|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه كيهان96/8/23: استراگيجي گاو دوشان!
magiran.com  > روزنامه كيهان >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 22070
دو شنبه 19 آذر 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

خدمات سايت
 
MGID2827
magiran.com > روزنامه كيهان > شماره 21769 23/8/96 > صفحه 10 (اخبار كشور) > متن
 
      


يادداشت روز 
استراگيجي گاو دوشان!


نويسنده: محمد ايماني

مسئله شعور و شناخت پديده هاي پيرامون، حياتي ترين نياز زندگي است. مي توان گفت امروز بر سر پيچ بزرگ تاريخ، با آلودگي برخي روشنفکران و سياستمداران و اصحاب رسانه به آفت بدفهمي يا کژ نمايي و بازتاب وارونه مسائل مهم ملي يا بين المللي دست به گريبانيم. سمت و سوي پيشرفت و اقتدار ما يا عقب رفت و گرفتار تهديدها شدن را همين شناخت تعيين مي کند و کفايت سياستمداران و صلاحيت آنها در تشخيص مصالح ملي را از جمله بايد در همين مسئله سنجيد.
    1- تمايز ميان «بود» و «نمود» (Noumenon-Phenomenon) و «واقعيت» و «مجاز»، از مباحث ديرپاي معرفتي است. از مهم ترين مسائل شناخت شناسي اين است که کدام ذهنيت ها با عينيت ها سازگار است و کدام نيست؟ فراوانند تصويرها و تصورها از پديده ها که راه به توهم يا حتي به ضدواقعيت مي برند. خوش رنگ و لعابي يک غذاي مسموم، چيزي از کُشندگي آن نمي کاهد اما فريبنده است؛ همچنانکه خوش خط و خالي يک مار مي تواند ما را از خطرناکي سمّ نهفته زير دندان آن غافل کند. مواد روانگردان در نگاه اول، آرامش بخش و شارژ کننده هستند اما در باطن، جسم و جان را زايل مي کنند. ظاهر رشوه و زد و بند، چرب و شيرين است اما باطن آن، چيزي از انسانيت و شرافت و فضيلت باقي نمي گذارد.
    2- آدمي به اعتبار همين پيچيدگي ها گاه دچار کج فهمي و سوء تفاهم نسبت به مسائل مي شود خير و شر را جابه جا مي بيند. درست به همين دليل پيامبر اعظم و اولياي معصومين (عليهم السلام) دائما دعا مي کردند «الَلَّهُمَّ اَرِنِي الْاَشْيَاءَ کَمَا هِيَ. خداوندا اشياء را همان گونه که هستند- نه آن گونه که در نگاه ظاهري و در بادي امر مي نمايند- به من نشان بده». موقعيت هايي که انسان به ظاهرعاقل و زيرک، بد محاسبه مي کند و عقل قرباني مي شود، کم نيست. اين تعابير از اميرمومنان (ع) است که «رُبّ عالم قد قتله جهله و علمه معه لا ينفعه»، «کم من عقل اسير تحت هوي امير» و «اکثر مصارع العقول تحت بروق المطامع». بسا عالم که جهلش، او را از پا در آورد و علم وي سودي نبخشيد. بسا عقل که تحت امارت هوا و هوس به اسارت درآمد. بيشترين قتلگاه هاي عقل زير بارقه طمع هاست.
    3- وقتي عقل مورد دستبرد قرار گرفت، آنگاه مقياس ها و تناسب هايي که ابزار سنجش سود و زيان و خير و شر است، دچار اختلال مي گردد و به نام مصلحت، بدترين مفسده انگيزي و تهديدآفريني ها انجام مي شود؛ مسائل فرعي ، مهم نمايانده و مسائل اصلي به حاشيه پرتاب مي شوند. «غير» در موضع دشمني دچار بزرگ نمايي مي شود، در حالي که توانمندي هاي «خودي» مورد تحقير و تخفيف و سرزنش قرار مي گيرد. اينجا همان موضعي است که سياستمدار يا روشنفکر مدعي زيرکي، زيان مي بيند و خسارت به بار مي آورد. مي شود حکايت اعتماد به شيطان بزرگ و اينکه پس از 4 سال نشنيدن صداي ناصحان، فلان سياستمدار به گلايه بگويد: «داستان مضحکي اتفاق افتاده؛ مي گويند تعهدي که قبلا بستيم، فعلا قرص و محکم نباشد، درباره موضوع ديگري حرف بزنيم! آمريکا با زبان و عمل مي گويد که اهل مذاکره و تعهد نيست اما به برخي کشورها مي گويد بيا با ما مذاکره کن؛ مگر ديوانه اند كه با شما مذاكره كنند؟».
