|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22053
دو شنبه 28 آبان 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره ايديپلماسي خوب يعني پذيرش تحقير!
    سرويس سياسي- روزنامه زنجيره اي بهار در يادداشت سرمقاله خود با عنوان «جاي خالي نگاه ظريف» نوشت: «به مرحله اي رسيده ايم که پرونده هاي باز موجود ميان ايران و غرب در حال تحت الشعاع قرار دادن دستاوردهاي برجام است. نگاهِ ظريف به بحران ها که راه مواجهه با آنها را در گرو توجه به ديپلماسي مي داند امروز و در بحران منطقه بيش از پيش احساس مي شود. امروز و در زماني که هر لحظه شاهد اتفاق تنش آفرين تازه اي در کشورهاي خاورميانه هستيم فرصتي براي ماجراجويي و تصميم گيري هاي احساسي نيست. در نتيجه مي بايست از تجارب گذشته - مثلا از وقايعي که به تهاجم رژيم بعث به ايران ختم شد - درس گرفت و دست ديپلمات هاي ميانه رو را در تصميم گيري در اين بخش بيش از پيش بازگذاشت. مطلب آخر آنکه گاهي جاي خالي نگاهِ ظريف در اقدامات و اظهارات رئيس جمهور روحاني و حتي شخصِ ظريف هم ديده مي شود که چنين امري چندان قابل فهم نيست. صلح دوستان و ميانه روهاي ايراني اميدِ امروزشان به دستان توانمند ظريف و روحاني است تا با همان الگويي که سايه جنگ را با برجام از کشور دور کردند اين بار هم با همان الگوي موفق نگراني هاي موجود در جامعه را رفع کنند.»
    انتشار چنين اباطيلي اين روزها، تقريبا خط ثابت روزنامه هاي زنجيره اي شده و البته از مدتها پيش از جريان مدعي اصلاح طلبي و منورالفکران وطني قابل پيش بيني بود و مي توان آن را به خوبي در پروژه برجام هاي چندگانه جاي داد اما در اين ميان چند نکته قابل اشاره است.
    نکته اول در اين رابطه است که چگونه در فضايي که عامل بازدارنده ما در مقابل محورهاي عربي- صهيونيستي منطقه همين توان موشکي و شمار زياد موشک هاي ايراني است که بر روي پاشنه آشيل هاي آمريکا در خاورميانه زوم کرده اند و در روزهايي که دائما کشورهاي عربي، غرب و رژيم صهيونيستي ايران به حمله نظامي تهديد مي کنند و در اين راه حتي دست به دامان گروهک هايي مانند داعش مي شوند تا شايد با عمليات هاي خرابکارانه قدري از اقتدار امنيتي ايران را در هم بشکنند و رهبر معظم انقلاب با صراحت مخالفت خود را با مذاکره در رابطه با بحث موشکي اعلام مي کنند؛ آقايان ناظر بر مطبوعات در مقابل اين سرمقاله هايي که بوي وطن فروشي و زمان ناشناسي از آنها به خوبي استشمام مي شود، سکوت مي کنند.
    
    
    شباهت مدعيان اصلاح طلبي و قاجاريه
    نکته بعدي اينکه آقايان اصلاح طلب بايد پاسخگو باشند که ادعاي پنج ساله آنها در مذاکره با غرب و رفع تحريم هاي ظالمانه عليه ايران در چه مرحله اي قرار دارد؛ اين غرب زدگان به جاي پاسخگو بودن نسبت به حيف و ميل سرمايه هاي ملي در اثر مذاکرات هسته اي در طول پنج سال گذشته و معطل نگه داشتن اقتصاد و سرمايه هاي اجتماعي کشور در طول اين مدت، با فرار روبه جلو بحث مذاکرات موشکي را طرح مي کنند؛ حال نمي خواهند بگويند چه چيزي از بتن ريختن در قلب راکتورهاي بومي خود به دست آورديم؟
    نکته سوم اينکه ما در زمينه مذاکرات هسته اي يک بار اين دور باطل را به خوبي طي کرده ايم، در بحث مذاکرات سعد آباد تا مرحله تعليق کامل رفتيم و در انتها با دبه اروپايي ها مبني بر لزوم وجود آمريکا در مذاکرات مواجه شديم و زماني که در دولت يازدهم و دوازدهم با آمريکا وارد مذاکره شديم به خوبي بدعهدي آنها را چشيديم و به قول رئيس جمهور با پوست و گوشت خود حس کرديم که مذاکره با آمريکا ديوانگي است، حال شما که دوباره برگشت به اروپا در زمينه هسته اي را مطرح مي کنيد و قرار است اين چرخه باطل دو دهه ديگر از انرژي و توان جمهوري اسلامي را هدر دهد؛ آيا قرار است بر سر توان موشکي و دفاعي کشور نيز همين بلا بيايد و ما چندين دهه از توانمندي هاي دفاعي دور باشيم.
