|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد96/8/23: از گوشه و كنار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4452
شنبه 28 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4193 23/8/96 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


از گوشه و كنارترکيب واقعيت مجازي و افزوده براي آموزش به روبات ها
    ايسنا : گروهي از محققان متخصص در علوم روباتيک دانشگاه کاليفرنيا براي اولين بار با ترکيب دو فناوري واقعيت مجازي و واقعيت افزوده به دنبال توسعه بستر لازم براي القاي «هوش مجسم» در مغز روبات ها هستند. هوش مجسم حوزه اي جديد در علوم روباتيک است و اساس تئوري آن به معناي ظهور رفتار هوشمندانه با تعامل مشترک بين مغز، بدن و جهان خارجي است.
    محققان بر اين باورند که نقطه عطف اين فناوري زماني مشهود خواهد شد که هوش مصنوعي به مرحله اي از پيشرفت دست يابد تا به عنوان مثال يک روبات بتواند براساس جايگاه، عوامل بيروني و شرايط پيش رو در آينده يک دستور را به اجرا در آورد. محققان اميدوارند با ترکيب دو فناوري واقعيت مجازي و افزوده بتوانند هوش مجسم را در الگوريتم جديد کنترل روباتيک به کار گيرند. توسعه هوش مجازي کمک مي کند که به عنوان مثال يک روبات با تجسم شرايط يک شيء را بردارد يا برندارد.
    اگرچه در شرايط فعلي روبات ها تقريبا قادر به انجام هر کاري هستند، اما شرايط انجام هر کار به طور مستقيم به فرمان کاربر بستگي دارد. به عنوان مثال شرايط در يک کارخانه که روبات ها بايد يک حرکت را به طور پيوسته تکرار کنند چندان پيچيده نيست، اما انجام وظايف پيچيده تر و بدون دستور مستقيم براي روبات ها غيرممکن است. پيتر آبل، متخصص علوم روباتيک از دانشگاه کاليفرنيا در برکلي در طول چند سال گذشته به جاي آموزش حرکات مختلف به روبات ها به دنبال آموزش مهارت هاي جديد براي توسعه احساس تصميم گيري در شرايط مختلف است. نقطه عطف فناوري هوش مجسم رسيدن به جايگاهي است که در آن روبات ها به جاي صرفا وابسته و تحت امر بودن، توانايي يادگيري را کسب کنند.
    اين پروژه که با حمايت ۷ ميليون دلاري دانشگاه کاليفرنيا همراه شده در نهايت به دنبال ايجاد تحول در هوش مصنوعي از جايگاه فرمان پذيري به جايگاه يادگيري و تصميم گيري است.
    
    
    
