|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: فرماندار قصرشيرين: مردم چادر ندارند
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4094
سه شنبه يكم خرداد ماه 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 10 (جامعه) > متن
 
      


گزارش 
فرماندار قصرشيرين: مردم چادر ندارند
گزارش «اعتماد» از اقدامات دولت و گلايه هاي زلزله زدگان

نويسنده: امين شول سيرجاني

شبكه خبر هر چند دقيقه يك بار زير نويس مي كند «مردم ضمن بي توجهي به شايعات خبرها را از رسانه ملي دنبال كنند.» همزمان معاون سازمان مديريت بحران كشور در استوديوي برنامه زنده خبري به مجري و «هموطنان عزيز» اطمينان مي دهد كه «جاي نگراني نيست» چون مسوولان «١٤ دستگاه و نهاد» به مناطق زلزله زده در استان كرمانشاه اعزام شده اند. بهنام سعيدي هر چند اطمينان داد كه جاي نگراني نيست اما در ساعت ١٨:٤٠ دقيقه روز دوشنبه ٢٢ آبان ماه يعني يك روز پس از زلزله هنوز هم نمي تواند برآوردش را از پايان زمان عمليات امداد و نجات اعلام كند: «وسعت منطقه زياد است و روستاهاي آسيب ديده پراكنده اند. هنوز زود است كه زمان پايان عمليات را اعلام كنيم. دعا مي كنيم كه تعداد مجروحان و كشته شدگان بيش از اين نباشد.»
    
    صداي متفاوت از مناطق زلزله زده
    همزمان با صحبت هاي معاون سازمان مديريت بحران كشور شبكه خبر شمار قربانيان زلزله غرب كشور را ٤٠٧ نفر و تعداد مجروحان ٦٧٠٠ نفر اعلام مي كند. آماري كه تا حالا احتمالا تغييراتي كرده است. چون كه تعدادي از شاهدان عيني به «اعتماد» خبر دادند تا عصر روز دوشنبه هنوز عمليات امداد و نجات در برخي از روستاهاي اطراف سرپل ذهاب آغاز نشده است. افشين عبداللهي، فعال تشكل هاي غيردولتي در استان كرمانشاه در اين باره گفت: «امدادرسانان هنوز نتوانسته اند به تعدادي از روستاهاي حوالي شهر روانسر بروند. تماس مردم محلي حاكي از اين است كه به چادر، پتو و مواد غذايي نياز دارند.» عبداللهي همچنين از وضعيت مجروحان روستاهاي صعب العبور اظهار نگراني كرد: «ما به اتفاق جمعي از مردم محلي و فعالان تشكل هاي مردمي در راه تعدادي از روستاهاي آسيب ديده هستيم اما براي زيرآوار ماندگان نگرانيم.» كيومرث بيگ زاده يكي از شهروندان ساكن اسلام آباد غرب است كه براي كمك به روستاهاي زلزله زده با جمعي از مردم محلي راهي اين مناطق شده است. او به «اعتماد» گفت: «تعداد روستاهاي آسيب ديده خيلي زياد است. حالا به اميد خدا ما مي رويم سراغ چندتاي شان. ان شاءالله كه بتوانيم كمك كنيم.»مردم در شبكه هاي اجتماعي از صبح روز دوشنبه درباره كمبود اقلامي مانند پتو، چادر و مواد غذايي از جمله آب اظهار نگراني مي كردند. اما تلويزيون دايما بر لزوم بي توجهي به شايعات تاكيد مي كرد. هنوز معاون سازمان مديريت بحران كشور، استوديوي شبكه خبر را ترك نكرده بود كه فرماندار قصر شيرين روي خط آمد و نگراني هاي مردم را تاييد كرد. فرامرز اكبري خيلي صريح گفت: «بسياري از ساختمان ها آسيب جدي ديده اند و مردم به دليل وقوع پس لرزه ها نمي توانند در اين ساختمان ها شب را بگذرانند.» توضيحات فرماندار شهر ٢٣ هزار نفري قصرشيرين حكايت از اين داشت كه مردم در خيابان ها بدون چادر مانده اند: «مردم جرات در خانه ماندن را ندارند. امكانات توزيع شده از طرف هلال احمر كافي نبود. با تانكر سيار آب توزيع كرده ايم اما اسكان مهم ترين مشكل ماست كه هنوز حل نشده است. » توضيحات فرماندار آنقدر روشن هستند كه نتوان به آنها برچسب «شايعه» زد. بهنام سعيدي معاون سازمان مديريت بحران اما با شنيدن سخنان فرماندار قصر شيرين باز هم خم به ابرو نياورد و در ساعت ١٨:٤٥ دقيقه روز دوشنبه وعده داد: «دو جلسه با حضور رييس سازمان مديريت بحران و ساير مسوولان در حال برگزاري است. كه در اين جلسات چاره انديشي مي شود.»
    