    اما مهم تر از همه اين است که از نظر روزنامه هاي زنجيره اي مانند بهار ديپلماسي خوب آن است که در برابر تحقير و زياده خواهي و عربده هاي ديگران سرمان را پايين بيندازيم و لبخند بزنيم و تحقير را بپذيريم. شباهت ميان اين روحيه مدعيان اصلاح طلبي و برخي سران و درباريان قاجاريه شگفت انگيز است.
    
    
    منافع ملي بازيچه دست مدعيان
    در شرايطي که برجام به اهرم اصلي و ابزاري کارآمد براي فشار و اعمال سياست هاي خصمانه و زياده خواهانه عليه ايران تبديل شده، کوبيدن بر طبل اين توافق يک طرفه و خسارت بار از سوي مدعيان اصلاحات و حاميان دولت، به وضوح از برخورد باندي و جناحي با منافع ملي و تلاش براي انحراف افکار عمومي از ضرر مطلق برجام حکايت دارد.
    روزنامه ايران ديروز در مطلبي نوشت: «قريب به دو سال از آغاز اجراي برجام به عنوان کليد قفل تحريم هاي همه جانبه اي که بر اقتصاد کشور نشسته بود، مي گذرد و در اين فاصله کارشناسان بسياري درباره شيوه هاي بهره برداري از اين توافق که متقابلا به تضمين آن منجر خواهد شد، سخن گفته اند.»
    ايران ادامه داد:«بر همين اساس تقويت همکاري هاي اقتصادي به ويژه با طرف هاي اروپايي و شرکت هاي چندمليتي که بعضاً داراي شرکاي آمريکايي هستند و دعوت از آنها براي سرمايه گذاري در بخش هاي مختلف اقتصاد ايران هدفي بوده است که در اين مدت پيگيري شده و تاکنون به وقوع قراردادهاي قابل اعتنايي چون بازگشت شرکت چندمليتي توتال به گردونه سرمايه گذاري صنعت نفت ايران در قراردادي به ارزش تقريبي 5 ميليارد دلار و نيز قراردادهاي سرمايه گذاري که پس از برجام با شرکت هايي از کشورهايي چون چين، روسيه، دانمارک، کره جنوبي، اتريش و هند با مجموع ارزش 25/68 ميليارد دلار منتهي شده است.»
    شايان ذکر است که توتال به تازگي دفتري در واشنگتن براي هماهنگي بيشتر با سياست هاي تحريمي آمريکا در قبال ايران تاسيس کرده است! همچنين، طي ماه هاي اخير بسياري از شرکت ها و بانک هاي اروپايي از ترس جريمه هاي آمريکا از همکاري اقتصادي با ايران پرهيز کرده اند. همين طور، ظريف تاکيد کرد که هنوز نمي توانيم يک حساب بانکي در انگليس باز کنيم. روزنامه اعتماد هم روز يک شنبه از قول رئيس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي تهران نوشت: «با وجود جهش قابل توجه در حجم تجارت دو طرف، همچنان مشكلات بانكي گرهي سخت در روابط اقتصادي ايران و كشورهاي عضو اتحاديه اروپاست.»
    
    
    جرياني اقليت در واشنگتن!
