|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: آمادگي در برابر زلزله با بزرگ داده ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4357
يكشنبه سوم تير ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


آمادگي در برابر زلزله با بزرگ داده ها
چگونه تكنولوژي به مقابله با بلاياي طبيعي كمك مي كند؟

نويسنده: ندا لهردي


     مثل هميشه غافلگير شديم! زلزله هر وقت مي آيد ما را مي لرزاند و تا مدت ها ترس و غم را به دل مان سنجاق مي کند. با اين حال اما ما خيلي اتفاقات را خيلي زود فراموش مي کنيم تا دوباره و دوباره غافلگير شويم؛ کاري که «احمد واني» نکرد.
    او يک کارآفرين معمولي در سيليکون ولي نيست. او به جاي راه انداختن شرکتش در اتاق خوابگاه دانشگاه يا در يک گاراژ خانگي در پائولو آلتو، ايده بزرگش را درست وقتي در سيل بزرگ پاکستان و شمال هندوستان گرفتار شد، پرورش داد. واني که همراه با خانواده اش در سيل سال ۲۰۱۴ پاکستان گرفتار شده بود، يک هفته منتظر بودند تا نجات پيدا کنند. او که بعدها در دانشگاه استنفورد مشغول تحصيل در رشته مهندسي شد، درست در همان روزها به اين فکر مي کرد که آيا اولين نجات دهندگان اطلاعات کافي دارند تا بتوانند تصميم بگيرند که بعد از ويراني بايد منابع و امکاناتشان را در کجا متمرکز کنند.
    بعد از آن زلزله اي که در منطقه ناپا ولي در شمال سانفرانسيسکو رخ داد هم اين پرسش را در ذهن واني تقويت کرد: «هيچ آگاهي علمي و دقيقي در پشت فرآيند نجات بعد از ويراني وجود ندارد. هزاران تماس با مرکز کمک رساني ۹۱۱ برقرار شده، اما پاسخ ها و کمک ها لزوما به صورت مستقيم به مناطقي که نياز به کمک داشتند، مربوط نشده است.» به اين ترتيب بود که او به فکر برنامه اي براي تغيير شکل مديريت بحران با استفاده از تکنولوژي بزرگ داده ها افتاد. تنها چند ماه بعد واني به کمک دو دانشجوي ديگر استنفورد پلت فرمي را ايجاد کرد که خسارات و تلفات بلاياي طبيعي را پيش بيني مي کرد. مفهوم اين کار ساده اما در عين حال انقلابي است. نرم افزار One Concern با شعار «جان هر نفر و هر ثانيه اهميت دارد»، اطلاعات جغرافيايي و ساختماني از منابع مختلف عمومي و خصوصي را به کمک تکنولوژي يادگيري ماشيني پردازش مي کند تا بتواند تاثير هر زلزله روي هر ساختمان و ساکنانش را بررسي و پيش بيني کند. ورودي اطلاعات در لحظه در زمان زلزله شيوه کمک رساني را بهبود مي دهد. اين استارت آپ تصميم دارد از همين برنامه کمک بگيرد و برنامه اي مشابه را براي سيل و ديگر بلاياي طبيعي معرفي کند.
    حالا دو سال بعد از راه اندازي اين استارت آپ، افراد زيادي در آن مشغول به کار شده اند که در ميان آنها متخصصان رده بالاي مديريت شرايط اورژانسي هم وجود دارند. شهرهاي زلزله خيزي مانند سانفرانسيسکو و لس آنجلس اولين مشتريان اين شرکت هستند. «مايکل دايتون» نماينده مدير اداره مديريت بحران سانفرانسيسکو در اين مورد مي گويد: «توانايي اين استارت آپ در پيش بيني خسارات احتمالي با دقت بالا واقعا مي تواند انقلابي و موثر باشد و تاثير آن در مواقع بحران بيشتر هم احساس مي شود.»
    او معتقد است که پلت فرم ها و نرم افزارهاي قبلي در اين زمينه ممکن بود مناطق کلي را که احتمال خسارت در آنها بالا بود، شناسايي مي کردند. در نهايت اما وقتي زمان شناسايي مناطق دقيق براي مديريت و برنامه ريزي فرآيند کمک رساني و ارسال منابع مي رسيد، اين پلت فرم ها نمي توانستند چندان که بايد مفيد باشند.