    تصوير خوفناك يك ساختمان
    دو مرد در كنار هم مقابل يك ساختمان شش طبقه ايستاده اند و بهت زده ساختماني را نگاه مي كنند كه تا ديشب خانه مهرشان بود و حالا هيچ. هيچ يعني ستون هاي بتوني بدون ديوار. از دو سمت كه به ساختمان شش طبقه نگاه كني، اتاق هايي را مي بيني كه به ترتيب از بالا به پايين ديوار امن شان فرو ريخته. ساكن اتاق طبقه چهارم آدم خوش سليقه اي بوده. ميز كار سفيد رنگ با چهار گلدان زيبا روي آن و كتابخانه اي كه آن پشت خودنمايي مي كند. چراغ مطالعه هم از روي ميز به بيرون پرتاب شده اما در لحظه آخر به لبه پنجره گير كرده و آويزان شده است. ساكن اتاق واحد طبقه چهارم يكي از ساختمان هاي مسكن مهر شهر سرپل ذهاب حالا يكي از همين بهت زدگان است، يا يكي از مجروحان بستري در بيمارستان ها يا يكي از قربانيان. اين تصوير يك عكس مخابره شده از زلزله است. يكي از ميان صدها عكسي كه عكاسان از مناطق زلزله زده مخابره كرده اند. اين نشان مي دهد واقعيت اما تلخ تر از اين حرف هاست. انگار ناف خاورميانه را با مصيبت بريده اند. تا ساكنانش مي آيند نفس راحتي بكشند دوباره سر و كله يك مصيبت تازه پيدا مي شود. تازه ترينش همين پريشب رخ داد. يكشنبه ٢١ آبان ماه زلزله اي به بزرگي ٧/٢ ريشتر استان هاي مرزي ايران و عراق را لرزاند. همين يك خط خبر كه آمد دوباره ايرانيان به ياد ٥ دي ماه ١٣٨٢ و زلزله ويرانگر بم افتادند. تا ١١ شب كه شمار كشته شدگان در زلزله دو نفر اعلام شده بود: به نظر مي رسيد ابعاد حادثه گسترده نباشد و به خير گذشته باشد. اما به خير نگذشت. حالا همه مردم ايران در غم مردم سرپل ذهاب، قصرشيرين، كرمانشاه و... شريك شده اند.
    