    در بخش ديگري از اين يادداشت آمده است: «در حالي که برخي رسانه هاي خارجي در اخبار خود احتمال وقوع يک درگيري منطقه اي را پررنگ جلوه مي دهند و معدودي از جريان هاي سياسي- رسانه اي ناکوک داخلي در رويکردي ناهمگون با سياست هاي کليت نظام جمهوري اسلامي «هَل مِن مُبارز» مي طلبند و در شرايطي که جريان هاي اقليتي در واشنگتن و حتي در تهران براي بر باد رفتن حاصل سال ها مذاکره و ابتر شدن برجام ناخن به هم مي سايند؛ اين سفر نشان از آن دارد که مي توان و بايد به روند گشايش پسا برجام به عنوان قفل بازشده اي که بستن دوباره اش سهل و ممتنع نيست همچنان اميدوار بود.»
    جالب توجه است اين ادعاي روزنامه دولت! آن گونه که اين روزنامه نوشته گويا دولتمردان و کنگره نشينان آمريکايي با برجام موافق هستند و تنها اقليتي در آمريکا در مسير دولت اين کشور در راه اجراي برجام سنگ اندازي مي کنند.
    ادعاي دروغين تلاش جريان هاي اقليتي در واشنگتن براي نقض برجام، در حالي است که مجلس نمايندگان آمريکا چند روز پيش، طرح تحريمي موسوم به «قانون موشک هاي بالستيک ايران و اجراي تحريم هاي بين المللي» را با 423 راي موافق و تنها 2 راي مخالف تصويب کرد.
    به آمارهاي ديگري که خلاف واقع بودن ادعاي يادداشت فوق را اثبات مي کند، توجه کنيد:
     تصويب تحريم (S722 مادر تحريم ها و يا همان سياه چاله تحريم) در مجلس نمايندگان آمريکا با ۴۱۹ راي موافق و ۳ راي مخالف (که هر ۳ نفر هم جمهوري خواه بودند). (مرداد 96)
     تصويب تحريم S722(مادر تحريم ها و يا همان سياه چاله تحريم) در سناي آمريکا با 98 راي موافق و 3 راي مخالف.
     تصويب طرح تمديد 10 ساله قانون تحريم هاي ايران(قانون آيسا) در مجلس نمايندگان آمريکا با 419 راي موافق و يک راي مخالف.(آذر 95)
     تصويب طرح تمديد 10 ساله قانون تحريم هاي ايران(قانون آيسا) در سناي آمريکا با 99 راي مثبت و بدون هيچ راي مخالف.
    نکته قابل توجه و تامل ديگر آن است که خسارات عديده برجام در عرصه هاي مختلف از جمله تعميق رکود در پسابرجام، گراني، بيکاري، تعطيلي کارخانه ها و مراکز توليدي، تعليق فعاليت ها و دستاوردهاي ارزشمند هسته اي و در مقابل بدعهدي حريف در اجراي تعهداتش و نقض مکرر توافق هسته اي، آنقدر واضح و عيان است که سنگ برجام را به سينه زدن و حمايت از آن، ديگر نمي تواند از روي ساده لوحي باشد بلکه به وضوح بيانگر فرار از پذيرش مسئوليت و پيگيري منافع نامشروع باندي مدعيان اصلاحات است که با توجه به عملکردشان در عبور از اصول و خطوط قرمزها موضوع عجيبي نيست. طيفي که تاکيد مي کرد در روز اجراي توافق همه تحريم ها برداشته مي شود، در چنين شرايطي هنوز هم به برجام اميدوار است. در کوير برجام آنقدر بمانيد تا زير پايتان علف سبز شود!
    البته منظور اين يادداشت از رسانه هايي که ناکوکند و با سياست هاي کليت نظام جمهوري اسلامي رويکرد ناهمگون دارند! همان روزنامه ها و خبرگزاري هاي انقلابي است که چهار سال پيش، بر اساس شواهد و قرائن عهدشکن بودن آمريکا و بي فايده بودن مذاکره را هشدار دادند. موضوعي که مقامات بلندپايه دولت اين روزها به آن معترفند و مذاکره با آمريکا را ديوانگي مي خوانند.
    نگاهي به ديروزنامه هاي زنجيره اي
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تازه هاي اقتصاد
متن مطالب شماره 153، شهريور 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است