    4- خطبه 215 نهج البلاغه (برخي نسخه ها 224) از جهات مختلف، خطبه شگفتي است. از جمله اينکه ما را دلالت مي کند به اينکه انسان در اثرسبک زندگي خود خواسته، دچار جن زدگي (شيطان زدگي) مي شود. امام ابتدا به ماجراي درخواست عقيل از بيت المال که با آهن تفتيده پاسخ گرفت، اشاره مي کند و سپس به ماجراي فرد ديگري مي پردازد که رشوه آورده بود: «وَ اَعْجَبُ مِنْ ذَلِكَ طَارِقٌ طَرَقَنَا بِمَلْفُوفَهًٍْ فِي وِعَائِهَا... فَقُلْتُ هَبِلَتْكَ الْهَبُولُ اَعَنْ دِينِ اللَّهِ اَتَيْتَنِي لِتَخْدَعَنِي اَمُخْتَبِطٌ اَمْ ذُوجِنَّْهًْ اَمْ تَهْجُرُ... مَا لِعَلِيٍّ وَ لَنَعِيمٍ يَفْنَي وَ لَذَّهًٍْ لَا تَبْقَي نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ سُبَاتِ الْعَقْلِ وَ قُبْحِ الزَّلَلِ وَ بِهِ نَسْتَعِينُ. و شگفت تر از آن اينكه شب هنگام كسي ما را ديدار كرد، و ظرفي سرپوشيده آورد. درونش حلوايي سرشته و با روغن و قند آغشته. چنانش ناخوش داشتم كه گويي آب دهان مار بدان آميخته با زهر مار بر آن ريخته... گفت ارمغان است. گفتم مادر بر تو بگريد. آمده اي مرا از راه دين خدا بگرداني يا خرد آشفته اي يا جن زده، يا به بيهوده سخن ميراني؟... علي را چه كار با نعمتي كه نپايد و لذتي كه به سر آيد پناه مي بريم به خدا از خفتن عقل و زشتي لغزش ها و از او ياري مي خواهيم».
    5- برخي مديران اجرايي و عقبه سياسي و رسانه اي آن به نوعي از خلاء و تهي شدگي معنايي رسيده اند. کارکرد و عايدي اين طيف روز به روز براي مردم نامفهوم تر مي شود. بنابراين مشتاقند مدام مسئله بتراشند و دوقطبي هاي عقل سوزي مانند جنگ و صلح، دولت قبل و دولت فعلي و...را به خورد خلايق بدهند تا کمتر کسي متوجه اين مسئله شود که قائلان به مديريت «برجام و تلگرام و ديگر هيچ»! دچار «استراگيجي» (حيرت ناشي از فقدان استراتژي و درايت) هستند و به همين دليل مجبور به حاشيه سازي يا سواري دادن به افراطيون و نفوذي هايي شده اند که دولت را رحم اجاره اي خويش مي خوانند؛ اروپا و آمريکا که جاي خود دارد.
    6- خسارات و تلفات زلزله مهيب در غرب کشور، مردم ما را سوگوار کرد. اولويت ملي در اينجا بسيج همه امکانات براي امدادرساني به زلزله زدگان است. اما به فاصله چند ساعت، رسانه هاي زرد شروع به تسويه حساب بر سر مسکن مهر کردند! تصوير يک ساختمان فروريخته در مصر را منتشر کردند و به عنوان مسکن مهري که در زلزله يکشنبه شب فروريخته جا زدند. تا اينجايش با شناختي که از خباثت برخي از مديران آن کانال ها و شبکه هاي مجازي سراغ داريم، قابل درک(!) است اما همزمان شنيديم معاون اول رئيس جمهور بي هيچ بررسي درستي ادعا مي کند «بيشتر خانه هاي تخريب شده در استان کرمانشاه متعلق به مسکن مهر است»! اين در حالي است که اگرادعاي آقاي جهانگيري درست هم بود، افتتاح 5371 واحد مسکن مهر دراستان کرمانشاه در تاريخ 19 بهمن 1394 توسط مسئولان دولت يازدهم صورت گرفته و طبيعتا آنها بايد پاسخگوي تضمين و تاييد سلامت ساختمان ها باشند.
