|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: رئيس قوه قضائيه: هدف اصلي هر ۳ قوه حل مشكل سپرده گذاران موسسات مالي است
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22031
يك شنبه 29 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 3 (اخبار كشور) > متن
 
      


رئيس قوه قضائيه: هدف اصلي هر ۳ قوه حل مشكل سپرده گذاران موسسات مالي استرئيس قوه قضائيه گفت: اصلي ترين هدف هر سه قوه اين است که مشکل سپرده گذاران موسسات مالي حل شود يعني به نحو مقتضي، اموال مردم به آنان بازگردد و جبران خسارت صورت گيرد.
    به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضائيه، آيت الله صادق آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي، ضمن ابراز تسليت و همدردي با داغديدگان حادثه زلزله غرب کشور، تاکيد کرد: مسئولان کشوري و استاني بايد از تمام توان خود براي کمک رساني به مجروحان و درمان حادثه ديدگان استفاده کنند.
    آملي لاريجاني با بيان اينکه امدادرساني و رسيدگي به مجروحان با توجه به برودت هواي مناطق غربي کشور، همت و تلاش همه دستگاه هاي اجرايي و نهادهاي خدمت رسان را مي طلبد، افزود: در تماس تلفني با روساي کل دادگستري استان هاي غربي، گزارشي از وضعيت مناطق زلزله زده دريافت شد و در حال حاضر مسئولان قضايي استان هاي درگير زلزله براي پيگيري مسائل و حل مشکلات موجود در منطقه حضور دارند.
    وي اظهار داشت: گرچه وظيفه اصلي امدادرساني با دستگاه هاي اجرايي بوده اما دستگاه قضايي نيز آماده ارائه هرگونه خدمت ميسور به مردم حادثه ديده است، درخصوص تامين امنيت شهرهاي زلزله زده نيز به روساي کل دادگستري استان هاي مربوطه تاکيدات ويژه اي شده است.
    
    برپايي راهپيمايي اربعين خارج از اختيار دولت هاست
    رئيس قوه قضائيه با اشاره به برگزاري راهپيمايي عظيم اربعين، برخي تحليل هاي حاشيه اي درباره راهپيمايي اربعين را ناشي از کج انديشي، جهل يا عناد توصيف کرد و افزود: اينکه قريب به 20 ميليون نفر از کشورهاي مختلف به سوي يک نقطه حرکت کنند خارج از اختيار دولت هاست و آن را تنها امري الهي مي توان قلمداد کرد. بسيار باعث تاسف است که برخي افراد که خود را روشنفکر و اصلاح طلب مي خوانند، دولت ها را پشت اين حرکت عظيم معرفي مي کنند در حالي که هيچ دولتي امکان و قدرت هدايت چنين جمعيتي را ندارد.
    
