|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه اعتماد96/8/23: هشدار بانك مركزي درباره «بيت كوين»
magiran.com  > روزنامه اعتماد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4211
پنج شنبه 26 مهر 1397خدمات سايت
 
MGID3291
magiran.com > روزنامه اعتماد > شماره 3954 23/8/96 > صفحه 11 (اقتصاد) > متن
 
      


پولي 
هشدار بانك مركزي درباره «بيت كوين»
معاون فناوري بانك مركزي: نمي دانيم ارزهاي ديجيتال كالا هستند يا پول


«سند سياست هاي بانك مركزي درباره ارزهاي ديجيتال از جمله «بيت كوين» تا پايان نيمه نخست سال آينده تهيه و اعلام مي شود» اينها بخشي از اظهارات روز گذشته ناصر حكيمي، معاون فناوري هاي نوين بانك مركزي است. وي البته رسما در خصوص ريسك بالاي سرمايه گذاري و البته سوداگري هاي موجود در اين ارزها هشدار داد. روز گذشته معاون فناوري هاي نوين بانك مركزي هم زمان با گسترش بحث ها در خصوص افزايش استفاده از ارزهاي ديجيتال همچون «بيت كوين» به جمع خبرنگاران آمد تا آخرين موضع بانك مركزي را در اين خصوص اينگونه اعلام كند: «اين روزها شاهديم برخي در شبكه هاي مجازي مدعي اند كه به ارزهاي ديجيتال وصل بوده و در ازاي پولي كه از مردم مي گيرند، كوپن مي فروشند: لذا مردم تا زمان اعلام سياست رسمي، با احتياط با ارز ديجيتال برخورد كنند و همه سرمايه خود را وارد اين حوزه نكنند. اكنون برخي از صرافي ها به اين حوزه ورود كرده اند، بيت كوين و ساير ارزهاي ديجيتال هنوز ارز رسمي پذيرفته شده از سوي بانك مركزي نيست و بايد بخش نظارتي با اين موارد برخورد كند. البته هماهنگي هايي نيز در اين زمينه با ساير دستگاه ها در جريان است اما يادآوري اين موضوع خالي از لطف نيست كه در زمان فعاليت موسسه هاي غيرمجاز، بانك مركزي مرتب اطلاع رساني مي كرد اما در نهايت عده اي از مردم سرمايه خود را در اين موسسه ها از دست دادند. واقعيت اين است كه ارز ديجيتال فقط از طريق نرم افزار است و اين گونه نيست كه همه آنها را فيلتر كنيم: ما نبايد فقط در بخش عرضه آن متمركز شويم هرچند كه با نهادهاي قضايي و نظامي هماهنگي هاي لازم را داريم. بايد تقاضا براي ارزهاي ديجيتال را نيز مديريت كرد زيرا تا زماني كه تقاضاي موثر نباشد، عرضه هم رشد نمي كند.»
     وي در راستاي تدوين و تنظيم سياست ها و مقررات جديد بانك مركزي در حوزه كسب و كارهاي نوين مالي گفت: «بانك مركزي سياست هاي كلي خود را در عرصه فناوري هاي مالي مشخص كرده است تا علاقه مندان به سرمايه گذاري و فعاليت در اين عرصه ها مسير خود را بدانند.»
    
