|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: ناكامي «شو»ي گفت و گو با حريري
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6924
پنج شنبه 24 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 20 (جهان) > متن
 
      


ناكامي «شو»ي گفت و گو با حريري
ترديدهاي جهاني درباره وضعيت نخست وزير لبنان افزايش يافت


گروه جهان/ يکشنبه شب و پس از 8روز چشم انتظاري لبناني ها و جامعه بين الملل، سعد حريري، نخست وزير لبنان که در حال حاضر خواسته يا ناخواسته در عربستان سعودي به سر مي برد، مقابل دوربين شبکه تلويزيوني المستقبل قرار گرفت تا به اصطلاح به گمانه زني ها درباره مشکوک بودن استعفاي غيرمنتظره اش و تحت فشار بودن و حتي در بازداشت بودنش در رياض خاتمه دهد اما اين مصاحبه نه تنها از شدت گمانه زني ها و نگراني ها نکاست بلکه ناظران و تحليلگران منطقه اي و بين المللي را بيش از پيش نسبت به سرنوشت سعد حريري و لبنان نگران کرد.
    مصاحبه المستقبل با حريري همان طور که انتظار مي رفت، بشدت زير ذره بين سياستمداران، تحليلگران و اصحاب رسانه جهان بود به طوري که کوچکترين حرکات بدن و چهره نخست وزير لبنان معنا پيدا مي کرد. جميل السيد، مقام امنيتي سابق لبنان يکي از کساني بود که بسرعت به اين مصاحبه واکنش نشان داد و در صفحه توئيتر خود نوشت: سعد حريري هنگام مصاحبه غمگين بود و سعي مي کرد خود را کنترل کند اما چشمانش با او همراهي نکردند و کم مانده بود گريه کند.
    
    مصاحبه ديکته شده بي فايده
    به گزارش ايسنا، عبدالباري عطوان، سردبير روزنامه راي اليوم نيز در سرمقاله اي نوشت: حريري در اين مصاحبه آشفته بود و حرف هايي زد که خودش هم از مضمون و پيامدهايش راضي نبود براي همين سخنانش براي مردم لبنان و بسياري از اعرابي که اين مصاحبه را دنبال کردند نيز قانع کننده نبود. ما با اين حرف حريري که گفت، استعفايش تحول مثبتي در لبنان ايجاد کرد موافق نيستيم بلکه برعکس به نظر ما استعفاي او ثبات لبنان را به لرزه درآورد و بحران وزارتي را برجاي گذاشت و دودستگي طايفه اي را احيا کرد. حريري گفت که هر زمان بخواهد مي تواند عربستان را ترک کند. اين حرفش جالب بود. پس چرا يک يا دو روز پيش عربستان را ترک نکرد و اين مصاحبه را مثلاً در پاريس انجام نداد تا تاييد کند که آزاد است اما اوضاع را بدتر و بسياري را مطمئن کرد که اين مصاحبه هم [مانند آن سخنراني] احتمالاً به او ديکته شده است. اين تحليلگر عربي در ادامه سرمقاله خود نوشت: حريري در هر صورت در شرايط سختي خواهد بود. اگر به لبنان بازگردد و همان سخنانش را تکرار کند، مي گويند او رهبري طرح فتنه را برعهده گرفته اما اگر برعکس آن را بگويد و دست از انتقاد از حزب الله بردارد اين يعني قطع نهايي روابطش با عربستان که احتمالاً جانش بيش از هر زمان ديگري در معرض خطر قرار مي گيرد زيرا عربستان «جايگزين ها» و «شبه نظامياني» در لبنان دارد که احتمالاً واکنش نشان خواهند داد و عليه حريري کودتا خواهند کرد.
    
    استعفا يا تلاش سعودي ها براي ساقط کردن دولت ائتلافي حريري
    به گزارش ايسنا، روزنامه امريکايي نيويورک تايمز نيز در تحليل مصاحبه حريري با المستقبل نوشت: نخست وزير لبنان که اقامت مرموزش در عربستان، خاورميانه را به تلاطم انداخته است، يکشنبه شب در مصاحبه اي تلويزيوني مدعي شد قادر است آزادانه حرکت کند و اينکه لبنان را ترک کرد تا از خودش حفاظت کند و ظرف «چند روز» به خانه بازمي گردد اما به نظر مي رسد اظهارات او براي ابهام زدايي و کاهش تنش ها کافي نبوده باشد. اين ابهام زدايي را نمي توان تنها با مصاحبه در يکي از شبکه هاي حزب سياسي سعودي گراي حريري و با حضور پائولا ياکوبيان، مجري تلويزيوني که مطابق خط مشي سعودي ها حرکت مي کند، پاسخ داد. حريري پاسخ روشني به چرايي اعلام استعفا از عربستان به جاي لبنان نداد. او رنگ پريده و خسته با چشماني گودافتاده اغلب با سرعت به سمتي مي نگريست و اين طور به نظر مي رسيد که به فرد ديگر حاضر در اتاق نگاه مي کرد.
    