    تلاش ۳ قوه براي حل مشکل سپرده گذاران موسسات مالي
    آملي لاريجاني در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به جلسه اخير سران سه قوه، گفت: گرچه بار اجرايي کشور بر دوش دولت و رئيس جمهور محترم است اما قطعاً قوه قضائيه و مجلس بايد در اين مسير به دولت کمک کنند زيرا بسياري از کارهاي مهم به ويژه در عرصه هاي اقتصادي جز با همکاري وثيق دستگاه قضايي و مجلس شوراي اسلامي با دولت امکان پذير نيست.
    وي با بيان اينکه يکي از محورهاي مهم جلسه اخير سران سه قوه، تصميم گيري براي حل مشکل سپرده گذاران موسسات مالي بوده است، اظهار داشت: متاسفانه بر اثر برخي سوء نظارت ها گرفتاري هايي از جانب موسسات مالي و اعتباري براي بخشي از هموطنان به وجود آمده است. در حال حاضر ما نبايد صرفاً به دنبال مقصر باشيم بلکه اصلي ترين هدف هر سه قوه اين است که مشکل سپرده گذاران حل شود يعني به نحو مقتضي، اموال مردم به آنان بازگردد و جبران خسارت صورت گيرد.
    رئيس قوه قضائيه با تاکيد بر لزوم همکاري قوا با دولت و بانک مرکزي با توجه به وجود برخي محدوديت هاي قانوني و اعتباري گفت: شايد دستگاه قضايي وظيفه ابتدايي در اين زمينه نداشته و صرفاً طبق قانون موظف به برخورد قضايي بوده است که بر همين اساس در بدو شکل گيري اين مشکل، دستگاه قضايي به موضوع ورود کرده و برخوردهاي قانوني را هم انجام داده است.
    آملي لاريجاني افزود: بسياري از افراد درگير در پرونده هاي مربوط به موسسات مالي غيرمجاز در زندان به سر مي برند اما نبايد فراموش کرد که صرف زنداني شدن مسئولان و مديران اين موسسات، مشکلي را از مردم حل نمي کند.
    وي تاکيد کرد: قوه قضائيه براي کمک به مردم و حمايت از آنان به ميدان آمده و تلاش کرده تا اموال مالباختگان موسسه اعتباري فرشتگان باز گردانده شود و مورد حيف و ميل قرار نگيرد. بر همين اساس طي همکاري بسيار خوبي که با مجلس و دولت صورت گرفته، تلاش شده تا سقف 200 ميليون تومان به همة سپرده گذاران تا اين مبلغ يا بالاتر پرداخت شود که با اين تدبير، مشکل 98 درصد سپرده گذاران حل مي شود. البته رقم سپرده هاي دو درصد باقي مانده نيز قابل توجه است که بايد براي آن چاره انديشي کرد و اهميت قضيه اقتضا مي کند که دستگاه هاي مربوطه به فکر حل اين مشکل
    باشند.
    رئيس دستگاه قضا با بيان اينکه يکي از وظايف اصلي بانک مرکزي نظارت بر بانک ها و موسسات مالي و اعتباري است، اظهار داشت: نبايد موسسات غيرمجاز داشته باشيم يا موسسات مالي در کشور رها باشند. البته برخي قوانين نيز دچار نقيصه هايي بود که اين کاستي ها رفع شده است و در حال حاضر بانک مرکزي مسئول نظارت بر بانک ها و موسسات مالي است که بايد اين نظارت ها مستمر و قاطعانه باشد.
    
    لزوم تامين امنيت سرمايه گذاري
    آيت الله آملي لاريجاني با بيان اينکه قوه قضائيه براي کمک به مردم و احقاق حقوقشان در کنار آنان خواهد بود، دومين موضوع مورد بحث در جلسه سران قوا را مقوله تامين امنيت اقتصادي عنوان کرد و گفت: بي ترديد براي ساختن کشور به سرمايه هاي معتنابهي نياز داريم که خوشبختانه بسياري از افراد در داخل و همچنين ايرانيان مقيم خارج از کشور خواستار به کار انداختن سرمايه هاي خود در ايران هستند. از دولت محترم خواسته ايم که مجراي استفاده از اين سرمايه ها را فراهم کند. در کنار اين موضوع بحث امنيت سرمايه گذاري يک مسئله بسيار مهم است که قوه قضائيه بايد تضمين هاي لازم را در اين زمينه ارائه کند.
    وي افزود: ما متعهّد شده ايم که در چارچوبي معقول و به شکلي که برخي افراد سودجو نتوانند از اين چارچوب ها بهره برداري کنند، زمينه هاي لازم را براي تامين امنيت سرمايه گذاري هاي واقعي فراهم کنيم. دولت نيز علي القاعده بايد بسترهاي لازم را در اين زمينه فراهم کند و در اين مسير همگي نيازمند کمک و همکاري مجلس براي ايجاد تسهيلات از جهت قوانين و مقررات هستيم.
    رئيس قوه قضائيه از پيگيري اين موضوع توسط نمايندگاني از هر سه قوه و همچنين تاکيد ويژه سران قوا بر لزوم تامين هر چه بيشتر «امنيت سرمايه گذاري» در کشور خبر داد.
    رئيس قوه قضائيه: هدف اصلي هر ۳ قوه حل مشکل سپرده گذاران موسسات مالي است
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 3 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه ميكروبيولوژي دامپزشكي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1401)، 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است