|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران96/8/23: بغض تنبور در حنجره دالاهو
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 6699
دوشنبه دوم بهمن ماه 1396خدمات سايت
 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 6643 23/8/96 > صفحه 18 (حوادث) > متن
 
      


بغض تنبور در حنجره دالاهو


نويسنده: داريوش آرمان

گروه حوادث: «آرتين» بي صبرانه منتظر بود تا پدرمثل هر شب به خانه برگردد. اما آن شب با تمامي شب هاي ديگر متفاوت بود. مادر همانطور که بادکنک هاي رنگي را باد مي کرد و به ديوار آپارتمان مي چسباند از پسرکوچولويش خواست کمي آرام تر بالا و پايين بپرد تا صدايش از سقف کاغذي زيرپايشان براي همسايه ها مزاحمت ايجاد نکند. اما آرتين که آرام و قرار نداشت همچنان در سايه نگاه هاي معنادار اما مهربان مادر، جست و خيز مي کرد. تا اينکه سرانجام زنگ به صدا درآمد و مرد خسته، اما خندان وارد خانه شد. همان موقع پسر کوچولو با عجله به سوي دردويد و در ميانه چارچوب چسبيد به پاي پدر. «بابا بابا،کادوي تولدم را خريدي؟ بابا، بابا جون دوچرخه ام کجاست؟!»پسرک ازشدت خوشحالي سر از پا نمي شناخت و پدر در اوج خستگي او را درآغوش کشيد و همانطور که پسرشيرين زبانش را غرق بوسه کرده بود گفت: «بله عزيزم. معلومه که کادوي تولدت را خريدم. مگه ميشه براي گل پسرم کادونخريده باشم. تو همه زندگي من و مامانت هستي.» و...
    بعد هم پدر دوچرخه کادوپيچ را از پشت در آپارتمان به دست گرفت و وارد خانه شد. پسرک ديگر سر از پا نمي شناخت. باخوشحالي به جان مقواها افتاد و با زحمت زياد جعبه را بازکرد. همان موقع مادر از آشپزخانه آنها را صدا زد تا سرميزشام بروند. مرد لباس هايش را آويخت و به آشپزخانه رفت. گرم صحبت با همسرش بود که ناگهان هردونگاهشان به پسرکوچوليشان افتاد که ازشدت خوشحالي سرازپا نمي شناخت. آنها مشغول خوردن شام بودند که ناگهان زمين زيرپايشان لرزيد. آنها تصور نمي کردند که چه اتفاق شومي در راه است. اما لحظاتي بعد همه جا تاريک شد و زن و شوهر و فرزندشان زيرتلي از آوار دفن شدند و ديگر هيچکس صدايشان را نشنيد.آري باز هم زلزله آمده بود. زلزله اي مهيب و ويرانگر که همه را غافلگيرکرده بود. زلزله اي که به فاصله چند ساعت ايران را در بهت و ماتم عميقي فروبرد. زلزله اي که جان صدها تن از هموطنان عزيزمان را درچند لحظه گرفت و صدها مجروح و ناپديد برجاگذاشت. همه چيز از شامگاه يکشنبه اتفاق افتاد. زماني که مردمان شهرهاي غربي کشور، آرام آرام براي خواب شبانه آماده مي شدند. ولي ناگهان خشم زمين خواب را برچشمانشان حرام کرد و فاجعه رقم خورد. دقايقي بعد مردم وحشت زده به خيابان ها دويدند. همه شوکه و ماتم زده بودند. خيلي ها هنوز نمي دانستند چه فاجعه اي رخ داده. صداي شيون زنان و مردان از هرکوي و خانه اي به گوش مي رسيد. اما همه درد داشتند. دردي عميق و جانکاه. مادري با صداي خسته و بغض آلود فرزندانش را صدا مي زد که زير ويرانه ها مانده بودند. پسرخردسالي وحشتزده در جست وجوي پدرومادرش بود. مردان وزناني با دست خالي به جان آوار ويرانگر افتاده بودند تا شايد عزيزان شان را نجات دهند. صداي آژير آمبولانس ها درکوچه وخيابان ها طنين انداز شده بود. درچندين شهروروستا صدها خانه، مغازه و ساختمان ويران شده بودند. نيروهاي امدادي گروه گروه خود را به کانون هاي حادثه رسانده بودند. در مناطق زلزله زده هياهويي برپاست. هزاران نفر بي صبرانه و دل نگران به دنبال يافتن نشاني از عزيزان شان هستند که در زلزله ناپديد شده اند. ساعاتي بعد که عمق فاجعه مشخص شد تمامي مسئولان و دست اندرکاران براي کمک رساني به حادثه ديدگان وارد ميدان شدند. بلافاصله رئيس جمهوري به کابينه اش و بخصوص وزراي کشور و بهداشت و درمان ماموريت داد براي بررسي ابعاد فاجعه و برنامه ريزي هاي لازم وارد عمل شوند.
    