    7- خبر مهم منطقه کدام است؟ ظاهرا رژيم عربستان براي حزب الله لبنان خط و نشان مي کشد و يمني ها را تهديد مي کند. مقامات اروپايي نسبت به موشک هاي ايراني ابراز نگراني مي کنند. چنين تلقي يا القا مي شود که دشمنان محور مقاومت از موضع قدرت مي خواهند جنگ افروزي کنند و بنابراين بايد منفعل بود. رصد دشمني هاي دشمن اقدام درستي است که اتفاقا در اين چند سال مورد غفلت برخي دولتمردان يا رسانه هاي غربگرا قرار گرفته؛ اما بزرگ نمايي تهديدها و ضعيف پنداري يا ضعيف نمايي جبهه خودي، موضوع متفاوتي است. کار به جايي مي رسد که اگر تا ديروز در مقابل آمريکا ابراز ضعف مي کردند و مي گفتند در پنج دقيقه مي توانند تمام توان دفاعي ما را نابود کنند، حالا از عربستان «پيزوري» هيولا مي تراشند و جبهه داخلي را به خاطر آل سعود تخطئه مي کنند. اما آيا خبر مهم، همين پارس کردن آل سعود يا برخي مقامات غربي است که بايد برجسته شود؟
    8- خبر مهم اين است: هيولاي رعب انگيز حکومت داعش، همين هفته ها درست پيش چشم سازندگان آن نابود شد. خبر بزرگ اين روزها، شکستن کمر داعش و راهپيمايي توام با اقتدار و امنيت و آرامش اربعين حسيني است. وهابيت و سلطنت سعودي مي خواستند داعش، ضمن پيشروي سرطاني، اماکن مقدس را منهدم کند اما همين روزها 25 ميليون زائر شيعه و سني و مسيحي و...، با راهپيمايي بزرگ اربعين، جنازه داعش که نه، هيمنه آل سعود و حاميان عبري و عربي آن را زير پا گذاشتند. آيا اين اتفاق در جنگي که کيسينجر و يعلون (وزير جنگ اسرائيل) از آن به عنوان «جنگ جهاني سوم» ياد مي کردند، اتفاق کوچکي است؟ دو سال پيش که فتنه داعش به موازات لشکرکشي به بحرين و سپس حمله به يمن راه افتاد، خاندان سعودي هرچه سبعيت در چنته داشتند، مستقيما يا نيابتي رو کردند اما اکنون در حالي که تقريبا هيچ گزينه جديدي ندارند، رياض هدف موشک هاي نقطه زن مقاومت يمن قرار مي گيرد. نمايش حقارت آل سعود از اين روشن تر عربستاني که در برابر نورس ترين شاخه مقاومت در يمن عزيز تحقير شد، چه غلطي مي تواند در برابر فرزند برومند و برناي مقاومت در لبنان بکند؟
    9- تحليلگراني که غلط زيادي رژيم سعودي را برجسته کردند، جاي دوري نروند. کافي است گزارش شبکه دولتي BBC را (به عنوان دولت پايه گذار وهابيت و سلطنت آل سعود) مطالعه کنند که تاکيد مي کند «راننده لبناني از وليعهد عربستان سعودي با عبارت يا عيب الشوم (اي لکه ننگ) و طفل مجنون خطاب مي کرد. اين نمونه اي از احساس بسياري از لبناني ها نسبت به عربستان سعودي است، فارغ از اينکه هوادار کدام جريان سياسي باشند يا از چه مذهبي پيروي کنند. ديگر براي همه قطعي شده که نخست وزيرشان در دست سعودي ها اسير است. در عين حال، بيشترشان بر اين باورند که اين سناريو، شکست خورده است. آگاهان امور منطقه تقريبا هم صدا هستند که نقشه بن سلمان از همان آغاز شکست خورده است. در اين نقشه قرار بود هواداران سعد حريري مثل 13 سال پيش به خيابان ها بريزند و عليه دخالت ايران و سلطه حزب الله بشورانند، اما نه تنها چنين موجي راه نيفتاد، بلکه جريان سياسي مستقبل که سعد حريري در راس آن قرار دارد و اکثريت اهل سنت لبنان را نمايندگي مي کند، با جريان هاي سياسي مخالف عربستان سعودي هم صدا شد.
    اين جريان با اينکه همواره پايگاه سعودي ها در لبنان بود، اکنون در بدنه و بخش عمده اي از رهبري اش ، نشانه هاي دلسردي از عربستان از خود نشان مي دهد... نتيجه فراخواندن حريري به رياض و اعلام استعفاي او، دلزدگي دوستان عربستان در لبنان بوده و تقويت جايگاه حزب الله، تا آنجا که هم آناني که در مراسم سوگواري اربعين شرکت جستند براي سيدحسن نصرالله نداي لبيک سر دادند و هم جواناني که در عشرتکده با آواز خواننده رقصيدند که مي خواند؛ اذا ما بترده السعوديه بالقوه، بيجيبه السيد (اگر عربستان به زودي حريري را برنگرداند، سيد او را برمي گرداند)».