    
    ٥٢٦ روستا و ٨ شهر در شعاع زلزله بودند
    شاهين فتحي، معاون عمليات سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر، در گفت وگو با «اعتماد» درباره روند عمليات جست وجو در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه گفت: «پس از وقوع زلزله ٧/٣ ريشتري در مرزهاي غربي كشور، با توجه به وسعت حادثه، تيم هاي ارزياب به مناطق غربي كشور اعزام شدند و در پي ارايه گزارشاتي مبني بر بالا بودن خسارات و آسيب ها در استان كرمانشاه، عمليات به سمت اين استان هدايت شد. در حالي كه گستردگي منطقه حادثه ديده ايجاب مي كرد از نيروهاي امدادي استان هاي معين و همجوار هم استفاده كنيم، به تيم هاي امدادي ١٦ استان آماده باش داديم كه از ساعات پاياني يكشنبه شب و پس از وقوع زلزله، به منطقه اعزام شدند. منطقه بندي استان، اين امكان را فراهم كرد كه تمركز فعاليت، بيشتر در شهرستان هاي قصر شيرين، دالاهو، ثلاث باباجاني و سرپل ذهاب باشد كه بيشترين خسارت را از زلزله ديده بودند. عمليات اسكان و تغذيه اضطراري هم از ساعاتي پس از وقوع زلزله آغاز شد و از صبح روز گذشته هم ١٠ فروند بالگرد، ١٥٠ مجروح را به مراكز درماني منتقل كردند. همزمان ١٦ تيم واكنش سريع، ٣١ تيم سگ هاي زنده ياب، ٤١ تيم تخصصي آواربرداري، ٤٨ تيم اسكان اضطراري و ٩ تيم درمان اضطراري به همراه ٤٠ دستگاه آمبولانس به منطقه اعزام شد و در نخستين اقدامات براي تغذيه زلزله زدگان، سعي شد از اقلام موجود در استان استفاده شود و در صورت مواجهه با كمبودهاي احتمالي، از استان هاي معين كمك بگيريم. از آنجا كه وظيفه ما اسكان و تغذيه اضطراري زلزله زدگان است، امكان اسكان ٧٠ هزار نفر از زلزله زدگان را فراهم كرده ايم و حتي از فضاهايي مانند ورزشگاه ها يا اماكن عمومي كه از نظر استحكام ساختمان، مورد تاييد مديريت بحران استان قرار گرفته، استفاده كرديم. فراموش نكنيم كه ٥٢٦ روستا و ٨ شهر استان در شعاع زمين لرزه ٧/٣ ريشتري ٢١ آبان ماه قرار داشته اند و خسارات و منطقه خسارت ديده بسيار گسترده است.»
    
    
    بيمارستان هاي استان كردستان: آماده باش پذيرش مجروحان استان كرمانشاه
    سيدمحي الدين سجادي: مدير روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي استان كردستان، در گفت وگو با «اعتماد» ضمن اشاره به اينكه زلزله ٧/٣ ريشتري ٢١ آبان ماه استان كرمانشاه، هيچ خسارت مالي و جاني در استان كردستان نداشته، درباره آخرين اقدامات اين استان براي پذيرش مجروحان زلزله استان كرمانشاه و ارايه خدمات درماني گفت: «بيمارستان هاي استان، در تمام شهرستان ها، از آمادگي كامل براي پذيرش مجروحان زلزله استان كرمانشاه برخوردارند و بنا به دستور وزير بهداشت تمام بيمارستان هاي استان آماده باش هستند. تا امروز هم تعدادي از مجروحان زلزله از استان كرمانشاه به بيمارستان هاي شهرستان هاي كامياران و گرگان اعزام شده و به طور سرپايي مداوا شدند.
     در عين حال، بيمارستان صحرايي ٥٠ تختخوابي هم از استان كردستان به استان كرمانشاه منتقل و در سرپل ذهاب مستقر شده و همچنين ١٢ تيم پزشكي، ٦ دستگاه آمبولانس و يك دستگاه اتوبوس آمبولانس به منطقه زلزله زده اعزام كرده ايم.»
    
    
    كمبود دارو در مناطق زلزله زده همچنان ادامه دارد
    به گفته اميد عبدي: معاون غذاوداروي دانشگاه علوم پزشكي كرمانشاه از دقايقي پس از وقوع زلزله، عمليات ارسال كمك دارويي و تجهيزاتي به آسيب ديدگان آغاز شده و پنج كاميون كمك دارويي و تجهيزات و ملزومات پزشكي شامل انواع سرم و آنتي بيوتيك ها، بامداد دوشنبه ٢٢ آبان ماه به سرپل ذهاب، قصرشيرين و ثلاث باباجاني ارسال شده كه به علت مسدود بودن راه ها، محموله هاي ارسالي حدود ساعت پنج صبح به مراكز درماني در شهرهاي مذكور تحويل داده شده است. بنا بر خبري كه در سايت اين دانشگاه منتشر شده، عبدي در جلسه اضطراري با شركت هاي توزيع دارو و ساعاتي پس از وقوع زلزله ٢١ آبان اعلام كرده بود كه «با توجه به آسيب ديدن بيمارستان هاي سرپل ذهاب و برخي از شهرهاي زلزله زده با كمبود شديد دارو و تجهيزات پزشكي مواجه هستيم. در برخي از شهرهاي استان كرمانشاه ميزان خسارات جاني و مالي بسيار زياد است و اين امر استان كرمانشاه را به حالت بحران درآورده است. همچنين به دليل آسيب ديدن برخي از بيمارستا نها از جمله تخريب ٧٠ درصدي بيمارستان شهداي سرپل بسياري از تجهيزات اين بيمارستان خراب شده و قابل استفاده نيست. با آغاز عمليات آواربرداري و امداد گسترده و زياد شدن آمار مصدومان متاسفانه داروهاي مورد نياز در انبار شركت ها تمام شده و نياز است كه اين اقلام از مركز و ساير استان ها تامين شود. همچنين با كمبود تجهيزاتي از قبيل تخت بيمارستاني، دي سي شوك، مانتيور و ملزومات مصرفي شامل انواع آتل، آنژيوكت نخ بخيه، پنبه و گاز استريل مواجهيم.»
    