     تنظيم ٦ سند جديد مالي
     وي افزود: «اين سياست ها در ٦ سند تنظيم مي شود كه تاكنون ٢ سند آن تهيه و ابلاغ شده و يكي ديگر تا روزهاي آينده به نظام پولي و مالي كشور ابلاغ مي شود. تاكنون سند «پرداخت ساز» و «پرداخت ياران» منتشر شده و سند «پرداخت بان» نيز در دست ابلاغ است. سند پرداخت بان به فين تك هايي اختصاص دارد كه پرداخت هاي ريز را انجام مي دهند: مصاديق آن شامل پول خرد است. سند چهارم حوزه فناوري هاي مالي كه اواخر دي ماه منتشر مي شود «حساب يار» نام دارد كه در اسناد بين المللي نيز به آن اشاره شده و به فين تك هايي اختصاص دارد كه با چند بانك همكاري مي كنند.» حكيمي از «ارزهاي رمزينه» به عنوان پنجمين سند در دست تهيه بانك مركزي نام برد و گفت: «با توجه به اينكه ارزهاي رمز گذاري شده و ديجيتال در سطح بين الملل به ويژه در ماه هاي اخير فراز و نشيب هاي زيادي داشته اند، تلاش مي كنيم اين سند تا پايان نيمه نخست امسال تهيه و جمع بندي خود را ارايه كنيم.» به گفته وي سند ششم مربوط به فين تك هايي است كه در حوزه تخصيص مصارف كار مي كنند. اين بخش، حوزه هايي چون تامين مالي انبوه، قرض نفر به نفر و نظاير آن را دربرمي گيرد.
    
     سند ارزهاي ديجيتال، نيمه نخست ٩٧
     معاون فناوري هاي نوين بانك مركزي در ادامه اين نشست از برنامه اين نهاد براي تدوين ٦ سند براي ساماندهي كسب و كارهاي نوين مالي خبر داد و گفت: «در اين زمينه سند مربوط به ارزهاي ديجيتال تا پايان نيمه نخست سال آينده نهايي مي شود. در گام بعدي براي ارزهاي ديجيتال بحث بومي سازي اين نوع ارزها پيگيري مي شود.»
     وي به مردم هشدار داد: با توجه به نوسان شديد ارز ديجيتال، هنوز اين ارز به طور رسمي از سوي بانك مركزي شناخته نشده و ريسك خريد اين نوع ارزها بالاست. با توجه به اينكه سياستگذار به جمع بندي براي شناختن آن به عنوان ارز رسمي نرسيده است، ريسك آن براي خريد و سرمايه گذاري بالاست ضمن آنكه امكان فريب سرمايه گذار وجود دارد. برخي افراد و شبكه ها ابزارهايي ايجاد كرده اند كه كوپن و ژتون ارز ديجيتال را عرضه مي كنند اما بانك مركزي در اين زمينه پيشنهاد نمي كند كه در اين زمينه ورود كنند. تا زماني كه سياستگذاري نكنيم، نمي توانيم آن را ممنوع اعلام كنيم اما مي توانيم به مردم هشدار دهيم. ذات ارزهاي ديجيتال مبتني بر يك نرم افزار است و حتي اگر فيلتر شود، از مسير ديگري فعاليت مي كند. از اين رو به مردم هشدار مي دهيم كه ريسك آن بالاست و درباره آن احتياط كنند.
     معاون فناوري هاي نوين بانك مركزي در عين حال با تاكيد بر اينكه اين نهاد ناظر در حال رصد بازار ارز ديجيتال است، گفت: يكي از مشكلات اين بخش اين است كه بازاريابي هرمي و شبكه اي براي آن در حال انجام است كه البته دستگاه هاي ذي ربط در برخورد با شبكه هاي هرمي بايد به آن ورود كنند. هرچند ارزش ارز ديجيتال در يك سال گذشته ١٠ برابر شده اما نوسان رو به پايين آن نيز زياد است.
     حكيمي تاكيد كرد: تلاش مي كنيم تا نيمه نخست سال آينده مستندهاي مربوط به ريسك و چارچوب آن را تهيه كنيم اما از رسانه ها مي خواهيم اطلاع رساني درباره ارزهاي رمزينه را در دستور كار قرار دهند. از نظر فني و تكنولوژي، ارز ديجيتال پايه هاي رياضي محكمي دارد و امكان تقلب آن بسيار كم است اما نوسان آن نيز زياد است. در فضاي مجازي روي رشد سريع ارزش اين ارز تبليغ زيادي مي كنند در حالي كه ممكن است به يك باره ارزش آن نيز ريزش كند. مشكل ديگر اين است كه برخي نقش واسطه اي را در بيت كوين برعهده گرفته اند كه نظير آن را در شبكه هاي هرمي چون گلدكوييست شاهد بوديم و ممكن است عده اي مال باخته شوند.
     حكيمي درباره اينكه چرا تهيه اين سند ٩ ماه طول مي كشد، گفت: موضوع ارز ديجيتال در ماه هاي اخير بسيار داغ شده و تلاش ما اين است كه تا پايان سال اين اصل را تعيين تكليف كنيم كه بيت كوين يا هر ارز ديجيتال را بپذيريم يا خير.
    
