|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: بازگشت ٧ ريشتر پس از ١٢٠٠ سال
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 8 (جامعه) > متن
 
      


گفت و گو 
بازگشت ٧ ريشتر پس از ١٢٠٠ سال
مهدي زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسي، در گفت و گو با «اعتماد» زلزله كرمانشاه را فرصت و هشداري دوباره مي بيند

نويسنده: بنفشه سام گيس

در گزارش مقدماتي كه پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي منتشر كرده، آمده است: «ساعت ٢١ و ٤٨ دقيقه، زمين لرزه اي با بزرگاي٧/٣، در ١٢ كيلومتري شهرستان تازه آباد استان كرمانشاه، مرز ايران و عراق به وقوع پيوست. كانون اين زمين لرزه، ١٦ كيلومتري گسل مرتفع زاگرس (با درازاي ١٣٧٥ كيلومتر)، ٢٥ كيلومتري گسل پيشاني كوهستان زاگرس (با درازاي ١٣٥٠ كيلومتر) و در فاصله ٣٠ كيلومتري شهرستان هاي قصرشيرين و سرپل ذهاب بوده در حالي كه مدت زمين لرزه، ٣٠ ثانيه طول كشيده و در اغلب استان هاي كشور به خصوص مناطق غربي و مركزي و حتي در ساختمان هاي بلند شهر تهران حس شده است. در حالي كه شهرستان هاي سرپل ذهاب، قصرشيرين، جوانرود، ثلاث باباجاني و گيلانغرب، درگير اين زمينلرزه شده و بيشترين خسارت را ديده اند، پيشينه لرزه خيزي منطقه نشان مي دهد كه در بازه ١١٧ سال اخير حدود ٣٣٦ زمين لرزه در اطراف كانون زمين لرزه ثبت شده كه فقط ٢٠ مورد آن داراي بزرگاي بيشتر و مساوي ٥ بوده و اين نشان دهنده لرزه خيزي كم منطقه است.»
    آنهايي كه از شامگاه تا بامداد ٢٢ آبان ١٣٩٦، در راهروهاي بيمارستان ها و در جوار آوار خانه ها منتظر يك خبر اميدبخش بودند، اصلا نمي دانستند چنين پژوهشگاهي هم وجود دارد. آنها، تا عصر و غروب يكشنبه ٢١ آبان ١٣٩٦، فقط مي دانستند سقفي بالاي سر دارند و شغل كوچكي و درآمد ناچيزي كه حداقل در فهرست ٤٠٠ هزار نفر بيكار استان قرار نمي گيرند. زلزله ٧ ريشتري اما تمام معادلات را بر هم زد. استاني كه نرخ بيكاري اش، ٦ درصد هم از ميانگين كشوري بالاتر بود حالا گرفتار آوار زمين لرزه شده. اخباري كه از صبح روز گذشته به صورت تصويري يا زيرنويس از شبكه هاي رسانه ملي پخش مي شد، تاكيدي بود يا شايد هم هشداري كه وضعيت اين استان كه بيكارانش را براي پايتخت، سوغات مي فرستد چون ديگر زميني نمانده و شغلي نمانده و دامي نمانده و انگيزه اي براي فرداي بهتر نمانده كه جوان بيكار را پاگير كند، با اين حجم آوار، با اين حجم داغ و سوگ، بدتر از بد خواهد شد.
    شايد فقط دل زمين براي مردم اين استان سوخت كه پيش هشدار داد. «٤٣ دقيقه پيش از وقوع زمينلرزه ٧/٣ ريشتري، يك پيش لرزه با بزرگاي ٤/٥اتفاق افتاد كه جان خيلي ها را همين پيش لرزه نجات داد.» مهدي زارع، استاد پژوهشگاه بين المللي زلزله شناسي، در گفت وگو با «اعتماد»، روزهاي پيش و پس از زلزله، فراموشي هاي پيش و پس از زلزله ٢١ آبان سرپل ذهاب را بازخواني كرده است.
    