    حلبچه عراق، کانون زلزله
    دراين زلزله که شامگاه يکشنبه رخ داد ابتدا کانون زمين لرزه مناطق مرزي ايران و عراق در بخش غربي ايران عنوان شد، اما بعد از آن مرکز لرزه نگاري امريکا کانون زلزله را شهر حلبچه در شمال عراق اعلام کرد.رئيس مرکز لرزه نگاري کشور درباره جزئيات زمين لرزه گفت: در ايران اين زمين لرزه ۷.۳ريشتر اعلام شد و بقيه موسسات لرزه نگاري بين المللي هم موارد مربوطه را اصلاح کردند. به گفته مرادي، اين زلزله در مرز استان کرمانشاه و عراق رخ داده است.او با تاکيد بر اينکه اين زمين لرزه جزو زلزله هاي کم عمق به حساب مي آيد، گفت: اين زلزله شديد، پس لرزه هاي زيادي دارد و ممکن است ماه ها هم ادامه داشته باشد. اين زلزله اصلي بوده و از اين به بعد شاهد پس لرزه ها با قدرت کمتر اما تعداد بالاتر هستيم.رئيس مرکز لرزه نگاري کشور گفت: اين زلزله منطقه وسيعي در ايران را لرزانده است و آنهايي که در شهرهاي دورتر، زمين لرزه را احساس کرده اند، نبايد نگراني داشته باشند.
    
    ماه ها بايد در انتظار پس لرزه زلزله بود
    مرادي ، رئيس مرکز لرزه نگاري کشور گفت: با توجه به بزرگي زمين لرزه اخير در «ازگله» کرمانشاه بايد انتظار داشته باشيم تا چند ماه آينده پس لرزه هاي بزرگ و متعددي در اين منطقه رخ دهد.علي مرادي با اشاره به اينکه در ساعت 21 و 48 دقيقه شامگاه يکشنبه زلزله اي به بزرگي3/7دهم ريشتر در عمق حدود 11 کيلومتري منطقه ازگله کرمانشاه روي داد گفت: اين زلزله با توجه به بزرگي اش در بخش هاي زيادي از غرب و شمال غرب و حتي در مرکز ايران احساس شد.وي با اشاره به اينکه قبل از زلزله شديد لرزه هاي خفيف رخ داده بود ادامه داد: بزرگترين پس لرزه آن هم ساعت 21 و 59 دقيقه يکشنبه شب به بزرگي 4 و 6 دهم ريشتر رخ داد.
    