    پلت فرم One Concern همچنين اطلاعات را از منابع زيادي گرفته و ادغام مي کند تا در وضعيت اورژانسي که هر ثانيه اهميت پيدا مي کند، کار تحليل و تصميم گيري را راحت تر کند. اين ارزيابي هاي لحظه اي از ميزان خسارات و تلفات به اقدامات سريع بر پايه اطلاعات دقيق کمک زيادي مي کنند. به اين ترتيب تيم هاي امدادي مي توانند عمليات جست وجو و نجات را در مناطقي که احتمال خسارت بيشتر در آنها وجود دارد، اولويت بندي کنند؛ اتفاقي که در گذشته چندان امکان پذير نبود.
    One Concern اما تنها شرکتي نيست که فرصت استفاده از بزرگ داده ها را براي بازانديشي درباره فرآيند کمک رساني در زمان بحران و بلاياي طبيعي، دريافته است. شرکت نقشه برداري Esri هم نرم افزار واکنش سريعي را طراحي کرده است که خسارات احتمالي ناشي از زلزله، آتش سوزي و توفان ها را نشان مي دهد. اين در حالي است که دولت ايالات متحده آمريکا در برنامه هايي سرمايه گذاري کرده است که با استفاده از تکنولوژي بزرگ داده ها مي توانند فرآيند پاسخگويي و امدادرساني در زمان بحران را بهتر و کوتاه تر کنند. در حال حاضر اين سرمايه گذاري در آژانس هايي مانند اداره ملي تحقيقات اقيانوسي و جوي انجام شده است.
    تکنولوژي ارائه شده توسط One Concern اخيرا در بازديدي از دفتر اين شرکت در پائولو آلتو به خوبي نشان داده شده است. در پلت فرم اين شرکت کاربران مي توانند مناطقي از شهر را که احتمال بيشترين خطرات در آنها وجود دارد، روي نقشه مشخص کنند. روي اين پلت فرم به خوبي مي توان تاثير اتفاقات خاص مانند زلزله اي به بزرگي ۶ ريشتر را مشاهده کرد. کاربران مختلف قابليت هاي متنوعي با بيشترين ميزان انطباق را در اختيار دارند. حتي تيمي در اين شرکت به بررسي ميزان آمادگي مدارس شهر در برابر زلزله مي پردازد و مدارسي را که نياز به بازسازي يا مقاوم سازي دارند، مشخص مي کند. تيم امداد و جست وجوي شهري مي تواند پيش بيني کند که کدام ساختمان ها بيشترين احتمال سقوط و فروريختن کامل را بسته به اينکه مکان زلزله کجاست، دارند.
    اين تکنولوژي در مراکز شهري با جمعيت متمرکز و زياد، اهميت بيشتري هم پيدا مي کند. زلزله هايي که در سال جاري در مکزيک آمدند، باعث کشته شدن صدها نفر شدندو زلزله هاي امسال مکزيک اما نسبت به اتفاقات مشابه مانند زلزله سال ۲۰۱۰ هائيتي با هزاران نفر کشته، تلفات کمتري داشتند. شهرهايي که پلت فرم One Concern را به کار گرفته اند، خسارات کمتري را نسبت به گذشته متحمل مي شوند. دليل اين موضوع هم آن است که اين نرم افزار شيوه آمادگي مديران و مردم اين شهرها را در برابر بحران ها و بلاياي طبيعي تغيير داده است.
    حالا مديران و مسوولان شهر سانفرانسيسکو مناطق امدادرساني و پناهگاه هاي بالقوه را شناسايي و مشخص کرده اند تا بتوانند از تلفات و خطرات احتمالي جلوگيري کنند. اين پلت فرم همچنين امکان دسترسي راحت تر و سريع تر مديران شهري به مناطقي با احتمال آسيب پذيري بالا را هم فراهم کرده است. احمد واني موسس One Concern مي گويد: «ماموريت ما نجات جان افراد است؛ اينکه چطور بتوانيم بهترين و دقيق ترين تصميم را براي نجات جان افراد بيشتري بگيريم.»
    