    گفته مي شود كه آخرين زلزله با شدت بالاي ٦ در كرمانشاه ٣٠٠ سال قبل اتفاق افتاده. شما علت خواب زمين در طول ٣٠٠ سال گذشته را چطور تحليل مي كنيد؟
    شديدترين زلزله در منطقه سرپل ذهاب مربوط به سال ٩٥٨ ميلادي است. منطقه زاگرس، منطقه لرزه خيزي است و اگر طي هزار سال اخير، زلزله مهمي در اين منطقه اتفاق افتاده، حتما اطلاعات تاريخي آن ثبت شده است. مي توان فرض كرد كه در اين مدت، زلزله با بزرگاي ٧ اتفاق نيفتاده اما وقوع زلزله با اين شدت هم در اين منطقه طبيعي است چون در اين منطقه گسل هاي پي سنگي مهمي وجود دارد و بنا بر نتايج مطالعاتي كه سال ١٣٧٠ در اين منطقه داشتم، علاوه بر شناسايي گسل عمقي و پي سنگي مهمي در اين منطقه كه نام آن را هم ذهاب گذاشتم، ساختارهاي منطقه و لرزه خيزي منطقه را هم مشخص و بررسي كردم. گسل هاي پي سنگي، درون پوسته زمين كار مي كنند منتهي در سطح زمين، تظاهرات بطئي متفاوت از چين خوردگي سطح گسل هاي مختلف و عوارض سطحي مختلف از خودشان به جا مي گذارند در حالي كه در زير پوسته مشغول فعاليت هستند و شواهد ژئو فيزيكي و اطلاعات زمين شناسي هم وجود آنها را تاييد مي كند.
    
    وجود اين نوع گسل مي تواند براي تراكم منطقه يك عامل خطر باشد؟
    اين گسل هميشه بوده و كل لبه چين خوردگي هاي زاگرس چنين شرايطي دارد از جمله در دزفول و كم و بيش در بوشهر و با وضعيت بسيار شديد، در بندرعباس. اما خوشبختانه اين منطقه كم جمعيت است. البته ما در اين منطقه، انتظار نداريم كه زلزله با بزرگاي ٧، هر ٣٠ سال يك بار اتفاق بيفتد. البته منطقه لرزه خيز است اما زلزله با بزرگاي ٧ دير به دير در اين منطقه رخ مي دهد. در مورد زلزله ٢١ آبان سرپل ذهاب هم پيش فرض اوليه اين است كه بازگشت همان زلزله يك هزار و ٢٠٠ سال قبل باشد.
    
    با وجود اينكه كانون زلزله در مرز ايران و عراق بوده اما مناطق آسيب ديده، اغلب در خاك ايران واقع شده. علت اين اتفاق را چطور تحليل مي كنيد؟
    فعلا به اين اطلاعات چندان اعتماد نداريم چون كانون زلزله، روي نوار مرزي بوده اما برخي مراكز زلزله شناسي، كانون را متمايل به مرز ايران و برخي، متمايل به مرز عراق شناسايي كرده اند در حالي كه كانون، دقيقا روي نوار مرزي قرار دارد اما توجه كنيم كه در حاشيه نوار مرزي ايران، جمعيت بيشتر و روستاها و شهرهاي بيشتري قرار دارد و گزارش دهي از اين مناطق هم بيشتر است در حالي كه علت تلفات و آسيب هاي كمتر در عراق، ممكن است به دليل جمعيت كمتر و گزارش دهي كمتر باشد: ضمن آنكه بايد بطور كلي بپذيريم كه منطقه ما، لرزه خيز است و البته، همين منطقه لرزه خيز، پرجمعيت هم هست و ما با تراكم بيشتري از شهرها و روستاها در نوارهاي مرزي مواجهيم.
    