    
    ميزان خسارات هنوز اعلام نشده است
     زلزله ٧/٣ ريشتري ٢١ آبان ماه در نقطه مرزي استان كرمانشاه ٨ شهرستان و ٥٢٦ روستا را دچار خسارت هاي مالي و جاني كرده است. مسوولان گفته اند كه برآورد خسارات جاني و نجات افرادي كه زير آوار مانده اند در اولويت اقدامات امداد و نجات و انتقال به مراكز درماني است، اما قرار بود كه از صبح روز گذشته و پس از روشن شدن هوا، بالگردها به پرواز درآمده و ميزان خسارات مالي را ارزيابي كنند كه تا امروز، گزارشي از اين ارزيابي منتشر نشده است. اما تصاوير منتشر شده حكايت از تخريب ٣٠ الي ١٠٠ درصدي خانه ها در مناطق زلزله زده دارد. در حالي كه تخريب خانه ها، اغلب مربوط به بافت فرسوده و غير مقاوم شهرستان ها و روستاها بوده، شهرستان هاي دالاهو، ثلاث باباجاني، جوانرود، سرپل ذهاب و قصر شيرين، بيشترين تخريب در مناطق مسكوني را گزارش كرده اند. قطع شبكه آبرساني و برق در برخي مناطق زلزله زده هم بايد در فهرست خسارات مالي واردشده به استان برآورد شود ضمن آنكه بيمارستان ها و مراكز درماني در شهرستان هاي نزديك به كانون زلزله هم دچار خسارات شديد شده اند چنان كه بيمارستان اسلام آبادغرب در آن حد تخريب داشته كه امكان انتقال مجروحان در اين شهرستان ميسر نبوده و مجروحان به شهرستان هاي همجوار منتقل شده اند.
    
گزارش: فرماندار قصرشيرين: مردم چادر ندارند / گزارش «اعتماد» از اقدامات دولت و گلايه هاي زلزله زدگان
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 10 (جامعه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 24 بار
    آثار ديگري از "امين شول سيرجاني"

  گفت و گو با علي اصغر سعيدي، جامعه شناس: غيبت جامعه مدني در مديريت منابع آب موجب اقتدارگرايي دولت ها مي شود
امين شول سيرجاني، اعتماد 30/2/97
مشاهده متن    
  طرح استانداردسازي رسانه ها بايد اجرا شود / مجيد رضاييان در گفت و گو با « اعتماد» مطرح كرد
امين شول سيرجاني، اعتماد 27/2/97
مشاهده متن    
  آيا كم آبي موج سوم مهاجرت در ايران را شكل مي دهد؟ / در نشست تخصصي پژوهشكده سياستگذاري دانشگاه شريف مطرح شد
امين شول سيرجاني، اعتماد 25/2/97
مشاهده متن    
  بارش هاي بهاري اميدوار كننده اند نه جبران كننده / احمد وظيفه، مديركل پيش بيني و هشدار سريع سازمان هواشناسي مطرح كرد
امين شول سيرجاني، اعتماد 24/2/97
مشاهده متن    
  رييس خانه معدن ايران در گفت و گو با «اعتماد» سياست هاي استقرار صنايع معدني را نقد كرد: «منطقه گرايي» موجب استقرار صنايع در مناطق كم آب
امين شول سيرجاني، اعتماد 23/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تعليم و تربيت
متن مطالب شماره 1 (پياپي 133)، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است