    10- امام خميني(ره) مي فرمود «خط اين بود که اصلاً آمريکا منسي (فراموش) بشود. يک دسته شوروي را طرح مي کردند تا آمريکا منسي بشود». به نظر مي رسد اکنون کساني برآنند که اولا با بزرگ نمايي برخي اخبار، بدعهدي هاي آمريکا (کدخدايي که رکن برجام بود) را عادي سازي کنند؛ در حالي که خسارت هاي برجام را همچنان مي پردازيم. ثانيا به خاطر همين بدعهدي، ملت ما را محتاج برخي دولت هاي اروپايي که همواره جانب دشمنان ما را مي گيرند، نشان دهند. و ثالثا با برجسته سازي هارت و هورت رژيم آشفته حال سعودي، مسئولان را از معبر گشايي نبابتي و نفوذ خزنده برخي دولت هاي اروپايي که به واسطه برخي قرار و مدار هاي پنهان در جريان است، غافل کنند.
    11- زمزمه مذاکرات درباره منطقه يا توانمندي هاي موشکي در حالي که عبرت هاي برجام پيش چشم است، بوي خيانت مي دهد. مسئله غرب درباره موشک هاي محور مقاومت از ايران تا يمن و لبنان اين است: چرا سلاح موثر و قدرتمندي داريد که ما را در باره دست درازي عليه شما دچار ترس و بازدارندگي قاطع مي کند؟! درد دشمن مفهوم است. اما مرض فلان عضو حزب کارگزاران يا روزنامه و ديپلمات چيست؟
    12- ادعا مي شد آمريکا گاوي است که با شاخش گلاويز شده ايد و ما مي خواهيم بدوشيمش! حالا که معلوم شده سواري داده و دوشيده شده اند، مي گويند بگذاريد همان پلتيک را به واسطه واگذاري امتيازات جديد، با شريکان اروپايي آمريکا پياده کنيم و گرنه شاخ هاي گاو مهيب سعودي را که مي بينيد! بگذاريد مانند شاهان قجري سبيل اين يا آن دولت اروپايي را چرب کنيم. باز صد رحمت به غيرت نداشته ناصرالدين شاه که مي گفت «مي خواهيم به شمال مملکت سفر کنيم، سفير انگليس اعتراض مي کند. مي خواهيم به جنوب مملکت برويم، سفير روس اعتراض مي کند؛ اي مرده شور چنين سلطنتي را ببرد که شاه نمي تواند به شمال و جنوب مملکتش سفر کند».
    13- رئيس جمهور فرانسه که گويا رگ دائما خواب برخي دولتمردان ما را پيدا کرده، در آن سوي خليج فارس، ايران را تهديد مي کند و همين را ابزار چانه زني براي گرفتن امتيازات اقتصادي و سياسي بيشتر در سفر آتي قرار مي دهد و باز کساني شادمانند که فرانسه ولو با ادبيات اتهام، ما را مورد عنايت قرار داد! البته آن يکي کلاهبردار قبلي فرانسوي (اولاند) که آقاي روحاني مي گفت نگران اشتغال جوانان ايران است، اکنون سر کار نيست اما صادرات انواع کالاهاي مصرفي و تجملي به ايران - ولو توليدکننده ايراني را بر زمين بزند- به راه است و به اقتصاد رکود زده فرانسه رونق داده است. اينکه پس از برجام، دامپروري رو به ورشکستگي فرانسه را به شهادت الکساندر بوردو رئيس فدراسيون ملي گوشت فرانسه نجات دهيم يا واردات مصرفي غيرضرور (ماهي زينتي، گلابي خشک کرده، برنج، شيريني، شکلات، سرکه، پفيلا و غذاي سگ و گربه خانگي) را 4 برابر کنيم، نشان مي دهد غيرت ملي در برخي مديران ما خشکيده است.
    یادداشت روز: استراگيجي گاو دوشان!
    


 روزنامه كيهان، شماره 21769 به تاريخ 23/8/96، صفحه 10 (اخبار كشور)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 1 بار
    آثار ديگري از "محمد ايماني"

  يكدل باش اگر با حسين(ع) ره مي سپاري...
محمد ايماني، كيهان 26/6/97
مشاهده متن    
  پاي درس رفتار مسئولانه حكيم انقلاب
محمد ايماني، كيهان 21/6/97
مشاهده متن    
  دولت مي تواند اگر بخواهد
محمد ايماني، كيهان 13/6/97
مشاهده متن    
  نيازي به سوال نمايندگان نيست!
محمد ايماني، كيهان 6/6/97
مشاهده متن    
  نيازي به سوال نمايندگان نيست!
محمد ايماني، كيهان 6/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 3 (پياپي 103)، آذر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است