|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: جهش قيمتي ارز و سكه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4492
دو شنبه 19 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 31 (آينده نگر بازار) > متن
 
 


جهش قيمتي ارز و سكه
نرخ دلار سقف ۴ هزار و ۱۰۰ تومان را شكست؛ سكه رشد روزانه ۲/ ۲ درصدي را ثبت كرد


يکي از روش هاي پيش بيني قيمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر اين اساس در اين صفحه روندهاي قيمتي بازارهاي مهم ايران و جهان به نمايش گذاشته شده اند. همچنين در متن مربوط به هر قسمت روند آتي قيمت ها براساس شواهد موجود پيش بيني شده اند.
    
    
    
بازار سهام
    بازگشت توجه به فلزات و خودرويي ها

    ديروز شاخص کل بورس پس از دو روز نزولي با رشد ۸۸ واحدي (۱/ ۰ درصدي) در سطح ۸۷ هزار و ۸۳۳ واحد ايستاد. با رشد آرام قيمت جهاني کالاها، رشد قيمت فولاد در بازار شانگهاي و سيگنال هاي مثبت معاملات بورس کالا، «فولاد» بيشترين تاثير مثبت را بر شاخص داشت و نوسان صعودي فلزات اساسي را شاهد بوديم. علاوه بر اين، بازگشت توجه به خودرويي ها «خپارس» را با صف خريد همراه کرد. اين نماد در کنار «خودرو» از نمادهاي تاثيرگذار بر رشد شاخص بودند و خودرويي ها در صدر معاملات (۱۵ درصد از کل ارزش معاملات) قرار گرفتند. حضور حقوقي ها در سمت خريد را در اين دو نماد شاهد بوديم. شرايط احتياطي با توجه به تداوم ريسک هاي سياسي، حرکت معامله گران به سمت گروه هاي کوچک تر را به دنبال داشته است. شاخص صنعت زغال سنگ و انتشار و چاپ با بيشترين رشد در ميان صنايع همراه شدند.
    
    
    
بازار ارز
    ادامه سقف شکني دلار

    ديروز هر دلار آمريکا با رشد 27 توماني به نرخ 4120 تومان معامله شد. از روز شنبه رشد 47 توماني نرخ دلار رقم خورد. با وجود روند کم نوسان دلار در کانال 4070 توماني، در روزهاي اخير روند صعودي نرخ حواله درهم عامل حمايت از دلار شد. بنابراين رشد حواله درهم به سطح 1125 تومان، با توجه به رابطه ثابت دلار و درهم مقاومت سطح 4 هزار و 100 توماني را روز گذشته شکست و دلار را به بالاترين سطح از دي رساند. علاوه بر اين نزديک شدن به پايان سال مالي ميلادي و چشم انداز رشد تقاضاي ارز تجاري در کنار تقويت تقاضاي سفته بازي با انتظار براي رشد بيشتر تقاضا روند صعودي نرخ دلار را تشديد کرد. اما همچنان احتمال افزايش عرضه از سوي صرافي بانک ها براي کاهش نوسانات دلار، مي تواند تقويت احتياط ميان معامله گران را در سطوح کنوني به دنبال داشته باشد.
    
    
    
بازار سکه
    جهش 30 هزار توماني سکه

    ديروز هر سکه طرح جديد با رشد 30 هزار توماني به قيمت يک ميليون و 385 هزار تومان معامله شد. رشد نرخ دلار با وجود روند کم نوسان طلا در کنار تمايل معامله گران به تشديد نوسانات صعودي سکه، بيشترين رشد روزانه سکه (رشد 2/ 2 درصدي) در 6 هفته اخير را رقم زد. پس از افت اونس طلا از کانال ۱۲۸۰ دلاري به ۱۲۷۰ دلار در ساعات پاياني معاملات روز جمعه، روز گذشته نيز روند کم نوسان طلا بالاتر از ۱۲۷۴ دلار رقم خورد. با وجود اين رشد نرخ درهم و تشديد تقاضاي سفته بازي مقاومت سطح ۴ هزار و ۱۰۰ توماني را در بازار ارز شکست. اين عامل در کنار چشم انداز بازگشت تقاضاي سکه پس از اربعين، همچنين رشد تقاضاي محافظه کارانه سکه با تداوم ريسک هاي سياسي منطقه، با بيش واکنشي سکه حباب (بيشتر بودن قيمت بازاري از ارزش ذاتي) سکه را به ۱۴۰ هزار تومان رساند.
    
