد. بايد ارزان تمام مي شد و ساخت آن با سهولت صورت مي گرفت و برتر از همه اينها، بايد به گونه اي ساخته مي شد که در تمام شرايط سخت جنگي قابل اطمينان بود. بايد سرباز مي توانست به راحتي با آن شليک کند و در حالي که دستکش به دست دارد، آن را تميز کرده و نشانه گيري کند. اين سلاح بايد قادر مي بود در هواي خشک، مرطوب و در گل يا ماسه کار کند. بايد از جنس محکمي ساخته مي شد، و اين اطمينان وجود داشت که استفاده سلاح در زمستان هاي سرد و تابستان هاي گرم روسيه هيچ اختلالي در کار آن ايجاد نخواهد کرد. با همه اين ايده ها بود که کلاشنيکف اولين طرح خود را روي تخت بيمارستان کشيد.
    او در سال 1947 بود که توانست طرح خود را تکميل کرده و سلاح ساخت خود را به ارتش روسيه معرفي کند. نام اين سلاح کلاشنيکف اتومات 1947 يا AK47 تعيين شد. تولد اين سلاح خيلي دير و بعد از پايان جنگ جهاني دوم رخ داد، هر چند که روس ها با اتکا به عزم راسخ و ثبات خود توانسته بودند ارتش آلمان را شکست داده و هيتلر را از خاک خود بيرون کنند.
    سال ها بعد از اتمام جنگ، روس ها تفنگ هاي AK47 را در کيسه هاي مخصوصي حمل مي کردند تا شکل و شمايل تفنگ از بيرون مشخص نباشد، زيرا آنها باور داشتند که اين سلاح توان برهم زدن نتيجه جنگ را دارد.
    