    بايکوت مصاحبه حريري در تلويزيون هاي لبناني
    دست کم پنج شبکه تلويزيوني لبنان از جمله اُ تي وي، المنار و الجديد از انتشار مصاحبه يکشنبه حريري خودداري کرده و مي گويند هنوز مشخص نيست که حريري قادر بوده باشد آزادانه صحبت کند. مواضع اين رسانه ها با مواضع ميشل عون، رئيس جمهوري لبنان که گفته است، آزادي سعد حريري محدود شده، شرايط اقامت به او تحميل شده، ارتباطاتش تحت کنترل است و اظهاراتش در اين شرايط فاقد اعتبار است، همسو است. ميشل عون، رئيس جمهوري لبنان پيشتر گفته بود که هر آنچه حريري از عربستان بگويد «بازتاب حقيقت نيست و نتيجه شرايط مرموز و مشکوکي است که در پادشاهي عربستان در جريان است و بنابراين نمي توان آن را جدي گرفت.» علاوه بر مقامات داخلي لبنان، کشورهاي ديگر از جمله فرانسه، امريکا، انگليس، آلمان و... نيز اين استعفا را نپذيرفته اند. محمد علي مهتدي، تحليلگر مسائل خاورميانه نيز درباره مصاحبه يکشنبه شب سعد حريري در صفحه توئيتر خود نوشت: حريري در مصاحبه اش 3 ليوان آب خورد، يکبار به گريه افتاد، جملاتش نامربوط بود، از پاسخ به سوالات طفره مي رفت و سه بار تاکيد کرد که دو سه روزه به لبنان بازمي گردد.
    سعد حريري يکشنبه شب در نخستين گفت وگوي تلويزيوني خود پس از استعفا از سمت نخست وزيري لبنان، کناره گيري خود را مطابق با منافع لبنان و مردم کشورش دانست و گفت: بسيار زود يعني ظرف دو يا سه روز آينده به لبنان بازخواهم گشت و تدابير قانوني را انجام خواهم داد. من مي دانم که بر اساس قانون اساسي، بايد نزد رئيس جمهوري بروم تا استعفا دهم. او درباره اوضاع خود در عربستان نيز ادعا کرد: من در عربستان آزاد هستم و مي توانم در هر زماني سفر کنم. ملک سلمان من را مانند پسرش مي داند و وليعهد نيز به من احترام مي گذارد. حريري همچنين گفت: اگر بخواهيم از استعفا صرفنظر شود، بايد در مقابل به اصل عدم مداخله احترام گذاشت. اين جمله حريري موردتوجه و استقبال ميشل عون و نبيه بري قرار گرفت. رويترز به نقل از ميشل عون نوشت: اشاره سعد حريري به اينکه احتمال دارد از استعفاي خود صرفنظر کند، موضوعي مثبت است زيرا نشان مي دهد روند سياسي که از دولت در لبنان حمايت مي کند همچنان وجود دارد. نبيه بري هم بازگشت از استعفا را عادلانه توصيف کرد.
    
    ادعاهاي حريري درباره حزب الله
    نخست وزير لبنان البته در اين مصاحبه مدعي شد: بخشي از اقشار لبناني خواهان ضربه زدن به ثبات کشورهاي عرب حوزه خليج فارس هستند. نخست وزير مستعفي لبنان در بخش ديگري از اظهارات خود نيز به ايران اشاره و ادعا کرد: من به ولايتي گفتم که مداخله هاي ايران در کشورهاي عربي قابل قبول نيست. هيچ تهديدي از سوي ولايتي عليه من صورت نگرفت. او در اين مصاحبه از عربستان تمجيد کرد و گفت: عربستان به لبنان در اقتصاد و برق و آب کمک مي کند. بايد بپرسيم که ديگران چه ارائه داده اند. زماني که اسرائيل در سال ۲۰۰۶ به ما حمله کرد، عربستان به ما کمک کرد
    
    عربستان درصدد اخراج لبنان از اتحاديه عرب
    تمجيدهاي حريري از عربستان در حالي است که رياض بتازگي از احمد ابوالغيط، دبيرکل اتحاديه عرب خواسته است عضويت لبنان در اين اتحاديه را به حالت تعليق درآورد. ابوالغيط نيز با عبدالفتاح سيسي، رئيس جمهوري مصر در اين باره گفت وگو کرده و سيسي به ابوالغيط ابلاغ کرده است که اين موضوع در شوراي اتحاديه عرب مطرح نشود زيرا اخراج لبنان از اتحاديه عرب اين اتحاديه را ضعيف تر خواهد کرد. بغداد نيز به اتحاديه عرب هشدار داده است، اگر لبنان از اين اتحاديه اخراج شود عراق نيز از آن بيرون خواهد آمد. قطر نيز به اين اتحاديه ابلاغ کرده است، در صورت اخراج لبنان و خروج عراق، قطر از اين اتحاديه خارج خواهد شد. کويت هم اعلام کرده است، لبنان مرتکب هيچ گونه اقدامي عليه کشورهاي عربي نشده و نبايد عضويتش در اين اتحاديه به حالت تعليق درآيد.
    
    ناکامي «شو»ي گفت و گو با حريري / ترديدهاي جهاني درباره وضعيت نخست وزير لبنان افزايش يافت
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 20 (جهان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه كفش تبريز
متن مطالب شماره 59، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است