    
    

     بازار طلاي جهاني
    کم نوساني طلا نزديک کف

    ديروز ساعت 16 هر اونس طلاي جهاني به قيمت 1277 دلار معامله شد. با وجود رشد طلا نسبت به قيمت پاياني روز جمعه (9/ 1274 دلار)، رشد شاخص دلار مانع از رشد قابل توجه طلا شد. تشديد تنش هاي داخلي انگليس و احتمال راي عدم اعتماد به ترزا مي از سوي اعضاي حزب محافظه کار با افت پوند از بازارهاي سهام اين کشور و شاخص دلار حمايت کرد. همچنان چشم انداز افزايش نرخ بهره در نشست دسامبر و احتمال ۳ بار افزايش نرخ بهره در سال ۲۰۱۸ عامل حمايت از شاخص دلار است. اما ترديدها نسبت به اجرايي شدن برنامه مالياتي ترامپ مي تواند بر دلار فشار آورد. با وجود رشد طلا بالاتر از ۱۲۸۰ دلار هفته گذشته، عبور از سطح مزبور براي طلا دشوار است. در هفته جاري نرخ تورم آمريکا و نشست بانک هاي مرکزي مي تواند بر اونس طلا و ارزها اثرگذار باشد.
    
    
    
بازار اوراق مسکن
    تلاش براي تقويت تقاضاي مسکن

    ديروز اوراق تسهيلات مسکن اسفند94(تسه9412) با افت 4/ 0 درصدي همراه شدند. همچنان شاهد روند کم نوسان «تسه»ها در سطح 76هزارتوماني هستيم. با وجود رشد قيمت اوراق از کف 73 هزار توماني (کمترين سطح از خرداد) در هفته اول آبان، اما همچنان رشد تدريجي تقاضا، مقاومت سقف 78 هزار توماني در مقابل اوراق را تقويت کرده است. با وجود رشد تقاضاي «خانه اولي»ها از صندوق يکم بانک مسکن، گزارش «دنياي اقتصاد» کاهش ورود منابع به اين صندوق را به خصوص از ابتداي سال به دليل شرايط آن مطرح کرد. در حال حاضر کارشناسان طرح «صندوق پس انداز مسکن دوم» با کاهش طول دوره پس انداز، کاهش مبلغ اقساط ماهانه و کاهش نرخ سود تسهيلات را در دست بررسي دارند. طرحي که با هدف تحريک ساخت و خريد مسکن در بخش فرسوده و بدون شرط «خانه اول» مي تواند سمت تقاضا را تقويت کند.
    
    
    
بازار نفت
    حمايت ريسک هاي سياسي از نفت

    ديروز ساعت 16 هر بشکه نفت خام آمريکا به قيمت ۸/ ۵۶دلار معامله شد. روز گذشته خط لوله ميان بحرين و عربستان بازگشايي شد. پيش تر انفجار در خط لوله بحرين، منجر به بسته شدن اين خط لوله از سوي عربستان شده بود. همچنين تشديد تنش هاي خاورميانه عامل حمايت از قيمت نفت است. رشد (۹ موردي) دکل هاي نفتي آمريکا، بيشترين رشد از ژوئن و افزايش توليدات آمريکا به رکورد ۶۲/ ۹ ميليون بشکه در روز ترديدها نسبت به نفت را حفظ کرده است. روز گذشته دبير کل اوپک محمد بارکيندو اعلام کرد که کاهش توليدات «تنها گزينه عملي» براي رسيدن بازار نفت به تعادل است. وي همچنين سرعت گرفتن حرکت بازار نفت به سمت تعادل را اعلام کرد. اوپک در گزارش خود، چشم انداز رشد تقاضا را افزايش داد.
    جهش قيمتي ارز و سکه / نرخ دلار سقف ۴ هزار و ۱۰۰ تومان را شکست؛ سکه رشد روزانه ۲/ ۲ درصدي را ثبت کرد
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 31 (آينده نگر بازار)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله جغرافيا و برنامه ريزي محيطي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 70)، تابستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است