    AK47 بهترين هديه روسيه به هم پيمانان خود
    طي 25 سال بعدي و در تمام طول جنگ سرد، AK47 رواج بيشتري پيدا کرد. همان طور که لري کاهاندر در مقاله جالب خود در روزنامه واشنگتن پست به آن اشاره مي کند، امريکا و اتحاد جماهير شوروي هر دو مي دانستند که چنانچه در يک جبهه جنگ با هم رو در رو شوند، طبق استراتژي نظامي «تخريب دو جانبه مطمئن» ام. اي. دي امکان حمله اتمي از سوي هر دو طرف وجود خواهد داشت. بنابراين، دو ابرقدرت به جاي آنکه به طور مستقيم با هم وارد نبرد شوند، شروع کردند به تجهيز نظامي دشمنان دشمن خود، آن هم به طور مخفيانه.
    هدف دو طرف آن بود که با حمايت از دشمنان دشمن خود، جنبش هاي مخالف را در آرامش سرکوب کنند. روسيه مجوز رايگان توليد گسترده سلاح AK47 را به کشورهايي مثل چين، آلمان شرقي و کره شمالي داد. دهه ها اختلاف و درگيري طي جنگ سرد، امريکا و اتحاد جماهير شوروي را واداشته بود تا در «جنگ هاي نيابتي» در فواصلي دورتر از کشورهاي خود به مبارزه با هم بپردازند. اما شرايط ميدان هاي نبرد بسيار وحشتناک بود، سربازان آموزش هاي لازم و کافي را نمي ديدند و هيچ زيرساختي براي نگهداري از سلاح ها و تعمير آنها وجود نداشت. درست از همين جا بود که AK47 بهترين سلاح شناخته شد. منظورم اين است، اگر شما يک سلاح AK47 را در مقابل سلاح هاي امريکايي قرار دهيد، سلاح AK47 به روي کاغذ بازنده خواهد بود. تقريباً همه مي دانند که اين سلاح بنا به دلايلي مثل دوربين ضعيف و توليد در حجم گسترده، از دقت بالايي برخوردار نيست. اگر هنگام شليک گلوله با اين سلاح فيلمبرداري کرده و آن را با حرکت آهسته تماشا کنيد، مي بينيد که بعد از هر شليک تجهيزات تفنگ طوري به حالت خميده در مي آيد که تصور مي کني هر لحظه ممکن است، قطعات آن از هم جدا شوند. اين حالت فنري تفنگ باعث مي شود وقتي آن را در حالت اتوماتيک کامل قرار مي دهيد، دقت آن کمتر هم بشود.
    بنابراين، کاملاً درست است، اگر بخواهيد با سلاح AK47 نشانه گيري دقيق بکنيد يا دشمني را که صدها متر آن طرف تر از شما در حال دويدن است، نشانه بگيريد، متوجه مي شويد که با يک شيء بي مصرف طرفيد. اما، اگر در جنگل هايي مثل جنگل هاي ويتنام باشيد اهميت اين سلاح مشخص مي شود.
    حالا که از ويتنام سخن به ميان آمد، بگذاريد يک واقعيت ديگر را نيز به ياد بياوريم. سلاح AK47 توسط يک مکانيک تانک براي استفاده در زمستان هاي طاقت فرساي روسيه که ناپلئون و هيتلر را به زانو درآورد، ساخته شده است. پس مي توانيد بابت اينکه اسلحه AK47 در هر شرايط شليک کند، مطمئن باشيد.
    قابل اطمينان بودن اين سلاح بسيار شگفت آور است. در سراسر اينترنت مي توانيد ويدئوهايي را تماشا کنيد که در آن اين سلاح از درون ماسه، گل و آب عبور داده مي شوند، يا ماشين هاي نظامي سنگين مثل (هام وي) از روي آنها رد مي شود... اما AK47 همچنان کار مي کند. يک داستان معروف در اين مورد وجود دارد. يک سرهنگ ارتش امريکا، به نام ديويد هک وورث، که در عين حال روزنامه نگار ارتش نيز بوده، به جسد يک سرباز روس برخورد مي کند که بيش از يکسال از مرگش گذشته و بدنش درون گل و لاي مانده بود. او تفنگ اي.کي-47 سرباز را از درون گل بيرون مي کشد و به سمت آسمان مي گيرد و 30 بار بدون آنکه ذره اي گرد و غبار از لوله تفنگ بيرون بيايد، شليک مي کند. يک اسلحه کلاشنيکف در حدود 40تا 50 سال بخوبي کار مي کند. البته اگر شرايط نگهداري آن مناسب نباشد يا در معرض آب و شن و ماسه قرار بگيرد، عمرش به 20 سال کاهش پيدا مي کند.
    بنابراين، وقتي اسلحه امريکايي ام-16 در جنگل هاي ويتنام با مشکل مواجه شد، سربازان امريکايي تلاش کردند از هر موقعيتي براي به دست آوردن سلاح هاي AK47 ويتنامي ها استفاده کنند. و جالب آن است که ايالات متحده با تمام قدرت و سرمايه اي که در اختيار داشت، نتوانست اسلحه اي بخوبي، ارزاني و با سهولت استفاده AK47 توليد کند و به شکل کنايه آميزي متوسل به اسلحه اي شد که کمونيست ها توليد کرده بودند.
    AK47 به گونه اي طراحي شده که سربازان بتوانند بدون درآوردن دستکش هاي ضخيم زمستاني آن را تميز و آماده استفاده کنند. هر فردي هر قدر آماتور مي تواند بعد از چند ساعت آموزش، طرز استفاده از اين سلاح را بياموزد.
    در سال 1979 با حمله اتحاد جماهير شوروي به افغانستان براي حمايت از دولت وقت کمونيست، امريکا تصميم گرفت گروه هاي شبه نظامي را با همان اسلحه هاي کلاشنيکف روسي در مقابل خالقين آن تجهيز کند. در طي 10 سال حضور نيروهاي شوروي در افغانستان، سيا ميليون ها دلار صرف حمايت از شورشيان مجاهدين افغانستان کرد، او هر نوع سلاحي از جمله کلاشنيکف هاي توليد چين و مصر را براي تجهيز مجاهدين در اختيار آنها قرار داد. شوروي که گمان مي کرد با يک شورش موقتي و در ابعاد کوچک طرف خواهد بود، ناگهان با درگيري بزرگي مواجه شد که برنده شدن در آن برايش کاري سخت بود. مجاهدين افغانستان با توسل به همان سلاح هايي که سربازان امريکايي را در ويتنام از پاي درآورد، شوروي را از پاي درآوردند.
    بعد از آن AK47به نماد قدرتمند مقاومت در سراسر دنيا تبديل شد. در مجله ها تصاويري از شبه نظاميان در حالي که با اسلحه هاي کلاشنيکف در مقابل دوربين ژست گرفته بودند، چاپ مي شد. کارخانه هاي تقلبي در آفريقا، آسيا و امريکاي جنوبي و خاورميانه شروع به توليد ميليون ها کلاشنيکف کردند. اين سلاح بسرعت به يک ابزار سياسي قدرتمند تبديل شد و حتي راه خود را به روي پرچم حزب الله لبنان هم باز کرد.
    با سقوط اتحاد جماهير شوروي، سلاح هاي AK47 به بازار سياه و کانال هاي رسمي سرازير شد. قيمت اين اسلحه ها به قدري سقوط کرد که در حال حاضر يک اسلحه AK47 را مي توان ارزان تر از يک مرغ زنده در هر کجاي دنيا خريداري کرد.
    
    کلاشنيکف همچنان سلاح پراستفاده در دنيا
    طبق گزارش بانک جهاني از 500 ميليون اسلحه اي که در سراسر دنيا معامله مي شود، يک پنجم، سلاح کلاشنيکف است. توليد اين سلاح در کشورهاي بلغارستان، چين، مصر، عراق، هند، ايران، نيجريه، کره شمالي، لهستان، صربستان و سودان صورت مي گيرد. قبايل پاکستاني قطعات اين سلاح را از هم بازکرده و با ايجاد تغييراتي در آن، يک کلاشنيکف با برند پاکستان توليد کرده اند. در حقيقت آنقدر نمونه هاي تقلبي در حال توليد است که روسيه تصميم دارد، از قانون کپي رايت که قانوني سرمايه داري است براي حفظ سرمايه کمونيستي خود استفاده کند.
    
    
    «كلاشنيكف» ؛ قاتل ارزان / مرگبارترين سلاح جهان 70 ساله شد
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 13 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه چيدمان
متن مطالب شماره 16، زمستان 1395را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است