    شما هميشه ارتباط ساعت وقوع زلزله و ميزان تلفات را مورد توجه قرار داده ايد. برخلاف انتظار، در زلزله سرپل ذهاب، آمار كشته شدگان در مقايسه با تعداد مجروحان، قابل توجه و بالاست. وقوع زلزله در ساعت ٩ و ٤٨ دقيقه شب تا چه حد در بالا بودن تلفات تاثير داشته؟
    ساعت وقوع، ساعت بينابين بوده، ساعتي كه مردم در خيابان نبودند و در خانه بودند اما ضمنا، اغلب مردم بيدار بودند كه بيدار بودن شهروندان، جنبه مثبت و موثر در كاهش تلفات جاني بوده اما از سوي ديگر، در ساعت وقوع، مردم زير سقف خانه ها و در فضاهاي بسته بودند و بنابراين، آسيب پذيري افزايش يافته است و اين، جنبه منفي ساعت وقوع زلزله است چرا كه اگر زلزله، در ساعت ٤ بعدازظهر اتفاق مي افتاد، ساعتي كه مردم اغلب در خيابان ها بودند، تلفات كمتر مي شد و حتي اگر ساعت وقوع زلزله، ٢ بعدازظهر و زمان فعاليت مدارس بود، تلفات جاني به مراتب افزايش مي يافت اما اگر ساعت وقوع، ٢ نيمه شب و زمان خواب مردم بود هم، ما با تلفات خيلي بالا مواجه مي شديم.
    
    اخيرا هشداري را مطرح كرديد كه مصداق بارز آن در زلزله كرمانشاه مشهود بود: آسيب پذيري مناطقي موسوم به بافت فرسوده جديد. از صبح روز گذشته در خبرهاي رسانه ملي اعلام مي شد كه بيمارستان هاي قصرشيرين، سرپل ذهاب و اسلام آباد دچار آسيب هاي قابل توجه شده و همچنين خانه هاي مسكن مهر هم از خسارات زلزله در امان نبوده است. آيا هشدار جديدي درباره فرسودگي بناهاي نوساز داريد؟
    هشدار خاصي ندارم چرا كه هر فردي، حتي يك بار هم از مناطق غرب كشور بازديد كرده باشد مي تواند به اين پيش بيني برسد. در بازديدي كه به اتفاق شما از منطقه بويين زهرا داشتيم، خانه هاي مسكن مهر را ديديم كه همه جا سبز شده اند. در مورد خانه هاي مسكن مهر كه در غرب كشور ساخته شده هم، اين انتظار را داريم كه با وقوع زلزله ٦ يا ٧ ريشتر، شنونده اخباري مشابه خبرهاي يكشنبه شب و بعد از اعلام وقوع زلزله در سرپل ذهاب باشيم. ساخت و سازهاي ضعيف، متاسفانه مثل مين گذاري در تمام كشور است اما اينكه وضعيت كدام يك، بدتر و كدام يك بهتر است، هنوز قابل پيش بيني نيست و اما در مجموع، ساخت و سازهاي اواخر دهه ٨٠ و اوايل دهه ٩٠ خوشنام نيستند چنان كه در زلزله سال ٩١ ورزقان و زلزله سال ٩٣ مورموري ايلام هم جواب بدي داد و حتي اخبار آزمون ٢١ آبان ١٣٩٦ سرپل ذهاب هم، خبرهاي خوبي نيست. حتي در هر اتفاق مشابه، باز هم انتظار داريم يكي از جبهه هاي اصلي آسيب ديدگي، مربوط به ساخت و سازهاي جديدي باشد كه با ارزان ترين قيمت ساخته شده و با اسم هاي مختلف همچون مسكن مهر به مردم فروخته شد.
    
    بنا بر اخبار رسمي، با وجود آنكه تمام استان هاي مرزي از زلزله ٢١ آبان سرپل ذهاب متاثر شده اند و كانون زلزله هم در مرز استان كرمانشاه قرار داشته، اما شهرهاي بزرگ در استان هاي همجوار همچون ايلام و همدان و حتي شهر كرمانشاه، خسارات مالي و جاني نداشتند.
    چنين انتظاري هم نداشتيم چون زلزله هاي زاگرس، اگر بزرگاي زيادي داشته باشند معمولا در شعاع دورتر از ١٥٠ كيلومتر خسارت بزرگي ايجاد نمي كنند. ايلام و كرمانشاه و همدان هم حدود ١٥٠ كيلومتر از كانون زلزله فاصله داشتند اما فراموش نكنيم كه اين زلزله در تهران هم حس شده هرچند، به اين معنا نيست كه با وقوع اين زلزله، گسل هاي تهران يا همدان يا تبريز فعال شده باشند.
    