    مشکلات متعدد مردم زلزله زده
    شهرستان سرپل ذهاب ازصبح ديروز دچار مشکلات متعددي از جمله اسکان، تغذيه و کمبود امکانات درماني و رفاهي است. اغلب مردم هراسان و با چادرهاي شخصي در اطراف شهر مستقرشده اند در حالي که دچار کمبود شديد امکانات از جمله آب آشاميدني، چادر و تغذيه مناسب هستند. اکثر ساختمان هاي شهر دچار خسارت از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد شده اند. مراکز آموزشي و درماني هم بشدت آسيب ديده اند. در اين بين مردم همچنان نگران و مضطرب اند. پمپ بنزين ها بشدت شلوغ است و در اين بين دستگاه هاي امدادي هر چند در حال خدمات رساني اند ولي نيازهاي جدي در شهر محسوس است.
    اکثر مردم از وضعيت اسکان و تغذيه ناراضي اند. خانه هايي که دچار خسارت شده اغلب با تمام اسباب و وسايل نابود شده و مردم در کنار خانه ها نظاره گر حجم خسارت هستند.شهر سر پل ذهاب داراي ترافيک شديد است و مردم معطل رسيدن امکانات اوليه هستند ،هنوز دستگاه هاي خدمات رسان آن طور که بايد و شايد نتوانستند کنترل شهر را در دست بگيرند و گوشه گوشه شهر از مشکلات پر شده است. اغلب مغازه هاي شهر تعطيل شده و در اين بين مردم براي تهيه مواد غذايي با مشکلات جدي مواجه اند و مغازه اي براي تامين نيازهاي مردم وجود ندارد.دستگاه هاي نظامي مانند ارتش، سپاه و پليس در شهر حضوري پررنگ دارند،اما با توجه به حجم جمعيت و خسارت شديد نياز به وجود ديگر دستگاه هاي خدمات رسان و اجرايي ضروري به نظرمي رسد. اسکان و تغذيه ،مهم ترين مشکل مردم شمرده مي شود.
    
    مشکلات مردم قصر شيرين
    در شهرستان قصر شيرين مشکلات از شهرستان سر پل ذهاب کمتر است ،هر چند آنها با مشکلاتي نظير آب آشاميدني مواجه اند ولي شاهد حجم خسارت کمتري نسبت به سر پل ذهاب هستند.در شهرستان گيلانغرب نيز با توجه به حجم خسارت مردم در انتظار خدمات رساني و امدادرساني اند ، در روستاهاي اطراف وضعيت از شهرستان ها بدتر است؛ نياز مبرم اسکان و تهيه آب آشاميدني از جمله مهم ترين مشکلات روستاهاي اطراف اين شهرستان ها به حساب مي آيد.در حال حاضر وضعيت شهرستان سر پل ذهاب از ديگر شهرستان ها بدتر است و با توجه به حجم خسارت و سرگرداني مردم نياز است مسئولان براي کمک رساني شتاب بيشتري داشته باشند.
    
    روستائيان زلزله زده چشم انتظار امدادگران
    تا عصرديروزهيچ گروه امدادي به روستاي زلزله زده «چشمه سفيد» از توابع شهرستان دالاهو مراجعه نکرده بود ومردم به همين خاطر از مسئولان گله مند بودند.اين درحالي است که گفته شده روستاي مذکور در پي زلزله 7.3 ريشتري شامگاه يکشنبه کاملاًتخريب شده است.اهالي اين روستا در تماس تلفني با خبرنگار «ايران آنلاين» گفتند: متاسفانه به دنبال وقوع زلزله تاکنون-عصرديروز- هيچ امدادرساني به روستاي ما مراجعه نکرده است.ما نياز به مواد غذايي نداريم وتنها درخواستمان از مسئولان استاني و کشور اين است حداقل به روستاي ما نيز امدادرساني داشته باشند و به ما بي خانمانان حداقل چادر بدهند تا بتوانيم به طور موقت اسکان بيابيم.
    
    نجات مادر و دختر با کمک سگ هاي زنده ياب
    با کمک سگ هاي زنده ياب، عصر ديروز يک مادر و دختر از زير آوار نجات يافتند.به گفته معاون امداد و نجات هلال احمر 31 تيم با کمک سگ هاي زنده ياب مشغول جست و جو درميان ويرانه ها براي يافتن مردم و مصدومان هستند.
    
    نجات نوزاد از زير آوار
    ديروز و با تلاش نيروهاي امداد و نجات نوزادي پس ازساعت ها، زنده از زير آوار زلزله در سرپل ذهاب بيرون کشيده شد اما ازسرنوشت پدر و مادر نوزاد خبري نيست.
    