بهبود عملکرد ذهن با فناوري هاي پيشرفته
    ايسنا : محققان با استفاده از فناوري هاي نوين به دنبال بهبود عملکرد افراد در کارهاي خاص هستند. مثلا کلاهي که فعاليت مغز را اسکن مي کند و با تکنولوژي پيشرفته مي تواند با استفاده از تکنيک هاي آموزش ذهني براي بهبود عملکرد رانندگان مسابقه مورد استفاده قرار گيرد.
    نمونه اوليه، بخشي از يک تحقيق جامع و پيشرفته در زمينه مغز به عنوان مرز بعدي عملکرد است و اينکه چگونه استفاده از تکنيک هاي آموزش ذهني از سوي رانندگان حرفه اي مي تواند براي کمک به همه ما براي مقابله با شرايط استرس زا در زندگي روزمره کمک کند. ورزشکاران نخبه از تکنيک هاي آموزش ذهني براي تعديل عملکرد خود استفاده کرده و مي کنند. با اين حال، استفاده از اين تکنيک هاي روانشناسي ورزشي به تدريج گسترده تر مي شود، زيرا مردم به دنبال شيوه هاي مختلفي براي مقابله با سرعت سرسام آور دنياي امروز هستند. اين مطالعه با بررسي نحوه استفاده از روش هاي آموزش ذهني از سوي رانندگان حرفه اي، مي تواند به بهبود عملکرد ذهني ما کمک کند. يک هدست EEG يا همان موج نگاري مغز براي نظارت بر امواج مغز در تحقيق «روانشناسي کارآيي» مورد استفاده قرار مي گيرد که توسط «Ford Performance» که يک شاخه از سازندگان موتورهاي اسپرت آمريکايي است، با همکاري دانشگاه کينگز لندن و مشارکت فني «UNIT۹» توسعه داده شده است. نوار مغزي يا الکتروآنسفالوگرافي (Electroencephalography) يا الکترومغزنگاري، ثبت فعاليت الکتريکي مغز است. اين تکنيک شامل اخذ سيگنال به وسيله الکترودهاي سطحي، بهبود سيگنال (معمولا تقويت و حذف نويز)، چاپ سيگنال و آناليز آن مي شود. آنچه روي کاغذ چاپ مي شود، الکتروآنسفالوگرام ناميده مي شود.
    تکنولوژي EEG، که فعاليت الکتريکي را در مغز اندازه گيري مي کند، براي اين آزمايش به دليل تطبيق پذيري و توانايي آن براي استفاده در خارج از محيط آزمايشگاهي و مطالعه موج هاي مغزي در زندگي واقعي يا در اين مورد، براي واقعيت مجازي ايده آل است.
    دکتر الياس موکليانتيس از موسسه روانپزشکي، روانشناسي و علوم اعصاب دانشگاه کينگز لندن گفت: اميدواريم با استفاده از روش هاي پيشرفته واقعيت مجازي (VR) و EEG ببينيم که اثرات خستگي ناشي از رانندگي چيست و اينکه آيا تکنيک هاي آموزش ذهني مي تواند به تمرکز و هوشياري رانندگان براي مدت زمان بيشتري کمک کند يا خير. شرکت کنندگان در اين آزمايش که شامل برخي از رانندگان حرفه اي در جهان و همچنين برخي افراد معمولي خواهد بود، در يک شبيه سازي رانندگي VR شرکت مي کنند. آزمايشي که در آن تمرکز و زمان واکنش آنها اندازه گيري مي شود. اين آزمايش واقعيت مجازي يک چالش طراحي شده براي بازسازي تجربه هرچه واقعي تر رانندگي است. دکتر موکليانتيس مي گويد: VR بسيار موثر است، زيرا موضوع به طور کامل در آزمايش شما تحت نظر و قابل تحليل مي شود. حواس پرتي هاي کمتري وجود دارد و شما مي توانيد همه مسائلي که آنها را احاطه کرده است، کنترل کنيد. وي افزود: در VR، شما به راحتي مي توانيد يک آزمايش براي تغيير ميزان سختي و اشکال بعدهاي مختلف مهارت رانندگي در يک روش کنترل شده طراحي کنيد.
    هر دو عملکرد و فعاليت مغز در طول آزمايش، اندازه گيري خواهند شد. درحالي که بعضي از شرکت کنندگان در اين مطالعه قبل از آزمايش، آموزش هاي ذهني و مديتيشن را که از سوي روانشناسان ورزشي طراحي شده، به کار خواهند گرفت و بعضي از آنها هم به هيچ وجه آمادگي نخواهند داشت. ايده اين است که متخصصان داده هاي عملکرد مختلف بين اين دو گروه را براي اندازه گيري تاثير آموزش هاي ذهني بر مغز و عملکرد، بررسي کنند.
    فورد به طور همزمان در حال ساخت و توسعه يک نمونه از کلاه ايمني مسابقه EEG براي تيم رانندگان خود است که در آزمايش زنده شبيه ساز استفاده کنند. اين شرکت درحالي که شکل اصلي کلاه را حفظ مي کند، طراحان محصول در حال تلاش براي ادغام هدست EEG و سنسورها در آن هستند. بنابراين امواج مغزي رانندگان را مي توان در محيط و شرايط واقعي اندازه گيري کرد.
    اميد است نتايجي که اواخر همين ماه منتشر خواهد شد، به ما در مورد فهم تاثير روش هاي مختلف مديتيشن و تجسم و اينکه ما چگونه مي توانيم آنها را در شرايط پر تنش، چه در پشت فرمان و چه در يک مصاحبه کاري يا سخنراني به کار گيريم، کمک کند. عملکرد تحت فشار يک مهارت ضروري است که مي تواند براي همه ما، هم براي مقابله با شرايط چالش برانگيز و هم براي کمک به انجام کارهاي مختلف روزمره مفيد باشد.
    
    از گوشه و كنار
    


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4193 به تاريخ 23/8/96، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Caring Sciences
متن مطالب شماره 3 (پياپي 703)، Sep 2018را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است