     کمک تکنولوژي در زمان وقوع زلزله
    آي تي ايران: آمريکاي شمالي، منطقه اي زلزله خيز و توفان خيز است. آسياي جنوبي نيز زمين پرلرزشي دارد و قحطي نيز در آفريقا رواج دارد. تغييرات آب و هوايي در سال ۲۰۱۷ تقريبا روي همه قاره ها تاثير گذاشته است. از سال ۱۹۷۰، ميزان بلاياي طبيعي در سراسر جهان بيش از ۴ برابر شده و به ۴۰۰مورد در سال رسيده است. بلاياي طبيعي دليل آوارگي ميليون ها نفر و ويراني بسياري از زيرساخت هاي حياتي مي شود. با وجود اينکه هنوز هم يک راهکار سريع و ساده براي مديريت بحران هنگام وقوع بلاياي طبيعي وجود ندارد، اما تکنولوژي مي تواند کورسوي اميدي روشن کند. بعد از زلزله سال ۲۰۱۵ نپال، جست وجوگر ناسا که يک دستگاه کوچک چمدان مانند بود، توانست ضربان قلب تعدادي از قربانيان دفن شده زير آوار را شناسايي کرده و به آنها کمک کند. برخي تکنولوژي ها نيز براي پيدا کردن افراد گمشده و يا درخواست کمک از طرف قربانيان، کارآمد بوده است. برنامه (Trilogy Emergency Relief Application TERA)، شکلي ابتکاري از صليب سرخ است که به جست وجوگرها کمک مي کند تا گوشي هاي موبايل موجود در تمام منطقه آسيب ديده را شناسايي کنند و از طريق آنها پيغام هاي همگاني مرتبط با مکان هاي امداد و نجات ارسال کند.
    اين برنامه اولين بار در هائيتي توسعه پيدا کرد و بعد به ديگر نقاط دنيا نيز گسترش پيدا کرد. ثابت شده است که جمعيت رسانه اي يکي از بهترين ابزارها براي برقراري ارتباط و منبع دريافت اطلاعات حياتي محسوب مي شود که بعد از وقوع بلاياي طبيعي به کمک مردم مي آيد. پروژه Ushahidi-Haiti توانست با استفاده از منابع رسانه هاي اجتماعي، اطلاعات مربوط به جمعيت آسيب ديده در هائيتي را دريافت کند. توييتر نيز در زلزله سال ۲۰۱۱ توانست به شيوه اي مشابه در زلزله ناشي از سونامي ژاپن، کمک رساني انجام دهد. ابزارهايي مانند MicroMappers هم مي توانند اطلاعات دريافتي از شبکه هاي اجتماعي را در مواقع وقوع فاجعه، تجزيه و تحليل کنند و به نوبه خود به حادثه ديدگان کمک کنند. اين ابزار با کمک تکنولوژي هوش مصنوعي مي تواند اطلاعات جمعي رسانه هاي اجتماعي را با اطلاعات جغرافيايي تلفيق کرده و از آنها براي بهره برداري در زمينه کمک به آسيب ديدگان استفاده کند. نقشه ها نيز به صورتي تغيير پيدا مي کنند که تيم هاي امدادي بتوانند آسيب ديده ترين نقاط را سريعا شناسايي کرده و به کمک مصدومان بشتابند. سازمان هاي غيردولتي امداد و نجات و خيريه ها مانند (Télécoms Sans Frontières (TSF و Vodafone Foundation مي توانند حين وقوع بلاياي طبيعي ابزارهاي ارتباطي حياتي راه اندازي کنند.
    TSF به خصوص اين کار را در منطقه Caribbean در هنگام وقوع توفان ايرما انجام داد. آنها تلاش کردند با همکاري با تيم امداد و نجات Vodafone Foundation’s Instant Network راه هاي ارتباطي با حادثه ديدگان ايجاد کنند. Vodafone Foundation’s Instant Network يک شبکه موبايلي به خصوص ارائه مي دهد که يکي از تکنولوژي هاي کاربردي در زمينه بازيابي راه هاي ارتباطي در زمان وقوع بلاياي طبيعي محسوب مي شود. اين شبکه هاي قابل حمل، همراه با شارژرهاي متعدد به نقاط آسيب ديده منتقل مي شوند. روبات ها و پهپادها در مواقع اورژانسي بعد از وقوع بلاياي طبيعي، پتانسيل هاي فراواني دارند و مي توانند در مناطق در حال توسعه کمک رسان باشند. روبات ها مي توانند به قسمت هاي تخريب شده و يا خطرناک وارد شوند و عمليات امداد و نجات را جلوتر بيندازند. پهپادها هم مي توانند براي ارسال کمک هاي امدادي به مردم و نقاط دور از دسترس به کار بيايند. تاثيرات اين تکنولوژي هاي جديد هنگام وقوع فجايع طبيعي هنوز به طور کامل درک نشده است و قطعا مي تواند در آينده به يکي از اساسي ترين قسمت عمليات هاي امداد و نجات تبديل شود و به کمک دولت ها و سازمان هاي بين المللي بشردوستانه بيايند.
    
    آمادگي در برابر زلزله با بزرگ داده ها / چگونه تكنولوژي به مقابله با بلاياي طبيعي كمك مي كند؟
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "ندا لهردي"

  تغيير قوانين بازار به سبك اپل چيني / الگوي شيائومي در راه ورود به بازار سهام، با رقباي آمريكايي اش متفاوت است
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 24/3/97
مشاهده متن    
  تازه ترين منوي اپل روي ميز كاربران / در كنفرانس برنامه نويسان ۲۰۱۸ چه گذشت؟
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 19/3/97
مشاهده متن    
  قانون جديد حفاظت از اطلاعات كاربران / اتحاديه اروپا GDPR را از جمعه به اجرا گذاشت
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 6/3/97
مشاهده متن    
  گوگل آينده را مي فروشد! / به كمك اطلاعات شخصي ما
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  ورود هوش مصنوعي به زندگي روزانه / كنفرانس سالانه گوگل برگزار شد
ندا لهردي، دنياي اقتصاد 22/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه مديريت ارتباطات
متن مطالب شماره 97، خرداد 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است