    هشدار پزشکي قانوني در مورد دفن بدون مجوز
    مديرکل مديريت بحران سازمان پزشکي قانوني کشور از خانواده هاي جان باختگان حادثه زلزله اخير درخواست کرد براي حفظ حقوق قانوني قرباني ها و بازماندگان، از تدفين بدون صدور جواز دفن پزشکي قانوني اموات بشدت خودداري کنند. وي تاکيد کرد: متخصصان پزشکي قانوني در کوتاه ترين زمان، جواز دفن جان باختگان را صادر مي کنند.
    
    حضور گسترده پليس درمناطق
    فرمانده انتظامي از فعاليت مجموعه هاي پروازي ناجا در امدادرساني به مناطق زلزله زده کرمانشاه خبر داد.سردار اشتري روز دوشنبه در بازديد از مناطق زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: از ساعات اوليه دستگاه هاي امداد رسان حضور پيدا کردند. نيروي انتظامي نيز از دقايق اول حضور پيدا کرد ضمن اينکه نيروهاي کمکي ازيکشنبه شب به استان و شهرهاي زلزله زده اعزام شده اند.
    
    شمار تلفات زلزله عراق
     مرگبارترين زلزله سال 2017 که شامگاه يکشنبه رخ داد ، در عراق نيز تلفاتي برجا گذاشت.به گزارش «ايران» به نقل از «سي ان ان»، تلفات اين زلزله که از شمال تا ترکيه، از جنوب تا کويت، از شرق تا پاکستان و از غرب تا لبنان احساس شد، در عراق به 7 نفر رسيد و شمار مجروحان آن نيز 535 نفر اعلام شده است. گزارش روزنامه ديلي صباح ترکيه حاکي از آن است که دولت ترکيه باوجود همه چالش هايي که با دولت اقليم کردستان عراق به دليل همه پرسي استقلال دارد، نخستين کشوري بود که بلافاصله پس از زلزله کمک هاي خود را شامل دارو، آب، غذا، پتو و... براي زلزله زدگان عراقي فرستاد.
     در پي ارسال اين کمک ها نيچروان بارزاني، نخست وزير اقليم کردستان عراق مراتب تشکر خود را از دولت ترکيه اعلام کرد. وي در عين حال دولت عراق را متهم کرد که ميزان کمک هاي دارويي ارسال شده از بغداد براي اقليم اندک بوده است.
    
    407 کشته و 6650 مجروح
    زمين لرزه 7.3 ريشتري يکشنبه شب در کرمانشاه، تا عصرديروز407 کشته و بيش از6650نفر مجروح داشت. مرکز اين زمين لرزه «ازگله» در نزديکي مرز بود. براساس آمار هاي اوليه، سرپل ذهاب، ازگله، قصر شيرين، ثلاث باباجاني و کرند بيشترين آسيب وخسارت را ديده اند. درهمين حال حدود هزار امدادگر، صدها نفر از نيروهاي ارتش، سپاه، ناجا وساير دستگاه ها و ارگان ها با صدها آمبولانس، 20 فروند بالگرد و ده ها سگ زنده ياب مشغول امدادرساني درمناطق زلزله زده هستند.
    
    بغض تنبور در حنجره دالاهو
    


 روزنامه ايران، شماره 6643 به تاريخ 23/8/96، صفحه 18 (حوادث)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار
    آثار ديگري از "داريوش آرمان"

  14 ژوئن سياه لندن / آتش سوزي مشابه «پلاسكو» جهان را شوكه كرد
داريوش آرمان، زهره صفاري، ايران 25/3/96
مشاهده متن    
  رازگشاي پرونده هاي جنايي
داريوش آرمان*، ايران 11/3/96
مشاهده متن    
  رمز توفيق يك رسانه
داريوش آرمان*، ايران 2/11/95
مشاهده متن    
  نجات سه دختر ازخانه وحشت
داريوش آرمان*، ايران 8/7/95
مشاهده متن    
  دستگيري به اتهام قتل در نخستين روز خبرنگاري
داريوش آرمان، ايران 18/6/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پدافند غيرعامل
متن مطالب شماره 4 (پياپي 32)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1396-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است