     نمي دانيم ارز ديجيتال كالاست يا ارز
     عضو هيات عامل بانك مركزي در ادامه با تاكيد بر اينكه ابتدا بايد در سند ارزهاي رمزينه، ماهيت آن براي ما مشخص شود، گفت: ابتدا بايد چارچوب ارزهاي رمزينه را طراحي و سياست ها را مشخص كرد و سپس مشخص كنيم كه اگر كسي نوآوري داشت و ارز بومي طراحي كرد، با آن چگونه برخورد كنيم. حتي ممكن است به اين نتيجه برسيم كه ارز ديجيتال مثل اسكناس در انحصار باشد اما تا زمان تدوين نشدن سياست ها هنوز نمي توان درباره آن اظهارنظر كرد.
     وي درباره اينكه برخي كشورها براي خود ارزهاي ديجيتال طراحي كرده اند، گفت: طراحي ارزهاي ديجيتال بومي به مبادلات تجاري كشورها نيز بستگي دارد: براي نمونه چين تجارت با بيت كوين را ممنوع كرده است اما از آنجا كه اين كشور بزرگ ترين صادركننده كالا به جهان است، مي تواند ارز ديجيتال خود را طراحي و اجرا كند و احتمال پذيرش آن هم در دنيا وجود دارد. حساسيت درباره ارزهاي ديجيتال در قوه قضاييه، شوراي عالي فضاي مجازي و ديگر دستگاه ها بالاست اما بايد گفت بحث بيت كوين و ساير ارزهاي ديجيتال اول از همه بحث پولي است و بايد در بانك مركزي ابتدا تعيين تكليف شود. در حال هماهنگي با ساير نهادها هستيم كه در حوزه وظايف خود با اين مساله برخورد كنند.
     وي با بيان اينكه ميزان گردش مالي ارز ديجيتال در داخل كشور قابل اندازه گيري نيست، اظهار داشت: اگر ارز ديجيتال در ايران قانوني شود، مي تواند به ابزاري براي پرداخت هاي بين المللي تبديل شود و براي ما نيز كاربري آن براي پرداخت هاي بين المللي مدنظر است.
     معاون فناوري هاي نوين بانك مركزي درباره خريد و فروش ارز ديجيتال در كشور و اينكه در اتحاديه طلا درباره آن اعلام نرخ مي شود، اظهار داشت: اگر ارز ديجيتال كالا به حساب بيايد، مي تواند در صنف طلا خريد و فروش شود اما اگر آن را نوعي ارز قلمداد كنيم بايد در شبكه صرافي ها و بانك ها عرضه شود. البته در كل دنيا يك الگوي مشخصي درباره كالا يا ارز بودن ارزهاي ديجيتال وجود ندارد زيرا درباره آن بحث هاي مختلفي وجود دارد كه مهم ترين آن رصد آن و جلوگيري از پولشويي و تامين مالي تروريسم است.
    پولي: هشدار بانك مركزي درباره «بيت كوين» / معاون فناوري بانك مركزي: نمي دانيم ارزهاي ديجيتال كالا هستند يا پول
    


 روزنامه اعتماد، شماره 3954 به تاريخ 23/8/96، صفحه 11 (اقتصاد)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 61 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر
 جستجوی مطالب
کلمه مورد نظر خود را وارد کنيد

جستجو در:
همه مجلات عضو
مجلات علمی مصوب
آرشيو اين روزنامه
متن روزنامه های عضو
    
جستجوی پيشرفته 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه لوله و اتصالات
متن مطالب شماره 85، مهر 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است