    بيشترين تلفات، طبق معمول تمام زمين لرزه ها در ايران، در بافت فرسوده و غيرمقاوم اتفاق افتاده است. با توجه به زلزله خيزي تمام كشور، چه هشداري درباره ناديده گرفتن اهميت مقاوم سازي بناها و تاثير آن در افزايش تلفات ناشي از زلزله داريد؟
    با گذشت ٢٠ سال و ٦ ماه از زلزله اردكول قائن كه زلزله كم عمق با بزرگاي بيش از ٧ بود و با گذشت ٤ سال و ٦ ماه از زلزله سراوان كه آن هم در منطقه كم جمعيت رخ داد، با زلزله اي مواجه شديم كه مشابه اكثر زلزله هاي ايران نيست و فكر مي كنم، اين فرصت دوباره اي است براي ما كه يك بار ديگر فكر كنيم، اگر كانون زلزله سر پل ذهاب، در خود سرپل ذهاب بود، چه بسا با فاجعه اي مشابه زلزله بم مواجه شده بوديم، با تلفات بالاي چند هزار نفري و چند ده هزار نفري. كانون اين زلزله وسط كوه و يك منطقه تقريبا خالي از سكنه بود كه مي توان گفت از اين بابت، شانس آورديم اما اين زلزله، بار ديگر به ما هشدار مي دهد كه سرزمين ما لرزه خيز است و بايد به هوش باشيم كه اگر اين اتفاق براي شهرهاي بزرگ مان همچون تهران و تبريز و مشهد اتفاق بيفتد با چه فاجعه انساني مواجه خواهيم شد. تمام زلزله ها، مي تواند مثل زلزله ٢١ آبان سرپل ذهاب نباشد و مي تواند مثل بم باشد و در يك شهر ١٠٠ هزار نفري و حتي بدتر، در شهري با بيش از يك ميليون نفر جمعيت. زلزله سرپل ذهاب، چراغي بود كه روشن و خاموش شد و فرصت ديگري به ما داد كه در برنامه هاي مان تجديدنظر كرده و به مناطق پر جمعيت شهري فكر كنيم.
    گفت و گو: بازگشت ٧ ريشتر پس از ١٢٠٠ سال / مهدي زارع، استاد پژوهشگاه زلزله شناسي، در گفت و گو با «اعتماد» زلزله كرمانشاه را فرصت و هشداري دوباره مي بيند
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 8 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 373 بار
    آثار ديگري از "بنفشه سام گيس"

  سردمداران تحريم دروغ مي گويند دارو تحريم است / بررسي سه دوره تحريم دارويي ايران در گفت و گو با رييس سابق غذا و دارو
بنفشه سام گيس، اعتماد 7/7/97
مشاهده متن    
  معراجي ها / گزارش «اعتماد» از مرداني كه در سال هاي دفاع مقدس مسئول انتقال پيكر شهدا بودند
بنفشه سام گيس، اعتماد 1/7/97
مشاهده متن    
  «ط» مثل طبس / 40 سال از زلزله 7.4 ريشتري نگين كوير گذشت
بنفشه سام گيس، اعتماد 25/6/97
مشاهده متن    
  چشم هايي كه لايه هاي جامعه را مي شكافد / عكاسان ايراني «بحران» را چگونه تعريف مي كنند
بنفشه سام گيس، اعتماد 7/6/97
مشاهده متن    
  مردان كوچكي كه از هيچ چيز نمي ترسيدند / همزمان با سالروز تولد غلامرضا تختي، قهرمانان كشتي به ديدار كودكان بهبود يافته از اعتياد رفتند
بنفشه سام گيس، اعتماد 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه برگ هنر
متن مطالب شماره 19، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است